Čo sa týka budovania svalovej hmoty a spaľovania nadbytočného telesného tuku, športovcov rôznych kategórii a výkonnostných úrovni zvyčajne najviac zaujíma to, ako zvýšiť hladinu testosterónu a rastového hormónu. Ak nedosiahnu optimálne hladiny týchto dvoch kľúčových hormónov, môžu očakávať zníženie podielu svalovej hmoty a zvýšenie množstva tukových zásob v tele.
![]() |
V týchto vzájomných závislostiach však ešte chýba viacero faktorov, ktorými je možné ovplyvňovať jednotlivé ciele. Ide o spolupôsobenie rôznych iných hormónov a tzv. hormonálnych mediátorov .
Jedným z hormónov, ktorý je pomerne často prehliadaný a podceňovaný, je dehydroepiandrosterón (slovná skratka DHEA). Považujú ho za otca všetkých hormónov, keďže telo si z neho vyrába rôzne iné hormóny. Je produkovaný v nadobličkách a jeho hladina klesá s pribúdajúcim vekom. Udržiavanie jeho optimálnej hladiny v organizme zlepšuje výsledky pri budovaní svalovej hmoty a pri redukcii telesného tuku.
Dnes už existuje viacero vedeckých štúdii o pôsobení DHEA v našom tele. Jedna z nich priniesla zaujímavý záver v tom, že v moči dvadsiatich troch starších a obéznych jedincov s cukrovkou DHEA úplne chýbal. Ďalšia zo štúdii zas potvrdila to, že tento hormón zvyšuje citlivosť na inzulín a má schopnosť blokovať enzým glukóza-6-fosfát dehydrogenázu (G6PD).
Touto blokáciou sa v tele výrazne obmedzuje schopnosť ukladať a tvoriť tuk. DHEA je tiež zodpovedný za naštartovanie niekoľkých reťazových reakcií (vrátane anabolických procesov). Jeho účinok je napríklad spojený s pôsobením hormónu IGF-1, ktorý je silným anabolickým hormónom podporujúcim svalový rast a redukciu telesného tuku.
DHEA takisto aktivuje určité enzýmy v mitochondriách buniek, ktoré sú súčasťou mechanizmu spaľovania tukov a ich následnej premeny na energiu. DHEA sa môže v tele premieňať na hormóny testosterón a estradiol, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie mužov a žien. Áno, aj ženám môže prospievať mierny nárast hladiny testosterónu, čo následne podporí zvýšenie podielu svalovej hmoty a zlepší hustotu kostí.
Hormón DHEA vám teda pomôže nielen pri vypracovaní peknej postavy, ale zlepšuje aj celkovú kvalitu života a má viacero pozitívnych účinkov, z ktorých môžeme spomenúť ešte napríklad podporu imunitného systému, zvýšenie sexuálnej potencie, znižovanie hladiny krvného cukru alebo priaznivý vplyv na pokožku.
DHEA sa predáva aj samostatne v syntetickej forme ako doplnok výživy a s jeho suplementáciou sa najčastejšie odporúča začať vo veku okolo 30 rokov. Lenže pozor! Kým v USA je jeho voľný predaj povolený, v Európskej únii je naopak zakázaný. Hlavným dôvodom je v podstate to, že zahrávanie sa s hormónmi je vo všeobecnosti považované za dosť nebezpečnú záležitosť.
Foto zdroj: thinkstock