Aminokyseliny I.

58719

aminokyseliny

Základným stavebným kameňom každej bielkoviny sú aminokyseliny. Bielkoviny sa zvyknú označovať aj za plnohodnotné aminokyseliny. Tie sú viazané v peptidovou väzbou do reťazcov. Podľa počtu spojených molekúl aminokyselín hovoríme o dipeptidoch, tripeptidoch atď. Za plnohodnotné aminokyseliny, alebo inak povedané bielkoviny sa považujú reťazce so 100 a viac aminokyselínových zvyškov.

Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o týchto funkciách aminokyselín:

 1. ochrana svalových vlákien pred poškodením a tvorba buniek svalovej hmoty
 2. katalytická (enzýmy)
 3. transportná (hemoglobín)
 4. obranná (protilátky)
 5. regulačná (hormóny)
 6. ochrana svalovej hmoty pred devastáciou v priebehu redukcie nadváhy
 7. pohybovú (kontrakcia svalových vlákien)

Význam pravidelného prísunu aminokyselín potravou je dosť veľký. Telo nedokáže nárazovo prijať veľké množstvo aminokyselín a je preto potrebné stravovať sa pravidelne. Situácia nadbytku môže nastať už napríklad pri vynechaní raňajok a skonzumovaní na aminokyseliny, resp. proteíny výdatného obedu.

Existuje viac rôznych delení aminokyselín:

Glukogénne aminokyseliny: alanin, arginin, kyselina asparagová (asparagin), cystin, kyselina glutamová (glutamin), glycin, histidin, hydroxyprolin, methionin, prolin, serin, threonin, valin

Ketogénne aminokyseliny : leucin

Zmiešané aminokyseliny: isoleucin, lysin, fenylalanin, tyrosin, tryptofan

Asi verejnosti známejšie rozdelenie je to, ktoré som už uviedol v článku bielkoviny. Rozdelenie na esenciálne a neesenciálne aminokyseliny člení tieto látky podľa schopnosti organizmu vyrobiť si ich.

Esenciálne aminokyseliny

Esenciálne aminokyseliny si telo nevie vyrobiť a musí ich preto získavať z potravy. Patria sem: arginin, histidin, isoleucin, leucin, lysin, methionin, phenylalanin, taurin, threonin, tryptofan, valin.

Neesenciálne aminokyseliny

Neesenciálne aminokyseliny si telo naopak dokáže obstarať podľa potreby. Patria sem: alanin, asparagin, cystein, glutamin, glycin, histidin (esenciálny je pre deti), karnitin, prolin, serin, tyrosin. Aj keď telo nie je u neesenciálnych aminokyselín závislé čisto len na potrave, nemal by byť ich príjem zanedbávaný . Sú rovnako dôležité a pri kombinácií niektorých faktorov ako je napríklad nevyvážená strava a ťažká fyzická záťaž, môže nastať ich nedostatok.

Skôr než si popíšeme vlastnosti jednotlivých aminokyselín je potrebné uviesť ešte jedno delenie. Aminokyseliny existujú v dvoch rôznych formách. D-forma a L-forma. Ich zloženie je totožné, ale líšia sa navzájom zrkadlovo prevrátenou štruktúrou. Bežne v prírode sa vyskytujú aminokyseliny najmä v L-forme. Výnimkou je snáď len fenylalanin, ktorý sa vyskytuje v oboch variantoch. Telo lepšie prijíma aminokyseliny v L-forme a preto sú výrobky často označované s touto predponou.

Foto zdroj: thinkstock

 • daniel

  caute pomahaju aminokiselny na krce svalov??

 • sadhu

  Kustovnica čínska, konopné semeno – to sú potraviny rastlinného pôvodu, ktoré obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny.

 • roman

  je možné zakúpiť aminokyseliny v tekutej formre, bez konzervačných látok ako je napríklad benzoan sodný a podobné.

 • Duri23

  Zdravim Vas.
  Chcel by som sa spytat ci by ste mi vedeli poradit ohladom nejakych aminokyselin pre regeneraciu,som aktivny sportovec, cez tyzden chodim behavat,hravam futbal,hokejbal atd.a zacal som chodit do posilovne. Niekedy ked mam behom dna napr. futbal a plus idem vecer este behat 10km sa mi stane, ze rano citim, ze telo dostalo zabrat a neviem ci by mi pomohlo nieco na regeneraciu?
  Za odpoved vopred dakujem Michal.

 • jozko

  Chcem pouvažovať o odbornosti tejto stránky a celkovo všetkému čo je na nej zverejnené keďže sa tu vyskytuje kopa chýb. A to už základné veci ako že aminokyseliny sú 20 a esenciálne sú len 8 a nie 10 ako ich tu uvádzate. skúste si prekontrolovať texty a nie len kopírovať z pochybných stránok a hrať sa na niekoho kto sa do toho vyzná a pri tom nemať šajn o tom čo píšete.

 • edit

  vsetky aminokyseliny najdete prave v tejto rastlinke ajej plodoch-http://www.predajbylin.sk/goji_plod/index. html