Pretrénovanosť

Vo vrcholovom športe sa športovci snažia trénovať čo možno najviac. Aj napriek možnostiam ktoré majú, nevyužívajú všetok svoj čas len pre tréning. Ak je športovec (vrcholový, či rekreačný) primerane motivovaný a má dostatočne pevnú vôľu, dokáže zo seba vydať na tréningu skutočne takmer všetko. To by však nemalo byť jednostranným cieľom. Problém súčasného profesionálneho športu skutočne nespočíva len v tvrdosti tréningu, ale v schopnosti sa čo najrýchlejšie zregenerovať a absolvovať tak za rovnaký čas viacej tréningových jednotiek. Tréningové úsilie by preto malo ísť ruku v ruke so skutočnými možnosťami organizmu, správnou životosprávou a vhodne zvolenou regeneráciou.

Pretrénovanosť

V prípade, že človek tvrdo trénuje a nevenuje priestor regenerácií, organizmus trpí a môže sa dostaviť stav preťaženia, alebo dokonca pretrénovanosti. Pocity fyzickej únavy sa najčastejšie dostavujú pri nedostatku spánku, po príliš intenzívnom a dlhom tréningu, ale taktiež ako indikátor zhoršeného zdravotného stavu. Aktuálna únava ktorú človek po skončení tréningu pociťuje je prirodzeným stavom. Telo sa ňou bráni pred poškodením. Dáva tak na vedomie, že je ten správny čas na odpočinok. Keďže športovanie je svojim spôsobom návykové, občas sa môže stať, že tieto pocity ignorujeme a nechceme sa vzdať svojej pravidelnej návštevy fitnesscentra, aerobiku a podobne. Ak sú pocity únavy prehliadané dostavia sa pocity preťaženia. Pri „súhre“ faktorov ako je tvrdý tréning, neprimeraná výživa, nedostatok spánku a zlý zdravotný stav sa preťaženie, či dokonca pretrénovanie dostavujú veľmi rýchlo.

Preťaženie sa vyznačuje celkovým zoslabnutím, nespavosťou, či naopak celodennou ospalosťou, zrýchlenou a nepravidelnou srdcovou činnosťou atď. Podceňovanie preťaženia a pokračovanie v neúmerne náročnom tréningu môže vyústiť až do pretrénovania. Tomuto stavu by sa mal každý športovec radšej vyhnúť. Pretrénovanie vzniká postupne a je chronické, čiže stav trvalý! Dostaví sa výrazné zníženie výkonnosti, dlhotrvajúca únava, poruchy spánku, zvýšené potenie, pomalé klesanie pulzovej frekvencie po výkone, nepravidelná zvýšená srdcová činnosť, nechutenstvo k jedlu a nechuť ďalej športovať.

Akútna únava zmizne po dostatočnom spánku, preťaženie po dostatočnom spánku a jedno alebo niekoľkodňovom zvoľnení športových aktivít, ale na „vylízanie“ sa z pretrénovania bude telo potrebovať času omnoho viacej. Môže to trvať niekoľko týždňoch a v závažných prípadoch dokonca mesiace.

Nadšení športovci a športovkyne, ktorí neustále zvyšujú zaťaženie, majte sa na pozore! Venujte zvýšenú pozornosť tomu, čo sa vám telo snaží povedať. Ak sa dostavia pocity únavy, zhoršenie výkonu, koordinácie, spomalia sa reakcie a schopnosť sa sústrediť, zvoľnite. Ak telu nedáte priestor na doplnenie potrebných živín, zbavenie sa nahromadených splodín a dostatok odpočinku, privediete svoj organizmus do pretrénovanosti. Tu už budete potrebovať na zotavenie oveľa viacej času, nebudete sa môcť venovať svojim obľúbeným športovým aktivitám a vo veľkej miere stratíte to, čo ste tréningom doposiaľ získali.

Foto zdroj: thinkstock