Recenzia na tyčinky Raw Paleo Bar od Max Sport

Maxsport RAW Paleo tyčinka

Produkt s názvom Raw Paleo Bar od slovenskej spoločnosti Max Sport je tyčinkou, ktorá sa hrdí označením 100% prírodná. Po úspechu proteínovej tyčinky, prichádza táto firma s niečím novším, trendy.

Aktuálne sú nadpoužívané slová ako RAW a Paleo. Obe tieto klúčové slová tyčinka obsahuje. Poďme sa pozrieť čo sa ukrýva pod obalom.

Aktuálne sa tyčinka ponúka už v troch príchutiach. V čase písanie tejto recenzie som mal v redakcií príchute:
1.) kokos a kešu oriešky
2.) kakao a lieskové orechy

Prvý dojem

Maxsport RAW Paleo tyčinka

Jedná sa o kvalitnú športovú tyčinku, ktorá sa po viacerých stránkach nielenže vyrovná podobným produktom, ale ich aj predbehne. V obidvoch prípadoch ide o zaujímavú kombináciu štyroch hlavných naturálnych zložiek. Prejdime rovno k ich presnému zloženiu a rozoberme si to trochu podrobnejšie.

Aké je zloženie Raw Paleo Bar

Maxsport RAW Paleo tyčinka

Energetická hodnota a základné výživové údaje na jednu tyčinku (50g, kokos a kešu oriešky):

Energia a kalorická hodnota: 816kj, 195kcal
Bielkoviny: 2,1g
Sacharidy: 27g
Tuky: 7g
Vláknina: 6,2g
Zloženie (kokos a kešu oriešky):
sušené datle, kokos strúhaný 13%, kešu oriešky 7%, kokosový olej (môžu obsahovať len stopy arašidov, lieskových orechov, sóje, vajec, mlieka, semien sezamu)

Energetická hodnota a základné výživové údaje na jednu tyčinku (50g, kakao a lieskové orechy):

Energia a kalorická hodnota: 704kj, 168kcal
Bielkoviny: 2,1g
Sacharidy: 27g
Tuky: 4g
Vláknina: 6,5g
Zloženie (kakao a lieskové orechy):
sušené datle, lieskové orechy 9%, kakao 6%, kokosový olej (môžu obsahovať len stopy arašidov, sóje, vajec, mlieka, semien sezamu)

Maxsport RAW Paleo tyčinka

Čo je pre tieto RAW tyčinky charakteristické

– sú 100% prírodným produktom
– sú bezgluténovým výrobkom
– vhodné pre vegánov
– neobsahujú dodatočne pridaný cukor
– bez GMO (genetická modifikácia) a bez sóje, mlieka a obilnín

Raw Paleo bar sú tyčinky vyrobené z naturálnych surovín, akými sú datle, orechy, kakao, strúhaný kokos a kokosový olej.

Prídavok RAW si tyčinka zaslúži. Slovo Paleo je podľa môjho názoru naviac a skôr marketingové. No ak to zľahčím, výrobca sa pokúsil kopírovať prirodzené stravovacie návyky našich dávnejších predkov.

Obsahujú teda len také ingrediencie, ktoré dokázal nájsť človek – zberač – na začiatku dejín našej civilizácie bežne v prírode a ktoré prijímal v ich prirodzenej a neupravenej forme. Orientácia na prírodné zdroje a vyhýbanie sa dodatočnému spracovaniu potravín predstavuje oblasť, ktorú by sme mali v dnešnej priemyselnej dobe určite viac oceniť.

Nie je to proteínová tyčinka

Už podľa uvedeného obsahu bielkovín je jasné, že v tomto prípade sa nejedná o typické proteínové tyčinky. Môžeme povedať, že ide skôr o energetické tyčinky s výraznejším zastúpením naturálnych sacharidov a zdravých foriem tukov.

Vyzdvihnúť treba aj vyšší obsah vlákniny a jednotlivých mikroživín. Tie síce na obale uvedené nie sú, no keďže sú tyčinky vyrobené z nutrične bohatých prírodných zdrojov a neobsahujú lacnejšie dodatočné výplne (glukóza, rôzne druhy sirupov, atď.), ich zastúpenie je tu značné.

Napríklad pre datle, ktoré sú hlavnou zložkou obidvoch výrobkov, je typický vyšší obsah vitamínov skupiny B a vitamínu A, draslíka, vápnika, horčíka alebo aj železa.

No a produkty z kokosového orecha, kakao a rôzne druhy orechov zaraďujeme medzi superpotraviny. Spolu poskytujú nielen širokú škálu vitamínov a minerálov, ale aj množstvo antioxidantov a účinných rastlinných látok.

Moje hodnotenie Raw Paleo Bar

Maxsport RAW Paleo tyčinka

Po ochutnaní Raw Paleo Bar môže prekvapiť fakt, že tieto tyčinky neobsahujú dodatočne pridané druhy cukrov. Majú totiž pomerne výraznú sladkú chuť. Páchateľom sú práve spomínané sušené datle.

Toto ovocie totiž obsahuje až 70% sacharidov vo forme prírodných cukrov a má lahodne sladkú chuť. Tyčinky preto v rozumnom množstve (priemerne jedna denne) môžu predstavovať skutočne veľmi ideálnu náhradu menej zdravých sladkých pokrmov.

Dokážu efektívne potláčať chuť na tieto jedlá. Tyčinky s príchuťou kokos/kešu sú o niečo sladšie ako verzie kakao/lieskový orech. Je to kvôli tomu, že v prípade druhého typu je práve kakao tou zložkou, ktorá vďaka svojej prirodzenej horkosti tlmí sladkosť tyčinky.

Obe RAW tyčinky sú však chuťovo na vyššej úrovni a necítite pri nich žiadnu umelú príchuť (čo je aj logické, keďže nič také neobsahujú).

Ich konzumácia sa nám v redakcii osvedčila najmä medzi dvoma pevnými jedlami ako rýchly snack, resp. ako praktické doplnenie energie v ktorejkoľvek časti dňa. Napr. v dopravnej zápche ;)

Nutrične husté zdroje a vyšší obsah vlákniny zaručujú tiež to, že tyčinky dokážu pomerne slušne zasýtiť. Možno si poviete, že ide len o 50-gramovú tyčinku, no vplyv na potlačenie hladu je skutočne citeľný. Pri cene okolo 1€ predstavuje jedna tyčinka chuťovo dobrú a hlavne oveľa zdravšiu alternatívu k bežným sladkostiam. Svojmu tela dodáte kvalitné živiny a dlhotrvajúcu energiu.

Záverečný verdikt (8 z 10)

Vidím tento produkt ako ideálny snack pre aktívnych ľudí, ktorí sa na jednej strane nechcú úplne vzdať sladkých jedál a zároveň uprednostňujú kvalitnejšie formy potravín. Miesto si nájde v kabelke alebo taške uponáhľaných pracujúcich ľudí.

Hlavné plusové body:

+ použitie RAW naturálnych zdrojov s obsahom množstva mikroživín
+ bez umelých prísad a nadbytočného cukru
+ príjemná chuť (subjektívna záležitosť, pre kolegu boli prisladké)

Hlavné mínusové body:

– privítal by som viacero typov príchuti, resp. o niečo väčšiu pestrosť v prípade obsahu jednotlivých zložiek