Čo sú to nootropiká a ako fungujú

Čo sú to nootropiká a ako fungujú

Keď sledujete vývoj doplnkov výživy trochu pozornejšie, tak ste už pravdepodobne niečo počuli aj o nootropikách. Ak nie, tak vedzte, že ide o látky, ktoré majú potenciál zlepšiť vaše výsledky v práci, v posilňovni alebo pri učení.

Označenie skupiny týchto látok pozostáva z dvoch slov, ktoré majú pôvod v starogréckom jazyku – „noos“ znamená myseľ alebo myšlienka a „tropos“ znamená otáčať. Ak to teda spojíme dokopy, dostaneme niečo také ako otáčanie myšlienok, čo je trochu mätúce, takže poďme si ich účinok a funkcie predstaviť bližšie :)

„Smart Drugs“

Nootropiká sú aktívne látky (označované tiež „smart drugs“, čiže chytré drogy), ktoré sa prirodzenou cestou zúčastňujú mozgových metabolických procesov a umožňujú tak mozgu, aby riadil rôzne mentálne a telesné funkcie. Zaraďujú sa tu substancie, ktoré podporujú pamäťové a kognitívne vlastnosti, a ktoré nemajú toxické účinky

Účinky

Poznáme viaceré kategórie nootropík, ktoré sa medzi sebou líšia mechanizmom pôsobenia. Ich hlavné účinky by sa dali zhrnúť do nasledujúcich troch bodov:

  • zlepšenie krvného toku v mozgu, čím dochádza k navýšeniu množstva kyslíka a ATP prístupného pre neuróny,
  • doplnenie acetylcholínu, teda jedného z najdôležitejších neurotransmiterov, ktorý ovplyvňuje sústredenie, plánovanie alebo aj nervosvalové prepojenie,
  • zlepšené prepojenie medzi jednotlivými časťami mozgu (pamäť, reč, motorika, atď.) a medzi jeho hemisférami.

Keďže nootropiká sa vyznačujú pozitívnym vplyvom na kognitívne funkcie, pomerne často ich zvyknú vyhľadávať študenti, ktorí sa tak snažia podporiť predovšetkým pamäť a zlepšiť výsledky v škole napríklad počas ťažkých skúškových období.

Táto skupina látok však môže poskytnúť aj celý rad iných výhod, ktoré nemajú nič spoločné s učením, pretože náš mozog ovplyvňuje rôznorodé funkcie organizmu. Nootropiká majú teda aj potenciál znižovať hladinu kortizolu, zlepšovať spánok a redukovať stres, stabilizovať emócie a nálady, zlepšovať regeneráciu, zlepšovať pracovný výkon a podobne.

Predtréningové výživové doplnky

V poslednej dobe sa nootropiká skúšajú využívať aj ako predtréningový suplement, resp. súčasť predtréningových suplementov. Ich vyznávači hovoria v tomto prípade o čistej energii, sústredení a nabudení, ktoré nie je sprevádzané zvýšeným nástupom nervozity, nevoľnosti a iných negatívnych dôsledkov. V tomto smere je však ešte málo dôkazov a bude to chcieť dôkladnejšie preskúmanie.

Medzi známe látky s nootropnými účinkami patrí napríklad: DMAE, DHEA, ginkgo biloba, melatonin, piracetam, aniracetam, oxiracetam alebo vinpocetin.

Poznámka David: Hoci sú niektoré prípravky prírodné (napr. ginko biloba), iné narazia na EU legislatívu, ktorá je prísnejšia, ako v USA. U nás veľmi populárne americké výživové doplnky, sa často krát musia predávať v tzv. EU verzií, kde v receptúrach niektoré účinné zložky, ako napr DHEA chýbajú.

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Basketbalová sieťka na kôš

14,90 €

Basketbalová sieťka na kôš Kúpiť

Futsalová lopta Derbystar Apus Light Veľkosť: č.4 / 370g / 64cm

35,00 €

Futsalová lopta Derbystar Apus Light Veľkosť: č.4 / 370g / 64cm Kúpiť

Derbystar futsalová lopta Brillant TT

43,00 €

Derbystar futsalová lopta Brillant TT Kúpiť