Aj medzi tými, ktorý sa aktívne venujú cvičeniu, existujú takí ľudia, ktorým z rôznych dôvodov nechutí jesť, k niektorým porciám sa musia doslova premáhať a majú problém čo i len udržať aktuálnu telesnú hmotnosť. Ešte horšie je to v prípadoch, kedy sa títo jedinci snažia o budovanie novej svalovej hmoty. Pozrime sa teda na niekoľko rád, pomocou ktorých sa váš problém aspoň čiastočne vyrieši.
Poznámka David: Dole uvedené body sú určené naozaj pre ľudí trpiacich problémom "s chuťou do jedla". Nie sú vhodné dlhodobo. Z pohľadu bežného človeka sa jedná naopak o stravovacie chyby. Výsledkom bude naberanie v podobe tuku…
1.) Jedzte aj pred spaním:
Skúsení ľudia v posilňovniach to veľmi dobre poznajú a toto jedlo nevynechávajú. Približne pol hodinu až hodinu pred spaním môžete vypiť napríklad mlieko s proteínovým nápojom, dať si tvaroh alebo iný zdroj proteínov a k tomu ešte aj nejaký zdroj zdravých tukov. V tomto jedle si však dávajte pozor na väčšie dávky sacharidov. Jedlo na noc má svoj význam aj v tom, že sa ráno zobudíte hladní. Neskorá večera totiž vyvolá okrem potrebnej hormonálnej odozvy aj zrýchlenie metabolizmu a roztiahnutie žalúdka.
2.) Jedzte škrobovité sacharidy:
Medzi najlepšie stratégie na podporu chuti do jedla patrí konzumácia relatívne väčších porcií škrobovitých sacharidov ako je ryža, zemiaky, cestoviny alebo vločky. Dobre a rýchlo sa jedia, skôr vyvolajú pocit hladu a natiahnu vodu a živiny do svalových buniek. Pomer sacharidov k bielkovinám cca 2:1 býva tiež spájaný s vyššou hladinou testosterónu.
3.) Obmedzte vlákninu:
Hoci vláknina prospieva celkovému zdraviu, dáva pocit plnosti v žalúdku, spomaľuje trávenie a tým potlačuje aj apetít. Preto na nejakú dobu skúste obmedziť (nie úplne vynechať) potraviny s vysokým obsahom vlákniny, medzi ktoré patrí zelenina a ovocie, celozrnné výrobky, strukoviny a podobne.
4.) Zaraďte do jedálnička aj určité zdroje monosacharidov:
Nemá ísť o väčšie dávky a je dôležité aj ich správne načasovanie. Najvhodnejšie sú pred a po tréningu, prípadne menšie dávky ráno. Napríklad aj obyčajný ovocný džús obsahuje koncentrované kalórie a monosacharidy. Jeho vypitím dôjde k rýchlemu nárastu hladiny krvného cukru s jeho následným rapídnym poklesom, čo sa potom prejaví ako väčšia chuť do jedla.
5.) Používajte korenie:
Viaceré druhy korenia môžu skutočne povzbudzovať chuť do jedla. Horká príchuť vyvoláva výraznejšiu tvorbu slín a prekrvenie sliznice, čo vytvorí hlad.
6.) Podporná suplementácia:
Výrazný vplyv na lepšie trávenie, vstrebávanie živín a tým pádom aj na podporu chuti do jedla majú probiotiká a prebiotiká, ktoré obsahujú známe baktérie ako je lactobacillus acidophilus alebo bifidobacterium bifidus. Za zmienku stojí aj suplementácia pomocou vitamínov a minerálov, v tomto prípade predovšetkým vitamíny skupiny B.
Foto zdroj: thinkstock