Ako potláčať bolesť pri cvičení

Každý z pravidelne športujúcich ľudí sa s ňou aspoň z času na čas stretáva. Každý má vlastné metódy, ako ju prekonávať alebo obmedzovať. Reč je o bolesti, prirodzenej súčasti namáhavých športových aktivít. Pozrime sa na 6 spôsobov, ako bolesť aspoň čiastočne ovládnuť.

Ako potláčať bolesť pri cvičení

1. Somatizácia

Po odbornej stránke predstavuje somatizácia odvedenie alebo prenesenie psychického napätia, ktoré vzniká pri nedosahovaní cieľa, do telesnej oblasti. Táto technika zvládnutia bolesti zahŕňa vedomé zameranie na bolesť v určitej časti tela, ale nestranným spôsobom. Napríklad si prestavujte sval, ktorý sa zmŕšťuje, kĺby, väzivá a šľachy pracujú, a okrem toho už nič iné. Je to jednoduchý spôsob, ktorý sa často uplatňuje aj v rámci silových cvičení.

2. Vytvorenie nepozornosti

V tomto prípade sa pokúsite ignorovať nepohodlie vyplývajúce z bolestivej fyzickej činnosti tým, že si predstavujete seba samého na nejakom mieste, kde sa cítite skvelo. Táto metóda však nemusí byť najvhodnejšia pre náročné fyzické aktivity. Napríklad, ťažko si budete predstavovať, že ste niekde na pláži s drinkom v ruke, keď práve vykonávate sériu ťažkých drepov. Vytvorenie nepozornosti je vhodné skôr pre dlhotrvajúce, vytrvalostné fyzické činnosti, kedy si môžete dovoliť presmerovať svoje sústredenie na iné činnosti a neutrpí pritom kvalita výkonu.

3. Transformácia bolesti

Je to technika, za použitia ktorej bolesť síce pred výkonom prijmete a počítate s ňou, ale počas fyzickej činnosti ju odmietnete ako nepodstatnú. Skúste si opakovať niektoré klasické a jednoduché slovné spojenia ako napríklad "nebolí to", "to nič nie je", "to je všetko?", a podobne. Môžu byť aj drsnejšie slovné spojenia, len nevyplašte polovicu ľudí v posilňovni :)

4. Transformácia súvislosti

Do určitej miery je to kombinácia druhej a tretej metódy. Predstavíte si samého seba niekde inde a vytvoríte si aj iný zdroj, ktorý vám bolesť spôsobuje. Napríklad ste na vysnívanej športovej súťaži pred tisíckami divákov a chcete dokončiť svoj športový výkon aj napriek zraneniu. Samozrejme, že ignorovať a potlačiť sa snažte len tzv. dobrú bolesť, ktorá vzniká v pracujúcich svaloch, a nie bolesti kĺbov a podobne.

5. Vonkajšie odvrátenie pozornosti

Radšej ako na pálenie pracujúcich svalov zamerajte svoju pozornosť na niečo fyzické v posilňovni – napríklad na chlapíka, ktorý cvičí so skoro dvojnásobnou váhou a pozitívne ovplyvní vašu motiváciu pokračovať ďalej v sérii. Určite aj prítomnosť pekných dievčat dokáže niekedy až zázračne zdvihnúť výkonnosť niektorých cvičencov.

6. Vnútorné odvrátenie pozornosti

Zamerajte sa na nejakú myšlienku, ktorá vás odvedie od bolesti. Spomeňte si na to, čo všetko ste už obetovali pre dosiahnutie svojich cieľov, prečo to vlastne robíte, čo chcete dosiahnuť a podobne. Alebo premýšľajte o tom, ako tvrdo trénujú vaši súperi, prípadne kamaráti z blízkeho okolia, s ktorými máte medzi sebou zdravú športovú rivalitu.

Foto zdroj: thinkstock

Radšej ako na pálenie pracujúcich svalov zamerajte svoju pozornosť na niečo fyzické v