Hlavné dôvody, prečo by ste mali pravidelne raňajkovať

Hlavné dôvody, prečo by ste mali pravidelne raňajkovať

Určite ste už z mnohých zdrojov počuli, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Či už to pravda je, alebo nie, poďme sa pozrieť na tie najpodstatnejšie výhody, ktoré vyplývajú z pravidelného raňajkovania.

Zhadzovanie tuku

Zdravé raňajky určujú stravovací trend pre celý zvyšok dňa. Budete mať vyššiu motiváciu pokračovať v dodržaní zdravého stravovania. Naproti tomu, nezdravým a odfláknutým úvodným jedlom dňa môžete veľa pokaziť. Budete náchylnejší na výber menej vhodných jedál a poviete si, že začnete jesť lepšie až od zajtra.

Ideálnym riešením nie je ani vynechanie raňajok, keďže o nejakú dobu nastúpi silný pocit hladu a ľudia majú potom tendenciu zjesť toho príliš veľa a vyberať si menej kvalitné zdroje potravín.

Privstaňte si o pár minút skôr a pripravte si zdravé raňajky. Nakopnete metabolizmus, dodáte telu potrebné živiny a budete mať pod kontrolou to, čo konzumujete.

Priberanie svalovej hmoty a zvyšovanie hmotnosti

Ak chcete pribrať, musíte jesť častejšie a relatívne väčšie porcie. Čím viac jedál cez deň stihnete, tým menšie množstvá musíte prijímať v jednotlivých pokrmoch. Je to dôležité, ak chcete priberať efektívne a kvalitne. Nemôžete si dovoliť vynechávať jedlá a už vôbec nie hneď prvé jedlo dňa. Na to, aby ste prijali povedzme viac ako 4000 kalórii denne, musíte začať s pravidelnou a vyváženou stravou hneď od rána. Stredné až vyššie množstvá sacharidov, ktoré sú súčasťou raňajok, spôsobia, že vám neskôr v priebehu dňa stúpne chuť k jedlu.

Zdravé stravovacie návyky

Ako už bolo naznačené v prvom bode, raňajky sú spôsob, ktorým sa určuje stravovací trend pre celý zvyšok aktuálneho dňa. Skúste si pripravovať raňajky sami, používajte zdravé a prírodné suroviny a uvidíte, že sa vaše stravovanie celkovo zlepší. Nebudete chcieť pokaziť to, s čím ste začali.

Úspora peňazí

Príprava raňajok a použitie vlastných surovín je lacnejšia voľba, ako keď sa stravujete niekde v teréne (napríklad cestou do práce, do školy; prípadne priamo v práci alebo v škole). Navyše jedlá v bufetoch a rôznych občerstveniach nie sú najzdravšie. Niekedy ani nepoznáte ich zloženie.

Obmedzenie stresu a nervozity

Veľa ľudí už akosi v podvedomí cíti, že ak neraňajkujú, tak z viacerých dôvodov nerobia dobre a to môže následne vyvolávať alebo prehlbovať stresové situácie. Všetci dobre vieme, ako na nás vplýva, keď sme dlhšie hladní a bez jedla. Preto je lepšie vstať o niekoľko minút skôr, pripraviť si raňajky a najesť sa v kľudnom tempe.

Foto zdroj: thinkstock