Vitamínové suplementy sú hneď za proteínovými prípravkami najpopulárnejšími doplnkami výživy. Každý vitamín má špecifické funkcie, ktoré nemôže plniť žiadna iná látka. Nevyvážená strava má za následok nedostatok niektorých vitamínov a tým dochádza nielen k zníženiu výkonnosti, ale hlavne k zdravotným problémom. Ich užívanie má najväčší význam predovšetkým počas prísnejších diét, kedy sme dlhšiu dobu v kalorickom deficite a nášmu tela chýbajú niektoré dôležité látky. Vitamínové suplementy môžeme rozdeliť do troch hlavných skupín: multivitamínové tablety, produkty obsahujúce určitý komplex vitamínov a produkty obsahujúce iba jeden konkrétny vitamín.
Najbežnejšie a najviac predávané sú multivitamínové prípravky, ktoré okrem všetkých známych vitamínov často obsahujú aj iné dôležité látky, predovšetkým minerály a stopové prvky. Práve na základe zloženia sa líši ich cena od jedného výrobcu k druhému.
Druhou skupinou sú prípravky obsahujúce určitý komplex vitamínov. Najčastejšie ide o kombináciu dvoch alebo troch vitamínov (napríklad B-komplex + C).
Tretiu skupinu tvoria prípravky obsahujúce iba jeden vitamín. Ich užívanie je cielené a má svoje výhody. Sú ideálnou voľbou v prípade, keď naše telo z rôznych príčin potrebuje vyššie dávky konkrétneho vitamínu (športovci; ľudia, ktorým suplementáciu odporúčal lekár zo zdravotného hľadiska a podobne). Jedna tableta totiž vo väčšine prípadov obsahuje vyššiu dávku než je denne odporúčaná. Dominantné postavenie v tejto skupine má vitamín C, ktorý sa dá bežne zaobstarať vo viacerých verziách: 50, 100, 250, 500 alebo 1000 mg. Majte však na pamäti to, že telo dokáže v jednej dávke využiť len určite množstvo. Zvykne sa udávať 30-60 mg, ale môže to byť ovplyvnené viacerými faktormi. Existujú však aj suplementy, ktoré obsahujú vitamín C s postupným uvoľňovaním.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že väčšie množstvo vitamínov je najlepšie dopĺňať niekoľkokrát v priebehu dňa. V nižších dávkach je ich vstrebávanie lepšie.
Užívanie jednotlivých vitamínov má ale aj niekoľko nevýhod. Vitamíny rozpustné v tukoch (A, E, D, K) sa z tela nevylučujú takým spôsobom, ako vitamíny rozpustné vo vode (B-komplex, C, biotín). V tele sa uskladňujú a časom sa môže prejaviť určitá neprirodzená reakcia spôsobená predávkovaním. Hoci k tomu dochádza len zriedka, neodporúča sa užívať vitamíny rozpustné v tukoch v niekoľkonásobne vyšších dávkach. Zatiaľ ešte nie je vedecky preskúmané, aké dôsledky môže mať toto dlhodobé užívanie vysokých dávok. Riziko nemusí byť veľké, ale faktom ostáva, že v tomto prípade by ste sa zahrávali s neznámou vecou.
Zaobchádzajte s vitamínmi ako s doplnkami výživy, nie ako s liekmi. Vždy sa snažte pokryť dennú potrebu vitamínov prioritne klasickou stravou, čo bude pre naše telo vždy prirodzenejšia cesta.
Foto zdroj: thinkstock