Ephedrine je preparát rastlinného pôvodu a patrí do skupiny zakázaných látok, ktoré sú v športe veľmi populárne. Podobne ako DNP má aj ephedrine termogenézny účinok. Znamená to, že telo je prinútené podkožný tuk premieňať na teplo. Na rozdiel od DNP, ktorý človeka dokáže ľahko zabiť, nie je účinok a nebezpečenstvo ephedrinu také veľké. Okrem termogenéznej vlastnosti má táto látka aj iné účinky. Zvykne sa užívať aj pre jeho schopnosť urýchľovať látkovú premenu a ak sa podáva tesne pred tréningom, má anabolický účinok. Určite nezanedbateľnou vlastnosťou je aj silný antikatabolický účinok (bráni strate svalovej hmoty).
Asi najčastejším využitím je jeho účinok pri úbytku tukového tkaniva. Samostatne však výsledky nie sú veľké. Keďže kofeín urýchľuje metabolizmus a urýchľuje zapájanie sa tukov ako energetického zdroja, takmer výhradne sa Ephedrine zvykne užívať v tejto kombinácií. Zistilo sa, že pri dodržaní pomeru ephedrin : kofeín 1:10 sú dosahované výrazne väčšie účinky. Okrem kofeínu sa zvykne aplikovať aj s aspirínom. Štúdie preukázali, že účinok ephedrinu spolu s aspirínom výrazne narastá. Najväčší efekt dosahuje táto kombinácia u obéznych ľudí. Možná a zrejme aj často využívaná je trojkombinácia Ephedrinu, kofeínu a aspirínu. Pri snahe schudnúť za pomoci Ephedrinu je vhodné sa vyhnúť sladkým jedlám. Vplyvom prítomnosti cukru, sa totiž vyplavuje inzulín a ten minimalizuje chcený účinok. V prípade, že „športovec“ chce využiť túto látku na povzbudenie a dosiahnuť anabolické účinky, užíva sa Ephedrine samostatne.
U nás bežne tento preparát nekúpite. Zaujímavé však je, že v niektorých krajinách je bežne dostupný v lekárňach. Je tam považovaný za liek a ako veľa liekov, tak aj ephedrine má vedľajšie účinky, s ktorými treba počítať. Medzi vedľajšie účinky môže patriť búšenie srdca, závrate, zvýšený krvný tlak, nechutenstvo a pod. Keďže je Ephedrine droga, môže sa stať návykovou. Neodporúča sa ho preto užívať dlhodobo a pravidelne.
Foto zdroj: thinkstock