Preč sú tie časy, kedy mať vlastný opasok bol luxus. Dnes je vzpieračský opasok po rukaviciach asi najbežnejší športový doplnok. Po pár mesiacoch cvičenia si ho už začiatočníci húfne kupujú, ako nevyhnutnú pomôcku. Až pričasto je však vidieť nasadenie opasku na začiatku tréningu a skladanie pri odchode z posilňovne. Je opasok pri cvičení nevyhnutný? Ako často opasok mám používať a pri akých cvikoch? Má nosenie opasku negatívne účinky? To sú asi najbežnejšie otázky. Dnes si na ne skúsime odpovedať.
![]() |
Najprv však odbočka do anatómie…
Zjednodušene napísané, telo sa skladá zo svalov a kostí. To, čo nám dáva pevnú oporu, sú kosti = naša kostra. Ak si pozrieme pozorne stavbu našej kostry zistíme, že prakticky všade predstavujú kosti pevný oporný základ. Vďaka tomu môže telo zvládať aj obrovské hmotnosti v posilňovni ako aj v bežnom živote.
Ak budeme hľadať najslabší článok tohto systému, nájdeme ho niekde uprostred. Áno, je to driek. Celé telo je podoprené kosťami. Jedine v drieku a na krku nenájdeme pevné kosti. To má svoje opodstatnenie. Vďaka tomu je v týchto častiach tela taká ohybnosť.
Kým krk nesie hmotnosť "len" hlavy, na driek sa prenáša hmotnosť celej hornej časti tela. Je to obrovská záťaž, ktorú samostatné stavce a predovšetkým medzistavcové platničky nedokážu samé zvládnuť. Pomôcť preto musia svaly. Silné svaly trupu vytvárajú pevný a pružný korzet ktorý účinne dokáže chrbtici uľaviť.
V posilňovni však nájdeme paletu cvikov, ktoré na driekovú časť chrbta vynakladajú oveľa väčšie nároky, ako je tomu v bežnom živote. Aj keď je chrbát zdravý a svaly trupu silné, odporúča sa pri niektorých cvikoch po opasku siahnuť. Na tak veľkú záťaž totiž naše telo nie je stavané.
Pri akých cvikoch je opasok najdôležitejší?
Sú to predovšetkým komplexné, viackĺbové cviky s voľným závažím, pri ktorých dochádza k prenášaniu hmotnosti cez oblasť drieku. Asi k najpoužívanejším bude patriť napríklad drep. Medzi ďalšie časté cviky s opaskom patrí mŕtvy ťah, príťahy činky v predklone, nadhod – premiestnenie, trh, bicepsový zdvih s obojručnou činkou a podobne.
Samozrejmosťou by mal byť opasok pri vysokých závažiach. Pri nízkych hmotnostiach – zahrievacie série – potrebný zväčša nie je.
Ako dokáže opasok pomôcť? Pri veľkej námahe (napríklad pri drepe) dochádza k zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku smerom von. Brušná stena sa tak roztiahne. Chrbát sa má pod veľkou námahou tendenciu viac prehýbať. Ak sa použije vzpieračský opasok, trup sa oň doslova oprie a chrbát spevní. Výsledkom bude zafixovaný, pevnejší pás, zvládajúci ľahšie cvik.
Pozor. Po dokončení série by mal ísť opasok hneď dole. Mal by sa využívať na nevyhnutný čas na prekonanie závažia.
Kedy na opasok radšej zabudnúť?
Žiaľ, čoraz častejšie je k videniu opasok prakticky bez prestávky aj medzi sériami a pri akomkoľvek cviku. Ľudské telo sa neustále prispôsobuje vonkajším podnetom. Tréning predstavuje sťažené podmienky. Prispôsobovaním sa organizmu na takto sťažené podnety môže znamenať nárast sily, svalov a zlepšenie kondície. Čo sa ale stane, ak naopak budeme telu podmienky zľahčovať? Prispôsobí sa zľahčeným podmienkam = ochabne.
Opasok predstavuje pre trup umelú oporu, ktorá uľahčuje prácu svalov trupu. Ak sa používa prehnane počas celého tréningu, svaly začnú slabnúť. Naopak cvičenie bez opasku (s rozumnou váhou) dovoľuje prirodzene zosilňovať stabilizačným svalom trupu.
Osobne som sa stretol s človekom, ktorý cvičil hyperextenzie s opaskom. Na otázku prečo používa opasok som dostal odpoveď "pretože ma bolí chrbát". Ak už chrbát bolí, opasok nepomôže. Opasok nie je všeliek. Je potrebné na čas zabudnúť na cviky, pri ktorých je potrebný a sústrediť sa na vybudovanie silného trupu.
Na čo je opasok a aké má výhody
- Opasok pôsobí prevenčne proti poraneniu
- Pôsobí pozitívne na psychiku pri sérii
- Dovoľuje zvládnuť väčšiu záťaž
Časté chyby a čo si o opasku mylne často myslíme
- Opasok nie je korzet
- Nemal by sa nosiť medzi sériami a už vôbec nie počas celého tréningu.
- To že mám opasok, by nemalo byť náhradou za správnu techniku cvičenia
- Opasok znižuje riziko poranenia, no chrbát na 100% nikdy neochráni
- Zahrievacie série cvičte bez opasku.
- Opasok by nemal byť voľný. Naopak, ani extrémne utiahnutý opasok nie je šťastná voľba. Zvyšuje krvný tlak, nevhodne tlačí na vnútorné orgány a sťažuje dýchanie.
Foto zdroj: thinkstock