Uľahčovaním tréningu klamete sami seba

Každý niekedy začínal a každý začiatok býva ťažký. Sú to všeobecné fakty, no hoci ste prišli do posilňovne s akýmkoľvek cieľom, raz sa budete musieť rozhodnúť, či začnete cvičiť poriadne a či bude tréningový proces náročnejší. Inak je veľmi pravdepodobné, že spohodlniete, zleniviete a zostanete pri starej rutine.

Uľahčovaním tréningu klamete sami seba

Náš organizmus je geneticky prispôsobený tak, aby udržiaval rovnováhu, pokoj a aby bol schopný adaptovať sa novým podnetom. Ak by telo zvíťazilo nad duchom, namiesto ťažkej driny so železom by ste prirástli ku kreslu pred televíznou obrazovkou a popíjali pivo.

Vrodený problém s ľudskou lenivosťou navyše zhoršuje fakt, že určité moderné trendy propagujú ľahké fyzické aktivity bez výraznejšej námahy. Ľudia sú odhováraní od používania voľných váh a namiesto toho sú vedení k cvičeniu na strojoch, ktoré údajne zaťažujú kĺby menej. Sú nabádaní, aby nerobili ťažké drepy s činkou, prípadne iné základné cviky. A dostane sa im aj varovanie pred ťažkými váhami vôbec.

Na otázku, prečo robia drepy a tlaky na Smithovom stroji odpovedia, že je to takto bezpečnejšie. Vhodnejšie slovo by však bolo pohodlnejšie. Stroje majú presne vymedzenú dráhu pohybu a to môže byť dokonca v istých prípadoch rizikovejšie z hľadiska zranení. Ak sa k tomu pridá používanie nadmerných váh a nekontrolované pohyby, problémy sú na mieste.

Niekedy sa chodilo do studených a jednoducho zariadených posilňovní s nadšením a veľkou chuťou. Dnes sa mnoho ľudí do moderne vybavených posilňovní doslova plazí s nevôľou a odporom. Chodia tam len preto, lebo v súčasnosti je to akýsi trend a chcú zapadnúť medzi ostatných. No v skutočnosti takto len márnia svoj čas. Ak už ste v posilňovni, snažte sa, aby váš tréning za niečo stál. V opačnom prípade, keď vás to nebaví, nájdite si iné pohybové aktivity. Nerobte to len preto, že je to v móde a že vás k tomu niekto núti.

Ďalšou kapitolou sú rôzne tréningové pomôcky, ktoré majú znižovať bolesť a zvyšovať pohodlie cvičiacich. Napríklad používanie gumeného valca na tyč počas drepov s 50kg nemá príliš veľké opodstatnenie. Navyše niektorí ho používajú aj pri tlakoch alebo bicepsových zdvihoch. Opasok, bandáže na zápästia alebo bandáže na kolená môžu byť v istých prípadoch veľmi užitočnými pomôckami. Niektorí ich však používajú počas celého tréningu a pri cvikoch, pri ktorých určité partie vôbec nezaberajú a nie je potrebné ich takto chrániť.

Vo fitnescentrách môžeme tiež pomerne často vídať mladých chlapcov, ktorí využívajú dopomoc a vynútené opakovania prakticky pri každom cviku a každý tréning. Vynútené opakovania môžu mať v tréningovom procese svoje miesto, no treba k nim pristupovať len ako k doplnkovej a pokročilej intenzifikačnej metóde.

Kvôli bezpečnosti potrebujete dôveryhodného a spoľahlivého partnera, ale ak vám stále pomáha pri kritickom bode v danom cviku, okráda vás o silu a zlepšenie. Ako inak sa naučíte v tom najťažšom okamihu zabrať, ak vám s tým stále pomáha? Posilňovanie je vo svojej základnej podstate individuálnym a nie tímovým športom. Nakoniec stále zostane len človek proti činke. Zlepšovanie je výsledkom vašej námahy a nie námahy druhých.

Ak to chcete dotiahnuť ďalej a mať preukázateľné výsledky, nemôžete sa neustále vyhýbať bolesti a uľahčovať si situáciu. Samozrejme reč je o tej zdravej svalovej bolesti, bežnom vyčerpaní a únave, ktoré sú nevyhnutnou zložkou pri dosahovaní športových cieľov.

Foto zdroj: thinkstock