Ako si vyberať proteínové tyčinky

Ak zaradíte do svojej bežnej stravy proteínové tyčinky premyslene, nemôže ich konzumácia podporovať ukladanie tuku tak, ako sa toho obávajú niektorí jednotlivci. Naučte sa tyčinky prijímať predovšetkým ako náhradu jedla a to hlavne vtedy, keď z rôznych dôvodov sa nemáte čas poriadne najesť. Pokiaľ ide o predtréningovú a potréningovú stravu, najlepšie sú samozrejme proteínové nápoje spolu s rýchlo vstrebateľnými sacharidmi. Podobnú službu však môžu poskytnúť aj športové tyčinky. Potravinárske technológie ich dnes umožňujú vyrábať v tak vysokej kvalite ako nikdy predtým. Je však potrebné vedieť, kedy siahnuť po ich konzumácii.

Ako si vyberať proteínové tyčinky

Na trhu je celá skupina proteínových tyčiniek – od tých s vysokým obsahom bielkovín až po tie s vyšším percentom sacharidov alebo tyčinky s vyšším obsahom energie. Pri ich výbere pôjde vždy hlavne o to, čo od nich očakávate a čo potrebujete. Preto je potrebné pozorne čítať etikety a hľadať na nich špecifické informácie, aby ste poznali ich zloženie a účel.

Športovci, ktorí sa bránia ukladaniu tukov a dávajú prednosť tyčinkám vo forme náhrady stravy, by si mali vyberať tyčinky s obsahom najmenej 20 gramov bielkovín a s energetickým obsahom nie vyšším ako zhruba 300 kcal. To znamená, že v takomto prípade prijmete minimálne 25% energetického obsahu z bielkovín.

Iní sa zasa zaujímajú viac o obsah sacharidov v tyčinke. Niektoré z nich však obsahujú príliš veľa jednoduchého cukru (sacharózy). Dobre sa preto pozrite na nutričné údaje, aby ste si tento údaj overili. Aj keď jednoduchý cukor môže byť užitočný pred a po tréningu, väčšina športovcov uprednostňuje počas dňa udržiavanie obsahu cukru na minime. Cukor nárazovo zvyšuje hladinu inzulínu, čo má potom za následok ukladanie telesného tuku. Veľa športových tyčiniek je založených na komplexnejších sacharidoch a náhradných sladidlách, ktoré sa vstrebávajú pomalšie ako sacharóza.

Tiež by ste mali venovať pozornosť obsahu vlákniny. Pretože vláknina spomaľuje trávenie a bráni príliš rýchlemu vzostupu hladiny inzulínu. Tyčinky s vyšším obsahom vlákniny majú účinok približujúci sa plnohodnotnej náhrade jedla. Stále sú však o niečo menej účinné ako komplexná pevná strava.

Tip: Proteínová tyčinka sa pri troche snahy dá pripraviť aj doma. Nižšie nájdete naše video s receptom. Pripájame aj recept na proteínovú tyčinku v podaní Mira Veselého.

Proteínové tyčinky síce nie sú tou najlepšou potravinou športovej výživy, ale sú vynikajúcim nutričným nástrojom pre tých, ktorí nemajú dostatok času alebo ľahký prístup k ideálnej forme stravovania. Je omnoho lepšie zjesť tyčinku ako denné jedlo úplne vynechať. Ďalšou ich výhodou môže byť v niektorých prípadoch to, že majú viac kalórii ako väčšina proteínových koncentrátov s minimálnym obsahom sacharidov a s celkovo nižším energetickým obsahom. Vždy keď si vyberáte z ponuky proteínových tyčiniek, porovnávajte predovšetkým podiel bielkovín na celkovom obsahu energie vo výrobku.

Foto zdroj: thinkstock