Karpálny tunel a posilňovanie

Nočnou morou azda všetkých športovcov sú zranenia. A to najmä ak postihujú svaly alebo kĺby. Skrátka ak obmedzujú našu hybnosť a schopnosť vykonávať obľúbenú aktivitu. Medzi takéto nepríjemné ochorenia patrí aj syndróm karpálneho tunela.

Karpálny tunel a posilňovanie

Na prvý pohľad znie táto diagnóza veľmi odborne, ale v praktickej reči je to vlastne postihnutie nervu, ktorý sa nachádza v zápästnom tuneli. Je spôsobené opuchom alebo posunutím (dôsledkom úrazu) niektorej z deviatich šliach, ktoré tento nerv obkolesujú.

Následkom zväčšenia či posunutia jednej alebo viacerých šliach je nerv pritlačený, akoby priškripnutý v zúženom priestore. Tento jav vyvoláva nepríjemnú bolesť, mravenčenie v prstoch a čo je pre športovcov najhoršie, postupne aj stratu obratnosti a sily postihnutej ruky. V skutočnosti to teda znamená obmedzenie možnosti cvičiť so závažiami a postupne aj takmer celkovo vykonávať akékoľvek koordinované pohyby zápästím.

Vzhľadom na to, že veľká časť cvikov pozostáva z uchopenia záťaže do rúk (cviky s činkami, ale aj s kladkou, bench press, mŕtvy ťah a podobne), stáva sa tento problém rozhodujúcim pre naše ďalšie pôsobenie na poli posilňovania.

Syndróm karpálneho tunela obmedzí nielen naše snahy o budovanie telesnej hmoty či rysovanie, ale vážne ohrozuje zdravie a prirodzené funkcie postihnutej ruky. V neliečenom stave môže dôjsť až do štádia, kedy sa natrvalo poškodí nerv a ruka už nebude tak funkčná ako predtým. Predstavte si, že nebudete schopní pevne uchopiť žiadny predmet, otvoriť fľašu, dlhšie udržať karty v rukách či vykonávať činnosti vyžadujúce jemnú motoriku prstov. Presne toto vám môže spôsobiť neliečený syndróm karpálneho tunela.

Ochorenie sa vyvíja postupne a hlavným činiteľom je opakovaný monotónny pohyb jednej alebo aj oboch horných končatín, ktorý vyžaduje najmä prácu ruky, zápästia a predlaktia (napr. práca s klávesnicou alebo myšou za PC). Ohrození sú teda hlavne ľudia, ktorí veľa píšu na počítači alebo písacom stroji – sekretárky, vedci, spisovatelia, žurnalisti, ale aj grafici, počítačoví hráči, kaderníci, robotníci v pásovej výrobe a bodybuilderi.

Či chceme alebo nie, počas bežného tréningu opakovane vykonávame tie isté pohyby a mnoho z nich sa sústredí práve na prácu zápästia. Ako sa teda môžeme ochrániť pred týmto ochorením alebo aspoň minimalizovať riziko jeho vzniku?

Pravidelne doprajte svojim zápästiam oddych. Či už pri práci s počítačom alebo pri dvíhaní činiek, nezabúdajte na to, aby ste zápästie nepreťažovali a nerobili s ním neprirodzené pohyby. Taktiež dbajte na to aby ste si občas ruky poriadne ponaťahovali a pokiaľ je to možné, snažte sa striedať činnosti tak, aby nepracovalo stále len zápästie alebo predlaktie. Jednoduchý no účinný cvik je vystrieť paže pred seba a opakovane zatvárať a otvárať päste, hýbať zápästím dohora a dole plus ponaťahovať prsty aj celú ruku. Vhodná je aj masáž zápästia druhou rukou.

Ak sa vám napriek prevencii stane, že pociťujete opakovanú alebo chronickú bolesť v zápästí, skúste na niekoľko dní minimalizovať jeho činnosť tým, že si naň dáte elastickú bandáž a budete sa snažiť ním čo najmenej hýbať.

Ak to nepomôže, mali by ste navštíviť lekára, ktorý zistí, v akom štádiu je ochorenie a prípadne vám predpíše silnejšie protizápalové lieky alebo naordinuje pevnú oporu, ktorá zabráni akýmkoľvek pohybom zápästia.

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme stopky Countdown

28,50 €

Sport-Thieme stopky Countdown Kúpiť

BS 4 v jednom rade Deluxe

75,00 €

BS 4 v jednom rade Deluxe Kúpiť

Deivo Zlatá streborná a bronzová motivačná píšťalka - set 7 nálepiek

6,90 €

Deivo Zlatá streborná a bronzová motivačná píšťalka - set 7 nálepiek Kúpiť