![]() |
Testosterón – mužský pohlavný hormón je prirodzenou látkou hlavne mužského tela. Tvorí sa v semenníkoch a čiastočne v kôre nadobličiek. Svoju pozornosť si určite zaslúži, pretože účinkom testosterónu, dochádza k vytváraniu telových bielkovín a k podpore rastu svalovej hmoty. Je to látka vďaka ktorej sa líši mužské a ženské pokolenie vo svojej muskulatúre. Mladí chlapci pred pubertou majú problém s naberaním svalovej hmoty.
Situácia sa rýchlo mení počas puberty, kedy hladina tohto hormónu v ich tele stúpa. To, že je testosterón rozhodujúci pri raste svalov a že je to mužský hormón, by si mali uvedomiť aj ženy, ktoré sa boja posiľňovať. Nebojte sa toho, že vám narastú svaly ako chlapom! Žena môže trénovať rovnako tvrdo ako muž, ale rovnakých svalových prírastkov nikdy nedosiahne, pretože jej k tomu chýba práve potrebný testosterón.
Fakt, že pre posilňovací (kulturistický tréning) má hladina testósterónu význam, je známy už dlho. Zistilo sa, že počas posilňovacieho tréningu dochádza k vyplavovaniu testosterónu, čo má priaznivý vplyv na rast svalovej hmoty. Takáto priaznivá hladina je však len pri krátkom tréningu o dĺžke asi 45 minút s vysokou intenzitou cvičenia.
Pri dlhotrvajúcom tréningu nižšou intenzitou (najmä vytrvalostnom) hladina prudko klesá. Ak sa takto stavaný tréning často opakuje, vplyvom nízkej hladiny testosterónu sa spomalí rast svalov, zvýši sa čas potrebný na regeneráciu a dochádza k pretrénovaniu. Tento fakt ako prvý uviedol do praxe Joe Weider, keď na sebe odskúšal tréning, ktorý je dnes známy ako dvojitý, resp. trojitý rozštiepený systém. Na jeden deň nemal naplánovanú jednu tréningovú jednotku, ale dve až tri kratšie o vysokej intenzite. Takýto tréningový princíp umožnil, že hladina testosterónu ostala na optimálnej úrovni dlhodobo.
Na druhej strane treba povedať, že je vedecky dokázané, že plodnosť je u ťažko trénujúci športovcov nižšia ako u neaktívnych mužov. Medzi ďalšie faktory nižšej plodnosti u ťažko trénujúcich športovcov je stres a nižší podiel tuku pred súťažami.
Testosterón má vplyv aj na charakter a podiel krvných tukov. Športovci s vysokou hladinou testosterónu majú viac „zlého“ LDL cholesterolu a menej „dobrého“ HDL cholesterolu. U športovcov vytrvalostného charakteru je to presne naopak. Tento fakt znamená väčšie riziko srdcového infarktu a porážky a preto sa odporúča zaraďovať do tréningu aj vytrvalostnú zložku.
Foto zdroj: thinkstock