Fascial Stretch Training

FST-7 je zložený z niekoľko faktorov. Úspech tohto tréningu je spojený so známymi menami v oblasti kulturistiky ako sú: Ray Arde, Bill Willmor, Troy Brown, alebo fenomenálny Phil Heath.

Fascial Stretch Training

Zásady Fascial Stretch Training sú rozdelené do nasledovných pravidiel:

1. Stále strečovať, pred, počas a po cvičení. Takýto strečing útočí na vonkajšiu vrstvu svalu a jeho úpony. Strečing je braný ako prevencia zranení. Tu má však slovo strečing úplne iný význam.

Ide konkrétne o strečing fascie. Hanyho vysvetlenie spočíva v tom, že sval napumpovaný krvou pomáha uvoľniť fasciu obaľujúcu sval. Vedecké poznatky v tejto oblasti sú na nízkej úrovni, ale mnoho kulturistov dáva tomuto systému zelenú. Aj keď doteraz to nikto nešpecifikoval bližšie. Pre správne strečovanie treba sval dostatočne napumpovať a na to nám poslúžia posledné série cviku, pumpovacie série, aby sa zaistilo maximálne roztiahnutie fascie. Dôležitá je koncentrácia na samotné pretiahnutie svalu a držať natiahnutý sval v tejto polohe určitý čas (30s).

Strečujte po každej sérii!!!

2. Základné ťažké cviky sú na prvom mieste. V tréningu je dôležitý pracovný objem a odporúča sa viac opakovaní v sérii, hlavne kvôli poriadnemu prekrveniu svalu. Dôležitá je koncentrácia na daný sval a preto posledný cvik v rade pri precvičovaní partií sa odporúča jednokĺbový cvik, ktorý precvičí len izolovane daný sval. Ku konkrétnym cvikom sa dostanem v  pokračovaní článku.

3. Zvýšte objem a znížte prestávky pri vykonávaní posledného cviku. Podľa Hanyho je 7 sérií ideálnych pre posledný cvik s 30-45s pauzami medzi sériami. Flexovať pri poslednom cviku na danú partiu sa považuje za najdôležitejšie, preto by ste mali flexovať po každej vykonanej sérii. Pri tomto poslednom cviku nie je technika prevedenia až tak dôležitá. Napumpovanosť tu zohráva úlohu číslo 1, kedy je sval najviac prekrvený.

4. FLEXOVAŤ, FLEXOVAŤ A EŠTE RAZ FLEXOVAŤ !!!

Hany tu rovnako zdôrazňuje dôležitosť používania izometrie počas odpočinku medzi sériami. Izometrické tenzie sú najdôležitejšie pri poslednom cviku. Krátke izometrické tenzie zvyšujú tlak svalu na fasciu. Dĺžka týchto tenzií je odporúčaná od 10 do 30s.

5. Prijímanie tekutín počas tréningu. Keďže rozhodujúce zloženie krvi tvorí práve voda, o to je dôležitejšie jej prijímanie počas cvičenia. Voda je dôležitá pre svalový objem, rovnako aj pre transport živín.

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme Intercross palica Farba: Modrá

25,00 €

Sport-Thieme Intercross palica Farba: Modrá Kúpiť

Rohové značenie na podlahu Farba: Modrá

3,50 €

Rohové značenie na podlahu Farba: Modrá Kúpiť

Hra s hádzaním kruhov

26,00 €

Hra s hádzaním kruhov Kúpiť