Modafinil

Modafinil

Nie je to tak dávno, čo sa skončili majstrovstvá sveta v atletike vo Francúzsku a pozornosť upútal dopingový nález americkej šprintérky Kelli White. Dopingový test preukázal použitie modafinilu pred závodom. Nakoľko som sa s názvom Modafinil stretol prvý krát až po prepuknutí tejto dopingovej aféry a som zvedavý človek, poobhliadol som sa po Internete aby som zistil, čo to vlastne Modafinil je. Pokiaľ však čakáte, že sa tu budem venovať dopingovej látke ťažkého kalibru, ktorá by nemala uniknúť vašej pozornosti, s kľudným svedomím pokračujte ďalej v surfovaní, pretože modafinil do tejto skupiny nepatrí. Modafinil predstavuje psycho-stimulant a svoje miesto v súčasnosti zastáva v skupine tzv. ľahkého dopingu, kam patrí aj napríklad už popísaný ephedrine. Hoci do tejto skupiny patrí, je zaujímavé, že nie je vyslovene uvedený na zozname zakázaných látok.

Ako veľká časť rôznych zakázaných preparátov, ktoré športovci používajú na zlepšenie výkonu, tak ani modafinil nemá toto za svoje primárne poslanie. Jedná sa o látku ktorú užívajú ľudia trpiaci narkolepsiou – záchvatmi krátkotrvajúceho a chorobného spánku. Ako však táto látka pôsobí na zdravého človeka? Na Internete sa nachádzajú rôzne články vypovedajúce o výskumoch spojených s touto látkou. Väčšinou však v spojení s narkolepsiou. Tu uvádzam to, čo som sa dočítal.

Jedná sa o účinnú psycho-stimulujúcu látku používanú proti spánku a únave. Podľa jednej štúdie modafinil umožnil ostať v bdelom a aktívnom stave až o 50% dlhšie a zabránil nechcenému spánku o 25%. Iná štúdia vypovedá, že umožnila ľuďom ostať fit po celých 40 hodín. Takýto účinok bude isto žiadaný nielen u narkolepsikov, ale aj u športovcov, vojakov, pilotov, vodičov z povolania, alebo študentov :).

Ako vlastne modafinil funguje? Jeho účinok je založený na schopnosti cielene a podľa potreby stimulovať neuróny v mozgu, ktoré zodpovedajú regulácií spánku a bdelosti. Tento účinok nie je dosahovaný cez dopamín ako u iných medikamentov a preto sa pokladá za bezpečnejší (aspoň zatiaľ). Výsledkom je už spomenutý účinok sviežosti a bdelosti po mnoho hodín. Na Modafinil-Adrafinil.com sa dokonca uvádza, že teoreticky by bolo možné, aby človek pod modafinilom mohol ostať bdelí stovky hodín! To, čo pridáva modafinilu na atraktívnosti, je absencia vážnejších vedľajších účinkov (opäť sa však ponúka slovo zatiaľ). Okrem zlepšenia pozornosti a koncentrácie by mohol byť zaujímavý aj pre študentov (a nielen pre nich) aj účinok zlepšenia pamäti a celkovo zlepšenej schopnosti učiť sa.

Doposiaľ medzi známe vedľajšie účinky, ktoré sa môžu, ale nemusia prejaviť patrí bolesť hlavy, nevoľnosť, sucho v ústach, nervozita, zábudlivosť, závrate, zvracanie, strata chuti do jedla a možné problémy so zaspávaním, alebo častým budením sa.

Zdroje:  http://www.modafinil-adrafinil.com/ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/medmaster/a602016.html http://smart-drugs.net/product-info/info-modafinil.html http://www.drugdigest.org/DD/DVH/SideEffects/0,3917,550410|Modafinil,00.html http://www.smart-drugs.com/modafinil/modafinil-3.htm http://www.abendblatt.de/daten/2003/09/01/202882.html

Foto zdroj: thinkstock

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Šprintérsky padák

19,90 €

Šprintérsky padák Kúpiť

Molten Basketbalová lopta SB4

19,90 €

Molten Basketbalová lopta SB4 Kúpiť

Gonge Polguľové chodúle

25,90 €

Gonge Polguľové chodúle Kúpiť