Minerálne látky I. – draslík

Minerálne látky I. - draslíkĽudský organizmus potrebuje pre svoje bezproblémové fungovanie množstvo minerálnych látok, ktoré v ňom plnia rôznorodé úlohy. Aj napriek ich nepatrnému množstvu sú pre telo dôležité a nenahraditeľné. Minerálne látky tvoria asi 4 % s celkovej váhy tela a z toho 83% minerálov je obsiahnutých v kostiach. Minerálne látky rozdeľujeme podľa mnohých hľadísk, najčastejšie však podľa množstva, ktoré organizmus pre svoje správne fungovanie potrebuje. Prvky, ktoré sú pre telo potrebné vo väčších množstvách označujeme ako makroprvky a prvky, ktorých telu stačí do 100mg / kg telesnej hmotnosti označujeme ako stopové prvky.

Medzi makroprvky patrí: sodík, draslík, horčík, vápnik, fosfor, chlór a síra. Medzi stopové prvky patria: železo, meď, zinok, mangán, kremík, lithium. Medzi ultrastopové patria: jód, fluór, selén, chróm, vanád, bór, kobalt a molybden.

Minerálne látky sa delia podľa prospešnosti pre ľudský organizmus do 3 skupín:

1.      nevyhnutné (tzv. esenciálne)

2.      prospešné (tzv. biogénne)

3.      škodlivé (toxické – jedovaté)

Vo všeobecnosti možno povedať, že nevyhnutné a prospešné minerály plnia celý rad dôležitých funkcií: zúčastňujú sa na látkovej výmene, udržujú osmotický tlak, regulujú kyslosť vnútorného prostredia, sú zložkou stavebného materiálu a súčasťou mnohých enzýmov.

Zastúpenie minerálnych látok v organizme záleží od viacerých faktorov. Záleží predovšetkým od druhu a množstva stravy, jej úpravy a spôsobu dopestovania (znečistenie prostredia, pôda bohatá resp. chudobná na živiny, využívanie pesticídov a umelých hnojív atď.). Významným faktorom pri vstrebávaní minerálov sa môže stať aj obsah vlákniny v potrave. Množstvo konkrétneho minerálu v tele môže byť pritom optimálne, nedostatočné, alebo nadbytočné.

Väčšina minerálnych látok potrebných pre ľudský organizmu sú stopové prvky. Medzi významné makroprvky patrí len draslík, vápnik a horčík.

Význam

  • Draslík plní významnú úlohu prenosu vzruchov vo svaloch a nervoch a pri látkovej premene.

  • Uplatňuje sa pri metabolizme sacharidov, pri transporte glykogénu. Stimuluje vylučovanie inzulínu a pomáha pri premene glukózy na glykogén.

  • Uplatňuje sa pri zachovávaní rovnováhy medzi kyselinami a zásadami v organizme, ovplyvňuje osmotický tlak a hospodárenie s vodou.

  • Zabezpečuje odstraňovanie odpadových látok z tela.

V bežnej potrave sa veľmi nevyskytuje, resp. sa vyskytuje v malých množstvách. Jeho bohatým zdrojom je sušené mlieko. Ďalej sa nachádza v mlieku a mliečnych výrobkoch, rybách, mäsách, banánoch, strukovinách, sójy a zemiakoch. Je súčasťou energetických tyčiniek a pre svoju funkciu vo svaloch je súčasťou aj niektorých športových nápojov.

Odporúčaná denná dávka je do 4000mg. Pre deti sa odporúča do 3000 mg. Pri nedostatku draslíka stúpa krvný tlak, srdcová činnosť je nepravidelná a človek je nervózny. Pri nadbytku je tlak naopak nízky a človek pociťuje celkovú slabosť. Nadbytok má taktiež nepriaznivý účinok na srdce.

Foto zdroj: thinkstock