Jarná detoxikácia

Jarná detoxikácia

Jar nám klope na dvere a vaše telo pociťuje únavu. Bolí Vás hlava, ste podráždení či slabí? Je najvyšší čas zbaviť sa toxínov, ktoré ste si nahromadili v tele zlou životosprávou počas zimy. Zbavte sa jarnej únavy pomocou nenápadných očistných trikov a nabite svoje telo energiou na niekoľko mesiacov dopredu.

Čo je detoxikácia

Detoxikácia organizmu znamená zbaviť svoje telo toxínov. Aj napriek tomu, že organizmus si vie poradiť s nežiadúcimi látkami, nie vždy sa mu podarí so všetkými škodlivinami vysporiadať. V dnešnej dobe si množstvo emočných toxínov vytvárame sami, najmä v dôsledku stresov, psychického napätia, strachu či agresivity. Ďalšiu skupinu toxínov tvoria látky, ktoré skonzumujeme: alkohol, drogy, lieky, cukry či mnohé nevhodné potraviny obsahujúce veľa E-čiek, kofeínu a ťažkých kovov. V neposlednom rade treba spomenúť skupinu toxínov, pochádzajúcich zo znečisteného životného prostredia a skupinu biologických toxínov ako vírusy, baktérie či plesne. Detoxikácia je očista organizmu od týchto spomínaných škodlivín.

Čistiace orgány

Jedy z tela odchádzajú prirodzene potením, močením, stolicou i dýchaním. Mnohé z orgánov máme zanesené toxínmi a vtedy nefungujú tak ako majú.

Tráviaci systém – Črevo je zodpovedné za trávenie a za zbavovanie odpadu, vzniknutom pri trávení. Tráviaci trakt dospelého človeka je hostiteľom približne 500 druhov baktérií. Ak nastane v hrubom čreve narušenie rovnováhy medzi niektorými druhmi baktérií, dochádza k ťažkostiam ako je plynatosť, nadúvanie, kŕče, zápcha, hnačka a podobne. Neliečené ťažkosti môžu viesť k závažným ochoreniam. Pri nesprávnom fungovaní tráviaceho systému sa v hrubom čreve môže nachádzať 3-5 kilogramov nestrávených zvyškov potravy.

Koža – Koža je najväčší ľudský orgánom, ktorý vylučuje množstvo toxínov, ktoré nemôžu byť vylúčené inou cestou. Až 47 kíl kožných buniek stratí človek v priemere za 70 rokov života. Preťaženie kožného systému sa prejavuje vyrážkami, akné, pľuzgierikmi či celulitídou.

Pľúca – Pri výdychu sa telo zbavuje nebezpečného oxidu uhličitého. Zanesenie dýchacieho traktu sa prejavuje chronickým kašlom, nepriechodnosťou dutín či nepretržitou nádchou.

Pečeň – Je orgán, ktorý zbavuje krv od toxínov. Nedostatočne fungujúca pečeň má zníženú schopnosť filtrácie kyseliny močovej. Dochádza k zlému tráveniu a častým opuchom organizmu.

Obličky – Vyrábajú moč, ktorý odvádza z tela rôzne škodliviny. Nedostatočná funkcia obličiek sa prejaví bolesťami pri močení, zapáchajúcim či tmavo sfarbeným močom.

Ako pomôcť telu

Jarné obdobie je vhodné na očistu organizmu. Tu je niekoľko rád, ako zbaviť telo nežiaducich toxínov.

  • Ráno nalačno vypite pohár teplej citrónovej vody.
  • Počas dňa vypite 0,5 litra nesladeného zeleného čaju.
  • Pite veľa tekutín, aspoň 2,5 litra denne (Môžete kombinovať čistú vodu a riedené ovocné šťavy).
  • Obmedzte alebo úplne vynechajte perlivé minerálky, nakoľko prekysľujú organizmus.
  • Vynechajte alkohol a cigarety.
  • Jedzte viac čerstvej zeleniny, obmedzte tučné mäso, údeniny a mliečne výrobky (kefír je povolený).
  • Zbavte sa cukrov. Podľa odborníkov už po 2 týždňoch klesá senzitivita na cukor.
  • Začnite sa hýbať.
  • Nezabúdajte, že telo sa najlepšie regeneruje počas spánku. Treba si dopriať 8-9 hodín výdatného spánku.

foto č.1 zdroj: thinkstock

Martina Hrončeková

O autorke

Ing. Martina Hrončeková – osobná a kondičná trénerka hroncekova.mata@gmail.com www.treneri-online.sk

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Futsalová lopta Derbystar Apus Light Veľkosť: č.4 290g

35,00 €

Futsalová lopta Derbystar Apus Light Veľkosť: č.4 290g Kúpiť

BMI meracie pásmo Dĺžka: 20m

42,70 €

BMI meracie pásmo Dĺžka: 20m Kúpiť

Sport-Thieme Mini tréningová prekážka 6ks SET

95,00 €

Sport-Thieme Mini tréningová prekážka 6ks SET Kúpiť

Štítky: