Čo je to Paleo stravovanie

Ak sa aspoň trochu zaujímate o zdravé stravovanie a o výživu, ktorá podporuje športový výkon, s veľkou pravdepodobnosťou ste už niečo počuli o Paleo diéte. Ako mnoho iných nutričných programov, aj Paleo sa opiera o niektoré základné zásady.

Čo je to Paleo stravovanie

Pôvod tejto diéty je v dávnych časoch, kedy ľudia ešte žili v jaskyniach, a kopíruje stravovacie návyky našich dávnych predkov. Civilizačné ochorenia, medzi ktoré patrí obezita, cukrovka alebo srdcové choroby, sú pripisované modernej strave so značným zastúpením spracovaných jedál a polotovarov.

Hlavná myšlienka Paleo stravovania spočíva v tom, že máme konzumovať jedlá v čo najprirodzenejšej forme. Patrí sem hlavne mäso, ryby, vajcia, zelenina a ovocie, orechy a niektoré oleje (napr. kokosový alebo olivový). Takáto strava ma prevahu tukov nad sacharidmi, bielkoviny sú udržiavané približne na úrovni sacharidov. Vyhnúť sa máme mliečnym produktom, strukovinám, obilninám a vo všeobecnosti spracovaným pokrmom.

Paleo má mnoho priaznivcov, no na druhej strane je tiež veľký počet tých, ktorí túto diétu považujú za pomerne dosť obmedzujúcu. Je to hlavne kvôli tomu, že sú zakazované celé skupiny potravín, medzi ktorými sa nájdu aj také, ktorým sú pripisované viaceré pozitívne účinky na naše zdravie (napríklad biely jogurt v prípade mliečnych výrobkov alebo fazuľa, ak vyzdvihneme zástupcu strukovín).

Ľudia, ktorí dlhšie dodržiavajú princípy Paleo stravovania, zvyknú často vyzdvihovať to, že majú viacej energie a cítia sa celkovo lepšie. Pozitívom je to, že Paleo diéta nespôsobuje také výkyvy krvného cukru, ako je to bežné pri modernom stravovaní alebo pri diétach s vyšším zastúpením sacharidov. Hladiny krvného cukru sú pri nej ustálené a je preto dobrou prevenciou pred cukrovkou.

Paleo diéta a chudnutie

Ďalšia dobrá správa je tu pre tých, ktorí majú za hlavný cieľ schudnúť. Vyznávači Paleo stravy príjmu v každom jedle v priemere menej kalórii, no sú rovnako nasýtení ako tí, ktorí majú bežnú stravu. Je to spôsobené tým, že naturálne a rastlinné potraviny vyvolávajú rýchlejší pocit nasýtenia (konzumujete viacej vlákniny a potravín s vyšším obsahom vody).

Všetky odporúčané potraviny Paleo diéty sa navyše vyznačujú tým, že sú nutrične bohaté. Aj keď prijmete menej kalórii v porovnaní s bežnou stravou, pôjde o kvalitnejšie a lepšie využiteľnejšie kalórie, žiadne prázdne kalórie.

A nezabúdajte, že nie je všetko len o bielkovinách, sacharidoch a tukoch. Pre naše telo sú nesmierne dôležité aj mikroživiny, antioxidanty alebo fytochemikálie, ktorých je v naturálnych zdrojoch najviac. Naše telo je schopné vykonať väčšie množstvo práce, keď mu dodávame stravu, ktorú môže ľahko spracovať a z ktorej má potrebné živiny a mikroživiny.

Vidíte teda, aké hlavné pozitíva plynú z dodržiavania Paleo diéty. Tento spôsob stravovania sa vlastne snaží nájsť čo najvhodnejšie potravinové možnosti, nutrične bohaté pokrmy a súčasne odstrániť problematické skupiny potravín a tie potraviny, ktoré naši predkovia nekonzumovali.

Áno, či nie?

Všetko to znie logicky a múdro. Paleo diéta funguje dobre aj v praxi, no je na vás, či jej princípy uplatníte vo vlastnom stravovaní. Potraviny, ktoré zakazuje (mliečne výrobky, obilniny, strukoviny), môžu byť pre niekoho rizikové (napr. kvôli laktóze alebo lepku), no pre iného môžu byť prospešné a slúžiť ako zdroj viacerých cenných látok.

Foto zdroj: thinkstock