Zdravé tuky na svalový rast a redukciu telesného tuku

Keď hovoríme o redukcii telesného tuku, väčšina ľudí si ihneď pomyslí, že je nezmyselné pridávať tuky k strave. Ale skutočnosť je taká, že keď sa pridajú tzv. zdravé tuky, tak nimi môžete podporiť nielen redukciu tuku, ale aj rast svalov. Užívaním omega-3 mastných kyselín, gama-linolenovej kyseliny (GLA) a konjugovanej linolovej kyseliny (CLA) môžete výraznou mierou podporiť svoj rysovací potenciál a potenciál budovania novej svalovej hmoty. Práve na tieto tri typy sa pozrieme bližšie.

Zdravé tuky na svalový rast a redukciu telesného tuku

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny

Patrí k nim linolenová kyselina, eikosapentaenová kyselina (EPA) a dokosahexaenová kyselina (DHA). Organizmus si vyrába EPA a DHA z linolenovej kyseliny a pretože tá v tele nevzniká, považujeme ju za esenciálnu. Preto musí byť prijímaná buď z klasickej stravy, alebo z doplnkov výživy.

EPA a DHA nielenže znižujú riziko srdečných a cievnych ochorení a mŕtvice, ale majú aj kopec ďalších prednosti zo zdravotného hľadiska. Tiež chránia svalovú hmotu pred katabolickými procesmi, posilňujú mozgové funkcie a stimulujú odbúravanie tuku. Užívanie omega-3 mastných kyselín zlepšuje schopnosť tela spaľovať tuky priamo v tukových bunkách, čo zvyšuje fyzický výkon a podporuje rysovanie svalov.

Gama-linolenová kyselina (GLA)

Je odvodená od omega-6 nenasýtenej mastnej kyseliny linolenovej. Aj keď sa omega-6 mastné kyseliny prijímajú vo väčšom množstve zo stravy, príjem GLA môže byť nedostatočný. To je zapríčinené tým, že mnoho jej potravinových zdrojov sú stužené tuky.

Práve hydrogenácia tukov znemožňuje premenu linolenovej kyseliny na GLA. Samotná GLA je dôležitá, pretože je prekurzorom tzv. prostaglandinov, čo sú látky podobné hormónom ovplyvňujúcim prietok krvi, zdravie pokožky a kĺbov. Prostaglandiny tiež podporujú svalový rast a termogenézu pri spaľovaní tukov.

Konjugovaná linolová kyselina (CLA)

Je prírodným derivátom kyseliny linolovej, ktorá patrí k zdravým tukom. Nachádzajú sa v mäse a v mliečnych výrobkoch. Udáva sa, že súčasný obsah CLA v týchto zdrojoch klesol z dôvodu zmien v kŕmení dobytka. Zvažuje sa, či tento výraznejší pokles obsahu CLA v krmivách a následne aj v ľudskej strave nie je jednou z príčin rastu prípadov rakoviny, srdcovo-cievnych chorôb a obezity. To je jeden z dôvodov, prečo sa niektorí odvolávajú na potrebu suplementovať CLA.

CLA môže ponúknuť viacero zdravotných pozitív a považuje sa aj za stimulant na podporu spaľovania telesných tukov. Znižuje obsah tuku v tukových bunkách, reguluje hladinu krvného cukru, zvyšuje metabolické funkcie a tiež údajne podporuje odbúravanie tukov počas spánku.

Foto zdroj: thinkstock