Cviky na krčnú chrbticu – úvod (1.časť)

130359

krčná chrbtica

Bolesť hlavy, šije a krku. To sú najčastejšie problémy, ktoré môžu byť zapríčinené práve krčnou chrbticou. Prečo problém vzniká? Možno práve teraz, keď čítate tieto riadky, sa najbežnejšej chyby dopúšťate. Najčastejšou príčinou vzniku ťažkostí je dlhé držanie hlavy a teda aj krku v nesprávnej polohe (napr. predklon alebo záklon).

Napríklad sedenie za monitorom často núti k predklonu. Hlava neostáva v jednej osi so zvyškom chrbtice. Posúva sa bližšie k monitoru a dostáva sa do predklonu (predsun hlavy).

Na takejto polohe by nebolo nič zlé. Svaly šije a krku sú dostatočne silné a hlavu udržia. Ak však sa poloha nemení a v práci trávite v podobnej pozícii mnoho hodín denne, máte problém.

Námaha ktorú musia svaly dennodenne vykonávať je veľmi veľká. Svaly nemenia svoju dĺžku a sú v neustálom napätí. Výsledkom je zvýšenie svalového tonusu vo svaloch krku a šije. Nie je výnimkou, ak táto bolesť preráža z krku ďalej do hlavy, prípadne do končatín.

Medzi ďalšie príčiny problémov s krkom patria časté záklony hlavy. Treba si opäť uvedomiť, že hlava je relatívne ťažká a svaly to pocítia. Problém môže nastať aj pri spánku na bruchu s nevhodným vankúšom. Zo športov si treba dať pozor napr. na plávanie – plavecký spôsob prsia. Tu opäť dochádza k prehýbaniu v krku, ako aj v drieku. Tento plavecký spôsob preto nie je veľmi vhodný pre ľudí s hyperlordózou.

Najmä ženy sa často rozhodnú, že začnú plávať pre zdravie. Chodia trénovať pravidelne a dokážu prsiami plávať aj hodinu bez prestávky. Hlavu často ani neponoria – hlava ako periskop nad vodou a krk hodinu bez zmeny v záklone. Ak sa k tomu pridá dennodenná práca za počítačom, nie je prekvapením ak vznikne bolestivý problém.

Ak je človek pod častým psychickým stresom v práci, prejaví sa to aj na svaloch. Medzi duševným a fyzickým napätím je vzájomný vzťah.

Psychický stres sa vie prenášať na svaly. Svaly šije tuhnú, dostavujú sa bolesti a človek sa nevie sústrediť na prácu. Je dobré vedieť, že podobná spojitosť je aj opačným smerom. Ak Vám napríklad niekto vymasíruje šiju (trapézový sval), malo by sa dostaviť svalové uvoľnenie, ako aj osvieženie mysle.

Ako dosiahnuť zmiernenie, alebo odstránenie problémov s krčnou chrbticou? Základom by mali byť uvoľňovacie cvičenia na túto oblasť. Pomôcť by mali pohyby (cviky) hlavy, ako aj ramien. Pohyb nesmie byť vedený rýchlo, silou a násilne.

Cieľom by sa malo stať celkové uvoľnenie. Pri dosiahnutí krajnej polohy, prichádza často aj bolesť. Vyhnite sa jej. Cvičenia musia ostať nenásilné. V opačnom prípade riskujeme, že si viac ublížime ako pomôžeme. Ak sa vyvinie veľký odpor, zapojíme naviac aj nežiadúce svaly.

V druhom pokračovaní nájdete konkrétne príklady cvičení na uvoľnenie krčnej chrbtice.

 • Nostradamus

  Veľmi často ma bolí hlava a vždy, keď už to neviešm vydržať tak siahnem po Ibalgine /ružová tableta/. Pomôže, ale tiež si myslím, že to nie je riešenie. Prosím špeciálne cviky na túto oblasť chrbtice, ktoré by som pred ranným zhonom do práce stíhala. Ďakujem.

 • David

  Treba citat aj pokracovanie http://www.sportujeme.sk/fitness/cviky-na-krcnu-ch rbticu-2-cast ;)

 • Duro

  mam problemy s krcnou chrbticou uz asi pol roka a ziaden lekar nevie prist na pricinu bolesti aj napriek tomu ze mam 15 rokov !!!Duro

 • Anonym

  =)

 • ..

  ..kupte spravny matrac, potom spravny vankus a nakonie treba cvicit,… resp. aspon precvicovat telo, pretoze sedenie v praci/skole a susastneho nicnerobenia nerobi telu vobec dobre

 • dada

  Neviem, co to je.. ale ma boli velmi krk, sija, bolest mi vyzaruje do ramien.Neviem s krkom pohnut do pravej strany.
  Poradte mi prosim, co to moze byt..
  Dakujem.

 • michala

  mala som uraz chrbtice – náraz medzi lopatkami. masér mi poradil, aby som cvicila. chcela by som vás poprosiť o konkrétne cviky na túto oblasť. ďakujem

 • chrustik

  Dobry deň, včera som hrala futbal, pričom som nešťastne spadla na chrbát a mám pocit že ma bolí krk, na niektoré veci si ani nepametám lebo som si udrela aj hlavu.Mám pocit na zvracenie. Viete mi doporučiť nejaké cviky? Ďakujem

 • kacena

  Veľmi často ma bolí hlava.Niekedi je taká silná ,že si myslím že to už ani nevidržím.Tá bolest trvá niekedy aj 4 dni.Stále musím byt na Ibalgine 400.Mám dost stresujuci život.Môj problém už trvá asi 20 rokov .Poradte čo mám robit.Dˇakujem

 • Lubca

  chcem sa spytat ake cviky su dobre na krcnu chrbticu,mam aj telotu 37,5 a boli ma cely krk ked rano vstavam.Alebo mi vie niekto poradit dobre tabletky.