Športovec a spánok

Športovec a spánok

Spánok predstavuje pre športovca jeden z najdôležitejších regeneračných prostriedkov a spolu s ostatnými regeneračnými prostriedkami ovplyvňuje činnosť organizmu či už pri športovej alebo pracovnej činnosti. Stačí spomenúť fakt, že bez jedla človek vydrží hoc aj 10 dní, ale bez spánku sotva tri dni. Pre kvalitný spánok je treba obetovať 8 až 10 hodín. Novorodenci prespia takmer celý deň a naopak starším ľuďom postačia štyri hodiny.

Počas spánku sa totiž vystrieda niekoľko fáz – štyri fázy hlbokého spánku a štyri fázy tzv. stavu spánkovej bdelosti, ktoré by nemali byť veľmi krátke a neúplné. Hlboký spánok je v prevažnej miere bez snov a jeho prvé dve hodiny patria k „najhlbším“ z celej noci. Tento spánok je zároveň – čo sa týka jeho prínosu pre organizmus športovca – najvýdatnejší a tak je potrebné urobiť všetko pre to, aby nebol násilne rušený. Kvalitný a hlboký spánok vytvára dobré predpoklady k vyplavovaniu rastového hormónu, ktorý je zvlášť významný u mladších športovcov. No na druhej strane je potrebný aj pre starších športovcov u ktorých ovplyvňuje predovšetkým regeneračné procesy.

V stave spánkovej bdelosti (REM), ktorý predchádza zvyčajne ránu a niekedy sa nazýva paradoxným spánkom, už telo „pracuje“ na plné obrátky, oči za zavretými viečkami sa veľmi rýchlo pohybujú, snívajú sa sny, ktoré sú pravdepodobne dôležité na vytváranie pamäte. Pokiaľ sa chce športovec poriadne vyspať, mal by spať prevažne v noci, kedy je menej rušený hlukom a svetlom. Niektorý športovci dokonca sú tak navyknutý na nočný spánok, že nedokážu počas dňa zaspať. Toto môže byť pre nich aj určitá nevýhoda, hlavne pri cestovaní a časových posunoch.

Popoludňajší spánok so stiahnutými roletami v tichom prostredí sa nevylučuje, naopak – odporúča. Jesť a piť by sme mali večer striedmo a už vôbec nie tesne pred tým, ako si ľahneme. Teplota čerstvo vyvetranej miestnosti by mala byť okolo osemnásť stupňov Celzia.

Alergický športovec by mal mať spálňu vyvetranú ešte pred tým, ako do nej vstúpi a v priebehu noci vetrať oknom z vedľajšej miestnosti. Samozrejmosťou je ľahká prikrývka a pohodlný spací odev.

V prípade porúch spánku po pretekoch, zápase, pred súťažou, často aj po „pohovore s trénerom“, treba využiť alternatívne možnosti – relaxačnú hudbu, teplý bylinkový čaj a v krajnom prípade aj lieky na spanie.

Rozhodne sa netreba premáhať viac ako pol hodiny, lebo potom nestojí za nič často aj celá noc. Spánok je najlacnejšou a najaktívnejšou formou odpočinku, a preto by ho mali športovci využívať v čo najkvalitnejšej miere.

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Gymnastický kruh Veľkosť: 90cm

9,00 €

Gymnastický kruh Veľkosť: 90cm Kúpiť

Počítadlo stavu pre stolný tenis

55,00 €

Počítadlo stavu pre stolný tenis Kúpiť

Rhythmo sada – dvojité stuhy

26,00 €

Rhythmo sada – dvojité stuhy Kúpiť

Štítky: