Vzpieračský opasok

vzpieračský opasok

Vzpieračský opasok s obľubou používa veľké množstvo návštevníkov fitnes-centier. Pokiaľ ste ho doposiaľ nepoužívali a vykonávate napr. drepy s veľkými váhami, možno by ste nad touto pomôckou mohli aspoň popremýšľať. Vzpieračský opasok pomáha stimulovať výbušnú silu pri cvičení. Zvyšuje sa napätie v strednej časti tela, ktorá sa prenáša na silu brušných svalov. Podporuje sa tak výkon v drepe.

Pri výbere opasku sa netreba unáhliť. Na trhu sa dá už vybrať zo širokého spektra od rôznych výrobcov. Pravý vzpieračský opasok je 8mm silný a po celej dĺžke 100mm široký. Väčšinou sú však k videniu opasky z rozšírením pre chrbát. K dostaniu sú rôzne veľkosti a preto by ste si ho pred kúpou mali určite vyskúšať. Opasok by mal jednoducho sedieť. Nesmie byť príliš voľný, aby nestrácal svoj význam a ani príliš pevný, aby zbytočne nezvyšoval tlak na vnútorné orgány.

Upínanie je zväčša riešené prackou podobne ako bežný opasok. Len kým na bežnom opasku je jeden zub, tu sú 2 – 4. Predávajú sa samozrejme aj s rôznymi inými zapínaniami. Napríklad na suchý zips. Najväčšou výhodou takého zapínania je asi to, že nie ste odkázaný na umiestnenie dierok pre zuby od výrobcu. Jednoducho sa zapnete tam kam chcete. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že opasok potom sedí skutočne perfektne. Ako je to so životnosťou opasku s týmto zapínaním je už druhá vec. Pri výbere by mala byť kvalita na prvom mieste. Myslím však, že u nás to bude skôr cena. Dávajte si teda aspoň pozor na nekvalitné materiály a skontrolujte si jeho vypracovanie.

Ak nemáte zranenie chrbta, používajte opasok len na vykonanie série. Medzi sériami a jednotlivými cvičeniami opasok nepoužívajte. Taktiež sa neodporúča používať ho už pri zahrievacích sériách s nízkym zaťažením. Telo si totiž ľahko na opasok navykne.

Foto zdroj: thinkstock