Minerálne látky IV. – chlór, síra a železo

Železo

Minerálne látky IV. - chlór, síra a železo

Význam:

  • ako súčasť krvného farbiva (hemoglobínu) viaže kyslík na červené krvinky a zabezpečuje výmenu dýchacích plynov

  • je nezbytné pre rast

Železo zaraďujeme medzi stopové prvky, čiže ho organizmus potrebuje len nepatrné množstvo. Stal sa často preceňovaným, čo prinieslo jeho nadmerné užívanie. Jeho nedostatkom  spravidla človek netrpí, pretože ho prijímame v dostatočnom množstve. Najviac sú nedostatkom železa postihnutý ľudia s krvácavými stavmi, s črevnými ťažkosťami a športovci podávajúci vysoký výkon. Pri nedostatku sa znižuje počet červených krviniek, znižuje sa fyzická výkonnosť a môžu sa dostaviť pocity nevoľnosti. Železo je minerál, ktorého nadbytok sa nevylučuje a dochádza k zanášaniu organizmu. Príznaky nadbytku sú často vážnejšie ako jeho nedostatku. Znižuje účinnosť vitamínov E a C. Pri ťažkých prípadoch dochádza k poškodeniu pečene (cirhóza pečene), poškodeniu srdca a vzniku cukrovky. Neodporúča sa prijímať v samostatných prípravkoch, ale radšej v komplexných preparátoch spolu s ostatnými minerálmi. Vstrebávaniu železa bránia nápoje ako čaj a káva. V potrave sú zdrojom tohto stopového prvku červené mäso, vnútornosti, orechy, fazuľa, zelená listová zelenina a vajcia. Železo je najviac zastúpený stopový prvok v našom tele. Odporúčaný denný príjem je 6 až 30 mg.

Chlór

Význam:

  •  Udržuje pH krvi (rovnováhu medzi kyselinami a zásadami v tele)

  • Udržuje osmotický tlak

  • Podporuje činnosť pečene a zúčastňuje sa pri odstraňovaní škodlivých látok z tela

  • Nachádza sa v žalúdku a podieľa sa na trávení

Ľudské telo obsahuje len asi 105 g tejto látky. Nachádza sa hlavne v krvi, ale aj v iných tekutinách. Príznaky jeho nedostatku môžu byť vypadávanie vlasov, zubov, svalové kŕče. Jeho nadbytok v tele prakticky nepociťujeme žiadnymi vedľajšími účinkami. Jeho zdrojom je najmä kuchynská soľ.

Síra

Význam:

  • Síra sa podieľa na stavbe tkanív, dodáva vlasom ich lesklosť a prispieva k zdraviu nechtov a pokožky (zabraňuje vznikom vyrážok, ekzémov a podobne)

  • pomáha v pečeni pri sekrécií žlče 

  • je dôležitá pri tvorbe kolagénu (najviac zastúpená bielkovina v ľudskom tele)

  • lieči reumatizmus

Je to minerálny prvok, ktorý sa nachádza v každej bunke. Človek by denne mal prijať v potrave asi 1g síry. Pri jej nedostatku sa zhoršuje kvalita vlasov, pokožky, zvyšuje sa lámavosť nechtov a môžu sa dostaviť príznaky reumy. Organická síra nachádzajúca sa v potrave nie je toxická a vylučuje sa prevažne močom.

Foto zdroj: thinkstock