Pitný režim a silový tréning

Pitný režim a silový tréningVšeobecne je známe, že dodržiavanie pitného režimu je pri vytrvalostných aktivitách veľmi dôležité. Je to pochopiteľné. Telo stráca množstvo tekutín, energie, ale aj minerálnych látok a je potrebné ich čo najrýchlejšie doplniť. Existuje veľa športových nápojov, ktoré sa túto úlohu snažia plniť. Niektoré to zvládajú na jedničku, iné horšie. Asi neprekvapím, keď poviem, že pre silový tréning by dopĺňanie tekutín malo vyzerať odlišne, než napríklad pre beh.

Počas športového výkonu, telo prichádza okrem tekutín aj o sodík. Po skončení záťaže, kedy organizmus regeneruje sa odčerpáva najmä draslíkhorčík. Tieto úbytky sú významné najmä u dlhotrvajúcich aeróbnych aktivitách. Najjednoduchším ukazovateľom je potenie. Je zaužívaný názor, že pre aktivity do 30 minút si telo vystačí s čistou vodou. Je ale veľa zástancov, ktorí vodu uprednostňujú vo všeobecnosti radšej, než akýkoľvek iontový nápoj. Pri silovom zaťažení nie sú straty tak významné a je preto vhodné voliť nápoje s nižším podielom iónov. Osobne si myslím, že väčšina ľudí ktorí navštevujú posilňovňu si vystačí s čistou vodou.

Nie je zriedkavé vidieť nosiť si do posilňovne okrem rukavíc, či uteráku aj fľašu. Je to dobrý zvyk. Nie je totiž vhodné čakať až kým sa dostavia pocity smädu. Je to už signál nedostatku a spravidla je už na dopĺňanie tekutín neskoro. Telo na vstrebanie tekutín potrebuje istý čas a je preto dobré ich v malých dúškoch dopĺňať už v priebehu cvičenia. V športových nápojoch sa ako zdroj energie využívajú cukry. Tie ale plnia okrem energetickej úlohy ešte jednu funkciu. Pre 3-4% sladký roztok platí, že sa vstrebe rýchlejšie a ľahšie, než čistá voda.

A ako je to s teplotou nápoja? Tak na tému aká teplota nápojov je pre šport a športový výkon lepšia sa vedú diskusie. Určite by mal mať nápoj inú teplotu pri cvičení v teplom prostredí, ako v prevzdušnenej a klimatizovanej posilňovni. Vo všeobecnosti platí že studený nápoj o teplote asi 14 až 16ºC sa ľahšie vstrebáva. Pre silové športy sa odporúča piť radšej nápoje, ktoré majú o pár stupňov viacej (18ºC). Hoci studený nápoj môže slúžiť aj na schladenie, môže znamenať pre rozhorúčený organizmus šok a môže nastať zúženie ciev. Cez zúžené cievy pretečie menej krvi a zhoršuje sa tak prekrvenie pracujúcich svalov.

Častým javom v našich fitnescentrách sú bary, v ktorých je možné si zakúpiť nápoje – rôzne mliečne športové koktaily. Vypiť takýto koktail pred výkonom, či dokonca počas výkonu nie je rozumné. Ani hodina pred posiľňovaním nie je dostatok času na jeho strávenie. Nápoj počas cvičenia tak ostane ležať v žalúdku, čo na pohodlnom cvičení asi nepridá.

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Discmania Lite Basket Pro

145,00 €

Discmania Lite Basket Pro Kúpiť

Sport-Thieme Futbalová tréningová lopta Veľkosť: 3

19,90 €

Sport-Thieme Futbalová tréningová lopta Veľkosť: 3 Kúpiť

Brankárske Evo chrániče kolien Veľkosť: M/L

49,90 €

Brankárske Evo chrániče kolien Veľkosť: M/L Kúpiť