Sauna, potenie sa pre zdravie (1.časť)

Dôležitým predpokladom pre športovanie je zdravie.

Práve v chladnom ročnom období nie je jednoduché zostať zdravý a fit. Popri stresu na nás útočia aj mnohé vírusy a baktérie. Doprajte svojmu imunitnému systému pobyt v saune! Posilní sa tým nielen obranyschopnosť vášho organizmu, ale pomôže vám odbúrať stres. Urobíte tak aj niečo pre svoju krásu, keďže pobyt v saune zjemňuje a skrášľuje pokožku.

Sauna, potenie sa pre zdravie

Sauna – uvoľnenie pre telo a dušu

Pravidelný pobyt v saune môže mať nasledovné účinky na organizmus:

  • sauna posilňuje imunitný systém
  • zlepšenie prekrvenia
  • zlepšenie látkovej výmeny
  • zlepšenie reguláciu krvného tlaku
  • podporuje regeneráciu svalstva
  • čistenie pokožky
  • trénovanie ciev
  • uvoľnenie tela s odbúraním stresu

Parné kúpele sa tešia rastúcemu záujmu. Príjemne teplá vlhkosť vzduchu uvoľňuje, otvára póry a spôsobuje hĺbkové čistenie. Výsledkom je zamatovo mäkká, uvoľnená a hlboko do pórov vyčistená pokožka. Pri aromatickom parnom kúpeli sú pridávané éterické oleje, ktoré príjemne voňajú a blahodárne pôsobia na dýchacie cesty a dušu. V parnom kúpeli v soľnom roztoku posilňujú liečivé soli zdravotný účinok.

Stále viac ľudí navštevuje saunu pravidelne ako zdroj uvoľnenia a upevnenia zdravia v každodennom strese. Sauna je cenná v každom ročnom období ako blahodárna a otužujúca prírodná medicína bez vedľajších účinkov.

Existuje veľký výber medzi tzv. „suchými kúpeľmi“ s menšou a „vlhkými kúpeľmi“ s vyššou vlhkosťou vzduchu. Teplo v saune spôsobuje, že telo v zvýšenej miere produkuje interferón. Táto látka, nachádzajúca sa v krvi, zohráva dôležitú úlohu v boji s vírusmi a baktériami, a tým sa zúčastňuje na obrane pred chrípkovými infekciami. Vďaka teplu v saune dochádza aj k rozšíreniu krvných tepien a ich následnému zúženiu vďaka ochladeniu po saunovaní. Toto predstavuje mimoriadne efektívny tréning ciev. Dochádza k uvoľneniu svalstva a šľachy sa stávajú pružnejšie. Zmierňujú sa tým rôzne ťažkosti, ktoré so sebou prináša bežný pracovný deň.

Striedanie horúčavy a chladu optimálne trénuje krvné cievy a posilňuje imunitný systém tela. Saunovanie vedie k príjemnému hĺbkovému uvoľneniu. Následné ochladenie vyvoláva nervové podráždenie, ktoré spôsobuje osvieženie tela a duše. Už počas saunovania dochádza k trvalému psychickému zotaveniu, ktoré zabezpečuje celkovú pohodu.

Foto zdroj: thinkstock