Rastlina s názvom ašvaganda (withania somnifera) sa často zvykne považovať za potravu pre mozog. Disponuje totiž viacerými pozitívnymi účinkami na mozgové funkcie, skľudňuje nervový systém, posilňuje imunitu a dodáva organizmu energiu.
Pokiaľ vás trápi nespavosť, prípadne nekľudný alebo často prerušovaný spánok, takisto by ste mohli porozmýšľať o vyskúšaní tejto liečivej byliny ajurvédskej medicíny. Prírodné zdroje sú pre náš organizmus šetrnejšie ako bežné lieky a mnohokrát aj účinnejšie.
Afrodiziakum a sexuálne tonikum
Ašvaganda sa tiež často využíva ako afrodiziakum a sexuálne tonikum. Aj na základe toho býva označovaná pojmom indický ženšen (pochádza zo severozápadnej Indie). Miestni obyvatelia sú presvedčení o tom, že jej dlhodobé používanie omladzuje a upevňuje zdravie.
Ide o hustý poloker s jasne zelenými listami a oranžovo-červenými plodmi (bobuľami). Bylina nie je náročná na pestovanie a patrí medzi rastliny, ktoré sú už po generácie uctievané pre svoju zázračnú liečivú silu.
Hlavnými aktívnymi látkami ašvagandy sú alkaloidy (ako vitanin, somniferin, somnin, tropín, anaderin), ale obsahuje aj dôležité aminokyseliny (kyselina asparágová, kyselina glutamová, alanín, glycín), minerály a iné účinné zložky (celkovo obsahuje cez 80 rôznych biologicky aktívnych komponentov).
Sumár pozitívnych efektov, ktoré sa ašvagande najviac pripisujú:
– adaptogénne a tonizujúce účinky
– vyživuje celý organizmus, dodáva energiu, znižuje únavu
– má pozitívny vplyv na mnohé funkcie mozgu (zlepšuje učenie, pamäť, koncentráciu)
– odbúrava stres a nervozitu
– potláča úzkosť a depresívne stavy
– zlepšuje zaspávanie a celkovú kvalitu spánku
– prírodné afrodiziakum a sexuálne tonikum
– má antioxidačné, antivirózne a protizápalové pôsobenie
– posilňuje regeneračné a detoxikačné procesy v tele
– vhodná pri rekonvalescencii po operáciách a ťažších ochoreniach
– na doplnenie síl po značnom fyzickom alebo psychickom vyčerpaní
– účinná pri dýchacích a tráviacich problémoch
– pozitívne pôsobenie na kardiovaskulárny systém a zdravie krvi (znižuje cholesterol, znižuje vysoký krvný tlak, znižuje obsah cukru v krvi, atď.)
– protirakovinové pôsobenie
– vhodná pri kĺbových problémoch a bolestiach svalov
Pri pohľade na vyššie pripisované výhody je jasné, prečo bola ašvaganda po stáročia užívaná pre zlepšenie celkovej telesnej kondície. Vďaka jej univerzálnemu pôsobeniu môže byť vhodná pre viaceré skupiny ľudí: športovci, osoby pod pravidelným stresom, starší ľudia, prípadne študenti.
Liečivé látky sú prítomné v koreni, listoch aj plodoch rastliny
Najčastejšie sa využíva práve koreň ašvagandy, ktorý je pomletý na prášok. Pripravte sa na to, že má veľmi horkú chuť. K dispozícii je však aj rezaný koreň alebo hotové produkty v kapsliach a tabletách, prípadne tinktúry.
Ašvagandu je dnes možné nájsť aj ako súčasť komplexnejší zmesí doplnkov výživy. Koreň sa dá len tak požuť (rezaný), môžete z neho pripraviť čaj alebo odvar (z rezaného aj práškového), prípadne zamiešať do ľubovoľného nápoja (práškový).
Dávkovanie
Čo sa týka dávkovania, denné odporúčané množstvo sa udáva na hranici okolo 1,5 – 5g sušeného koreňa. Pri ostatných produktoch sa riaďte ich návodom na použitie.
Ašvaganda je vo všeobecnosti bezpečná, no hlavne v prípade určitých zdravotných problémoch sa o jej užívaní poraďte s lekárom. Doba užívania nebýva presnejšie stanovená. Ako pri väčšine podobných bylín to však môže byť pár mesiacov pravidelného dávkovania.
Foto zdroj: thinkstock