Dôležitosť nosných štruktúr tela

Dôležitosť nosných štruktúr tela

Do skupiny častých chýb a nereálnych pokusov pri budovaní tela patrí tiež aj márna a príliš skorá orientácia na nejakú svalovú partiu. A buďte si istí, že nemám na mysli hrudník alebo zadnú časť stehien.

Možno už uhádnete o čo ide – áno, reč je predovšetkým o bicepsoch alebo tricepsoch. Posilňovne sú plné chudých, na prvý pohľad podvýživených mladých chlapcov, ktorí vykonávajú nekonečne veľa sérii bicepsových zdvihov a iných izolovaných cvikov.

Malé partie vs tie veľké

Snahu o zväčšenie objemu malých svalových partii bez silných a vytrénovaných nosných štruktúr tela (nohy, stred tela, chrbát) môžeme v podstate nazvať ako obrátenie zákonov budovania svalov naruby. Ak nemajú spomenutí mladíci vybudované solídne svalové základy na nohách a chrbte, ťažko budú posúvať vývoj ramien alebo rúk na vyššiu úroveň. Výrazné zlepšenie menších a okrajových svalových partií (osobitnou cestou) je pre naturálnych cvičencov veľmi náročné.

Zamerajte sa radšej na najväčšie svalové skupiny na nohách a chrbte, ktoré tvoria 60-70% celkovej telesnej muskulatúry. Ak sa zlepšíte v drepoch a budete cvičiť v sériách s váhami o 30-40kg viac, súčasne s tým pôjdu nahor aj váhy používane prakticky pri všetkých ostatných cvikoch, pretože celkovo zosilniete.

Naproti tomu, veľa sérii bicepsových zdvihov a stlačovaní kladky síce vaše ruky napumpuje, ale rastový potenciál a vplyv na vyplavenie anabolických hormónov tu nebude ani zďaleka taký výrazný.

Keď už je dobrý svalový základ

Časom vám nohy a chrbát zosilnejú a pozadu nezostanú ani menšie partie. Súčasne so zlepšením v príťahoch v predklone a zhyboch porastú vaše bicepsy a predlaktia, vďaka ťažkých tlakovým cvikom zmohutnejú aj ramená a tricepsy, ťažké série drepov s aspoň 1,5-násobkom vlastnej váhy budú mať anabolický stimul na svaly celého tela, a takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Až budete na pohľad mohutnejší a silnejší, potom budete mať dostatočné základy pre prípadnú špecializáciu a zvýraznenie okrajových, respektíve zaostávajúcich partií. Čim silnejšie a lepšie rozvinuté sú nosné štruktúry tela, tým väčší bude silový a objemový potenciál malých svalových skupín.

Skúste nad tým popremýšľať. Ak dnes robíte drepy v sériách s 80-100kg a obvod vašich nadlaktí je približne 36-37cm, osobitným tréningom bicepsov a tricepsov pridáte horko ťažko 1-2cm k objemu rúk (za predpokladu, že výkonnosť v drepoch ostane približne rovnaká).

Keď namiesto toho vložíte energiu do komplexných cvikov a v drepoch sa vyšplháte na pracovné série so 130-140kg, svalový rozvoj a sila malých partií stúpne ruka v ruke s týmto zlepšením. Objem nadlaktí takto môžete posunúť zhruba na 41-42cm a to ich ani nemusíte prehnane precvičovať osobitnou a izolovanou prácou.

Uvedomte si, že aj menšie a tzv. plážové svaly budú vyzerať lepšie na vyváženej a kompletne vypracovanej postave. Už len predstava mohutných bicepsov a hrudníka bez potrebnej opory v pevnom a rozvinutom chrbte a nohách sa javí len ako akýsi výsmech možnostiam premysleného a rozumného budovania postavy.

Foto zdroj: thinkstock