Sodík
Význam:
- Rovnako ako draslík, tak aj sodík sa podieľa pri zachovávaní rovnováhy medzi kyselinami a zásadami v organizme.
- Plní významnú úlohu pri prenose vzruchov vo svaloch a nervoch a pri látkovej premene.
- Udržuje osmotický tlak v tkanivách.
- Podieľa sa pri prenose nervových vzruchov.
- Stimuluje činnosť obličiek a zabraňuje tvorbe kameňov.
V potrave sa nachádza hlavne v kuchynskej soli, v údeninách, v syroch, v chlebe, v pečive, v červenej repe, v mrkve a sóde bicarbóne. Odporúčaná denná dávka je do 500mg. Keďže ľudia veľa solia, a množstvo potravinárskych výrobkov je dosoľovaných, populácia netrpí nedostatkom sodíka. Ten je veľmi vzácny a prejavuje sa nadmerným potením, dehydratáciu a smädom, plynatosťou , stratou hmotnosti, svalov, pocitom únavy a bolesťami hlavy. Pri nadbytku stúpa krvný tlak, dochádza k opuchom nôh spôsobených zadržiavaním vody a ku závratom. Prudká koncentrácia sodíka môže byť spôsobená náhlou dehydratáciou organizmu. Jednorazová toxická dávka NaCl pre človeka je 200 – 280 g.
Vápnik
Význam:
- Neutralizuje prebytok kyseliny mliečnej, ktorá sa tvorí v tele po fyzickej záťaži
- Uľahčuje prenos nervových vzruchov
- Pomáha pri vstrebávaní železa.
- Pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny.
- Znižuje vysoký krvný tlak, hladinu cholesterolu a jeho dostatok zabraňuje vzniku svalovým kŕčov (vo vyváženom pomere s horčíkom).
- Ovplyvňuje zrážanlivosť krvi, aktivuje a potláča sekréciu niektorých hormónov a enzýmov.
- Ovplyvňujú nervovo – svalovú dráždivosť, podieľa sa na svalovej kontrakcii, udržuje selektívnu priepustnosť membrán.
Vápnik je najviac zastúpeným minerálom v tele. Organizmus dospelého človeka obsahuje viac než 1 kg vápniku. Z toho až 99% je viazaných v kostiach a zuboch. Len malé množstvo vápnika sa v organizme nachádza vo voľnej ionizovanej forme Ca2+. Tieto ióny sú dôležité pre reguláciu mnohých fyziologických dejov. Odporúčaná denná dávka je do 1200 mg pre ľudí do 25 rokov a 800 mg pre ľudí nad 25 rokov. Vhodné je telu dodávať vápnik spolu s optimálnym množstvom horčíku. Nedostatok tohoto prvku sa u detí prejavuje krivicou, u dospelých mäknutím kostí a u starších ľudí rednutím kostí. Ďalej zvýšenou kazivosťou zubov, svalovými bolesťami, poruchami kože, stratou pigmentu, poruchami nervových vzruchov, zrážanlivosti krvi a srdcovými poruchami. Pri nadbytku vznikajú obličkové kamene, arytmia srdca a zvyšuje sa krvný tlak.
Foto zdroj: thinkstock