Sushi ako jedlo pre športovca

Sushi ako jedlo pre športovca

Aj v našich končinách sa pomaly udomácňuje pôvodne japonské jedlo nazývané sushi, alebo ak chcete suši. Pri tomto slove sa mnohým ešte stále vynorí predstava, že ide o kúsok surovej ryby s ryžou a to sa tunajšiemu človeku často zdá byť nechutné. Ak však človek prekoná predsudky a raz ochutná kvalitné a dobre pripravené sushi z čerstvých surovín, určite nebude ľutovať.

Proti sushi existujú rôzne argumenty. Jedným z hlavných argumentov je fakt, že na Slovensku ešte stále nemáme tak veľa sushi reštaurácií a preto nie je tak dostupné ako napríklad pizza. K tejto skutočnosti sa pripája aj jeho cena, ktorá je ešte stále pomerne vysoká. Nič vám však nebráni urobiť si sushi doma. Vyjde vás to oveľa lacnejšie a navyše si ho môžete naplno prispôsobiť svojim chutiam.

Na prvé sushi v živote je však lepšie zájsť do kvalitnej reštaurácie, ktorá už má s prípravou tejto zdravej lahôdky určité skúsenosti. Keď toto jedlo ochutnáte a zachutí vám, nie je nič jednoduchšie ako pripraviť si ho doma, kedykoľvek naň dostanete chuť.

V našich podmienkach je už možné kúpiť všetko čo potrebujeme, niektoré suroviny sa však zháňajú ťažšie – patrí medzi ne hlavne čerstvé mäso morských rýb (losos, tuniak) a čerstvé morské plody. Tu prichádza ďalší argument proti sushi – diskutabilná bezpečnosť surových živočíšnych ingrediencíí.

V tomto možno súhlasiť, pretože pri nedbalej príprave sushi zo znehodnotených alebo nie celkom čerstvých prísad si môžete viac uškodiť ako ulahodiť. Aj tu však existuje alternatíva – ak nemáte k dispozícii stopercentne čerstvé ryby alebo morské plody, môžete sushi naplniť rôznymi inými vecami, ktoré pri správnej kombinácii môžu chutiť ešte lepšie.

Najčastejšie sa ako náplň do sushi okrem rýb a morských plodov používa avokádo, uhorka, mrkva, japonská omeleta, japonské huby alebo aj špargľa či rukola. Obaľované býva tradične v spracovanej morskej riase nori, čiernom alebo bielom sezame či v kaviári.

Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú, chute sa však musia dopĺňať. Základom pre dobré sushi je správne pripravená ryža, ktorá sa musí mnohonásobne premývať, variť a mierne vychladená miešať so zálievkou z ryžového octu, trošku soli či cukru.

Recepty na sushi sa líšia od človeka k človeku, pretože každému chutí niečo iné. My sa však pozrieme na jedno z najobľúbenejších a najtradičnejších typov sushi – sushi maki v riase nori alebo v sezame s náplňou z lososa, tuniaka, uhorky alebo avokáda.

Celé zloženie sushi nasvedčuje tomu, že je to veľmi vhodné a vyvážené jedlo pre každého človeka, ktorý si chce udržať hmotnosť, prípade čo-to zhodiť alebo pre aktívneho športovca.

Zloženie Sushi

Ryža – je výborným zdrojom komplexných sacharidov, mnohí z vás ju pravidelne zaraďujú do svojho jedálnička nielen kvôli sacharidom, ale aj kvôli jej nasycovacej schopnosti, ľahkej stráviteľnosti, príjemnej chuti či neškodnosti pre celiatikov.

Japonská riasa nori – táto morská riasa je výborným zdrojom zinku, vápnika a jódu. Čo je dôležité, obsahuje približne jednu tretinu proteínov a jednu tretinu vlákniny. Okrem toho je bohatá aj na vitamíny – obsahuje skupiny A, B, C, E, K a taktiež kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.

Losos – výhody tejto ryby sú už všeobecne známe. Cení sa najmä pre vysoký obsah kvalitných tukov a proteínov.

Tuniak – podobne ako losos poskytuje veľké množstvo zdravých mastných kyselín a tiež bielkoviny

Uhorka – vďaka svojej minimálnej kalorickej hodnote robí sushi naozaj diétnym jedlom.

Avokádo – obsahuje vitamíny C, E, B1 a okrem toho draslík a zdraviu prospešné rastlinné tuky. Okrem toho má znížený obsah sodíka, ktorý vyrovnáva jeho nadbytok v riase nori.

Sezam – je veľmi výživným semenom, najmä z hľadiska priaznivého pomeru všetkých živín. Obsahuje 20% bielkovín, polovicu objemu rastlinných tukov, 16% sacharidov a 9% vlákniny. Okrem toho z neho získame vitamíny skupiny B, E, A a lecitín.

Minerálne zastúpenie zabezpečuje horčík, fosfor, železo, vápnik, zinok a draslík. Zlepšuje imunitu a metabolizmus.

Ak ste teda ešte nevyskúšali sushi, prekonajte svoj strach či antipatiu a skúste to. Možno zistíte, že sushi sa stane jedným z vašich najobľúbenejších jedál a spojencov na poli zdravej výživy

Foto zdroj: thinkstock