Glutamín

Glutamín

Aminokyselín je veľa. Vyzdvihnúť vlastnosti len jednej, by sa zdalo byť ťažké. Napriek tomu sa glutamín svojimi pozitívnymi účinkami považuje za „najpestrejší“.

Aminokyseliny rozdeľujeme na esenciálne a neesenciálne. Jednoduchšie povedané na také, ktoré si telo nevie vyrobiť a také, ktoré si vie doplniť aj samo. Z tohto pohľadu by mal byť vo výžive kladený dôraz na esenciálne amynokyseliny. Inou cestou ako priamym dodaním v potrave ich organizmus nemá možnosť získať.

Glutamín sa zaraďuje medzi tie, ktoré si telo dokáže vytvoriť aj samo. Podceňovať dopĺňanie glutamínu výživou však nie je správne. Prečo je to tak?

Počas intenzívneho tréningu dochádza k veľkým stratám glutamínových zásob. Znižuje sa sila a ubúda celková vitalita. Telo síce dokáže doplniť stratenú aminokyselinu, ale na to potrebuje čas. Aby mohla byť pôvodná hladina obnovená, musí telo regenerovať. To však môže trvať aj 4 až 6 dní!

Až 60% z objemu aminokyselín predstavuje práve glutamín. Jeho zastúpenie je teda vo svalovej bunke obrovské. Rovnako na tom sú aj jeho účinky (L forma) a celkový prospech. V predchádzajúcom odstavci som už načrtol jednu z nich.

Zlepšenie účinkov regenerácie a jej urýchlenie je predpokladom pre kvalitnejší tréningový proces. Pridávať tréningové zaťaženie sa nedá do nekonečna. Každý máme obmedzený čas. Ak už telo nie je schopné prijať ďalšie zaťaženie, je potrebné hľadať rezervy v regenerácii. Jednou z nich je výživa a glutamín.

Dostatok glutamínu je predpokladom pre podávanie optimálneho výkonu. Ak sa jeho telesná zásoba zanedbá, negatívne sa to prejaví v tréningu a jeho celkovom efekte.

Asi najznámejším účinkom je prirodzená podpora tvorby testosterónu a rastového hormónu v tele. Tento účinok je populárny najmä v objemovom a silovom tréningu. Ďalšou príjemnou vlastnosťou je potláčanie produkcie kyseliny mliečnej vo svaloch. Zmenšuje tak zakyselenie organizmu a zmierňuje svalovicu.

Až 19% z glutamínu je vlastne dusík. Glutamín predstavuje hlavného prenášača tejto látky do svalovej bunky. Pomáha tak udržiavať pozitívnu dusíkovú bilanciu. Tá je nevyhnutná pre rast svalov a je spájaná s tzv. Anti-katabolickým účinkom. Glutamín zohráva kľúčovú rolu v metabolizme bielkovín.

Antikatabolický účinok glutamínu pôsobí ochranne pred úbytkom svalovej hmoty. Zvýšený význam to má aj v tedy, ak sa snažíte schudnúť tuk. Pri úbytku hmotnosti často nedochádza len k strate tuku, ale aj svalovej bielkoviny. Dostatočná zásoba glutamínu tu pôsobí ako poistka, aby úbytok svaloviny bol čo najmenší.

Je časté, že preťažený, alebo pretrénovaný človek je zároveň chorľavý. Telo ide až na dno svojich možností a látkových rezerv. Po ich vyčerpaní už nie je schopné výkonu. Jedným z dôvodov môže byť aj veľký a dlhodobý nedostatok tejto aminokyseliny. Významnú úlohu zohráva glutamín v imunitnom systéme. Jeho dostatok podporuje odolnosť voči ochoreniam, najmä po náročných tréningoch.

Okrem priaznivých účinkov na telo, pôsobí glutamín aj na myseľ. Známy je pozitívny dosah na mentálnu aktivitu a pamäť. Glutamín slúži ako zdroj energie pre nervové bunky.

Glutamín ako výživový doplnok

Glutamín možno nájsť v každodennej potrave. Ako aminokyselina je súčasťou bielkovín. Za hlavný zdroj sa považujú predovšetkým rastlinné formy proteínov. Uvažujete nad špecializovaným výživovým prípravkom? Mali by ste vedieť, že glutamín už prijímate možno aj v inej forme. Okrem bežnej stravy je súčasťou aj proteínových prípravkov.

Aké negatíva sa s užívaním glutamínu spájajú? Glutamín je vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých. Štúdie, ktoré boli o glutamíne publikované, nepotvrdili žiadne negatívne účinky. Jedná sa o bežnú aminokyselinu, ktorá sa nachádza v našej potrave a tvorí až 60% zo svalovej bunky. Vhodný je pre široké spektrum športovcov, s rôznymi tréningovými cieľmi (sila, objem, rysovanie+diéta atď.).

Dávkovanie by malo byť 2 krát denne po 5 gramov. Prvá dávka by mala byť hneď ráno, resp. po tréningu. Druhá pred spaním.

Na trhu možno dostať kúpiť glutamín v rôznych formách: prášok, kapsule, alebo tabletky. Najrozšírenejší je v podobe bieleho, mierne horkastého prášku, bez chuti a zápachu. V súčasnosti je už dostupná aj pokročilejšia forma – glutaminpeptid. Výhodou je rýchlejšia a lepšia využiteľnosť.

Foto zdroj: thinkstock