Cviky na krčnú chrbticu (2.časť)

Aby bolo možné svaly krku a šije uvoľniť, nesmú byť cviky nepríjemné. Existuje veľa cvikov. Viacero z nich môže byť naviac vykonávaných v rôznych polohách. Na dosiahnutie uvoľnenia nie je potrebné vykonávať všetky cvičenia, ktoré nájdete postupne v týchto príspevkoch.

Dôležité je, vybrať si také, ktoré sú Vám najviac pohodlné. Zastúpenie by malo zohľadňovať uvoľnenie svalov krku a šije všetkými smermi. Medzi základné pohyby patrí otáčanie hlavy do strán, predklony a záklony. Aby bolo možné uvoľniť šiju, musia byť ramená spustené a uvoľnené.

Uvolnenie šíje

krná chrbtica cviky krná chrbtica cviky krná chrbtica cviky

Posaďte sa do tureckého sedu. Ruky položte na kolená, alebo ich dajte za telo. Ak sa rozhodnete pre polohu rúk ako je vidieť na obrázku, nezabudnite na ramená. Aby bolo možné trapézový sval uvoľniť, nesmú byť ramená pretláčané hore. Ruky sú na zemi len položené – nesmú byť zaťažené veľkou časťou hmotnosti tela.

Nadýchnite sa a s plynulým výdychom začnite ukláňať hlavu do strany. Úklon by mal byť vykonávaný presne. Znamená to, že nesmie byť vedený aj vpred, resp. vzad. Brada smeruje stále vpred. Vždy sa však riaďte pocitom.

Po dosiahnutí krajnej polohy precíťte natiahnuté svaly krku a šije. V tejto polohe chvíľu zotrvajte a plynulo dýchajte. Po niekoľkých sekundách uvolnite a pomalým pohybom prejdite hlavou ku opačnému ramenu.

krná chrbtica cviky

Cvik je možné vykonávať v rôznych polohách. Okrem tureckého sedu sa dá vykonávať v kľaku, v sede, alebo stoji. Je len na Vás, ktorý spôsob si zvolíte.

krná chrbtica cviky krná chrbtica cviky