Najrozšírenejšie zranenia lakťov

Najrozšírenejšie zranenia lakťov

Je to už raz tak, že športovci rôznych zameraní sa popri svojej činnosti deň čo deň stretávajú aj s menej príjemnou stránkou trénovania. Áno, reč je o zraneniach a bolesti. Týka sa to profesionálov, amatérov aj rekreačných športovcov.

Dopad týchto zranení sa nemusí týkať len športu samotného, no často potom zasahuje aj do pracovného života a bežných denných činností. V tomto článku sa pozrieme na najrozšírenejšie problémy súvisiace s lakťami a poradíme vám aj niekoľko základných postupov, ako pri nich postupovať.

„Tenisový lakeť“

Začneme nepríjemnou bolesťou na vonkajšej strane lakťového kĺbu, ktorej sa zvykne hovoriť tenisový lakeť (v medicíne známy ako laterálna epikondylitída). Už podľa názvu je jasné, že sa často vyskytuje u tenistov, no môže postihnúť hocikoho, kto často a neúmerne preťažuje extenzory predlaktia opakovanými pohybmi. Následkom takejto činnosti sa bolesť v príslušnom mieste zintenzívňuje a jednotlivec s pribúdajúcim časom nie je schopný vykonávať určité pohyby na najvyššej úrovni.

V počiatočnom štádiu je možné problémy riešiť odpočinkom, ľadovaním, kompresiou alebo držaním ruky vo vyvýšenej polohe. Vo vážnejších prípadoch sú nutné protizápalové lieky, lieky proti bolesti , fyzikálna terapia. Ak ťažkosti pretrvávajú aj niekoľko mesiacov a metódy konzervatívnej liečby sú vyčerpané, pristupuje sa k operačnému zákroku. Dĺžka rekonvalescencie je potom cca 3-4 mesiace. Samozrejme, pri týchto problémoch je vždy potrebné konzultovať svoj zdravotný stav s príslušným lekárom.

„Oštepársky lakeť“

Prejdime k poraneniam mediálneho kolaterálneho väzu (MCL – medial collateral ligament, tiež známy ako UCL – ulnar collateral ligament). Nachádza sa na vnútornej strane lakťového kĺbu, teda na malíčkovej strane ruky. Jeho hlavnou úlohou je redukovať stres vyvíjaný na lakeť a stabilizovať ho. Jeho poškodenie sa najčastejšie prejavuje pri športových disciplínach, ktoré zahŕňajú pravidelné hody alebo vrhy (napr. baseball, hod oštepom, vrh guľou, atď.). Rozsah tohto zranenia môže byť rôzny – niekedy postačí pár dni voľna, no ak dôjde ku kompletnej ruptúre MCL pri vážnejšom vymknutí lakťa, pauza je aj viac ako polrok.

Keď ste si už niekedy poriadne udreli alebo narazili lakeť do tvrdšieho predmetu, pravdepodobne to bolo sprevádzané aj následným viditeľným opuchom, resp. burzitídou. Burzitída je zápal burzy, teda zápal mazového vačku (tekutinou naplnený vak, ktorý obopína kĺby a šľachy). Zvyčajne sa o to môžete postarať sami za použitia ľadu, kompresie a bandáži lakťov, no silnejšie nárazy a opuchy sú sprevádzané aj väčšími bolesťami, čo si už vyžaduje návštevu lekára.

K často sa vyskytujúcim zraneniam môžeme zaradiť aj rôzne svalové natiahnutia alebo natrhnutia, ku ktorým môže dôjsť všade tam, kde sa svaly nachádzajú. V prípade lakťov ide o biceps (nepríjemné je hlavne jeho úplne odtrhnutie), triceps, extenzory a flexory predlaktia.

Pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach je samozrejme najdôležitejšie riešiť situáciu s odborným lekárom, no pre športovca je dobré, ak má aspoň základné vedomosti o zraneniach a ak vie, ako pri nich postupovať. V prípade ľahších zranení lakťov je spravidla vhodné dodržiavať nasledujúcu postupnosť:

– najprv použiť základné a najjednoduchšie nástroje ako oddych, ľadovanie, kompresné metódy, držanie ruky vo vyvýšenom mieste nad hlavou – po ústupe zápalu, bolesti a po návrate potrebnej hybnosti prejsť k jednoduchým pohybom na nadobudnutie potrebnej flexie a extenzie v kĺbe – zaradiť cviky na získanie sily a stability v kĺbe

Foto zdroj: thinkstock