Drep na fitlopte

Cvičenia s fitloptou, ktoré som tu už na stránke popisoval, budia dojem jednoduchosti. Sú to zväčša cviky pre začiatočníkov, ktoré pomáhajú zlepšovať ich kondíciu a upevňujú zdravie. Bolo by však nesprávne domnievať sa, že fitlopta musí byť výlučne doménou jednoduchých, zľahčených cvikov, vhodných len pre rehabilitáciu. Dnešný cvik by Vás mal presvedčiť o opaku!

Fitlopta má naozaj široké spektrum uplatnenia. V rámci kondičného tréningu športovcov sa využíva pri silových, silovo-výbušných a koordinačných cvičeniach. Každý cvik má inú mieru náročnosti. Drepy na fitlopte patria asi medzi tie „nemožné“. Aj preto prikladám video, aby bola názornosť lepšia :)

Aj drep na fitlopte patrí do rodiny drepov a preto zapája prakticky všetky svaly dolných končatín. Aktivovaný je predovšetkým štvorhlavý sval stehna, dvojhlavý sval stehna, sedacie svaly a drieková časť chrbta. Oproti drepu s obojručnou činkou na ramenách však budete cítiť aj svaly, o ktorých ste ani nevedeli že ich máte.

drep na fitlopte drep na fitlopte drep na fitlopte

Maximálne labilná poloha tela Vás bude nútiť k pomalému pohybu a neustálemu dorovnávaniu. Charakter svalovej práce je iný. Na lopte sa nedá cvičiť jedno opakovanie za druhým. Veľká prídavná zaťaž je taktiež vylúčená. Pohyb je pomalý a svalové vlákna menia svoju dĺžku pomaly a často aj prerušovane. V oveľa väčšej miere sa využíva princíp izometrického napätia. Znamená to, že vo svaloch sa bude meniť napätie, ale dĺžka svalu sa mení oveľa pomalšie ako u klasického drepu.

Prevedenie: Pripravte si fitloptu o vhodnom priemere. Každá veľkosť má trochu iné vlastnosti a inač sa na nej cvičí. Ak si myslíte, že sa na loptu postavíte a budete hneď drepovať, veľmi sa mýlite. K takémuto cviku je potrebné sa prepracovať postupne. Základom by malo byť osvojenie si techniky klasického drepu.

Prakticky nevyhnutné je cvičiť pri vhodnej konštrukcii, ktorá umožní na loptu aspoň vyliezť. Ruky sa pridŕžajú počas celej doby konštrukcie. Pri prvých pokusoch je to dôležité z hľadiska bezpečnosti, ako aj realizovateľnosti cviku. Po dlhom dlhom tréningu je možné sa prepracovať k cvičeniu bez pridŕžania.

Z počiatku skúšajte podrepy a nesnažte sa hneď isť do hlbokého drepu.

Dýchanie: Vo východiskovej polohe je hlbší nádych, počas pohybu nadol je dych zadržaný a v poslednej fáze vstávania je výdych. Aspoň takto znie teória. Ak sa potrebujete sústrediť skôr na samotný cvik, snažte sa aspoň dýchať v rytme cvičenia.

Chyby:

  • príliš mäkká lopta
  • akákoľvek chyba bude potrestaná stratou rovnováhy, takže to rýchlo spoznáte :)