Niekedy je potrebné aj spomaliť

Niekedy je potrebné aj spomaliť

Viacerí ľudia, ktorí nemajú bohaté skúsenosti so životným štýlom pravidelne športujúcich jedincov, majú na celú vec skreslený pohľad a nevidia, čo sa deje mimo posilňovne a tréning. Táto nepoučenosť vyplýva z povrchného vykresľovania života športovcov, pri ktorom je nám zdôrazňované, že musíme prekonávať jednotlivé prekážky a neustále pracovať tvrdo, na hranici svojich síl.

Do určitej miery je to pravda. Tí najúspešnejší musia skutočne veľmi tvrdo drieť a byť maximálne sústredení, aby vo svojom odvetví vynikali. Avšak, čo je nemenej dôležité a čo sa tak často nespomína, musia taktiež dobre počúvať svoje telo a naučiť sa, ako efektívne oddychovať.

Čo je veľa, to je veľa

Náročné tréningy bez adekvátneho odpočinku a regenerácie neurýchlia tréningový progres. Práve naopak, budú ho brzdiť kvôli stupňujúcemu sa preťaženiu, pribúdajúcim zraneniam a chorobám, ktoré vyplývajú z oslabeného imunitného systému.

Veľa začínajúcich a mierne pokročilých cvičencov v sebe objaví skutočné nadšenie pre šport a ich motivácia je na vysokej úrovni. Neustále o tom premýšľajú, nevedia si predstaviť vynechanie tréningu a chcú trénovať stále tvrdšie.

Na tom nie je nič zlé. No ak to prekročí isté hranice, môže sa to veľmi ľahko obrátiť proti nim. Podobne ako je ťažké motivovať lenivých jednotlivcov k pravidelnému tréningu, je nemenej ťažké presvedčiť príliš odhodlaných a premotivovaných cvičencov, aby trochu spomalili.

Ak ste uspeli v iných oblastiach života len prostredníctvom tvrdej práce, nekompromisného prístupu, prípadne tvrdohlavosti, nemusí to tak byť aj športe. Tu sú totiž signály tela dôležitejšie ako vaše nutkanie alebo tlak okolností. Keď vám dáva organizmus už istý čas jasne najavo, že je unavený a preťažený, neignorujte to. Keď ste už odcvičili v daný deň tréningový objem zodpovedajúci vašej výkonnostnej úrovni, potom viac neznamená lepšie.

Naučte sa relaxovať bez výčitok

Človek niekedy nadobudne pri pozeraní motivačných videí alebo najlepších výkonov športovcov pocit, že musí trénovať stále tvrdšie, častejšie, cez bolesť a nechuť. Ľahké tréningy, odpočinok a regenerácia špičkových športovcov nám je prezentovaná len veľmi málo, pretože ide do určitej miery o nudný materiál, ktorý až tak nezaujme. Lenže práve tento „nudný materiál“ môže predstavovať hranicu medzi úspechom a neúspechom. Práve to vám z konečného hľadiska dovolí trénovať viacej a prinesie rýchlejšie zlepšenie.

Je potrebné rozvinúť a zdokonaľovať prepojenie medzi svalmi a mysľou, aby ste lepšie identifikovali, kedy je nutné spomaliť a kedy môžete pridať. Pre niekoho to znie možno zvláštne, keď sa spomína komunikácia medzi fyzickou a mentálnou stránkou. No mnoho ľudí žije v tele, s ktorým má slabé prepojenie a nevedia jasne určiť signály, pomocou ktorých s nimi telo komunikuje.

Foto zdroj: thinkstock