Strava proti nespavosti

Do prvej skupiny potravín, ktoré nám môžu pomôcť vyriešiť problém s nespavosťou, zaradíme tie, ktoré obsahujú aminokyselinu tryptofán vo väčších množstvách. Tryptofán totiž okrem iného upokojuje, zlepšuje spánok a odstraňuje stres.

Čo je to Tryptofán

Tryptofán je základná látka pre tvorbu serotonínu, čo je chemická látka vytvárajúca sa v mozgu, ktorá nám pomáha zaspávať. Serotonín spomaľuje činnosť nervov, upokojuje organizmus a prispieva k navodeniu dobrého pocitu. Mozog ho neskôr premieňa na ďalší hormón – melatonín (ten reguluje spánok).

Strava proti nespavosti

Aké potraviny podporujú kvalitný spánok

Vedecké štúdie potvrdzujú, že ľuďom sa obmedzili problémy so spánkom po tom, čo neskoro večer prijali aspoň 200-300 mg tryptofánu. Medzi potraviny, ktoré sú bohaté na tryptofán, patrí mlieko, rôzne druhy syrov a mliečnych výrobkov, orechy, banány, rôzne druhy mäsa alebo ryby.

Ak chcete, aby sa do mozgu dostalo väčšie množstvo tryptofánu a zároveň o niečo skôr, odporúča sa skonzumovať aj trochu rýchlejších sacharidov (napr. med alebo zemiaková kaša). Starý ľudový prostriedok, ktorým je teplé mlieko s medom, dnes teda schvaľuje aj veda.

Produkciu serotonínu podporujú aj zdroje komplexných sacharidov ako ovos, hnedá ryža, celozrnný chlieb a celozrnné výrobky. Keďže ich trávenie je pomalšie, odporúča sa ich konzumovať v súvislosti s problémom nespavosti o niečo skôr – teda nie v poslednom jedle, ale môže byť v predposlednom jedle dňa. Predíde sa tým aj možnému rýchlemu poklesu hladiny cukru v krvi, čo u niektorých vyvoláva problémy so spánkom.

Do ďalšej skupiny zahrnieme potraviny s vyšším obsahom omega-3 tukov. Jedným z ich pozitív je schopnosť prispieť k navodeniu dobrej nálady a dobrého pocitu. A keďže dobrá nálada znamená aj menej stresu, často to potom navodí lepší spánok. Zaraďte preto do jedálnička morské ryby, ľanové semienka, orechy alebo avokádo.

Strava proti nespavosti

Pomôcť môžu tiež potraviny s vyšším obsahom železa – platí hlavne pre tých, ktorí trpia na nedostatok tohto minerálu a majú aj problémy so spánkom. Z ďalších mikroživín, ktoré sa spomínajú v súvislosti s nespavosťou, je treba uviesť horčík, vitamíny skupiny B a zinok. Pomáhajú regulovať náladu a spánok, resp. sa aj priamo podieľajú na tvorbe serotonínu. Známy suplement ZMA (kombinácia horčíka, zinku a vitamínu B6) môže byť teda dobrou voľbou.

Čaje

Určite by ste mali vyskúšať aj rôzne druhy upokojujúcich čajov – napríklad harmančekový alebo levanduľový. Samozrejmosťou je vyhýbať sa stimulačným látkam v neskorších fázach dňa, neprejedať sa a dať si pozor aj na alkohol, ktorý síce spočiatku pôsobí ako sedatívum, no spánok po ňom nie je kvalitný a v neskorších fázach noci väčšinou problémy so spánkom ešte viac zhorší.

Foto zdroj: thinkstock