Vitamín A (II.)

Význam:

  • Nezbytná súčasť pri tvorbe a správnej funkcii očného pigmentu
  • Ako antioxidant pôsobí prevenčne proti vzniku rakoviny telesných orgánov
  • Napomáha pri udržiavaní povrchových buniek orgánov a pokožky
  • Pre športovcov môže byť zaujímavý aj svojou anabolizujúcou funkciou a vplyvom na zvýšení imunity.
Vitamín A

Vitamín A patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch a bol objavený už roku 1913. V rastlinách a u zvierat sa nachádza jeho odlišná forma. V rastlinnej potrave prijímame provitamín vitamínu A – betakarotén. Je to látka veľmi podobná vitamínu A a telo je schopné si z nej vyrobiť potrebné „áčko“, podľa aktuálnej potreby tela. Oproti tomu sa v potravinách živočíšneho pôvodu nachádza plnohodnotná aktívna forma vitamínu A, nazývaná tiež aj retinol. Betakarotén ako aj retinol nesú so sebou svoje klady a zápory. Prednosťou retinolu je, že ho stačí prijať omnoho menej ako betakarotnénu. Dôležitú úlohu zohráva aj fakt, že táto forma je telu vlastná a preto sa vstrebáva ľahšie a rýchlejšie. Problém však nastáva, ak telo prijíma po dlhší čas nadmerné dávky retinolu. Keďže „áčko“ patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch a tie si telo ukladá do zásoby, môže dôjsť až k predávkovaniu vitamínom A. Toxické účinky tohoto vitamínu sa môžu prejaviť formou vyššej únavy, zvracaním, bolesťami hlavy, vyššou lámavosťou kostí, možnosťou poškodenia pečene a vypadávaním vlasov.

Betakarotén predstavuje bezpečnejší spôsob, ako dať telu potrebný vitamín A. Síce ho treba prijať asi šesť krát viac ako retinolu, no nenesie so sebou vážne nežiadúce účinky spôsobené predávkovaním. Nebezpečná je vo veľkých dávkach len živočíšna forma (retinol) a tej si telo preto vyrobí z betakaroténu len toľko, koľko naozaj potrebuje. Jediným vedľajším účinkom nadmerného užívania betakaroténu sa môže stať sfarbenie pokožky do žlta.

Nedostatok vitamínu A sa neprejaví okamžite. Príznaky sa začnú objavovať veľmi pozvoľna, pretože telo má spravidla veľké zásoby tejto látky. Keďže sú funkcie vitamínu A úzko spojené s vlastnosťami našich očí, pri jeho nedostatku môže dôjsť k zhoršeniu videnia za zhoršených svetelných podmienok (šerosleposť). Pri jeho totálnej absencii v potrave môže človek oslepnúť úplne! Ďalšími príznakmi je zvýšená náchylnosť k infekciám, hnačka, nechuť k jedlu, suchá a šupinatá pokožka, zastavenie rastu a vypadávanie zubov.

Medzi potraviny ktoré sa považujú za významné zdroje „áčka“, resp. betakaroténu patrí mrkva, špenát, sladké zemiaky, pečeň, olejnaté ryby, maslo, syry a pod. 

Denná odporúčaná dávka sa udáva v tzv. medzinárodných jednotkách – I.U (international unit) a tá je 5000IU. Od roku 1974 existuje aj iné značenie RE (Retinol Equivalent), pričom platí táto tabuľka:

1 RE = 1 mcg. retinolu

1 RE = 6 mcg. betakaroténu

1 RE = 3.333 U.I vitamínu A 

Pre dospelú ženu je denný príjem 600 RE a pre dospelého muža 800 RE. Príjem dieťaťa je rôzny podľa aktuálneho veku, pričom sa pohybuje od 400 RE (do 4 rokov) až po 800 RE (16-19 rokov).

Foto zdroj: thinkstock