Éčka – aditíva

Nájdite si viac informácií o Ečku, ktoré Vás zaujímá.
Môžeze zadať číslo alebo slovné pomenovanie aditívnej látky.

KódNázovVyužitieCharakteristika
E102TartrazinFarbivo (žltá č. 5) Pekárenské výrobky, puding, nápoje, žuvačky, malinovky, pečivo, mliečne výrobkyMožnosť alergie, môže vyvolať astmatický záchvat, spája sa so vznikom tumorov štítnej žľazy. Citlivosť na túto látku má spojitosť s citlivosťou na aspirín. Spôsobuje detskú hyperaktivitu. Táto látka je zakázaná v krajinách ako Nórsko, alebo Rakúsko.
E101RiboflavínŽlté farbivo v cereáliách, vyskytuje sa prirodzene v mlieku, syroch a masle.Neškodná prísada - Vitamín B2, najčastejšie sa vyskytuje v prírodnej forme. Získava a z rastlín.
E209heptyl p-hydroxybenzoátKonzervačná látka. Je synteticky vyrábaná, nenachádza sa v prírodnej forme. Niekde sa používa ako konzervant fermentovaných sladových nápojov a piva.Nie sú známe vedľajšie účinky, považuje sa za neškodnú prísadu.
E103ChryosinFarbivoJe potravinovým aditívom od roku 1984. Nie sú známe žiadne škodlivé účinky.
E104Chinolinová žlťFarbivo (žltá č. 10) zmrzlina, žuvačky, povzbudzujúce nápoje,cukrovinkyMožnosť alergie, hyperaktivita u detí. Táto látka je zakázaná v krajinách ako Austrália, Nórsko, alebo USA.
E105Žlť (Yellow)Žlté farbivoNeškodná prísada získavaná predovšetkým z prírodných zdrojov
E107Žlť 7GFarbivo. Používa sa pri výrobe nealkoholických nápojov.Ľudia trpiaci astmou môžu dostať alergickú reakciu. Tejto látke je vhodné sa vyhnúť. Zakázaná je v Austrálii a USA
E110Žlť SYFarbivo Puding v prášku, cereálie, pekárenské výrobky, cukrovinky, zmrzlina.Možnosť spôsobenia alergie, hyperaktivity a rakoviny, je nevhoná na konzumáciu pre deti, tehotné a dojčiace ženy.
E111Žlť SY (Orange 2)Používa sa ako volne predajné farbivo. Je oranžovožltej farby. Využíva sa ako prísada hlavne do detských výživ a iných potravín určených pre deti.Tato látka môže spôsobovať alergické reakcie, vyrážky, zvracanie, astmatické záchvaty a pod. Môže dokonca vyvolať vznik nádorov obličiek a nadobličiek. je nebezpečná!
E120Košenila, kyselina karmínová, karmínyFarbivo (červené)nachádzajúce sa hlavne v jogurtochMožnosť alergie, hyperaktivita. Je považovaná za nebezpečnú a odporúča sa jej radšej vyhnúť. Pri zriedkavom užívaní nieje škodlivá.
E121Citrónová červeň 2využíva sa pri výrobe cukroviniek a pudingovvo väčšine štátov EÚ je zakázaná. Neodporúča sa predovšetkým malým deťom.
E122AzorubinFarbivo (červené) Cukrovinky, marcipán, želé, jogurty Možnosť alergie u astmatikov a ľudí citlivých na aspirín. Medzi ďalšie vedľajšie účinky môže patriť napr. hyperaktivita. Je považovaná za nebezpečnú a zakázaná napríklad v Rakúsku, Nórsku, Švédsku a USA.
E123AmarantFarbivo (červerná č. 2) gumené medvedíky, želé, lentilky, rybie prsty Iglo, instantné omáčky puding Zotti, smotana Kraft, džemy, práškové zmesi do dezertov Môže vyprovokovať astmatický záchvat, alergie, ekzém, hyperkativitu. V testoch na zvieratách táto látka spôsobovala vznik rakoviny, a narodenie jedincov s defektom. Je zakázaná v Rakúsku, Rusku, Nórsku, USA a ďalších krajinách.
E124Ponceau 4RFarbivo sýtočervenej farby používané pri výrobe jogurtov.Látka spôsobujúca alergie. V testoch na zvieratách pôsobila ako karcinogén. Je zakázana v USA a Nórsku.
E126Ponceau 6RFarbivoPri bežnom užívaní nie je škodlivá, avšak vo väčšom množstve môže vyvolať alergické reakcie. nevhodné pre tehotné ženy.
E127ErythrosinFarbivo (červené) v kandizovaných višniach a v upravovanom ovocí.Môže zapríčiniť precitlivelosť na svetlo, zvyšuje činnosť štítnej žľazy a v rámci výskumu z 90. rokoch spôsobovala u zvierat vznik rakoviny štítnej žlazy. Spôsobuje tiež alergické reakcie.
E128Červeň 2GNachádza sa v údeninách, zaváraninách a rôznych nápojoch. Modročervené farvivo vyrábané synteticky. Látka považovaná za nebezpečnú a je zakázaná vo viacerých krajinách. Vo vysokých dávkach môže negatívne ovplyvňovať tvorbu hemoglobínu aj inak ovplyvňovať ľudské zdravie. Je zakázané v USA, Kanade, Japonsku a Austrálii.
E129Červeň Allura ACFarbivo (oranžovo-červená) v sladkostiach, nápojoch, koreniach a bonbónochPôvodne mal nahradiť aditívum E123, ktoré nebolo považované za bezpečné. Testy na myšiach s E129 však preukázali vznik rakoviny. Medzi bežnejšie vedľajšie účinky môžu patriť alergie. Táto látka je zakázaná vo viacerých krajinách.
E130Indanthrene blue RSModré farbivo. Používa sa pri výrobe rôznych konzervovaných potravín a zaváranín.Dostupné zdroje neuvádzajú škodlivé účinky tejto prísady.
E131Patentná modrá VFarbivo používané najmä pri výrobe žuvačiek Nebezpečná. Spôsobuje rakovinu, detskú hyperaktivitu, vyrážky svrbenie, nevoľnosť a ďalšie. Látka zakázaná v krajinách ako Austrália, Nórsko, USA
E132IndigotinFarbivo bežne sa využíva v tabletkách a kapsuliach, ďalej v zmrzline, sladkostiach, keksochNebezpečná. Môže zapríčiniť nevoľnosť a zvracanie, zvyšovanie krvného tlaku, vyrážky, obtiaže s dýchaním a iné alergické problémy.
E133Žiarivá modráFarbivo mliečne výrobky, sladkosti, pekárske výrobky a nápojeMôže spôsobiť vznik detskej hyperaktivity a vznik alergií
E140Chlorofyly a chlorofylinyFarbivo nachádzajúce sa v zelených rastlinách, vzniká fotosyntézov.Neškodná prísada, avšak vysoké dávky môžu byť škodlivé.
E141Meďnaté komplexy chlorofylov a chlorofylinovFarbivo (olivová zeleň)využívané v cukrárenskom piemysle.V malom množstve neškodná prísada.
E142Zeleň SFarbivo v konzervovanom hrášku, želé, zmrzlina, dezertyMožnosť vzniku alergií a rakoviny. Zakázaná v EÚ.
E150akaramel obyčajnýFarbivo (tmavohnedé) Pekárenské výrobky, instantné polievky, sušienky Môže spôsobovať detskú hyperaktivitu.
E150bKaramelFarbivo (tmavohnedé, instantné polievky, pekárske výrobky, sušienky Môže spôsobovať detskú hyperaktivitu.
E150cKaramelFarbivo (tmavohnedé) pekárske výrobky, instantné polievky, sušienkyMôže spôsobovať detskú hyperaktivitu.
E151Čierna BNČierne farbivo, pužíva sa pri výrobe cukroviniek a rôznych sladkostí tmavého zafarbeniaMožnosť vzniku alergií predovšetkým u detí. Dospelým v malých množstvách neškodí.
E153Medicinálne uhlieFarbivo (čierne) v džemoch, v želé. POužťíva sa tiež vo farmaceutickom priemysle.Vyrába sa úplným zuhoľnatením rastlinného materiálu a následným rozdrvenín. Je stabilne a nerozpustné vo vode aj v tele. Môže obsahovať karcinogénne látky. Zakázané v USA.
E155Hnedá HTFarbivo (hnedé) v čokoláde, bábovkeNežiadúce reakcie u astmatikov a ľudí citlivých na aspirín. Ďalej môže zapríčiniť precitlivelosť pokožky a detskú hyperaktivitu. Je umelo vyrábané a pri vysokých dávach sa usadzuje v obličkách a lymfatických uzlinách. Nepriaznivo pôsobí na žľazy z vnútorným vylučovaním.
E160aKarotényFarbivo (oranžovo-žlté, Syry, zmrzliny, majonézaNeškodná prísada, prevažne prírodná rastlinného pôvodu.
E160bAnnato,Farbivo (červené) syry, margaríny, maslo, pekárenské výrobky, oleje, marcipán Pri užívaní vyšších dávok je tu možnosť vzniku alergií.
E161bLuteinFarbivo nachádzajúce sa prevažne v mliečnych výrobkoch. Neškodná prísada. Znižuje riziko rakoviny pľúc. vodné a olejné extrakty zo semien. Nachádza sa vo vaječných žĺtkoch.
E162Betalainová červeňčervené farbivo, má rastlinný pôvod a prirodzene sa nachádza predovšetkým v červenej repe.Neškodná prísada
E163Anthokyanyčervenomodré prírodné farbivo rastlinného pôvodu. Neškodná prísada, je možné ho izolovať z mnohých druhov ovocia a zeleniny.
E170Uhličitan vápenatýbielosivé farbivo, stabilizátor v kakau, kakao holandského typu (170)Neškodná prísada s priaznivými účinkami na zuby. Obsahuje minerály, získava sa z prírodných zdrojov
E180Litholrubin BKFarbivo v prifarbovaných tvrdých syrochNedovolená. Spôsobuje detskú hyperaktivitu a zpričiňuje vznik alergických reakcií. Vyhýbať by sa jej tiež mali tehotné a dojčiace ženy.
E181TaninyFarbivo, antioxidant, prírodná látka nachádzajúca sa v čajových listoch a bylinkách.Neškodná prísada nachádzajúca sa prirodzene v čaji. Pri väčších dávkch môže zapríčiniť nespavosť.
E200Kyselina sorbováKonzervačná látka. Nachádza sa v džeme, víne, sušenom ovocí, kečupe a majonéze.Hoci je považovaná za neškodnú prísadu, môže spôsobiť podráždenie pokožky, preto sa neodporúča užívať často vo väčších množstvách.
E201Sorbát sodnýKonzervačná látka. Nachádza sa v sušenom ako aj zaváranom ovocí a tiež zelenine.v súvislosti s jeho užívaním neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky.
E202Sorbát draselnýKonzervačná látka nachádzajúca sa v múke a pekárenských výrobkochNie je nebezpečná, avšak neodporúča sa užívať vo veľkých množstvách.
E203Sorbát vápenatýKonzervačná látka obsiahnutá v syroch a vaječných výrobkoch.Nie su známe vedľajšie účinky, považuje sa za nšekodnú prísadu.
E210Kyselina benzoováKonzervačná látka. Existuje v prírodnej aj umelovyrobnej podobe.Je pridávaná do alkoholických nápojov, pekárenských výrobkov, žuvačiek, sladkostí, ale aj inam. Možno sa s ňou stretnúť aj v kozmetických prípravkoch. Medzi jej negatívne vedľajšie účinky patrí možnosť zapríčinenia astmy, neurologické poruchy a hyperaktivita u detí. Je považovaná za rakovinotvornú!
E211Benzoan sodnýKonzervačná látka, antiseptikum a maskovanie chuti u potravín, ktoré majú horšiu kvalitu. Horčica, nealkoholické nápoje.S týmto éčkom sa možno stretnúť u nealkoholických nápojov s pomarančovou príchuťou, kde sa nachádza asi v najväčšej koncentrácii. Ďalej ho možno nájsť v tvrdých cukríkoch a lízatkách, mäsiarskych výrobkoch, pekárenských výrobkoch a rôznych prísadách do varenia (korenia). Môže zapríčiniť, resp. zhoršiť astmu. Je považovaná za rakovinotvornú!
E211Benzoan sodnýKonzervačná látka, antiseptikum a maskovanie chuti u potravín, ktoré majú horšiu kvalitu. Horčica, nealkoholické nápoje.S týmto éčkom sa možno stretnúť u nealkoholických nápojov s pomarančovou príchuťou, kde sa nachádza asi v najväčšej koncentrácii. Ďalej ho možno nájsť v tvrdých cukríkoch a lízatkách, mäsiarskych výrobkoch, pekárenských výrobkoch a rôznych prísadách do varenia (korenia). Môže zapríčiniť, resp. zhoršiť astmu. Je považovaná za rakovinotvornú!
E211Benzoan sodnýKonzervačná látka, antiseptikum a maskovanie chuti u potravín, ktoré majú horšiu kvalitu. Horčica, nealkoholické nápoje.S týmto éčkom sa možno stretnúť u nealkoholických nápojov s pomarančovou príchuťou, kde sa nachádza asi v najväčšej koncentrácii. Ďalej ho možno nájsť v tvrdých cukríkoch a lízatkách, mäsiarskych výrobkoch, pekárenských výrobkoch a rôznych prísadách do varenia (korenia). Môže zapríčiniť, resp. zhoršiť astmu. Je považovaná za rakovinotvornú!
E212Benzoát draselnýKonzervačná látka. Nachádza a napríklad v džúse alebo kečupe.Môže vyvolať alergickú reakciu. Je považovaná za nebezpečnú.
E213Benzoát vápenatýKonzervačná látka, umelo vyrábaná. Pridáva sa hlavne do ananásových džúsov, ale aj iných nealkoholických nápojov a ďalších potravín.Môže vyvolať alergickú reakciu. Je považovaná za rakovinotvornú!
E100KurkumínFarbivo nachádzajúce sa napríklad v kari korení, či jogurtovom nápoji dobrá mama. Farbivo oranžovo-žltej farby, môže byť prírodné aj syntetické. Priaznivo pôsobí na trávenie môže mať protirakovinové účinky. Jej použitie nie je nebezpečné.
E101aRiboflavín-5-fosfátNeškodná prísadafarbivo, Vitamín B2, umelo vyrábané
E106riboflavín-5-fosforečnan sodnýNeškodná prísada, používa sa predovšetkým v potravinrskom priemysle.Farbivo žltkastej farby
E125Ponceau SXFarbivo neškodná prísada. Jej užitie ani vo väčšom množstve nevyvoláva nežiaduce účinky.
E143fast green FCFFarbivo v konzervovanom hrášku, želé, zmrzlina, dezertyMožnosť vzniku alergií, zmien krvného obrazu až rakoviny! Je nebezpečná, odporúčame sa vyhnúť sa jej.
E150karamel obyčajnýFarbivo (tmavohnedé) Pekárenské výrobky, instantné polievky, sušienky Mže zapríčiňovať detskú hyperaktivitu. Z toho dôvodu sa jej užívanie neodporúča hlavne malým deťom
E150dkaramelFarbivo (tmavohnedé) Pekárenské výrobky, instantné polievky, sušienky Môže spôsobovať detskú hyperaktivitu.
E152čierna 7984Čierne farbivo využívané hlavne v cukrárenskom priemysle.Možnosť vzniku alergií u detí, nevhodné na konzumáciu pre tehotné ženy a alergikov.
E154Hnedá FKFarbivo (hnedé) v čokoláde, bábovkeNepovolené. Nežiadúce reakcie u astmatikov a ľudí citlivých na aspirín. Ďalej môže zapríčiniť precitlivelosť pokožky a detskú hyperaktivitu. Je umelo vyrábané a pri vysokých dávach sa usadzuje v obličkách a lymfatických uzlinách. Nepriaznivo pôsobí na žľazy z vnútorným vylučovaním.
E160cExtrakty paprikyFarbivo (červené) syry, margaríny, maslo, pekárenské výrobky, oleje, marcipánMožnosť vzniku alergií, hlavne u detí. Neodporúča sa u starích ľudí a u ľudí s poruchami tráviaceho systému.
E160dlykopénFarbivo (červené) syry, margaríny, maslo, pekárenské výrobky, oleje, marcipánV prírodnej forme sa izoluje z rajčín.Možnosť vzniku alergií.
E160ebeta-apo-8´- karotenal (C30)Farbivo (červené) syry, margaríny, maslo, pekárenské výrobky, oleje, marcipánPri nadmernom žívaní možnosť vzniku alergií.
E160fEtylester kyseliny beta-apo-8`-karoténovej (C 30)Farbivo (červené) syry, margaríny, maslo, pekárenské výrobky, oleje, marcipánMožnosť vzniku alergií
E161aflavoxantínFarbivo nachádzajúce sa prevažne v mliečnych výrobkoch. Neškodná prísada. Znižuje riziko rakoviny pľúc. Vyrába sa umelo.
E161ckryptoxantínFarbivo nachádzajúce sa prevažne v mliečnych výrobkoch. Neškodná prísada. Znižuje riziko rakoviny pľúc.
E161drubixantínFarbivo nachádzajúce sa prevažne v mliečnych výrobkoch. Neškodná prísada. Znižuje riziko rakoviny pľúc.
E161evioloxantínFarbivo nachádzajúce sa prevažne v mliečnych výrobkoch. Neškodná prísada. Znižuje riziko rakoviny pľúc
E161frodoxantínFarbivo nachádzajúce sa prevažne v mliečnych výrobkoch. Neškodná prísada. Znižuje riziko rakoviny pľúc.
E161gKantaxantínFarbivo nachádzajúce sa prevažne v mliečnych výrobkoch. Nebezpečná látka, ktorá môže spôsobiť vznik rôznych alergií a tráviacich problémov.
E161hzeaxantínFarbivo nachádzajúce sa prevažne v mliečnych výrobkoch. Neškodná prísada. Znižuje riziko rakoviny pľúc.
E161iCitranaxantínFarbivo nachádzajúce sa prevažne v mliečnych výrobkoch. Neškodná prísada. Znižuje riziko rakoviny pľúc.
E161jAstaxantínFarbivo nachádzajúce sa prevažne v mliečnych výrobkoch. Neškodná prísada. Znižuje riziko rakoviny pľúc.
E166sandal woodprírodné farbivo. Nachádzajúca sa hlavne v chladených a mrazených výrobkoch a tiež alkoholickýh nápojoch.Neboli zistené žiadne škodlivé účinky.
E171titanová belobaFarbivo bielej farby, stabilizátor v kakau, kakao holandského typu (170)Neškodná prísada s priaznivými účinkami na zuby. Neodporúča sa konzumovať o vekom množstve.
E214etylparabénKonzervačná látka. Využíva sa na konzervovanie nealkoholických nápojov, ovocných džúsov, nakladanej zeleniny, pekárenských výrobkov a vína. Ďalej sa používa tiež pri výrobe rôznych keksov a sušienok na báze obilovín, cukroviniek, stolových sladidiel a iných potravín. Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakázané. Je považované za rakovinotvornú látku. Na jazyku vyvoláva pocit znecitlivenia. Pri výskyte v kozmetických výrobkoch môže spôsobovať dermatitídu.
E173hliník (pigment)striebristo sivé farbivo, stabilizátor v kakau, Prísada s priaznivými účinkami na zuby, avšak ni je vhodná pre deti, tehotné ženy, dojčiace ženy, a ľudí s ochorením tráviaceho ústrojenstva.
E174striebro (pigment)Farbivo, stabilizátor v kakau. Prísada s priaznivými účinkami na zuby.Neodporúča sa deťom, tehotným a dojčiacim ženám či alergikom.
E175zlato (pigment)Farbivo zlatistej farby a stabilizátor. Využíva sa v cukrárenskom priemysle a tiež pri výrobe alkoholu. Neškodná prísada avšak neodporúča sa užívať vo vysokých dávkach.
E182orceínFialové farvivo získavané z lišajníkov.Jeho použitie je v Európe a USA je zakázané kvôli bližšie nešpecifikovaným vedľajším účinkom.
E215Etyl-p-hydroxybenzoan sodnýKonzervačná látka nachádzajúca a napríklad v umelých sladidlách.Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakázaná. Je považované za rakovinotvornú látku! Vyvoláva pocit znecitlivenia na jazyku.
E216Propyl-p-hydroxybenzoátKonzervačná látka nachádzajúca sa v pekárskych výrobkoch a nealkoholických nápojoch, umelých sladidlách a iných.Zakázaná. Možnosť zapríčinenia alergie. Je považovaná za rakovinotvornú látku! Vyvoláva pocit znecitlivenia na jazyku.
E217Propyl-p-hydroxybenzoan sodnýKonzervačná látka vyrábaná umelo. Pridáva sa do sušienok a rôznych keksoch na báze obilovín, do tekutých sladidiel, orechov a iných sladkostí okrem čokolády. Zakázaná. Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakázané. Je považované za rakovinotvornú látku! Vyvoláva pocit znecitlivenia na jazyku.
E218Metyl-p-hydroxybenzoát (-benzoán)Konzervačná látka vyrábaná umelo. Pridáva sa do sušienok a rôznych keksoch na báze obilovín, do tekutých sladidiel, orechov a iných sladkostí okrem čokolády. Táto látka je nebezpečná. Jej užívanie sa neodporúča. Môže nastať podráždenie pokožky a lergické reakcie.
E219Metyl-p-hydroxybenzoan sodnýKonzervačná látka umelo vyrábaná. Pridáva sa do sušienok a rôznych keksoch na báze obilovín, do tekutých sladidiel, orechov a iných sladkostí okrem čokolády. Nebezpečná látka. Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakázané. Je považované za rakovinotvornú látku!
E220Oxid siričitýKonzervačná látka a antioxidant, konzervant jahôd. Ďalej sa nachádza v likéroch, sušenom ovocí, víne, zemiakových výrobkoch a octe.Nájsť ho možno hlavne v pive a nealkoholických nápojoch. Známe sú astmatické problémy a poškodzovanie čreva. Ničí vitamín B1 a môže spôsobiť poruchy v metabolizme. Spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť, astmatické záchvaty, znižovanie obsahu tiamínu (vitamínu B1).
E220Oxid siričitýKonzervačná látka a antioxidant, konzervant jahôd. Ďalej sa nachádza v likéroch, sušenom ovocí, víne, zemiakových výrobkoch a octe.Nájsť ho možno hlavne v pive a nealkoholických nápojoch. Známe sú astmatické problémy a poškodzovanie čreva. Ničí vitamín B1 a môže spôsobiť poruchy v metabolizme. Spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť, astmatické záchvaty, znižovanie obsahu tiamínu (vitamínu B1).
E221Siričitan sodnýUmelo vyrábaná konzervačná látka a antioxidant, nealkoholické nápoje, sušené ovocie, výrobky zo zemiakovVyužíva sa v čerstvých pomarančových šťavách. Vlastnosti má podobné ako E220. Spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť, astmatické záchvaty, znižovanie obsahu tiamínu (vitamínu B1)
E221Siričitan sodnýUmelo vyrábaná konzervačná látka a antioxidant, nealkoholické nápoje, sušené ovocie, výrobky zo zemiakovVyužíva sa v čerstvých pomarančových šťavách. Vlastnosti má podobné ako E220. Spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť, astmatické záchvaty, znižovanie obsahu tiamínu (vitamínu B1)
E222Hydrogénsiričitan sodnýKonzervačná látka a antioxidant. Nachádzasa v nealkoholických nápojoch, džúsoch a víne.Záo látka je označovaná ako nebezpečná a je vhodné sa vyhnúť potravinám, ktoré ju obsahujú. Vlastnosti má podobné ako E220.
E222Hydrogénsiričitan sodnýKonzervačná látka a antioxidant. Nachádzasa v nealkoholických nápojoch, džúsoch a víne.Záo látka je označovaná ako nebezpečná a je vhodné sa vyhnúť potravinám, ktoré ju obsahujú. Vlastnosti má podobné ako E220.
E223Disiričitan sodnýUmelo vyrábaná konzervačná látka a antioxidant. Používa sa pri výrobe vína, džúsov, octu, nealkoholických nápojov, výrobkov zo zemiakov, sušeného ovocia ai. Využíva sa tiež zeleniny a ovoce pro další zpracování. Je uvádzaná ako nebezpečná a jej konzumácia sa neodporúča. Vlastnosti má podobné ako E220.
E223Disiričitan sodnýUmelo vyrábaná konzervačná látka a antioxidant. Používa sa pri výrobe vína, džúsov, octu, nealkoholických nápojov, výrobkov zo zemiakov, sušeného ovocia ai. Využíva sa tiež zeleniny a ovoce pro další zpracování. Je uvádzaná ako nebezpečná a jej konzumácia sa neodporúča. Vlastnosti má podobné ako E220.
E224Disiričitan draselnýKonzervačná látka, antioxidant a sterilizačné činidlo. Je umelo vyrábaná.Je uvádzaná ako nebezpečná a jej konzumácia sa neodporúča. Vlastnosti má podobné ako E220.
E224Disiričitan draselnýKonzervačná látka, antioxidant a sterilizačné činidlo. Je umelo vyrábaná.Je uvádzaná ako nebezpečná a jej konzumácia sa neodporúča. Vlastnosti má podobné ako E220.
E225siričitan draselnýKonzervačná látka a antioxidant. Vyrába sa umelo a nacháza sa v nealkoholických nápojoch, octe a výrobkoch zo zemiakov.Je uvádzaná ako nebezpečná a jej konzumácia sa neodporúča.Spôsobuje migrénové stavy. Vlastnosti má podobné ako E220.
E225siričitan draselnýKonzervačná látka a antioxidant. Vyrába sa umelo a nacháza sa v nealkoholických nápojoch, octe a výrobkoch zo zemiakov.Je uvádzaná ako nebezpečná a jej konzumácia sa neodporúča.Spôsobuje migrénové stavy. Vlastnosti má podobné ako E220.
E226Siričitan vápenatýKonzervačná látka a antioxidant. Je umelo vyrábaný.Je uvádzaná ako nebezpečná a jej konzumácia sa neodporúča. Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakázané. Je považovaná za rakovinotvornú látku!
E226Siričitan vápenatýKonzervačná látka a antioxidant. Je umelo vyrábaný.Je uvádzaná ako nebezpečná a jej konzumácia sa neodporúča. Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakázané. Je považovaná za rakovinotvornú látku!
E227Hydrogénsiričitan vápenatýKonzervačná látka a antioxidant. Používa sa tiež ako spevňujúca látka.Je uvádzaná ako nebezpečné a jej konzumácia sa neodporúča. Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakazané. Je považovaná za rakovinotvornú látku!
E227Hydrogénsiričitan vápenatýKonzervačná látka a antioxidant. Používa sa tiež ako spevňujúca látka.Je uvádzaná ako nebezpečné a jej konzumácia sa neodporúča. Tomuto éčku je vhodné sa vyhnúť! V niektorých krajinách je zakazané. Je považovaná za rakovinotvornú látku!
E228Hydrogénsiričitan draselnýKonzervačná látka a antioxidant, umelo vyrábaná. Používa sa pri výrobe vína, džúsov, octu, nealkoholických nápojov, výrobkov zo zemiakov a sušweného ovocia. Je uvádzaná ako nebezpečná a jej konzumácia sa neodporúča.Vlastnosti má podobné ako E220. Môže spôsobiť bolesti hlavy až migrény.
E228Hydrogénsiričitan draselnýKonzervačná látka a antioxidant, umelo vyrábaná. Používa sa pri výrobe vína, džúsov, octu, nealkoholických nápojov, výrobkov zo zemiakov a sušweného ovocia. Je uvádzaná ako nebezpečná a jej konzumácia sa neodporúča.Vlastnosti má podobné ako E220. Môže spôsobiť bolesti hlavy až migrény.
E230BifenylKonzervačná látka umelo vyrábaná. Využíva sa k povrchovému ošetreniu citrusových plodín proti ich plesneniu.Nebezpečný! Jeho používanie je v niektorých krajinách zakázané. U pokusných zvierat sa vyskytlo poškodenie obličiek.
E231OrtofenylfenolKonzervačná látka. Využíva sa na poľnohospodárske účely. Medzi typické plodiny patria: hrušky, slivky, broskyne, mrkva, rajčiny, ananás, sladké zemiaky, citrusové plody, nektarinky a višne. proti plesneniu citrusových plodovNevezpečný! Jeho používanie je v niektorých krajinách zakázané. Pri častom užívaní vo vysokých dávkach môže spôsobiť poškodenie obličiek.
E232Ortofenylfenol sodnýKonzervačná látka. Využíva sa na poľnohospodárske účely. Medzi typické plodiny patria: hrušky, slivky, broskyne, mrkva, rajčiny, ananás, sladké zemiaky, citrusové plody, nektarinky a višne. proti plesneniu citrusových plodovNebezpečný! Jeho používanie je v niektorých krajinách zakázané.
E233ThiabendazolKonzervačná látka. Využíva sa na poľnohospodárske účely. Medzi typické plodiny patria: citrusové plody, banány, jablká, hrušky a huby.Jeho používanie je v niektorých krajinách zakázané.
E234NizínKonzervačná látka. Nachádza sa v mliečnych a pekárenských výrobkoch, v hotových jedlách konzervách, pive.Antibiotikum pôvodom z baktérii. Nachádza sa v pive a tavených syroch.
E235NatamycínKonzervačná látka. Medzi typické potraviny patria údené mäsové výrobky a syry. Ako antibiotikum je používaná vo veterinárnej medicíne. Nebezpečná látka! Môže zapríčiniť stavy nevoľnosti, vracanie a podráždenie pokožky. Vyrába sa prostredníctvom génetickej mutácie.
E236Kyselina mravčiaKonzervačná látka. Prirodzene sa nachádza v ovocí, zelenine a alkoholických nápojoch. Je vedľajším produktom kvasenia. V niektorých krajinách toto aditívum zakázané. Vo väčších množstvách je škodlivé. Je nevhodné pre alergikov a astmatikov.
E237kyselina mravčia a jej sodné a vápenaté soliKonzervačná látka konzervovanie nealkoholických nápojov, studených omáčok a rybích výrobkovV niektorých krajinách toto aditívum zakázané. Vo väčších množstvách je škodlivé.
E238kyselina mravčia a jej sodné a vápenaté soliKonzervačná látka konzervovanie nealkoholických nápojov, studených omáčok a rybích výrobkovV niektorých krajinách toto aditívum zakázané. Vo väčších množstvách je škodlivé.
E239HexametyléntetramínKonzervačná látka. Používa sa pri výrobe marinovaných rýb a provolonského syra.V niektorých krajinách je toto aditívum zakázané. Vo väčších množstvách je škodlivé. Je považované za rakovinotvornú látku! Je taktiež spúšťačom alergických reakcií. Rozpadom vzniká formaldehyd, čo je vysokotoxická látka.
E240formaldehydKonzervačná látka. Jej používanie je v potravinárskom priemysle zakázané.Nebezpečná prísada. V niektorých krajinách je toto aditívum zakázané. Vo väčších množstvách je škodlivé. Je považované za rakovinotvornú látku!Vdychovanie preukázateľne spôsobuje zhubné nádory nosohltanu.
E242DimetyldikarbonátKonzervačná látka vyrábaná synteticky. Využíva sa v džúsoch a všade tam, kde sa výrobcovia potrebujú zbaviť mikróbov. Pre pokusné zvieratá bola táto prísada toxická. uľudí neboli negatívne účinky spozorované. 
E249Dusitan draselnýKonzervačná látka. Stabilizátor farby údenín. Používa sa tiež pri výrobe slaniny, sušených mäsových výrobkoch a mäsových konzerv.Nájsť ho možno v údeninách a mastných výrobkoch. Je nevhodný pre astmatikov a alergikov. Môže zapríčiniť lapanie po dychu, malátnosť a bolesti hlavy. Je potencionálne karcinogénny. Je nevhodný pre deti do 3 rokov.
E249Dusitan draselnýKonzervačná látka. Stabilizátor farby údenín. Používa sa tiež pri výrobe slaniny, sušených mäsových výrobkoch a mäsových konzerv.Nájsť ho možno v údeninách a mastných výrobkoch. Je nevhodný pre astmatikov a alergikov. Môže zapríčiniť lapanie po dychu, malátnosť a bolesti hlavy. Je potencionálne karcinogénny. Je nevhodný pre deti do 3 rokov.
E250Dusitan sodnýKonzervačná látka Stabilizátor farby údenín, používa sa pri nakladaní mäsa.V mnohých krajinách je zakázaný. Zapríčiňuje hyperaktivitu a iné nepriaznivé účinky. Je potencionálnym karcinogénom. Je lepšie sa mu vyhnúť.
E250Dusitan sodnýKonzervačná látka Stabilizátor farby údenín, používa sa pri nakladaní mäsa.V mnohých krajinách je zakázaný. Zapríčiňuje hyperaktivitu a iné nepriaznivé účinky. Je potencionálnym karcinogénom. Je lepšie sa mu vyhnúť.
E251Dusičnan sodnýKonzervačná látka. Stabilizátor farby údenín. Používa sa pri výrobe niektorých druhov mäsových výrobkov, rybích výrobkoch (napríklad šproty, udené slede) a tvrdých a polotvrdých syroch. V mnohých krajinách je zakázaný. Zapríčiňuje hyperaktivitu, bolesti hlavy, negatívne kožné prejavy a iné nepriaznivé účinky. Je potencionálnym karcinogénom. Je lepšie sa mu vyhnúť. Mení sa na dusitan a môže byť príčinou methemoglobinémie u novorodencov.
E251Dusičnan sodnýKonzervačná látka. Stabilizátor farby údenín. Používa sa pri výrobe niektorých druhov mäsových výrobkov, rybích výrobkoch (napríklad šproty, udené slede) a tvrdých a polotvrdých syroch. V mnohých krajinách je zakázaný. Zapríčiňuje hyperaktivitu, bolesti hlavy, negatívne kožné prejavy a iné nepriaznivé účinky. Je potencionálnym karcinogénom. Je lepšie sa mu vyhnúť. Mení sa na dusitan a môže byť príčinou methemoglobinémie u novorodencov.
E252Dusičnan draselnýKonzervačná látka Stabilizátor farby údenín. Nájsť ho možno v údeninách a najrôznejších mäsových výrobkoch. Je nevhodný pre astmatikov a alergikov. Môže zapríčiniť lapanie po dychu, malátnosť a bolesti hlavy. Je potencionálne karcinogénny. Je nevhodný pre deti do 3 rokov. Zaujímavosťou je, že sa využíva taktiež v pušnom prachu a výbušninách. Je to potencionálne karcinogénna látka. Mení sa na dusitan a môže byť príčinou methemoglobinémie u novorodencov.
E252Dusičnan draselnýKonzervačná látka Stabilizátor farby údenín. Nájsť ho možno v údeninách a najrôznejších mäsových výrobkoch. Je nevhodný pre astmatikov a alergikov. Môže zapríčiniť lapanie po dychu, malátnosť a bolesti hlavy. Je potencionálne karcinogénny. Je nevhodný pre deti do 3 rokov. Zaujímavosťou je, že sa využíva taktiež v pušnom prachu a výbušninách. Je to potencionálne karcinogénna látka. Mení sa na dusitan a môže byť príčinou methemoglobinémie u novorodencov.
E260Kyselina octováKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Používa sa ako ochucovadlo do šalátov, omáčok, nakladanej zeleniny a iných podobných potravín. V týchto potravinách zamedzuje rozmnožovaniu baktérií a kvasiniek a upravuje a udržuje pH. Prirodzene sa vyskytuje v rastlinných a živočišných tkanivách. Vyrába sa z liehu, ovocných vín a muštu. Na zdravých ľudí nemá žiadne škodlivé účinky. Vo vyšších koncentráciach však môže spôsobiť poškodenie slizníc a tvorbu vredov.
E260Kyselina octováKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Používa sa ako ochucovadlo do šalátov, omáčok, nakladanej zeleniny a iných podobných potravín. V týchto potravinách zamedzuje rozmnožovaniu baktérií a kvasiniek a upravuje a udržuje pH. Prirodzene sa vyskytuje v rastlinných a živočišných tkanivách. Vyrába sa z liehu, ovocných vín a muštu. Na zdravých ľudí nemá žiadne škodlivé účinky. Vo vyšších koncentráciach však môže spôsobiť poškodenie slizníc a tvorbu vredov.
E261Octan draselnýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Používa sa ako ochucovadlo do šalátov, omáčok, nakladanej zeleniny a iných podobných potravín. V týchto potravinách zamedzuje rozmnožovaniu baktérií a kvasiniek a upravuje a udržuje pH. Vo väčšom množstve je škodlivý. Využíva sa v omáčkach a vo všeličom, čo je nakladané v octe. Vyhnúť by sa mu mali predovšetkým ľudia so zhoršenou prácou obličiek.
E261Octan draselnýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Používa sa ako ochucovadlo do šalátov, omáčok, nakladanej zeleniny a iných podobných potravín. V týchto potravinách zamedzuje rozmnožovaniu baktérií a kvasiniek a upravuje a udržuje pH. Vo väčšom množstve je škodlivý. Využíva sa v omáčkach a vo všeličom, čo je nakladané v octe. Vyhnúť by sa mu mali predovšetkým ľudia so zhoršenou prácou obličiek.
E262octan sodnýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. POužíva sa pri výrobe marmelád, olejov, polievok, omáčok, cukroviniek, oekárenských a mäsových výrobkov a iných. Zabraňuje výskytu plesní v potravinách a upravuje a udržuje v nich pH. Nie sú známe žiadne škodlivé účinky. Ich výskyt je v porovnaní s kuchynskou soľou minimálny.
E262octan sodnýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. POužíva sa pri výrobe marmelád, olejov, polievok, omáčok, cukroviniek, oekárenských a mäsových výrobkov a iných. Zabraňuje výskytu plesní v potravinách a upravuje a udržuje v nich pH. Nie sú známe žiadne škodlivé účinky. Ich výskyt je v porovnaní s kuchynskou soľou minimálny.
E263Octan vápenatýKonzervačná látka, okyselujúci prostriedok a zahusťovadlo. Používa sa ako konzervant zaváranín. Tiež upravuje pH. Používa sa pri výrobe pekárenských výrobkov, pudingov, sirupov, sladkých omáčok a rôznych náplní.Bez známych vedľajších účinkov. Je prirodzenou súčasťou potravy.
E263Octan vápenatýKonzervačná látka, okyselujúci prostriedok a zahusťovadlo. Používa sa ako konzervant zaváranín. Tiež upravuje pH. Používa sa pri výrobe pekárenských výrobkov, pudingov, sirupov, sladkých omáčok a rôznych náplní.Bez známych vedľajších účinkov. Je prirodzenou súčasťou potravy.
E264octan amónnyKonzervačná látka nachádzajúca sa v mäsových výrobkoch a rôznych zaváraninách.Vo väčšom množstve môže zapríčiniť nevoľnosť a vracanie. Neodporúča sa užívať deťom a tehotným a dojčiacim ženám.
E265anhydrid kyseliny octovejKonzervačná látka. Pridáva sa do jednotlivých potravín kvôli zabráneniu vzniku plesní.Pri častom užívaní alebo užitím väčšieho množstva tejto látky môže zapríčiniť nevoľnosť a vracanie. Pri bežnom užívaní sa však nepovažuje za škodlivú.
E266anhydrid octanu sodnéhoKonzervačná látka umelo vyrábaná. POužíva sa pri konzervovaní mäsových výrobkov, ale aj zeleniny.Pri užití väčšieho množstva môže zapríčiniť nevoľnosť a vracanie. Pri bežnom užívaní sa však nepovažuje za škodlivú prísadu.
E270Kyselina mliečna (D,DL forma)Konzervačná látka, okyselujúci prostriedok a antioxidant. Využíva sa v sladkostiach, nealkoholických nápojoch, dresingoch a niekedy aj v pive. Používa sa tiež v kojeneckej výžive, margarínoch, rôznych bonbónoch, niektorých druhoch chleba a nealkoholických nápojoch. Prirodzene konzervuje kyslú kapustu, uhorky, jogurty, smotanu, syry apod. Zvýrazňuje chuť, zosilňuje účinok antioxidantov, ovplyvňuje pH, kyslosť syrov ai. Vyskytuje sa v dvoch formách: pozitívnej a negatívnej. Pre kojeneckú výživu je používaná pozitívna forma. Prirodzene sa vyskytuje takmer vo všetkých organizmoch a je považovaná za bezpečnú látku. Vo všeobecnosti sa teda nepovažuje za škodlivú prísadu, ale kvôli možnému vzniku precitlivelosti a alergií je nevhodná pre deti do 3 rokov.
E270Kyselina mliečna (D,DL forma)Konzervačná látka, okyselujúci prostriedok a antioxidant. Využíva sa v sladkostiach, nealkoholických nápojoch, dresingoch a niekedy aj v pive. Používa sa tiež v kojeneckej výžive, margarínoch, rôznych bonbónoch, niektorých druhoch chleba a nealkoholických nápojoch. Prirodzene konzervuje kyslú kapustu, uhorky, jogurty, smotanu, syry apod. Zvýrazňuje chuť, zosilňuje účinok antioxidantov, ovplyvňuje pH, kyslosť syrov ai. Vyskytuje sa v dvoch formách: pozitívnej a negatívnej. Pre kojeneckú výživu je používaná pozitívna forma. Prirodzene sa vyskytuje takmer vo všetkých organizmoch a je považovaná za bezpečnú látku. Vo všeobecnosti sa teda nepovažuje za škodlivú prísadu, ale kvôli možnému vzniku precitlivelosti a alergií je nevhodná pre deti do 3 rokov.
E270Kyselina mliečna (D,DL forma)Konzervačná látka, okyselujúci prostriedok a antioxidant. Využíva sa v sladkostiach, nealkoholických nápojoch, dresingoch a niekedy aj v pive. Používa sa tiež v kojeneckej výžive, margarínoch, rôznych bonbónoch, niektorých druhoch chleba a nealkoholických nápojoch. Prirodzene konzervuje kyslú kapustu, uhorky, jogurty, smotanu, syry apod. Zvýrazňuje chuť, zosilňuje účinok antioxidantov, ovplyvňuje pH, kyslosť syrov ai. Vyskytuje sa v dvoch formách: pozitívnej a negatívnej. Pre kojeneckú výživu je používaná pozitívna forma. Prirodzene sa vyskytuje takmer vo všetkých organizmoch a je považovaná za bezpečnú látku. Vo všeobecnosti sa teda nepovažuje za škodlivú prísadu, ale kvôli možnému vzniku precitlivelosti a alergií je nevhodná pre deti do 3 rokov.
E280Kyselina propionováKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Zabraňuje nitkovaniu chleba a rastu plesní v pekárenskom priemysle a pri výrobe syra. Vedľajší produkt kvasenia, priaznivo ovplyvňuje chuť. Je prirodzenou zložkou piva, syrov a mliečnych výrobkov. Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolesti brucha.
E280Kyselina propionováKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Zabraňuje nitkovaniu chleba a rastu plesní v pekárenskom priemysle a pri výrobe syra. Vedľajší produkt kvasenia, priaznivo ovplyvňuje chuť. Je prirodzenou zložkou piva, syrov a mliečnych výrobkov. Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolesti brucha.
E281Propionan sodnýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Používa sa v pekárenskom priemysle a pri výrobe syra.Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolestí brucha. Vo všeobecnosti sa však nepovažuje za škodlivú prísadu.
E281Propionan sodnýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Používa sa v pekárenskom priemysle a pri výrobe syra.Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolestí brucha. Vo všeobecnosti sa však nepovažuje za škodlivú prísadu.
E282Propionan vápenatýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Nájsť ju možno v pekárenských a cukrárenských výrobkoch a syroch. Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolestí brucha. Vo všeobecnosti sa však považuje za bezpečnú prísadu.
E282Propionan vápenatýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Nájsť ju možno v pekárenských a cukrárenských výrobkoch a syroch. Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolestí brucha. Vo všeobecnosti sa však považuje za bezpečnú prísadu.
E283Propionan draselnýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Nachádza sa v mnohých pekárenských a cukrárenských výrobkoch a syroch.Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolestí brucha. Vo všeobecnosti sa však považuje za bezpečnú prísadu.
E283Propionan draselnýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Nachádza sa v mnohých pekárenských a cukrárenských výrobkoch a syroch.Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolestí brucha. Vo všeobecnosti sa však považuje za bezpečnú prísadu.
E284Kyselina bóritáKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Vyskytuje sa ako prísada rôznych pekárenských a cukrárenských výrobkov a syrov.Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolestí brucha. Vo všeobecnosti sa však považuje za bezpečnú prísadu.
E284Kyselina bóritáKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Vyskytuje sa ako prísada rôznych pekárenských a cukrárenských výrobkov a syrov.Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolestí brucha. Vo všeobecnosti sa však považuje za bezpečnú prísadu.
E285Tetraboritan sodnýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. vyskytuje sa ako prísada mnohých pekárenských a cukrárenských výrobkoch a syroch.Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolestí brucha. Vo všeobecnosti sa však považuje za bezpečnú prísadu.
E285Tetraboritan sodnýKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. vyskytuje sa ako prísada mnohých pekárenských a cukrárenských výrobkoch a syroch.Je nevhodná pre citlivé osoby. Môže zapríčiniť vznik migrény a bolestí brucha. Vo všeobecnosti sa však považuje za bezpečnú prísadu.
E290Oxid uhličitýRegulátor kyslosti. Plyn, ktorý sa používa pri výrobe perlivých nápojov a kysnutého pečiva. Používa sa tiež ako látka zabraňujúca vzniku plesní a bektérií, ako rozpúšťadlo pri výrobe kávy a čaju bez kofeínu. Upravující pH. V pevnom skupenstve sa používa pri uskladňovaní potravín pri nízkych teplotách. Zvyšuje účinek alkoholu při konzumaci míchaných nápojů. Typickými nápojmi sú víno a pivo.
E342Phosphates ammoniumOkysľujúci prostriedok. Používa se pri výrobe droždia, margarínov, syrov, nealkonápojov ai. Jedovatá látka, karcinogén! jej použitie je zakázané vo viacerých.
E296Kyselina jablčnáKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Používa sa pri výrobe cukríkov, nápojov, marmelád a žuvačiek. Pozitívna forma sa používa pri výrobe detskej výživy. Ochucujúca látka, upravuje pH,zosilňuje účinok antioxidantov. Pôsobí tiež proti hnednutiu ovocia. Prirodzene sa vyskytuje v jablkách, hrozne, marhuliach a ďalšom ovocí a zelenine. Existujú dve formy: pozitívna a negatívna. Pozitívna forma sa prirodzene nachádza v ľudskom organizme, je úplne bezpečná a nespôsobuje žiadne problémy. Negatívnu formu organizmus úplne nespracuje a močom vylúči. U dospelých pri občasnom užití nie je škodlivá, avšak vyhýbať negatívnej forme by sa mali deti.
E296Kyselina jablčnáKonzervačná látka a okyselujúci prostriedok. Používa sa pri výrobe cukríkov, nápojov, marmelád a žuvačiek. Pozitívna forma sa používa pri výrobe detskej výživy. Ochucujúca látka, upravuje pH,zosilňuje účinok antioxidantov. Pôsobí tiež proti hnednutiu ovocia. Prirodzene sa vyskytuje v jablkách, hrozne, marhuliach a ďalšom ovocí a zelenine. Existujú dve formy: pozitívna a negatívna. Pozitívna forma sa prirodzene nachádza v ľudskom organizme, je úplne bezpečná a nespôsobuje žiadne problémy. Negatívnu formu organizmus úplne nespracuje a močom vylúči. U dospelých pri občasnom užití nie je škodlivá, avšak vyhýbať negatívnej forme by sa mali deti.
E297Kyselina fumarováKonzervačná látka, okyselujúci prostriedok a antioxidant. Používa sa ako dochucovadlo niektorých sypkých zmesí, ovocných nealkoholických nápojov a ovocných plniek. Používa sa tiež za účelom zabráneniu žltnutia masla, niektorých údenín, sušeného mlieka a orechov. Z ďalších potravín sú to: trvanlivé pečivo, instantné čaje, sladké omáčky, žuvačky a iné. Bez známych vedľajších účinkov. Považuje sa za neškodnú prísadu.
E297Kyselina fumarováKonzervačná látka, okyselujúci prostriedok a antioxidant. Používa sa ako dochucovadlo niektorých sypkých zmesí, ovocných nealkoholických nápojov a ovocných plniek. Používa sa tiež za účelom zabráneniu žltnutia masla, niektorých údenín, sušeného mlieka a orechov. Z ďalších potravín sú to: trvanlivé pečivo, instantné čaje, sladké omáčky, žuvačky a iné. Bez známych vedľajších účinkov. Považuje sa za neškodnú prísadu.
E297Kyselina fumarováKonzervačná látka, okyselujúci prostriedok a antioxidant. Používa sa ako dochucovadlo niektorých sypkých zmesí, ovocných nealkoholických nápojov a ovocných plniek. Používa sa tiež za účelom zabráneniu žltnutia masla, niektorých údenín, sušeného mlieka a orechov. Z ďalších potravín sú to: trvanlivé pečivo, instantné čaje, sladké omáčky, žuvačky a iné. Bez známych vedľajších účinkov. Považuje sa za neškodnú prísadu.
E300Kyselina L-askorbováAntioxidant. Nachádza sa predovšetkým v ovocných džúsoch. Prirodzene sa nachádza najmä v ovocí.Vitamín C sa v prírode nachádza v zelenine a ovocí. Je ho však možné získať aj umelo. Vitamín C je zdraviu prospešný. Je umelo pridávaný napr. do džúsov. Ale pozor! Často má o výrobku vzbudiť dojem, že je zdravý. Môže to byť však len ťah výrobcu ako zalepiť ľuďom oči, hlavne ak sa v ňom nachádzajú aj „iné“ prídavné látky. Vo väčšom množstve môže škodiť.
E301Askorbát sodnýAntioxidant. Používa sa v mäsopriemysle, kde urýchľuje proces údenia a bráni vzniku rakovinotvorných látok. Neškodná látka odvodená z kyseliny askorbovej. Vyrába sa prostreníctvom technologických modifikácií. Jej nadmerný príjem môže škodiť.
E302antioxidant a zdroj vitamínu C.Neškodná látka odvodená z kyseliny askorbovej. Je technologicky vyrábaná. Vo väčšom množstve môže byť škodlivá, a to tým že zvyšuje možnosť vzniku vápenatých kameňov(zhlukov) v organizme.
E303Askorban draselnýantioxidant a zdroj vitamínu C. Používa sa v pekárenskom priemysle a mäsopriemysle, ďalej pri výrobe margarínov a olejov, rôznych nápojov, v potravinárskych farbivách a nutričných doplnkov.Neškodná látka odvodená z kyseliny askorbovej. Pri užívaní väčších množstiev môže byť škodlivá. Vyhýbať by väčším množstvám by sa mali osoby s nábehom na močové kamene.
E304Estery mastných kyselín s kyselinou askorbovouantioxidant a zdroj vitamínu C. Používa sa v pekárenskom priemysle a mäsopriemysle, ďalej pri výrobe margarínov a olejov, rôznych nápojov, v potravinárskych farbivách a nutričných doplnkov.Estery mastných kyselín s kyselinou askorbovou. Neškodná látka s podobnými funkciami ako kyselina askorbová. Nežiaduce účinky môže mať na osoby se sklonom k tvorbe močových kameňov.
E305askorbylstearátantioxidant a zdroj vitamínu C. Používa sa v pekárenskom priemysle a mäsopriemysle, ďalej pri výrobe margarínov a olejov, rôznych nápojov, v potravinárskych farbivách a nutričných doplnkov. Estery mastných kyselín s kyselinou askorbovou. Neškodná látka s podobnými funkciami ako kyselina askorbová. Nežiaduce účinky môže mať na osoby se sklonom k tvorbe močových kameňov.
E306Extrakt s vysokým obsahom tokoferolovantioxidant, vitamín. Široko sa využíva v potravinárskom priemysle.Vitamín E, ktorý sa nachádza predovšetkým v rastlinných olejoch, tukoch a dresingoch. Vitamín E je zdraviu prospešný. Obsahujú ho rastlinné tuky.
E307Alfa-tokoferolantioxidant, vitamín. Široko sa využíva v potravinárskom priemysle.Vitamín E, ktorý sa nachádza predovšetkým v rastlinných olejoch, tukoch a dresingoch. Vitamín E je zdraviu prospešný. Nachádza sa v rastlinných tukoch
E308Gama-tokoferolantioxidant, vitamín. Široko sa využíva v potravinárskom priemysle.Vitamín E, ktorý sa nachádza predovšetkým v rastlinných olejoch, tukoch a dresingoch. Vitamín E je zdraviu prospešný. Je obsiahnutý v rastlinných tukoch.
E309Delta-tokoferolantioxidant, vitamín. Široko sa využíva v potravinárskom priemysle.Vitamín E, ktorý sa nachádza predovšetkým v rastlinných olejoch, tukoch a dresingoch. Vitamín E je zdraviu prospešný. Je obsiahnutý v rastlinných tukoch.
E310PropylgallátAntioxidant. Spomaľuje žltnutie živočíšnych tukov a olejov. Pôsobí tiež ako konzervant proti baktériím a plesniam. Používa sa v olejoch, margarínoch, mäsových výrobkoch, rybom tuku, sušenom mlieku, majonézach, výrobkoch z orechov, cereáliách, sušených zemiakoch a žuvačkách. Využíva sa na udržiavanie čerstvosti olejových produktov. Môže zapríčiniť žalúdočné problémy, alebo kožné podráždenia. Pre svoje vedľajšie účinky sa nepoužíva vo výrobkoch primárne určených pre deti.
E311Oktylgallátantioxidant. Spomaľuje žltnutie olejov. Používa sa v olejoch, margarínoch, mäsových výrobkoch, rybom tuku, sušenom mlieku, majonézach, a iných.Nebezpečná látka. Využíva sa udržiavanie čerstvosti olejových produktov. Môže zapríčiniť žalúdočné problémy, alebo kožné podráždenia. Pre svoje vedľajšie účinky sa nepoužíva vo výrobkoch primárne určených pre deti. Stretnúť sa s ním možno v margarínoch, olejoch a dresingoch.
E312DodecylgallátAntioxidant. Používa sa v olejoch, margarínoch, mäsových výrobkoch, rybom tuku, sušenom mlieku, majonézach a iných výrobkoch.Nebezpečná látka. Využíva sa udržiavanie čerstvosti olejových produktov. Môže zapríčiniť žalúdočné problémy, alebo kožné podráždenia. Pre svoje vedľajšie účinky sa nepoužíva vo výrobkoch primárne určených pre deti. Stretnúť sa s ním možno v margarínoch, olejoch a dresingoch.
E313Etylgalátantioxidant. Používa sa v olejoch, margarínoch, mäsových výrobkoch, rybom tuku, sušenom mlieku, majonézach, výrobkoch z orechov a niektorých typoch cereálií.Nebezpečná látka. Prirodzene sa nachádza vo viacerých rastlinách, predovšetkým v lieskových orechov. Získava sa z kyseliny galikovej a etanolu.
E314Guaiac ResinPoužíva sa ako antioxidant v olejoch a tukoch a ako stabilizátor v pečive.Získava sa prírodnou formou zo stromu Guaiac. Z tejto látky sa vyrába často používané liečivo na uľahčenie vykašliavania známe ako guaifenesin. NIe sú známe žiadne škodlivé účinky.
E315Kyselina erytorbováantioxidant. Udržuje farbu údených mäsových výrobkov. obmedzuje oxidáciu tukov, urýchľuje údenie, zabraňuje oxidácii a tým vzniku rakovinotvorných látok. emá žádné nežádoucí účinky. Je obsiahnutá tiež vo viacerých konzervách a polokonzervách z rýb a v mrazených rybách. Vyrába sa umelo. V zásade nie je jej konzumácia škodlivá, avšak pravidelná konzumácia väčšieho množstva zabraňuje príjmu prírodného vitamínu C.
E316Erythorban sodnýantioxidant. Používa sa ako prísada do instatných cestovín a omáčok, ale tiež do mäsa (hlavne hydiny) a malinoviek.Pomáha vylepšovať stabilitu chuti a pôsobí ako prevencia vzniku karcinogénnych dusíkatých zlúčenín nachádzajúcich sa v spracovávanom mäso napr. v hotdogoch.
E317Erytorban draselnýantioxidantVyrába sa zo sacharózy. Nie sú známe žiadne škodolivé účinky ani pri konzumácií väčších množstiev.
E318Erythorban vápenatýantioxidantLátka, ktorá je produktom aditíva E317, eyrtorbanu draselného. Neboli preukázané škodlivé účinky.
E319Terciálny (terciárny) butylhydrochinon (TBHQ)Veľmi účinný antioxidant. Zabraňuje žltnutiu tukov a olejov. Je tiež konzervantom proti niektorým baktériám a plesniam. Používa sa ako prísada v tukoch, margarínoch, klobásach, rastlinných olejoch, hamburgeroch, cereálnych výrobkoch, lupienkom atď. Jedná sa o aditívum ropného pôvodu. Odporúča sa mu vyhnúť! Môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie a celkovú dezorientáciu (malátnosť). Užitie viac ako 5g tejto látky môže byť veľmi nebezpečné, keďže jeho užívanie sa spája so vznikom rakoviny močového mechúra.
E320Butylhydroxyanisol (BHA)antioxidant. Medzi výrobky kde sa využíva patria žuvačky, instantné zemiakové výrobky, rastlinné oleje, tuky a potravinárske obaly. Jedná sa o ropný derivát, ktorý spomaľuje proces oxidácie. E320 sa nesmie používať u výrobkov pre malé deti. U niektorých ľudí môže spustiť alergickú reakciu, alebo zapríčiniť hyperaktivitu. U laboratórnych zvierat veľké množstvo tejto látky zapríčinilo výskyt nádorov. E320 je v mnohých krajinách zakázané používať.
E321Butylhydroxytoluenantioxidant. Medzi výrobky kde sa využíva patria žuvačky, instantné zemiakové výrobky, rastlinné oleje, tuky a potravinárske obaly. Jedná sa o ropný derivát, ktorý spomaľuje proces oxidácie. E320 sa nesmie používať u výrobkov pre malé deti. U niektorých ľudí môže spustiť alergickú reakciu, alebo zapríčiniť hyperaktivitu. U laboratórnych zvierat veľké množstvo tejto látky zapríčinilo výskyt nádorov. E320 je v mnohých krajinách zakázané používať.
E322LecitínyAntioxidant. Využíva sa pri kombinácii rôznych tukov v margarínoch.Emulzifikačný derivát získaný zo sóje, vaječného žĺtku, kukurice, hrachu, alebo živočíšnych zdrojov. Znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi a hladinu dobrého zvyšuje, posilňuje pamäť a zúčastňuje sa na premene tukov na energiu. Zabraňuje ateroskleróze. Vo veľkom množstve môže spôsobiť nechuť do jedla.
E323anoxomerVysoko účinný antioxidant nachádzajúci sa prevažne v tukoch as olejoch určených na vyprážanie. Emulzifikačný derivát získaný zo sóji, vaječného žĺtku, kukurice, hrachu, alebo živočíšnych zdrojov. Nie je toxický, ale vo veľkom množstve môže spôsobiť nechuť do jedla. Látka sa považuje za bezpečnú, keďže sa v tele neukladá, iba prechádza.
E324ethoxyquinVysoko účinný antioxidant nachádzajúci sa prevažne v tukoch as olejoch určených na vyprážanie. Emulzifikačný derivát získaný zo sóje, vaječného žĺtku, kukurice, hrachu, alebo živočíšnych zdrojov. Nie je toxický, ale vo veľkom množstve môže spôsobiť nechuť do jedla. Využíva sa pri kombinácii rôznych tukov v margarínoch.
E325Mliečnan sodnýantioxidant ,plnidlo, zvlhčujúca látka, látka zvýrazňujúca chuť a upravujúca pH. Pôsobí tiež ako emulgátor. Používa sa pri výrobe pečiva a mäsových výrobkov, a to hlavne vďaka schopnosti viazať vodu. Používa sa tiež pri výrobe syrov, sušienok, bonbónov, zmrzliny, ovocných kompótov atď. Získava sa z mlieka. U ľudí, prevažne u detí, citlivých na laktózu môže spôsobiť nepriaznivú reakciu ako hnačky a zvracanie.
E325Mliečnan sodnýantioxidant ,plnidlo, zvlhčujúca látka, látka zvýrazňujúca chuť a upravujúca pH. Pôsobí tiež ako emulgátor. Používa sa pri výrobe pečiva a mäsových výrobkov, a to hlavne vďaka schopnosti viazať vodu. Používa sa tiež pri výrobe syrov, sušienok, bonbónov, zmrzliny, ovocných kompótov atď. Získava sa z mlieka. U ľudí, prevažne u detí, citlivých na laktózu môže spôsobiť nepriaznivú reakciu ako hnačky a zvracanie.
E326Mliečnan draselnýantioxidant ,plnidlo, zvlhčujúca látka, látka zvýrazňujúca chuť a upravujúca pH. Pôsobí tiež ako emulgátor. Používa sa pri výrobe pečiva a mäsových výrobkov, a to hlavne vďaka schopnosti viazať vodu. Používa sa tiež pri výrobe syrov, sušienok, bonbónov, zmrzliny, ovocných kompótov atď.Získava sa z mlieka. Získava sa z mlieka. U ľudí, prevažne u detí, citlivých na laktózu môže spôsobiť nepriaznivú reakciu.
E327Mliečnan vápenatýantioxidant ,plnidlo, zvlhčujúca látka, látka zvýrazňujúca chuť a upravujúca pH. Pôsobí tiež ako emulgátor. Používa sa pri výrobe pečiva a mäsových výrobkov, a to hlavne vďaka schopnosti viazať vodu. Používa sa tiež pri výrobe syrov, sušienok, bonbónov, a iných.Získava sa z mlieka. Získava sa z mlieka. U ľudí, prevažne u detí, citlivých na laktózu môže spôsobiť nepriaznivú reakciu.
E328Mliečnan amónnyantioxidant ,plnidlo, zvlhčujúca látka, látka zvýrazňujúca chuť a upravujúca pH. Pôsobí tiež ako emulgátor. Používa sa pri výrobe pečiva a mäsových výrobkov, a to hlavne vďaka schopnosti viazať vodu. Používa sa tiež pri výrobe syrov, sušienok, bonbónov, zmrzliny, ovocných kompótov atď.Získava sa z mlieka. Získava sa z mlieka. U ľudí, prevažne u detí, citlivých na laktózu môže spôsobiť nepriaznivú reakciu.
E329Mliečnan horečnatýantioxidant ,plnidlo, zvlhčujúca látka, látka zvýrazňujúca chuť a upravujúca pH. Pôsobí tiež ako emulgátor. Používa sa pri výrobe pečiva a mäsových výrobkov, a to hlavne vďaka schopnosti viazať vodu. Používa sa tiež pri výrobe syrov, sušienok, bonbónov, zmrzliny a ovocných kompótov. Získava sa z mlieka. Získava sa z mlieka. U ľudí, prevažne u detí, citlivých na laktózu môže spôsobiť nepriaznivú reakciu ako sú hnačky a zvracanie.
E330Kyselina citrónováOkyselujúci prostriedok. V tukoch pôsobí ako antioxidant. Zabraňuje rastu baktérií, plesní a kvasiniek. Využíva sa pri výrobe nealkoholických nápojov a sladených minerálok. Ďalej tiež pri výrobe Zaváranín, margarínov, pekárenských výrobkov, mliečných výrobkov, instantných čajov a nápojov, vína ai. Priemyselne sa vyrábs z citrónovej šťavy slebo kvasenám melasy. Prirodzene sa nachádza v ovocí a zelenine, hlavne v citrusových plodoch ale aj v brokolici a iných. Je považovaná za nejbezpečnejšiu prídavnú látku vôbec. Pri nadmernom užívaní však môže spôsobiť problémy so zubnou sklovinou.
E331Dihydrogéncitran sodný - taviaca soľokysľujúci prostriedok. Nachádza sa v mäse a mäsových produktoch, predovšetkým v šunke. Upravuje tiež kyslosť niektorých potravín ako zaváraniny, cukrovinky a iné. Ďalej sú používané pri výrobe nealkonápojov, margarínov, mäsových výrobkov a ako taviace soli v syroch. Neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. Látka je považovaná za bezpečnú. Je tiež využívaná ako močopudný prostriedok bez nežiaúcich účinkov.
E332Dihydrogéncitran draselnýokysľujuci prostriedok. Používa se predovšetkým ako dochucovadlo nealkoholických nápojovAko potravinové aditívum nie je škodlivé. Znižuje kyslosť malinoviek, čím uľahčuje ich stráviteľnosť. Pri užívaní veľkých množstiev môže dôjsť k úbytku vápnika z organizmu.
E333Hydrogéncitran vápenatýPoužíva sa ako okyselujúci prostriedok, ale tiež ako dochucovadlo. Spôsobuje zmäkčovanie vody. Používa sa pri výrobe hlavne nealkoholických ochutených nápojov.Pri malých dávkach je neškodná. Pri užívaní veľkých množstiev môže dôjsť k úbytku vápnika z organizmu.
E334Kyselina L (+) vínnaokyselujúci prostriedok. Dodáva kyslú chuť a používa sa tiež ako antioxidant. Používa sa na ochucovanie rôznych nápojov, džemov a niektorých bonbónov. Využíva sa tiež ako zvlhčujúca látka v pekárenských výrobkoch. Je tiež súčasťou kypriacich práškov. Prirodzene sa nachádza v rastlinách, napr. v hrozne či banánoch. Nachádza sa tiež vo víne. Neboli zaznamenané škodlivé účinky.
E335Hydrogénvínan sodnýokyselujúci prostriedok. Používa sa tiež ako gélotvorný prostriedok v potravinách ako lekvár či marmeláda, v margarínoch a v niektorých typoch klobás. Neboli zistené škodlivé účinky tejto prísady. Vo veľkých dávkach sa používa ako preháňadlo.
E336Hydrogénvínan draselnýokyselujúci prostriedok používaný v nealkoholických sladených nápojoch.neškodná prísada. Nachádza sa prirodzene v niektorých typoch rastlín ako napríklad citrusové plody.
E337Vínan sodnodraselnýOkyselujúci prostriedok. Používa sa pri výrobe sýrov, margarínov, zaváranín ai.Má mierne slanú chuť. V medicíne sa používa ako jedna zo zložiek laxatív. Neboli zistené škodlivé účinky.
E338Kyselina fosforečnáokyselujúci prostriedok. Používa se pri výrobe droždia, margarínov, syrov, nealkonápojov ai. Pri bežnej konzumácií nespôsobuje zdravotné problémy. Pri vysokých dávkach môže obmedzovať príjem vápnika, horčíka a železa, čím môže spôsobiť rednutie kostí. Vyrába sa synteticky.
E339Fosforečnany sodné – taviaca soľokysľelujúci prostriedok. Používa se pri výrobe droždia, margarínov, syrov, nealkonápojov ai. Pri bežnej konzumácií nespôsobuje zdravotné problémy. Pri vysokých dávkach môže obmedzovať príjem vápnika, horčíka a železa. Môže vyvolať tiež alergickú reakciu, ale len pri veľmi vysokých dávkach. vyrába sa synteticky.
E340Fosforečnany draselnéokyselujúci prostriedok. Používa se pri výrobe droždia, margarínov, syrov, nealkonápojov ai. Pri bežnej konzumácií nespôsobuje zdravotné problémy. Pri vysokých dávkach môže obmedzovať príjem vápnika, horčíka a železa a môže zapríčiniť alergické reakcie. vyrába sa synteticky.
E341Fosforečnany vápenatéokyselujúci prostriedok. Používa se pri výrobe droždia, margarínov, syrov, nealkonápojov ai. Minerálna soľ nachádzajúca sa v kameňoch a kostiach. Pri bežnej konzumácií nespôsobuje zdravotné problémy. Pri vysokých dávkach môže obmedzovať príjem vápnika, horčíka a železa a môže zapríčiniť alergické reakcie. vyrába sa synteticky.
E343Fosforečnany horečnatéokyslujúci prostriedok. Okem toho sú zdrojom horčíka. Používajú sa pri výrobe predovšetkým nealkoholických nápojov.Patrí medzi základné minerálne látky. V súčasnosti sa zvažuje jej vyradenie zo skupiny okysľujúci prostriedok a jej zaradenie medzi "rôzne". Je potenciálnych karcinogénom, vo viacerých krajinách je jej použitie zakázané!
E344lecitín citrátokyselujúci prostriedokToto aditívum je v súčasnosti predmetom diskusií a vzhľadom na svoje vlastnosti je možné jeho preradenie do kategórie "rôzne". Je potanciálne škodlivé aj ke&´d žiadne zdroje neuvádzajú konkrétne zistené negatívne účinky.
E345citran horečnatýPoužíva sa ako okysľujúci prostriedok v rôynzhnealkoholických nápojoch a zaváraninách.Jedovatá látka, karcinogén. Vo viacerých štátoch je jej použitie zakázané! Odporúča sa vyhnúť sa jej.
E350Jablčnan sodnýokyslujúci prostriedok. Používa sa ako vylepšovač chuti nealkoholických sladených nápojov, cukrovinkách a iných potravinách.Neškodná prísada. Vyskytuje sa v dvoch formách ako Disodium malate a Sodium malate, čo sú soli kyseliny jablčnej (296) prirodzene sa nachádzajúcej v ovocí. neodporúča sa konzumácia u detí, ktoré nemajú dostatok enzýmov na ich spracovanie.
E351jablčnan draselnýOkyselujúci prostriedok. Používa sa ako vylepšovač chuti nealkoholických sladených nápojov, cukrovinkách a iných potravinách.Neškodná prísada. Prirodzene sa nachádzajúcej v ovocí. Neodporúča sa konzumácia u detí, ktoré nemajú dostatok enzýmov na ich spracovanie.
E352Jablčnan vápenatýOkyselujúci prostriedok. Používa sa ako vylepšovač chuti nealkoholických sladených nápojov, cukrovinkách a iných potravinách.Neškodná prísada. Prirodzene sa nachádzajúcej v ovocí. Neodporúča sa konzumácia u detí, ktoré nemajú dostatok enzýmov na ich spracovanie.
E353Kyselina metavínnaOkyselujúci prostriedok. Používa sa ako dochucovadlo a stabilizátor chuti predovšetkým v nealkoholických sladených nápojoch a sladkostiach Neškodná prísada. Pri konzumácia veľkého množstva u detí alebo osôb s poruchami trávenia môže zapríčiniť tráviace ťažkosti.
E354L(+) Vínan vápenatýOkyselujúci prostriedok. Využíva sa ako dochucovadlo v sladených nápojoch a cukrovinkách. Neškodná prísada. Vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe vína v procese fermentácie.
E355Kyselina adipováOkyselujúci prostriedok. Používa sa na vylepšovanie chuti niektorých potravín a tiež ako želírujúca látka. Neškodná prísada. Vyrába sa výlučne synteticky. Mimo potravinárskeho priemyslu sa používa na výrobu nylonu.
E356Adipát sodnýOkyselujúci prostriedok. Používa sa na vylepšovanie chuti niektorých potravín ako trvanlivé pečivo, cukrárenské výrobky a niektoré dezerty. a tiež ako želírujúca látka. Neškodná prísada. Soľ kyseliny adipovej (E355).
E357Adipát draselnýOkyselujúci prostriedok. Používa sa ako náhrada kuchynskej soli. Pri bežnej konzumácií je neškodná, vo väčšom množstve môže vyvolať nežiaduce účinky. Je umelo vyrábaná.
E362adipan amónnyOkyselujúci prostriedok. Používa sa pri výrobe trvanlivého pečiva, niektorých cukroviniek a deyertov.Pri bežnej konzumácií je neškodná, vo väčšom množstve môže vyvolať nežiaduce účinky. Je umelo vyrábaná.
E363Kyselina jantárováOkyselujúci prostriedok. Využíva sa na kontrolu a stabilizáciu kyslosti v potravinách. Neškodná prísada. Je známa ako "duch jantáru". Je bezpečná a schválená americkým úradom pre potraviny a liečivá. V Austrálii je naopak jej používanie zakázané.
E365fumarát sodnýVyužíva sa ako okyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Nie sú zistené žiadne škodlivé účinky. Považuje sa bezpečnú prísadu.
E366fumarát draselnýOkyselujúci prostriedok, stabilizátor chuti. Soľ kyseliny fumarovej. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky ani pri užívaní vyššieho množstva.
E367fumarát vápenatýOkyselujúci prostriedok. Vo všeobecnosti sa používa v sladených nealkoholických nápojoch, prášku do pečiva. Používa sa tiež ako náhrada za kyselinu tartarovú. Odvodený z kyseliny fumarovej (E297). Nie je pre človeka toxický. Považuje sa za bezpečnú prísadu.
E368fumarát amónnyOkyselujúci prostriedok. Používa sa pri výrobe sladených nealkoholických nápojov a prášku do pečiva. Používa sa tiež ako náhrada za kyselinu tartarovú. Odvodený z kyseliny fumarovej (E297). Nie je pre človeka toxický. Považuje sa za bezpečnú prísadu.
E3701,4-heptonolaktonOkyselujúci prostriedok využívaný pri výrobe sladených nealkoholických nápojoch, niektorých typov cukríkov a keksov. Táto prísada sa povaťuje za neškodnú vo väčšine krajín sveta. Jej použitie je zakázané v Austrálii.
E375Kyselina nikotínováokyselujúci prostriedok, stabilizátor farbiva. Nachádza sa v mäsových výrobkoch a údeninách. Je možné ho nájsť tiež vo výrobkoch zo pšenice, mliečnych výrobkoch, hubách, zelenine a ďalších potravinách, kde sa prirodzene nachádza.Vitamín B3, jeden z piatich pre život nevyhnutných vitamínov. Je to neškodná prísada.
E380Citran amónnyPoužíva sa ako okyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Vo všeobecnosti pri normálnom užívaní je neškodný. Vysoké dávky však môžu spôsobiť prekyslenie telových tekutín, čo môže spôsobiť poškodenie funkcií pečene a obličiek. Vyrába sa umelo.
E381citran železnato-amónnyVyužíva sa ako okyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Jedna zo základných minerálnych zlúčenín. Je zdrojom železa. Upravuje pH. Neboli zistené negatívne účinky.
E383glycerolfosfát vápenatýOkyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Používa sa často ako prísada do prášku do pečiva.Je dobrým zdrojom vápnika. Neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky.
E384citran izopropylnatýOkyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Využíva sa pri výrobe olejov a margarínov, kde yabraňuje žltnutiu týchto tukov. Látka sa považuje ya bezpečnú, aj keď existuje podozrenie, že počas metabolizmu by mohol vznikať toxický isopropyl alkohol. Je lepšie sa jej vyhnúť. Vo viacerých krajinách sa nesmie používať.
E385Dvojsodno-vápenatá soľ kyseliny etyléndiamínotetraoctovejOkyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Využíva sa pri výrobe sterilovanej zeleniny, rýb, majonézy apod. Táto látka má vlastnosť viazať na seba ťažké kovy, čo sa využíva pri liečbe otráv ťažkými kovmi. Je vyrábaný umelo. Pri užívaní väčšieho množstva riziko vzniku porúch metabolizmu. V malém množství je látka neškodná. Veľmi škodlivé pre deti mladšie ako 2 roky. V Austrálii je jeho používanie zakázané.
E386dvojsodná soľ kyseliny etyléndiamintetraoctovejOkyselujúci prostriedok, stabilizátor kvality a chuti potravín. Využíva sa ako prísada pri výrobe nakladanej zeleniny a rôzných zálievok. Látka má schopnosť na seba viazať kovy ako železo, zinok a meď a tým môže dochádzať k ich nedostatku. Vo viacerých krajinách nie je jej použitie dovolené.
E387oxystearínOkyselujúci prostriedok. Stabilizátor kvality a chuti potravín. Môže sa používať na zamedzenie zakalenia rastlinných olejov a ich pripaľovaniu pri vyorážaní. Zabraňuje žltnutiu potravín a nežiaducim reakciám stopových prvkov. Pri bežnom užívaní neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky.
E388kyselina tiopropionováOkyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Je obsiahnutá v obaloch potravín, preto sa môže dostať aj do potravín. Zabraňuje žltnutiu tukov a olejov a tiež zabraňuje reakciám stopových prvkov iónov kovov, čo udržiava pôvodnú farbu a textúru potravín. Táto látka môže byť nebezpečná, preto je vo viacerých krajinách zakázané jej používanie.
E389dilauryl tiodipropionátAntioxidant, ktorý zabraňuje žltnutiu tukov. Využíva sa v potravinárskom priemysle pri výrobe obalov na potraviny. Do potravín sa dostáva len nepriamo cez obal, je teda nepriamym aditívom. Táto látka môže byť nebezpečná, preto je vo viacerých krajinách zakázané jej používanie.
E390distearyl tiodipropionátOkyselujúci prostriedok, vylepšovač chuti a stabilizátor. Používa sa pri výrobe obalov na potraviny.je nepriamym aditívom (cez obal). Neboli zistené škodlivé účinky.
E391kyselina fytováOkyselujúci prostriedok. Neškodná prísada. Obsahuje fosfor. vyskytuje sa v prírodnej forme v orechoch, semenách a obilovinách. Pri vysokej konzumácii znižuje vstrebávanie železa do organizmu.
E399Calcium LactobionateOkyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti a kvality potravín.Neškodná prísada. Minerálna soľ kyseliny mliečnej.
E400kyselina algínováPoužíva sa ako emulgátor, stabilizátor, zahusťujúca a želírujúca látka. Používa sa v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, zmrzlinách, želé, polievkach omáčkach a rôznych penách. Pri užívaní malých množstiev neboli zaznamenané vedľajšie účinky. Pri veľkých môže zabraňovať absorbcii niektorých dôležitých živín do organizmu. Citlivým osobám môže spôsobiť svrbenie pokožky.
E401alginát sodnýEmulgátor, stabilizátor, zahusťujúca a želírujúca látka. Používa sa v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, zmrzlinách, mrazených krémov, jogurtov, pudingov, nealkoholických sladených nápojov a džúsov. Pri užívaní malých množstiev neboli zaznamenané vedľajšie účinky. Pri veľkých dávkach môže zabraňovať absorbcii niektorých dôležitých živín do organizmu.
E402alginát draselnýEmulgátor, stabilizátor, zahusťujúca a želírujúca látka. Používa sa v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, zmrzlinách, mrazených krémov, jogurtov, pudingov, nealkoholických sladených nápojov a džúsov. Pri užívaní malých množstiev neboli zaznamenané vedľajšie účinky. Pri veľkých môže zabraňovať absorbcii niektorých dôležitých živín do organizmu. Môže tiež pri veľkých množstvách spôsobovať alergie.
E403alginát amónnyEmulgátor, stabilizátor, zahusťujúca a želírujúca látka. Používa sa v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, zmrzlinách, mrazených krémov, jogurtov, pudingov, nealkoholických sladených nápojov a džúsov. Pri užívaní malých množstiev neboli zaznamenané vedľajšie účinky. Pri veľkých môže zabraňovať absorbcii niektorých dôležitých živín do organizmu.
E404alginát vápenatýEmulgátor, stabilizátor, zahusťujúca a želírujúca látka. Používa sa v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, zmrzlinách, mrazených krémov, jogurtov, pudingov, nealkoholických sladených nápojov a džúsov. Pri užívaní malých množstiev neboli zaznamenané vedľajšie účinky. Pri veľkých môže zabraňovať absorbcii niektorých dôležitých živín do organizmu.
E405Propán 1,2-diol alginátStabilizátor, emulgátor a zahusťovač. Používa sa pri výrobe cukrárenských výrobkov, trvanlivého pečiva, žuvačiek, niektorých likérov a iných potravín. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. jej používanie je bezpečné.
E405Propán 1,2-diol alginátStabilizátor, emulgátor a zahusťovač. Používa sa pri výrobe cukrárenských výrobkov, trvanlivého pečiva, žuvačiek, niektorých likérov a iných potravín. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. jej používanie je bezpečné.
E406AgarStabilizátor a gélotvorná látka. Nachádza sa v tavenom syre, v želé, marmeládach, aspiku a iných výrobkoch.Pochádza z Japonska. Obsahuje približne 80% vlákniny, preto pôsobí pozitívne na tráviaci systém. Neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky ani pri vyššej konzumácii.
E406AgarStabilizátor a gélotvorná látka. Nachádza sa v tavenom syre, v želé, marmeládach, aspiku a iných výrobkoch.Pochádza z Japonska. Obsahuje približne 80% vlákniny, preto pôsobí pozitívne na tráviaci systém. Neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky ani pri vyššej konzumácii.
E407KaragénanStabilizátor, emulgátor a gélotvorná látka. Nachádza sa v mäsových konzervách, mliečny výrobkoch, šľahačke v spreji a iných.Pokiaľ sa nekonzumuje vo veľkých množstvách, nie je zdraviu škodlivá.
E407KaragénanStabilizátor, emulgátor a gélotvorná látka. Nachádza sa v mäsových konzervách, mliečny výrobkoch, šľahačke v spreji a iných.Pokiaľ sa nekonzumuje vo veľkých množstvách, nie je zdraviu škodlivá.
E407aafinát riasy EuchemaStabilizátor, emulgátor, zahusťovadlo a gélotvorná látka.Prírodná guma získavaná z morských chalúh. Obsahuje až 15% celulózy. Nie je zdraviu škodlivá.
E407aafinát riasy EuchemaStabilizátor, emulgátor, zahusťovadlo a gélotvorná látka.Prírodná guma získavaná z morských chalúh. Obsahuje až 15% celulózy. Nie je zdraviu škodlivá.
E408Pekárenské droždieStabilizátor kvality a chuti, okysľujúci prostriedok. Využíva sa pri výrobe pekárenských výrobkov a cukroviniek, a to pri kyprení cesta. Neškodná prísada aj pri častom užívaní. Nedoporučuje sa konzumácia surového droždia. Tvoria ho živé kvasinky, ktoré v tráviacom trakte ničia vitamín B.
E409arabinogalactanPôsobí ako emulgátor a stabilizátor.Prírodná guma získavaná z červeného smreka. Nie je zdraviu škodlivá.
E410Karoová gumaEmulgátor, stabilizátor a gélotvorná látka. Nachádza sa v svätojánskom chlebe, sladených nápojoch, tvrdom syre a cukrovinkách.Neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky. Pri pravidelnom užívaní znižuje množstvo cholesterolu v krvi.
E410Karoová gumaEmulgátor, stabilizátor a gélotvorná látka. Nachádza sa v svätojánskom chlebe, sladených nápojoch, tvrdom syre a cukrovinkách.Neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky. Pri pravidelnom užívaní znižuje množstvo cholesterolu v krvi.
E411ovsená gumaStabilizátor a zahusťujúca látka. Používa sa predovšetkým pri výrobe pekárenských produktov a cukroviniek.Neškodná prísada. Prírodný polysacharid získavaný z ovsa.
E412Guarová gumaStabilizátor a emulgátor. Využíva sa pri výrobe mrazených a mliečnych krémov a pekárenských výrobkov. Používa sa tiežna zahusťovanie polievok a omáčok. Vo všeobecnosti sa jej používanie považuje za neškodné, avšak pri užívaní väčších množstiev môže dôjsť k alergickým reakciám.
E413Tragantová gumaPoužíva sa ako emulgátor, zahusťovadlo, stabilizátor a texturant. Okrem potravinárskeho priemyslu sa používa tiež v kozmetike ako súčasť pleťových krémov.Prírodná guma získavaná z vysušenej miazgy. Vzhľadom na jej výskyt viac menej len v krajinách stredného východu, nie je jej použitie veľmi rozšírené.
E414Arabská gumaPoužívaná ako stabilizátor a emulgátor. Používa sa prevažne pri výrobe cukroviniek, žuvačiek, rôynzch cukríkov, mrazených krémov, čokoládz a ďalších. Je tiež súčasťou rôzných liečiv.Prírodná guma získavaná z tvrdenej živice. Je komplexom polysacharidov a glykoproteínov, ktoré sa primárne používajú ako stabilizátor. Je neškodná, avšak pri vyšších dávkach môže vyvolať u niektorých ľudí alergickú reakciu alebo podráždenie pokožky.
E414Arabská gumaPoužívaná ako stabilizátor a emulgátor. Používa sa prevažne pri výrobe cukroviniek, žuvačiek, rôynzch cukríkov, mrazených krémov, čokoládz a ďalších. Je tiež súčasťou rôzných liečiv.Prírodná guma získavaná z tvrdenej živice. Je komplexom polysacharidov a glykoproteínov, ktoré sa primárne používajú ako stabilizátor. Je neškodná, avšak pri vyšších dávkach môže vyvolať u niektorých ľudí alergickú reakciu alebo podráždenie pokožky.
E415Xantánová gumaStabilizátor. Nachádza sa v zubných pastách, v pekárenských výrobkoch ako náhražka gluténu. Pridáva sa do cesta na dosiahnutie lepkavosti a súdržnosti cesta, v ktorom sa nenachásdza glutén. Neovplyvňuje chuť ani farbu potravín. Je neškodnou prísadou. Získava sa procesom fermentácie z glukózy a sacharózy.
E416Guma karayaStabilizátor, emulgátor a zahusťovadlo. Využíva sa pri výrobe rôznych cukroviniek a pekárenských, mliečnych a mäsových výrobkov. Získava sa zo stromov sterculia. Pri bežnom užívaní je táto prísada neškodná, vo veľkom množstve môže mať laxatívne účinky. Tiež môže pri vysokých dávkach zapríčiniť vznik astmy.
E416Guma karayaStabilizátor, emulgátor a zahusťovadlo. Využíva sa pri výrobe rôznych cukroviniek a pekárenských, mliečnych a mäsových výrobkov. Získava sa zo stromov sterculia. Pri bežnom užívaní je táto prísada neškodná, vo veľkom množstve môže mať laxatívne účinky. Tiež môže pri vysokých dávkach zapríčiniť vznik astmy.
E417Guma taraStabilizátor a zahusťovadlo. Využíva sa pri výrobe rôznych cukroviniek a pekárenských, mliečnych a mäsových výrobkov. Biely alebo béžový prášok bez zápachu. Používa sa vo veľkom v potravinovom priemysle, predovšetkým pri výrobe zmrzliny, mrazených zmrzlinových produktov a nanukov. Môže byť toxická pre psov.
E418Guma gellanEmulátor, stabilizátor a zahusťovadlo. Bol súčasťou už neexistujúceho výrobcu nápojov Orbitz. Okrem iného aj gélotvorná látka, môže byť alternatívou použitia agaru.
E418Guma gellanEmulátor, stabilizátor a zahusťovadlo. Bol súčasťou už neexistujúceho výrobcu nápojov Orbitz. Okrem iného aj gélotvorná látka, môže byť alternatívou použitia agaru.
E419Gum GhattiPoužíva sa ako stabilizátor a emulgátor.Získava sa z druhu stromu, ktorý rastie v Indii, Nepále a na Srí Lanke. neboli zistené žiadne vedľajšie účinky.
E419Gum GhattiPoužíva sa ako stabilizátor a emulgátor.Získava sa z druhu stromu, ktorý rastie v Indii, Nepále a na Srí Lanke. neboli zistené žiadne vedľajšie účinky.
E420SorbitolSladidlo, zvlhčovač, emulgátor a stabilizátor. Nachádza sa najmä v sušenom ovocí, sladkostiach, sladkom pečive a nízkokalorických potravinách. Jeho užívanie sa neodporúča malým deťom, u ktorých môže spôsobiť žalúdočné problémy. Pre dospelých v primeraných dávkach nie je škodlivý.
E420SorbitolSladidlo, zvlhčovač, emulgátor a stabilizátor. Nachádza sa najmä v sušenom ovocí, sladkostiach, sladkom pečive a nízkokalorických potravinách. Jeho užívanie sa neodporúča malým deťom, u ktorých môže spôsobiť žalúdočné problémy. Pre dospelých v primeraných dávkach nie je škodlivý.
E421ManitolSladidlo a stabilizátor. Používa sa ako sladidlo pre ľudí s diabetom. Kvôli vhodnej teplote rozpustnosti sa používa pri výrobe mentolových cukríkov a mentolových žuvačiek. zanecháva tiež chladiaci pocit v ústach. Používa sa tiež v nízkokalorických potravinách. Jeho užívanie môže pri väčších dávkach spôsobiť alergické reakcie, zvracanie alebo hnačku. Vo všeobecnosti sa však nepovažuje za zdraviu škodlivú prísadu.
E422GlycerolStabilizátor, emulgátor a sladidlo. Najčastejšie sa používa pri výrobe liehovín, cikroviniek, sušeného ovocia a nízkokalorických produktov. Pri bežnej konzumácií nie je škodlivá, avšak pri väčších dávkach môže zapríčiniť bolesti hlavy, smäd, nevoľnosť a vysoký obsah cukru v krvi.
E422GlycerolStabilizátor, emulgátor a sladidlo. Najčastejšie sa používa pri výrobe liehovín, cikroviniek, sušeného ovocia a nízkokalorických produktov. Pri bežnej konzumácií nie je škodlivá, avšak pri väčších dávkach môže zapríčiniť bolesti hlavy, smäd, nevoľnosť a vysoký obsah cukru v krvi.
E424CurdlanStabilizátor a želírujúca látka. nachádza sa v džemoch, marmeládach a niektorých sladkostiach.Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. vysoké dávky môžu zapríčiniť nevoľnosť a zvracanie.
E425KonjakEmulgátor. Používa sa pri výrobe rôznych ázijských gélových sladkostí a jedál.Gélotvorná látka vo veľkom používaná v Ázií a v Amerike. V Európskej únií je jeho používanie zakázané.
E426Sójová hemicelulózaStabilizátor. Použivá sa v najrôznejších produktoch, cukrovinkách, pekárenských výrobkoch a iných.Sójová hemicelulóza je rafinovaný polysacharid rozpustný vo vode a získavaný z prirodzenej sójovej vlákniny. Neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky.
E429peptónyStabilizátor. Používajú sa ako stabilizačná látka v mliečnych výrobkoch, hlavne syroch a jogurtoch a v mäsových výrobkoch.Peptóny sa prirodzene nachádzajú v mlieka alebo v mäsa. Ich použitie ani vo väčšom množstve nie je zdraviu škodlivé.
E430polyoxyetylénstearátEmulgátor, stabilizátor. Nachádza sa prevažne v pekárenských výrobkoch.Považuje sa za neškodnú prísadu, avšak u niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť alergické reakcie. Pri udlhodobom užívaní väčšieho množstva môže dôjsť k tvorbe obličkových kameňov. Vegáni by sa ho mali vyvarovať, keďže môže byť živočíšneho pôvodu.
E430polyoxyetylénstearátEmulgátor, stabilizátor. Nachádza sa prevažne v pekárenských výrobkoch.Považuje sa za neškodnú prísadu, avšak u niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť alergické reakcie. Pri udlhodobom užívaní väčšieho množstva môže dôjsť k tvorbe obličkových kameňov. Vegáni by sa ho mali vyvarovať, keďže môže byť živočíšneho pôvodu.
E431Polyoxyetylén (40) monostearátVyužíva sa ako emulgátor. Používa sa často pri výrobe chleba, kde zabezpečuje dlhodobejšiu čerstvú chuť a tiež je ho možné nájsť v niektorých druhoch vína. Neboli zistené škodlivé účinky. Môže mať živočišný pôvod (z mlieka alebo z mäsa).
E432Polyoxyetylén sorbitan laurát (polysorbát 20)Používaný ako emulgátor pri výrobe chleba a pečiva. Tiež sa využíva pri výrobe niektorých cukroviniek a stužených tukov. Vyrába sa umelo. Užívanie väčšieho množstva môže negatívne ovplyvniť trávenie mnohých látok. U citlivejších jedincov môže vyvolať alergické reakcie. jeho používanie je zakázané v Austrálii.
E433Polyoxyetylén sorbitan monooleát (polysorbát 80)Používa sa ako emulgátor. Využíva sa pri výrobe rôznych polevách, cukroviniek, pekarenských výrobkoch a stužených tukov.Vo všeobecnosti sa považuje za neškodnú prísadu. Pri vyšších dávkach však môže znižovať vstrebávanie niektorých v tukoch rozpustných látok ako napr. vitamínov a tiež spôsobovať hnačku.
E434Polyoxyetylén sorbitan monopalmitát (polysorbát 40)Používa sa ako emulgátor. Využíva sa pri výrobe rôznych polevách, cukroviniek, pekarenských výrobkoch a stužených tukov.Vyrába sa umelo. Užívanie väčšieho množstva môže negatívne ovplyvniť trávenie mnohých látok. U citlivejších jedincov môže vyvolať alergické reakcie.
E435Polyoxyetylén sorbitan monostearát (polysorbát 60)Emulgátor. Využíva sa pri výrobe rôznych polevách, cukroviniek, pekarenských výrobkoch a stužených tukov.Vyrába sa umelo. Užívanie väčšieho množstva môže negatívne ovplyvniť trávenie mnohých látok. U citlivejších jedincov môže vyvolať alergické reakcie.
E436Polyoxyetylén sorbitan tristearát (polysorbát 65)Emulgátor. Využíva sa pri výrobe rôznych cukroviniek, pekarenských výrobkoch a stužených tukov.Vyrába sa umelo. Užívanie väčšieho množstva môže negatívne ovplyvniť trávenie mnohých látok. U citlivejších jedincov môže vyvolať alergické reakcie.
E440PektínyEmulgátor a želírujúca látka. Používa sa pri výrobe džemov, rôznych želatín, pri zaváraní ovocia a pri výrobe rôznych sladkostí.Prírodná látka bez rizika. Získava sa z ovocia, podporuje trávenie. Vysoké dávky však môžu mať laxatívne účinky.
E441želatína jedláEmulgátor, stabilizátor, zahusťovadlo a gélotvorná látka. je obsiahnutá takmer v každej "gumovej" potravine, v sladkostiach, v gumených medvedíkoch a cukríkoch a vniektorých nízkotučných jogurtoch. Sú obsiahnuté tiež v želatínových dezertoch a aspiku. Ako zahusťovadlo a stabilizátor sa používa v zmrzline, džemoch, mäkkom syre a margarínoch. Používa sa v nízkotučných výrobkoch na tvorbu chuti akokeby tam bol tuk a na vytvorenie objemu bez kalórií. Nájdete ho tiež v džúsoch, hlavne v jablčnom a v octe. Proteín získavaný z kolegénu nachádzajúceho sa v koži a v kostiach zvierat. Z toho dôvodu sa ich konzumácia neodporúča ľuďom alergickým na sulfáty a astmatikom. Vo všeobecnosti sa však nepovažuje za škodlivú.
E442amónne solifosfatidových kyselínEmulgátor, stabilizátor a antioxidant. Používa sa hlavne pri výrobe čokoládových sladkostí.Je umelo vyrábaná. POvažuje sa za neškodnú prísadu, avšak vysoké dávky vyvolávajú poruchy trávenia a môžu zapríčiniť alergickú reakciu.
E443brómovaný rastlinný olejPoužíva sa ako emulgátor v citrusových nealkoholických nápojoch ako Mountain Dew, Gatorade, Powerade, ananásová a pomarančová Fanta, Sun Drop, Squirt a Fresca, za účelom pomoci prirodzene sa v tuku rozpúšťajúcim citrusovým príchutiam rozpustiť sa aj vo vode a rovnomerne sa rozptýliť v tekutine. Používa sa tiež ako zahusťovadlo. Považuje sa za neškodnú prísadu, pokiaľ je užívaná v menšom množstve. V Indii je jej použitie značne obmedzované.
E444Izobutyrát sacharózoacetátuEmulgátor a zahusťovacia látka. Používa sa prevažne v nealkoholických sladených nápojoch.Neboli zistené škodlivé účinky, avšak pri konzumácii veľkého množstva môžu vzniknúť žalúdočné problémy.
E445Glycerol-estery živíc drevaEmulgátor a stabilizátor. Využíva sa pri výrobe nealkoholických nápojov a limonád a energy drinkov. Pri bežnom užívaniu nemá žiadne škodlivé účinky na organizmus. Prísada používaná nan udržanie olejových zmesí rovnomerne rozptýlených vo vode.
E446succistearinEmulgátor, zahusťovadlo a stabilizátor. Používa sa ako stabilizítoer chuti a kvality v mnohých produktoch ako je zmrzlina, ale aj zubná pasta, laxatíva, tabletky na chudnutie a iné.Uvádza sa ako neškodná prísada. Používa sa pre jej vysokú prilnabvosť a lepkavosť, je netoxická a nevyvoláva alergické reakcie. .
E450Difosforečnany (sodný, draselný, vápanetý)Kypriaci prostriedok, stabilizátor a emulgátor. Používajú sa do zmesí na domáce pečenie, v tavených syroch a pekárenských výrobkoch.Je považovaná za neškodnú prísadu, avšak vysoký príjem môže zapríčiniť v organizme nepomer medzi vápnikom a fosfátmi, čo je z dlhodobého hľadiska zdravie poškodzujúce, keďže tento nepomer ohrozuje tvorbu a skladbu kostnej drene.
E451Trifosforečnany (sodný, draselný)Stabilizátory a emulgátory. Využívajú sa hlavne pri výrobe mäsových výrobkov. Jej užívanie sa považuje za nebezpečné a zdraviu škodlivé. Môže spôsobovať alerkické reakcie a podráždenia pokožky. Vysoký príjem môže zapríčiniť v organizme nepomer medzi vápnikom a fosfátmi, čo je z dlhodobého hľadiska zdravie poškodzujúce, keďže tento nepomer ohrozuje tvorbu a skladbu kostnej drene.
E452polyfosforečnan (sodný, draselný, sodnovápenatý, vápenatý)Stabilizátory a emulgátory. Využívajú sa hlavne pri výrobe mäsových výrobkov. Jej užívanie sa považuje za nebezpečné a zdraviu škodlivé. Môže spôsobovať alerkické reakcie a podráždenia pokožky. Vysoký príjem môže zapríčiniť v organizme nepomer medzi vápnikom a fosfátmi, čo je z dlhodobého hľadiska zdravie poškodzujúce, keďže tento nepomer ohrozuje tvorbu a skladbu kostnej drene.
E450Difosforečnany (sodný, draselný, vápanetý)Kypriaci prostriedok, stabilizátor a emulgátor. Používajú sa do zmesí na domáce pečenie, v tavených syroch a pekárenských výrobkoch.Je považovaná za neškodnú prísadu, avšak vysoký príjem môže zapríčiniť v organizme nepomer medzi vápnikom a fosfátmi, čo je z dlhodobého hľadiska zdravie poškodzujúce, keďže tento nepomer ohrozuje tvorbu a skladbu kostnej drene.
E451Trifosforečnany (sodný, draselný)Stabilizátory a emulgátory. Využívajú sa hlavne pri výrobe mäsových výrobkov. Jej užívanie sa považuje za nebezpečné a zdraviu škodlivé. Môže spôsobovať alerkické reakcie a podráždenia pokožky. Vysoký príjem môže zapríčiniť v organizme nepomer medzi vápnikom a fosfátmi, čo je z dlhodobého hľadiska zdravie poškodzujúce, keďže tento nepomer ohrozuje tvorbu a skladbu kostnej drene.
E452polyfosforečnan (sodný, draselný, sodnovápenatý, vápenatý)Stabilizátory a emulgátory. Využívajú sa hlavne pri výrobe mäsových výrobkov. Jej užívanie sa považuje za nebezpečné a zdraviu škodlivé. Môže spôsobovať alerkické reakcie a podráždenia pokožky. Vysoký príjem môže zapríčiniť v organizme nepomer medzi vápnikom a fosfátmi, čo je z dlhodobého hľadiska zdravie poškodzujúce, keďže tento nepomer ohrozuje tvorbu a skladbu kostnej drene.
E459Beta-cyklodextrínStabilizátor potravinárskych farbív, príchutí a vitamínov. Je možné ho využiť pri odstraňovaní kofeínu z kávu kávových usadenín. Vo všeobecnosti nie je táto látka škodlivá, avšak pri vyššom príjme môže spôsobiť alergickú reakciu.
E460Mikrokryštalická alebo prášková celulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek a cukroviniek, tiež pekárenských výrobkov a vo farmácii. Používa sa tiež ako látka zabraňujúca pripekaniu. Neškodná prísada prírodného pôvodu, plnidlo, látka podporujúca trávenie. Je to vláknina, ktorá pomáha pri tráviacich procesoch. Organizmus ju nezužitkuje a vylúči. Látka nemá nežiaduce účinky a je považovaná za bezpečnú.
E461MetylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek, cukroviniek a tiež pekárenských výrobkov.Metylcelulóza môže vyvolať u citlivejšíh ľudí alergické reakcie a hnačky a iné tráviace problémy, no vo všeobecnosti sa považuje za neškodnú prísadu.
E462EtylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek a cukroviniek, tiež pekárenských výrobkov.Neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. Pri vysokých dávkach môže u citlivejších ľudí spôsobovať tráviace problémy.
E463HydroxypropylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek,cukroviniek a vitamínových tablet. Umelo vyrábaná odnož celulózy. Pri väčšich požitých množstvách môže spôsobiť hnačky a prehánanie. V niektorých krajinách sa považuje za škodlivú a jej používanie je zakázané. Vo všeobecnosti však nie je škodlivá.
E464HydroxypropylmetylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek a cukroviniek.Umelo pozmenená celulóza. Pri užití väčších množstiev môže spôsobovať prehánanie a hnačky. Nepovažujue sa však za škodlivú.
E465EtylmetylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek a cukroviniek.Neškodný prírodný zahusťovací prostriedok a balastná látka podporujúca trávenie. Organizmus ju nezužitkuje,ale vylúči.
E466Sodná soľNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek, cukroviniek, sirupov, zmrzlín, pekárenských výrobkov, pudingov a polievok. Používa sa tiež na ošetrenie povrchu ovocia a zeleniny. Prírodné aditívum a zahusťovacia látka, ktorá má pri väčšom množstve laxatívny účinok. V bežnom množstve výskytu v potravinách nemá škodlivé účinky.
E467etylhydroxyetyl celulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek, cukroviniek, sirupov, zmrzlín, pekárenských výrobkov, pudingov a polievok.Prírodné aditívum a zahusťovacia látka, ktorá má pri väčšom množstve laxatívny účinok a môže vyvolať tráviace problémy. V bežnom množstve výskytu v potravinách nemá škodlivé účinky.
E468Sieťovaná sodná soľ karboxymetylcelulózyTáto látka bola vyvinutá pre použitie hlavne vo farmaceutickom priemysle na výrobu sladidiel a vitamínových tabletiek. Prírodné aditívum a zahusťovacia látka, ktorá má pri väčšom množstve laxatívny účinok. V bežnom množstve výskytu v potravinách nemá škodlivé účinky.
E469Enzymaticky hydrolyzovaná karoxymetylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek a cukroviniek.Prírodné aditívum a zahusťovacia látka, ktorá má pri väčšom množstve laxatívny účinok. V bežnom množstve výskytu v potravinách nemá škodlivé účinky.
E470Soli mastných kyselín založené na Al, Ca, Na, Mg, K a NH4Emulgátor a stabilizátor. POužíva sa v pekárenskom priemysle ako látka zabraňujúca pripekaniu potravín.Táto prísada je vo viacerých krajinách považovaná za nebezpečnú a z toho dôvodu je jej použitie zakázané. odporúča sa vyhnúť sa jej konzumácii.
E470aSodné, draselné a vápenaté soli mastných kyselínStabilizátor a emulgátor. Používajú sa ako prídavné látky pri výrobe pekárenských výrobkov a rôznych koláčov, ale tiež v mäsopriemysle. Zabraňujú pripekaniu potravín.Prirodzene majú živočíšny pôvod, no najčastejšie sa umelo vyrábajú prostredníctvom genetickej modifikácie. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky.
E470bHorečnaté soli jedlých vyšších mastných kyselínStabilizátor a emulgátor. Používajú sa ako prídavné látky pri výrobe pekárenských výrobkov a rôznych koláčov, ale tiež v mäsopriemysle. Zabraňujú pripekaniu potravín.Prirodzene majú živočíšny pôvod, no najčastejšie sa umelo vyrábajú prostredníctvom genetickej modifikácie. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky.
E470aSodné, draselné a vápenaté soli mastných kyselínStabilizátor a emulgátor. Používajú sa ako prídavné látky pri výrobe pekárenských výrobkov a rôznych koláčov, ale tiež v mäsopriemysle. Zabraňujú pripekaniu potravín.Prirodzene majú živočíšny pôvod, no najčastejšie sa umelo vyrábajú prostredníctvom genetickej modifikácie. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky.
E470bHorečnaté soli jedlých vyšších mastných kyselínStabilizátor a emulgátor. Používajú sa ako prídavné látky pri výrobe pekárenských výrobkov a rôznych koláčov, ale tiež v mäsopriemysle. Zabraňujú pripekaniu potravín.Prirodzene majú živočíšny pôvod, no najčastejšie sa umelo vyrábajú prostredníctvom genetickej modifikácie. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky.
E471Mono a diglyceridy mastných kyselínNajviac používané stabilizátory a emulgátory, a to najmä v pekárenských výrobkoch, cukrovinkách, slanom pečive, margarínoch, stuženom tuku, mäsových pomazánkach, práškovej smetane, vitamínových tabletkách a dalších. Mono glyceridy sú tiež prirodzenou súčasťou potravy. Sú považované za bezpečné. Pri vyššej spotrebe mastných kyselín môže dôjsť k zvýšeniu hladiny cholesterolu v krvi. Neboli zistené žiadne vedľajšie účinky.
E472aEstery mono- a diacylglycerolov mastných kyselín s kyselinou octovouEmulgátory, ktoré zlepšujú vlastnosti potravín. Používajú sa v stužených tukoch, práškovej šľahačke, k ošetreniu mäsových výrobkov, ovocia a iných pred prístupom vzduchu. Má živočíšny pôvod. Umelo vyrábané pomocou genetickej modifikácie. Považuje sa za neškodnú no môže zapríčiniť tráviace ťažkosti. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky.
E472bEstery mono- a diacylglycerolov mastných kyselín s kyselinou mliečnouEmulgátory, ktoré zlepšujú vlastnosti potravín. Používajú sa v sypkých zmesiach na pečenie, práškovej šľahačke a v pekárenských výrobkoch. Má živočíšny pôvod. Umelo vyrábané pomocou genetickej modifikácie. Považuje sa za neškodnú no môže zapríčiniť tráviace ťažkosti. neboli zistané žiadne škodlivé účinky.
E472cEstery mono- a diacylglycerolov mastných kyselín s kyselinou citrónovouEmulgátory, ktoré zlepšujú vlastnosti potravín. Používajú sa v pekárenskom priemysle, sú v potravinách, ktoré majú vysoký obsah tuku, zabraňujú žltnutiu potravín a pôsobia tiež ako antioxidant. Má živočíšny pôvod. Umelo vyrábané pomocou genetickej modifikácie. Považuje sa za neškodnú no môže zapríčiniť tráviace ťažkosti. Neboli zistené škodlivé účinky.
E472dEstery mono- a diacylglycerolov mastných kyselín s kyselinou vínnouEmulgátory, ktoré zlepšujú vlastnosti potravín. Používajú sa len veľmi zriedka v potravinárskom priemysle. Má živočíšny pôvod. Umelo vyrábané pomocou genetickej modifikácie. Považuje sa za neškodnú no môže zapríčiniť tráviace ťažkosti. Neboli zistené škodlivé účinky. Ich používanie je zakázané v USA.
E472eEstery mono- a diacylglycerolov mastných kyselín s kyselinou mono- a diecetylvínnouEmulgátory, ktoré zlepšujú vlastnosti potravín. Používajú sa predovšetkým v pekárenskom priemysle na zpevnenie chlebového cesta a ďalších výrobkov. Má živočíšny pôvod. Umelo vyrábané pomocou genetickej modifikácie. Považuje sa za neškodnú no môže zapríčiniť tráviace ťažkosti.
E472fEstery mono- a diacylglycerolov mastných kyselín s kyselinou octovou a vínnouEmulgátory, ktoré zlepšujú vlastnosti potravín. Používajú sa predovšetkým v pekárenskom priemysle. Má živočíšny pôvod. Umelo vyrábané pomocou genetickej modifikácie. Považuje sa za neškodnú no môže zapríčiniť tráviace ťažkosti.
E473Sacharózové estery mastných kyselínEmulgátory používané v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, mrazených krémoch, niektorých omáčkach, šalátových dresingoch, a tiež na ošetrenie čerstvého ovocia a zeleniny pred vzdušným kyslíkom. Táto prísada sa považuje za bezpečnú. Má živočíšny pôvod. Pri vyšších dávkach však môžu spôsobovať zažívacie problémy.
E474Sacharózové glycerolyEmulgátory, ktoré sa využívajú predovšetkým v pekárenskom priemysle na zlepšovanie vlastností cesta, zlepšovanie kvality cukroviniek, čokolády a iných sladkostí. Používa sa tiež na ošetrenie povrchu čerstvého ovocia a zeleniny. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Považuje sa za bezpečnú prísadu.
E475Polyglycerolestery mastných kyselínEmulgátory, ktoré sa používajú pri výrobe čokolád, rôznych dezertov, margarínov, sladkého pečiva, cukroviniek a žuvačiek. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Má živočíšny pôvod.
E476Polyglycerol-polyricín-oleátEmulgátor, ktorý sa úpoužíva hlavne pri výrobe rôznych pomazánok, čokoládových výrobkoch, niektorých dezertov, zálievkách, dresingov a iných výrobkov. Môže spôsobovať alergické reakcie a podráždenie pokožky. Pri primeranom úžívaní sa však považuje za neškodnú látku. Má živočíšny pôvod.
E477Propán-1,2-diol estery mastných kyselínEmulgátor, ktorý sa úpoužíva hlavne pri výrobe rôznych pomazánok, čokoládových výrobkoch, niektorých dezertov, zálievkách, dresingov a iných výrobkov. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky. Pri vysokých dávkach môže dôjsť k podráždeniu pokožky a alergickým reakciám. Má živočíšny pôvod.
E478laktylované estery glyceroluEmulgátoy, ktoré sa používajú hlavne ako prísada do omáčok, mliečnych náhrad a poliev. Má živočíšny pôvod. Môže spôsobovať alergické reakcie a podráždenie pokožky. Vo viacerých krajinách nie je ich používanie dovolené.
E479bTermicky zoxidovaný sójový olej s monoacyl- a diacylglycerolmi mastnýchEmulgátor. Používa sa pri výárobe rôznych smažených potravín a polotovarov. Má živočíšny pôvod. Považuje sa za neškodnú prísadu. Vyrába sa oxidáciou sójového oleja a niektorých mastných kyselín.
E480dioktyl sodium sulfosukcinátEmulgátor. Používa sa hlavne pri výrobe práškových nápojov, pri výrobe nerafinovaného cukru a tiež funguje ako podporná látka proti zápche. Neboli zistené žiadne vedľajšie účinky, ale zatiaľ nebol ich výskyt úplne vylúčený. Zatiaľ sa považuje za bezpečnú prísadu. V niektorých krajinách je však jej používanie zakázané.
E481Stearoyl-2-laktylát sodnýEmulgátor. Zvyšuje trvanlivosť ciest, používa sa v niektorých margarínoch, v práškových náhradách do mlieka a kávy, pudingu, trvanlivých šľhačkách, cukrovinkách, pri výrobe sušienok, mäsových konzerv a pod. Vyrába sa umelo. Nie je nebezpečná ani pri užívaní väčších množstiev.
E482Stearoyl-2-laktylát vápenatýEmulgátor používaný predovšetkým v pekárenskom priemysle. Vyrába sa umelo. Nie je nebezpečná ani pri užívaní väčších množstiev. Vegetariáni by si mali overiť, či nie je živočíšneho pôvodu.
E483Stearyl-tartrátEmulgátor používaný predovšetkým v pekárenskom priemysle. Vyrába sa umelo. Vo väčšine krajín sa nepovažuje za nebezpečnú. No napríklad v Austrálii je jej použitie zakázané. Vegetariáni by si mali overiť, či nie je živočíšneho pôvodu.
E484stearylcitrátEmulgátor, ktorého základnou vlastňosťou je zabraňovanie žltnutiu tukov. Používa sa v margarínoch a niektorých rastlinýých olejoch. Vyrába sa umelo. Nie je nebezpečná ani pri užívaní väčších množstiev. vegetariáni by si mali overiť, či nie je živočíšneho pôvodu.
E485stearát sodnýEmulgátor, ktorého základnou vlastňosťou je zabraňovanie žltnutiu tukov. Používa sa v margarínoch a niektorých rastlinýých olejoch. Vyrába sa umelo. Nie je nebezpečná ani pri užívaní väčších množstiev. vegetariáni by si mali overiť, či nie je živočíšneho pôvodu.
E486stearyl fumarát vápenatýEmulgátor, ktorého základnou vlastňosťou je zabraňovanie žltnutiu tukov. Používa sa v margarínoch a niektorých rastlinýých olejoch. Vyrába sa umelo. Nie je nebezpečná ani pri užívaní väčších množstiev. vegetariáni by si mali overiť, či nie je živočíšneho pôvodu.
E487sodium laurylsulfát sodnýEmulgátor, ktorý sa používa na uľahčovanie šľahania váječných bielkov. Vyrába sa umelo.Pri užívaní väčších množstiev boli zistené alergické reakcie. vegetariáni by si mali overiť, či nie je živočíšneho pôvodu.
E488etoxylované mono- a diglyceridyEmulgátor zlepšujúci vlastnosti chleba. Používa sa tiež ako prísada do margarínov, kávových náhrad a iných potravín. Vyrába sa umelo. Nie je nebezpečná ani pri užívaní väčších množstiev. Vegetariáni by si mali overiť, či nie je živočíšneho pôvodu.
E489Metyl glucoside-coconut oil esterEmulgátor zlepšujúci vlastnosti chleba. Používa sa tiež ako prísada do margarínov, kávových náhrad a iných potravín. Vyrába sa umelo. Nie je nebezpečná ani pri užívaní väčších množstiev. vegetariáni by si mali overiť, či nie je živočíšneho pôvodu.
E490Propane-1,2-diolEmulgátor zlepšujúci vlastnosti chleba. Používa sa tiež ako prísada do margarínov, kávových náhrad a iných potravín. Vyrába sa umelo. Nie je nebezpečná ani pri užívaní väčších množstiev. vegetariáni by si mali overiť, či nie je živočíšneho pôvodu.
E491Sorbitan monostearátEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov, trvanlivého pečiva, v náhrad do kávy, zmrzlín, majonéz, droždia, ovocných koncentrátov a ďalších. Umelo vyrábaná aj formou genetickej modifikácie. Je škodlivý len vo vysokých množstvách. U niektorých jedincov pôsobí ako alergén. U pokusných zvierat došlo k poškodeniu niektorých orgánov (napr. močového mechúra) a preháňaniu.
E492Sorbitan tristearátEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe čokolád, cukrárských poliev, niektorých margarínov, cukroviniek a dezertov.Umelo vyrábaný aj formou genetickej modifikácie. Je škodlivý len vo vysokých množstvách. U niektorých jedincov pôsobí ako alergén. Pri užívaní vysokých množstiev znižuje vstrebávanie niektorých dôležitých živín. Pri bežnom užívaní však nespôsobuje problémy.
E493Sorbitan monolaurátEmulgátor a stabilizátor.Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov.Umelo vyrábaná aj formou genetickej modifikácie. Je škodlivý len vo vysokých množstvách. U niektorých jedincov pôsobí ako alergén. U pokusných zvierat došlo k poškodeniu niektorých orgánov (napr. močového mechúra) a preháňaniu. V Austrálii je zakázaný. Pri primeranom užívaní nie je škodlivá.
E494Sorbitan monooleátEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov.Umelo vyrábaná aj formou genetickej modifikácie. Je škodlivý len vo vysokých množstvách. U niektorých jedincov pôsobí ako alergén. U pokusných zvierat došlo k poškodeniu niektorých orgánov (napr. močového mechúra) a preháňaniu. V Austrálii je zakázaný. Pri bežnom užívaní však nie je škodlivá.
E495Sorbitan monopalmitátEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov. Umelo vyrábaná aj formou genetickej modifikácie. Je škodlivý len vo vysokých množstvách. U niektorých jedincov pôsobí ako alergén. U pokusných zvierat došlo k poškodeniu niektorých orgánov (napr. močového mechúra) a preháňaniu. V Austrálii je zakázaný. pri bežnom užívaní nie je škodlivá.
E496sorbitan trioleátEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky. Pri vyšších dávkach môže vyvolať alergické reakcie.
E497Polyoxypropylenovo-polyoxyethylénové polyméryEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov.Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky. Pri vyšších dávkach môže vyvolať alergické reakcie.
E498polyglycerolové estery polycondenzovaných mastných kyselín ricínového olejaEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov.Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky. Pri vyšších dávkach však môže vyvolať alergické reakcie.
E499guma CassiaEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, koláčov a džemov.Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky. Považuje za bezpečnú prísadu.
E500Uhličitan sodnýOkyslujúci prostriedok a kypriaci prostriedok. Nachádza sa v práškoch do pečiva a rôznych zmesiach na prípravu cesta. Sóda. Považuje sa za neškodnú prísadu, avšak vo väčšom množstve môže vyvolať nevoľnosť.
E501Uhličitany draselnéOkyselujúci prostriedok a kypriaci prostriedok. Používa sa predovšetkým ako prísada kypriaceho prášku do perníkov. Nachádza sa aj v hotových balených perníkoch.Je umelo vyrábaný. Pri konzumácií veľkého množstva môže spôsobiť žalúdočné problémy.
E503Uhličitan amónnyOkyselujúci prostriedok a kypriaci prostriedok. Používa sa ako prísada do kypriaceho prášku a zmesí na prípravu rôznych druhov cesta. Považuje sa za neškodnú prísadu, vo veľkom množstve môže spôsobiť žalúdočné problémy.
E504Uhličitany horečnatéOkyselujúci prostriedok a kypriaci prostriedok. Používa sa ako prísada do kypriaceho prášku a zmesí na prípravu rôznych druhov cesta. Považuje sa za neškodnú prísadu, vo veľkom množstve môže spôsobiť žalúdočné problémy. V medicíne sa používa ako súčasť prípravkov s laxatívnym účinkom.
E505uhličitan železnatýOkyselujúci prostriedok. Používa sa napríklad pri výrobe nealkoholických nápojoch a konzervovaní zeleniny. Neškodná prísada prirodzene sa nachádzajúca a získavaná z prírody. V geológii je táto zlúčenina známa ako siderit.
E507Kyselina chlorovodíkováOkyselujúci prostriedok. Používa sa pri výrobe rôznych sýtených aj nesýtených sladených nealkoholických nápojov a iných. Silná minerálna kyselina. Prirodzene sa nachádza v žalúdku človeka v tráviacich šťavách. Pri bežnom užívaní nie je škodlivá, no pri väčších množstvách môže zapríčiniť prekyslenie organizmu.
E508Chlorid draselnýOkyselujúci prostriedok. Do potravín sa dostáva aj prostredníctvom hnojiva, ktoré ja čestro obohacované o túto zlúčeninu. taktiež sa používa ako bezsodíková náhrada kuchynskej soli. Pri bežnom užívaní primeraných množstiev sa nezistili škodlivé účinky. Pri užívaní veľkých množstiev môže zapríčiniť žalúdočné vredy.
E509Chlorid vápenatýOkyselujúci prostriedok a stužovač. Pridáva sa do šport drinkov, nachádza sa v sterilizovanej zelenine, kde zabezpečuje udržanie kvality a pevnosti zeleniny. nachádza sa aj v sladkostiach a rôznych sladkých tyčinkách. Pridáva sa do spracovaného mlieka na udržanie rovnováhy medzi vápnikom a proteínmi pri výrobe syrov ako brie a stinton. Pri výrobe piva sa používa na zvýšenie mineralizácie použitej vody. Má extrémne slanú chuť. Výhodou je zabezpečenie slanej chuti a súčasné nezvyšovanie obsahu sodíka v potravinách. Pri menších množstvách neškodná prísada. pri väčších a častých dývkach môže zapríčiniť podráždenie žalúdka a žalúdočné vredy.
E510chlorid amónnyOkyselujúci prostriedok a vylepšovač chuti. Používa sa predovšetkým vo výrobkoch z múky. Vo všeobecnosti sa považuje za neškodnú prísadu, avšak vyhnúť by sa mu mali ľudia s ochorením obličiek alebo so zníženou funkčnosťou pečene.
E510chlorid amónnyOkyselujúci prostriedok a vylepšovač chuti. Používa sa predovšetkým vo výrobkoch z múky. Vo všeobecnosti sa považuje za neškodnú prísadu, avšak vyhnúť by sa mu mali ľudia s ochorením obličiek alebo so zníženou funkčnosťou pečene.
E511Chlorid horečnatýOkyselujúci prostriedok a stužovač. Je dôležitým koagulantom vo výrobe tofu syra zo sójového mlieka. Používa sa tiež ako jedna zo zložiek umelého detského mlieka. Základná minerálna zlúčenina. Získava sa z morskej vody. Nie je nebezpečná.
E512Chlorid cínatýNeobvyklý antioxidant, ktorý sa môže používať pri výrobe nealkoholických nápojov a zaváranej či nakladanej zelenine.Vyrába sa umelo, má kovovú príchuť, jeho používanie ako potravinové aditívum je vo väčšine krajín zakázané, keďže testy na zvieratách preukázali viaceré negatívne účinky. Považuje sa za nebezpečnú prísadu.
E513Kyselina sírováNeobvyklý okyselujúci prostriedok a kyselina. Používa sa pri výrobe niektorých alkoholických nápojov, v mliekárenskom prienmysle atď. V malých množstvách a riedeniach, ako sa používa v potravinárstve, nie je škodlivá, avšak pri väčších dávkach môže spôsobovať nevoľnosť a bolesti hlavy. V Austrálii je jej používanie zakázané.
E514Síran sodnýOkyselujúci prostriedok. Používa sa pri výrobe droždia. Vo farmácií sa používa ako preháňadlo. Získava sa z prírodných zdrojov alebo sa vyrába umelo. Je prirodzenou súčasťou potravy. V bežnom množstve je úplne bezpečné, ale pri väčších požitých množstvách pôsobí ako preháňadlo a môže narušovať hladinu vody v tele.
E515Síran draselnýOkyselujúci prostriedok. Používa sa hlavne v pekárenskom priemysle pri výrobe cesta. Minerálna zlúčenina horkoslanej chuti. Neuvádzajú sa škodlivé účinky. Je prirodzenou súčasťou potravy a tiež zdrojom draslíka.
E516Síran vápenatýOkyselujúci prostriedok. Používa sa hlavne v pekárenskom priemysle pri výrobe cesta. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Je prirodzenou súčasťou potravy a tiež zdrojom vápnika.
E517Síran amónnyOkyselujúci prostriedok. je častou zložkou hnojív, prostredníctvom ktorých sa môže dostať do organizmu. Taktiež sa používa v pekárenstve pri pečení chleba. V primaraných množstvách tak ako sa nachádza v potravinách nieje škodlivý. Považuje za neškodnú prísadu.
E518síran horečnatýOkyselujúci prostriedok a stužovač. Pridáva sa do hnojív. Najčastejšie sa takýmto spôsobom absorbuje do zemiakov, paradajok a papriky. Obsahujú ho aj niektoré minerálne vody a je jednou zo zložiek syra tofu. Získava sa z morskej vody, považuje sa za neškodnú prísadu. Pri užití väčšieho množstva môže mať laxatívne účinky.
E519sulfát meďnatýKonzervačná látka. Používa sa hlavne v pekárenskom priemysle.Jedna zo základných minerálnych zlúčenín. Neškodná prísada. Jej výskyt v organizme pôsobí proti nežiadúcim baktériám typu E. coli nachádzajúcim sa v črevnom sytéme.
E520Síran hlinitýOkyselujúci prostriedok a stužovač. Často je prísadou prášku do pečiva.Umelo vyrábané aditívum. Vo všeobecnosti je neškodná prísada. Odporúča sa vyhýbať sa mu pri ochorení obličiek. Jeho bezpečnosť nie je stopercentná, keďže prítomnosť hliníka v strave nie je žiaduca.
E521Síran hlinitosodnýOkyselujúci prostriedok a stužovač. Súčasť prášku do pečiva.Umelo vyrábané aditívum. Vo všeobecnosti je neškodná prísada. Odporúča sa vyhýbať sa mu pri ochorení obličiek. Jeho bezpečnosť nie je stopercentná, keďže prítomnosť hliníka v strave nie je žiaduca.
E522Síran hlinitodraselnýOkyselujúci prostriedok. Súčasť prášku do pečiva. Umelo vyrábané aditívum. Vo všeobecnosti je neškodná prísada. Odporúča sa vyhýbať sa mu pri ochorení obličiek. Jeho bezpečnosť nie je stopercentná, keďže prítomnosť hliníka v strave nie je žiaduca.
E523Síran hlinitoamónnyOkyselujúci prostriedok. Je súčasťou príšku do pečiva. Umelo vyrábané aditívum. Vo všeobecnosti je neškodná prísada. Odporúča sa vyhýbať sa mu pri ochorení obličiek. Jeho bezpečnosť nie je stopercentná, keďže prítomnosť hliníka v strave nie je žiaduca.
E524Hydroxid sodnýOkyselujúci prostriedok. hydroxid sodný sa v potravinárskom priemysle používa na umývanie a čistenie ovocia a zeleniny, pri výrobe čokolády a spracovaní kakaových bôbov, výrobe karamelu, obarovanie kurčiat, výrobu nelakoholických sladených nápojov a zahusťovanie zmrzliny. Takisto sa používa pri výrobe olív a praclíkov, vďaka čomu sú tvrdé a chrumkavé. Je umelo vyrábaný. Vo všeobecnosti pri bežnej konzumácii sa považuje za neškodnú prísadu, no napríklad v Austrálii je jeho používanie zakázané.
E525Hydroxid draselnýOkyselujúci prostriedok. Používa sa širokospektrálne v rôznych potravinách. Povolená prísada vo väčšine krajín sveta, kde sa považuje za bezpečnú pri primeranom používaní. V ČR je jeho použitie povolené len v nevyhnutnom množstve s výnimkou detskej výživy. V USA je používanie látky povolené, v Austrálii je zakázané.
E526Hydroxid vápenatýOkyselujúci prostriedok a stužovač. Využíva sa k úprave pH potravín. Pri bežnej konzumácií neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Je dobrým zdrojom vápnika.
E527Hydroxid amónnyOkyselujúci prostriedok a kypriaci prostriedok. Ako kypriaca látka sa používa v pekárenskej výrobe a pri výrobe syra. Je súčasťou metabolizmu človeka a považuje sa za bezpečnú prísadu.
E528Hydroxid horečnatýOkyselujúci prostriedok Hydroxid horečnatý upravuje pH potravín. Používa se tiež ako spevňujúca látka. Je dobrým zdrojom horčíka. Považuje sa za bezpečnú látku.
E529Oxid vápenatýOkyselujúci prostriedok, zlepšovač chuti. Používa se ako spevňujúca látka pri výrobe pekárenských výrobkov, cukroviniek, a ďalších potravín.V malom množstve nie je škodlivá. Je považovaná za bezpečnú a je tiež zdrojom vápnika.
E529Oxid vápenatýOkyselujúci prostriedok, zlepšovač chuti. Používa se ako spevňujúca látka pri výrobe pekárenských výrobkov, cukroviniek, a ďalších potravín.V malom množstve nie je škodlivá. Je považovaná za bezpečnú a je tiež zdrojom vápnika.
E530Oxid horečnatýOkyselujúci prostriedok. V potravinárskom priemysle je využívaný ako zpevňujúca a pomocná látka. Prirodzene sa nachádza v listovej zelenine, orechoch, celozrnných potravinách apod. Vo všeobecnosti sa považuje za neškodnú prísadu. Látka je považovaná za bezpečnú a je zdrojom horčíku. Obmedziť jej príjem by mali ľudia s ochoreniami obličiek.
E535Ferrokyanid sodnýOkyselujúci prostriedok. Nachádza sa v jedlej soli a v jej náhradách. V bežných množstvách sa považuje za neškodnú prísadu. Je umelo vyrábaná a má antiaglomeračný účinok, tzn. proti pripečeniu.
E536Ferokyanid draselnýOkyselujúci prostriedok. Nachádza sa v jedlej soli a v jej náhradách. V bežných množstvách sa považuje za neškodnú prísadu. Je umelo vyrábaná a má antiaglomeračný účinok, tzn. proti pripečeniu. U pokusných zvierat bolo pri podávaní vúčších množstiev zistené poškodenie obličiek.
E537hexakyanoželeznatan železnatýOkyselujúci prostriedok. Podľqa viacero dostupných zdrojov je jej používanie ako potravinového aditíva zakázané.
E538Ferokyanid vápenatýOkyselujúci prostriedok. Nachádza sa v jedlej soli a v jej náhradách. V bežných množstvách sa považuje za neškodnú prísadu. Je umelo vyrábaná a má antiaglomeračný účinok, tzn. proti pripečeniu. U pokusných zvierat bolo pri podávaní vúčších množstiev zistené poškodenie obličiek.
E539tiosíran sodnýOkyselujúci prostriedok používaný k zlepšovaniu kvality potravín. Tato látka má schopnosť viazať na seba ióny kovov, čím pomáha zlepšovať vlastnosti potravín. napriek tomu, že neboli zistené žiadne škodlivé účinky, napríklad v ČR je jej použitie zakázané.
E540difosforečnan vápenatýOkyselujúci prostriedok. Používa sa v pekárenskom priemysle. Neboli zistené škodlivé účinky. jej použitie je zakázané v Austrálii.
E541Hydrogén foforečnan hlinitosodnýEmulgátor. Používa sa pri výrobe sladkého pečiva.Táto prísada pôsobí ako emulgátor a tiež proti pripekaniu. Upravuje kyslosť potravín. Je zdrojom fosforu, avšak hliník, ktorý sa v nej nachádza je pre ľudský organizmus škodlivý a jeho užívanie sa spája so vznikom Alzheimerovej choroby.
E542jedlá kostná múčkaOkyselujúci a zahusťujúci prostriedok. Používa sa v mäsopriemysle ale aj pri výrobe niektorých pekárenských výrobkov.Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky. Jej užívanie sa považuje za bezpečné. Má živočíšny pôvod.
E543vápenno-sodný polyfosfátOkyselujúci prostriedok. Dostupné zdroje neuvádzajú výskyt škodlivých účinkov.
E544vápenný polyfosfátPoužíva sa ako emulgátor hlavne v cukrárenskom priemysle.Je zdrojom vápnika. Považuje sa za neškodnú prísadu. Jej použitie je zakázané v Austrálii.
E545amóny polyfosfátPoužíva sa ako emulgátor, predovšetkým pri tepelnom upravovaní jedál, pri vyprážaní.Pri bežnej konzumácii sa považuje zs neškodnú prísadu. Jej použitie je zakázané v Austrálii.
E546difosforečnan horečnatýOkyselujúci prostriedok používaný pri výrobe niektorých nealkoholických nápojov a cukroviniek. jeho použitie nie je veľmi rozšírené. Dostupné zdroje neuvádzajú výskyt žiadnych škodlivých účinkov.
E550kremičitany sodnéOkyselujúci prostriedok. Je používaná ako látka zabraňujúca pripekaniu. Jej užívanie môže mať za následok poškodenie obličiek, preto sa jej konzumácia neodporúča.
E551Oxid kremičitýOkyselujúci prostriedok. Používa sa ako prísada do kypriaceho prášku do pečiva, do rôznych sypkých zmesí a korenín. je možné ho nájsť tiež v jedlej soli a jej náhradách, v strúhanom aj plátkovom syre ai. Pohlcuje vodu, pôsobí pri pripekaniu. jeho používanie je považované za bezpečné.
E552Kremičitan vápenatýOkyselujúci prostriedok. Okrem iného sa používa aj ako liek proti prekysleniu žalúdka. Prírodná neškodná prísada bez nežiaducich účinkov. Po požití sa v tele vstrebe. Má účinky zabraňujúce pripekaniu.
E553aKremičitan horečnatýOkyselujúci prostriedok. Používa sa predovšetkým ako prísada do kypriaceho prášku, sušených zmesí, korenia, strúhaného a plátkového syra, jedlej soli a jej náhrad. Látka používaná na zabránenie pripekania. V nízkych dávkach nespôsobuje žiadne problémy.
E553bMastenecOkyselujúci prostriedok. Používa sa predovšetkým ako prísada do kypriaceho prášku, sušených zmesí, korenia, strúhaného a plátkového syra, jedlej soli a jej náhrad. Okrem iného sa pridáva aj do lúpanej ryže, čokolád a sladkostí. Látka používaná na zabránenie pripekania. Jej použitie sa neodporúča, pre deti je zakázané. Spája sa so vznikom rakoviny žalúdka.
E554Kremičitan sodnohlinitýOkyselujúci prostriedok. Používa sa pri výrobe sypkých zmesí ako prášok do pečiva, kakao, sušené zeleninové zmesi, niektoré instatné polievky, omáčky ai. Používa sa ako látka zabraňujúca pripekaniu. Keďže obsahuje hliník, jej konzumácia sa neodporúča, napriek tomu, že oficiálne jej použitie zakázané nie je. Hliník je známy svojou neurotoxicitou.
E555Kremičitan hlinitodraselnýOkyselujúci prostriedok. Používa sa pri výrobe sypkých zmesí ako prášok do pečiva, kakao, sušené zeleninové zmesi, niektoré instatné polievky, omáčky ai. Používa sa ako látka zabraňujúca pripekaniu. Keďže obsahuje hliník, jej konzumácia sa neodporúča, napriek tomu, že oficiálne jej použitie zakázané nie je. Hliník je známy svojou neurotoxicitou.
E556Kremičitan vápenatohlinitýOkyselujúci prostriedok. Používa sa pri výrobe sypkých zmesí ako prášok do pečiva, kakao, sušené zeleninové zmesi, niektoré instatné polievky, omáčky ai. Používa sa ako látka zabraňujúca pripekaniu. Keďže obsahuje hliník, jej konzumácia sa neodporúča, napriek tomu, že oficiálne jej použitie zakázané nie je. Hliník je známy svojou neurotoxicitou.
E557kremičitan zinočnatýOkyselujúci prostriedok. Táto látka sa vo viacerých krajinách považuje za nebezpečnú a jej použitie je zakázané.
E558BentonitOkyselujúci prostriedok. Používa sa ako číriaca látka pri výrobe vín a džúsov. Používa sa ako látka zabraňujúca pripekaniu. Jedným z nežiadúcich účinkov je, že pohlcuje vitamín A. Je to kontroverzná látka, keďže obsahuje hliník, o ktorom je známe, že pri dlhodobom užívaní môže spôsobovať demenciu. Jej konzumácia sa neodporúča.
E559Kremičitan hlinitýOkyselujúci prostriedok. Pridáva sa do suchých práškových zmesí, korenia, jedlej soli a jej náhrad a v plátkových syroch. Používa sa ako látka zabraňujúca pripekaniu. Je to kontroverzná látka, keďže obsahuje hliník, o ktorom je známe, že pri dlhodobom užívaní môže spôsobovať demenciu. Jej konzumácia sa neodporúča.
E560kremičitan draselnýOkyselujúci prostriedok. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky.
E570kyselina stearováOkyselujúci prostriedok, mastné kyseliny. Pre svoje vlastnosti sa využíva na znižovanie penivosti a ako zvlhčujúca prísada. Je to neškodná prísada. vyrába sa z rastlinných a živočíšnych tukov. Nemá žiadne škodlivé účinky.
E571stearan amónnyOkyselujúci prostriedok, mastné kyseliny. Vo všeobecnosti sa považuje za neškodnú prísadu, avšak vzhľadom na obsah amoniaku sa neodporúča užívanie vo väčšom množstve.
E572stearan horečnatýOkyselujúci prostriedok. Využíva sa aj ako plnidlo napríklad do rôznych tabliet a vitamínových preparátov. Neškodná prísada. Získava sa z rastlinných alebo živočíšnych tukov.
E573stearan hlinitýOkyselujúci prostriedok. Získava sa z rastlinných alebo živočíšnych tukov. kvôli obsahu hliníka, ktorý môže pri užívaní vyšších dávok spôsobovať demenciu, sa jeho konzumácia neodporúča. Pri bežnom užívaní sa považuje za pomerne bezpečnú prísadu.
E574Kyselina glukónováOkyselujúci prostriedok a antioxidant. Je súčasťou kypriacich práškov, sypkých zmesí pre výrobu sladkých ciest, cukroviniek, dezertov a rôznych sladených nápojov. pridáva sa tiež do vína a syrupov ako látka zabraňujúca zakaleniu. Považuje sa za neškodnú a bezpečnú prísadu. Vyrába sa z geneticky modifikovanej kukurice. Je prirodzenou súčasťou mnohých potravín. Vzniká fermentáciou dextrózy.
E575Glukono-delta-laktónOkyselujúci prostriedok. Používa sa pri výrobe udenín, kde bráni činnosti mikroorganizmom. Používa sa tiež ako prísada do kypriaceho prášku a v ceste určenom na výrobe sladkého pečiva a dezertov Bráni tiež zažltnutiu potravín a vo všeobecnosti strate farby. Považuje sa za neškodnú prísadu bez škodlivých účinkov. Vzniká z kyseliny glukónovej.
E576Glukonan sodnýOkyselujúci prostriedok. Používa sa ako prísada zabraňujúca žltnutiu potravín a strate farby. neškodná prísada Nemá nežiaduce účinky a je považovaná za látku bezpečnú látku. V Austrálii je napriek tomu jej použitie zakázané.
E577Glukonan draselnýOkyselujúci prostriedok. Používa sa ako prísada zabraňujúca žltnutiu potravín a strate farby. Používa sa tiež ako prísada do rôznych sušených zmesí a korenín Látka nemá žiadne nežiaduce účinky a naviac je zdrojom draslíka.
E578Glukonan vápenatýOkyselujúci prostriedok a stužovač. Používa sa ako spevňovač ovocných a zeleninových výrobkov a zároveň zabraňuje ich zažltnutiu. je tiež súčasťou niektorých umelých sladidiel. Látka nemá žiadne nežiaduce účinky. Je dobrým zdrojom vápnika.
E579Glukonan železnatýPoužíva sa ako farbivo. jwe obsiahnutý v čiernych olivách, kde udržuje ich zafarbenie. Obsahujú ho tiež niektoré druhy cereálií a nealkoholických nápojov. Využíva sa ako zdroj železa pri jeho nedostatku. Je považovaný za bezpečnú prísadu. Nie je vhodné ho používať vo vyšších dávkach, lebo môže spôsobiť žalúdočné problémy.
E580glukonan horečnatýOkyselujúci prostriedok. Prirodzene sa nachádza v ovocí, mede, čaji kombucha a víne. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Je považovaný za bezpečnú prísadu.
E585Mliečnan železnatýFarbivo a stabilizátor. Používa sa ako stabilizátor farbiva, hlavne v čiernych olivách.Je považovaný za bezpečnú prísadu.
E5864-HexylrezorcinolPôsobí ako antioxidant. pridáva sa do viacerých liečiv, napríklad je pridaný do tabletiek Strepsils.Pri bežnom užívaní nie je považovaný za škodlivú prísadu.
E598Synthetic calcium aluminatesPoužíva sa ako okyselujúci prostriedok. Neboli zistené negatívne účinky na ľudské zdravie.
E599perlitFarbivo. Pridáva sa do nealkoholických nápojov, vín a rôznych cukroviniek, sladkostí a koláčovneboli preukázané žiadne škodlivé účinky.
E561VermikulitOkyselujúci prostriedok. Dostupné zdroje neuvádzajú žiadne škoslivé účinky.
E562sepiolitOkyselujúci prostriedok Neboli zistené žiadne škodlivé účinky.
E563sepiolitická hlinaOkyselujúci prostriedok Neboli zistené žiadne škodlivé účinky.
E565LignosulfonátyOkyselujúci prostriedok Neboli zistené žiadne škodlivé účinky.
E566Natrolity-fonolityOkyselujúci prostriedok neškodná prísada
E620Kyselina glutamováVylepšovač chuti a stabilizátor. Používa sa ako prísada do sójovej omáčky a rôznych korenín. Je prirodzenou súčasťou niektorých plodín, mlieka, mäsa aj ľudských svalov, tráviacom ústrojenstve a mozgu. Je stavebným prvkom bielkovín. Jej prebytok môže spôsobiť bolesti hlavy, tráviace problémy, dokonca a dokonca aj mozgové problémy.
E621Glutaman sodnýPoužíva sa ako vylepšovač chuti. Pridáva sa do sójovej omáčky, zmesí korenín, instantných polievok, instatných cestovín a iných instantných zmesí. Tiež sa používa na dochucovanie mäsa, predovšetkým vyprážaného v rýchlom občerstvení. Používa sa hlavne v Číne, ale pre svoju schopnosť zvýrazniť chute je rozšírený a často používaný aj inde. Vo väčšom množstve je nebezpečný a môže spôsobovať bolesti hlavy, zvracanie, nevoľnosť, dýchavičnosť, astmatické problémy, dokonca aj halucinácie. Odporúča sa vyhnúť sa mu.
E622Glutaman draselnýPoužíva sa na vylepšovanie chuti napríklad formou náhrady soli. Pridáva sa do sójovej omáčky, zmesí korenín, instantných polievok, instatných cestovín a iných instantných zmesí. Vo väčšom množstve je nebezpečný a môže spôsobovať bolesti hlavy, zvracanie, nevoľnosť, dýchavičnosť, astmatické problémy, dokonca aj halucinácie. Odporúča sa vyhnúť sa mu.
E623Diglutaman vápenatýPoužíva sa ako vylepšovač chuti. Pridáva sa do sójovej omáčky, zmesí korenín, instantných polievok, instatných cestovín a iných instantných zmesí. Vo väčšom množstve je nebezpečný a môže spôsobovať bolesti hlavy, zvracanie, nevoľnosť, dýchavičnosť, astmatické problémy, dokonca aj halucinácie. Odporúča sa vyhnúť sa mu.
E624Glutaman amónnyPoužíva sa ako vylepšovač chuti. Pridáva sa do sójovej omáčky, zmesí korenín, instantných polievok, instatných cestovín a iných instantných zmesí. Vo väčšom množstve je nebezpečný a môže spôsobovať bolesti hlavy, zvracanie, nevoľnosť, dýchavičnosť, astmatické problémy, dokonca aj halucinácie. Odporúča sa vyhnúť sa mu.
E625Diglutaman horečnatýPoužíva sa ako vylepšovač chuti. Pridáva sa do sójovej omáčky, zmesí korenín, instantných polievok, instatných cestovín a iných instantných zmesí. Vo väčšom množstve je nebezpečný a môže spôsobovať bolesti hlavy, zvracanie, nevoľnosť, dýchavičnosť, astmatické problémy, dokonca aj halucinácie. Odporúča sa vyhnúť sa mu.
E626Kyselina guanylováPoužíva sa na vylepšovanie a zvýrazňovanie chuti potravín, napríklad prostredníctvom koreninových zmesí. Vo väčšom množstve môže byť príčinou vzniku alergií. Ľudia s ochoreniami obličiek by sa jej mali bezpodmienečne vyhýbať.
E627Guanylan disodnýPoužíva sa na zvýrazňovanie a vylepšovanie chuti. je prísadou v instatných polievkach, sójovej omáčke, rôznych konzervách, niektorých slaných výrobkoch a pod. je prirodzenou súčasťou niektorých húb. Látka sa nepovažuje za nebezpečnú, avšak u citlivejších ľudí môže pri užívaní väčšieho množstva vyvolať alergické reakcie a jej neznášanlivosť. Odporúča sa obmedziť jej konzumáciu na minimum.
E628Guanylan didraselnýPoužíva sa na zvýrazňovanie a vylepšovanie chuti. Nachádza sa predovšetkým v rôznych zmesiach korenín a iných sypkých instantných zmesiach. Látka sa nepovažuje za nebezpečnú, avšak u citlivejších ľudí môže pri užívaní väčšieho množstva vyvolať alergické reakcie a jej neznášanlivosť. Odporúča sa obmedziť jej konzumáciu na minimum.
E629Guanylan vápenatýPoužíva sa na zvýrazňovanie a vylepšovanie chuti. Nachádza sa predovšetkým v rôznych zmesiach korenín a iných sypkých instantných zmesiach. Látka sa nepovažuje za nebezpečnú, avšak u citlivejších ľudí môže pri užívaní väčšieho množstva vyvolať alergické reakcie a jej neznášanlivosť. Odporúča sa obmedziť jej konzumáciu na minimum.
E630Inozínová kyselinaPoužíva sa na vylepšovanie chuti potravín.Je prirodzenou súčasťou mäsa morských živočíchov a mnohých zvierat. Neboli u nej jednoznačne preukázané škodlivé účinky, ale u citlivých osôb môže sposobovať neznášanlivosť a alergické reakcie, a to preuvšetkým u osôb trpiacich dnou.
E631Inozinan disodnýPoužíva sa na vylepšovanie chuti. Často býva súčasťou koreninových zmesí, polievok, omáčok, nachádza sa tiež v údeninách, rybacích mrazených výrobkoch a iných potravinách. Prirodzene sa nachádza v mäse domácich úžitkových zvierat a odtiaľ sa aj získava. nemá vyslovene škodlivé účinky, avšak u citlivejších osôb môže vyvolať neznášanlivosť.
E632Inozinan didraselnýPoužíva sa na vylepšovanie chuti. Často býva súčasťou koreninových zmesí, polievok, omáčok, nachádza sa tiež v údeninách, rybacích mrazených výrobkoch a iných potravinách. V porovnaní s E631 sa používa oveľa menej. Prirodzene sa nachádza v mäse domácich úžitkových zvierat a odtiaľ sa aj získava. nemá vyslovene škodlivé účinky, avšak u citlivejších osôb môže vyvolať neznášanlivosť.
E633Inozinan vápenatýPoužíva sa na vylepšovanie chuti. Často býva súčasťou koreninových zmesí, polievok, omáčok, nachádza sa tiež v údeninách a iných mäsových výrobkoch.Nie je vyslovene škodlivá, no pri užívaní väčšieho množstva sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, črevné problémy a iné tráviace ťažkosti. Odporúča sa tejto látke vyhýbať.
E6345`ribonukleotid vápenatýPoužíva sa na zvýrazňovanie chuti potravín aj ich vône. nachádza sa v rôznych aj mrazených môsových výrobkoch, v konzervách a ďalších potravinách. Získava sa zo živočíšnych tukov. Nepovažuje sa za vyslovene škodlivú, ale jej vyššia konzumácia môže spôsobiť zažívacie problémy a alergie. V USA je jej používanie zakázané.
E6355`ribonukleotid disodnýPoužíva sa na vylepšovanie a zvýrazňovanie chuti potravín, hlavne instantných polievok, slaného pečiva, zmesí korenín a iných. je prirodzenou súčasťou všetkých tkanív. Má živočíšny pôvod. Neboli preukázané konkrétne škodlivé účinky, avšak u citlivých osôb môžu spôsobiť nežiaduce reakcie. neodporúča sa konzumovať deťom.
E636maltolLátka sa používa najčastejšie ako dochucovadlo.Je prirodzenou súčasťou niektorých rastlín ako napríklad ihličnany, obilniny a kakao. Napriek tomu, že jej nežiaduce účinky nie sú známe, je jej použitie napríklad v ČR zakázané. je lepšie sa jej radšej vyhnúť.
E637etylmaltolPoužíva sa na vylepšovanie chuti. nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, napriek tomu je v niektorých krajinách jej použitie zakázané.
E640Glycín a jeho sodná soľŽelírovacia látka, dochucovadlo a antioxidant. Má široké využitie v potravinárskom priemysle, ale tiež farmaceutickom a pri výrobe krmív pre zvieratá. Získava sa z cukrovej trstiny alebo želatíny. Má sladkú chuť. Ako antioxidant urychľuje údenie. Nežiaduce účinky nie sú známe.
E641L-leucínPoužíva sa vylepšovanie chuti. Je živočíšneho pôvodu. je to jedna zo základných aminokyselín, ktoré si organizmus nedokáže samo vyrobiť, preto je potrebné získať ju zo stravy. Nežiaduce účinky nie sú známe.
E642lysin hydrochloridPoužíva sa ako dochucovadlo a antioxidant. Okrem potravinárskeho sa využíva tiež vo farmaceutickom priemysle pri liečení oparov.Táto aminokyselina sa vyrába z kaseínu alebo z krvi. Pôsobí v tukoch a zlepšuje kvalitu bielkovín. Nežiaduce účinky nie sú známe.
E650Octan zinočnatýPoužíva sa na vylepšovanie chuti a tiež ako aromatizujúca látka.nemá žiadne nežiaduce účinky. Je zdrojom zinku, ktorý organizmus nevyhnutne potrebuje, a ktorého má väčšina ľudí nedostatok. Používa sa tiež pri liečbe rakoviny. Naopak nadbytok zinku môže spôsobovať chudokvnosť.
E710spiramicínyPoužívajú sa ako antibiotikum. Pridávajú sa do mäsových výrobkov a údenín, kde sa tiež v určitom množstve prirodzene nachádzajú.Spiramycín je bakteriostatické antibiotikum účinné proti rôznym skupinám baktérií. Inhibuje syntézu proteínov, čím udržiava hlavne mäsové výrobky dlhšie čerstvé. Nežiaduce účinky nie sú známe.
E713tylozínAntibiotikum prirodzene sa nachádzajúce v mede. Nachádza sa tiež v niektorých mäsových výrobkoch.Je to širokospektrálne s účinnosťou na viaceré typy baktérií. Používa sa pri liečení komplikovaných infekcií horných a dolných ciest dýchacích u zvierat. Nežiaduce účinky nie sú známe.
E900DimetylpolysiloxánPrísada zabraňujúca speneniu, hustnutiu a pripekaniu. Bráni speneniu pri výrobe vína, rafinovaného cukru, olejov, ale tiž žuvačiek, džemov, polievok, nealkoholických nápojov, sterilizovanej zeleniny a ovocia atď. Vylučuje sa z tela nezmenená, organizmus ju neabsorbuje. Nemá žiadne nežiaduce účinky, no pri veľkých dávkach sa môže vyskytnúť nevoľnosť.
E901Včelí voskPrísada zabezpečujúca lesk. V potravinárstve sa používa na výrobu žuvačiek, lesklých čokoládových výrobkov, na vytvorenie lesklého povrchu pekárenských výrobkov, sušeného a čerstvého ovocia a zeleniny. Používa sa tiež v kozmetike, farmácii a drogérii. Získáva sa z včelých plástov. Nemá žiadne negatívne účinky, avšak u ľudí alergických na propolis môže vyvolať alergické reakcie.
E902Vosk kandelilaPrísada zabezpečujúca lesk. V potravinárstve sa používa na výrobu žuvačiek, čokoládových výrobkov a cukroviniek, na vytvorenie lesklého povrchu pekárenských výrobkov, pri výrobe sušeného a čerstvého ovocia a zeleniny. Získava sa z rastliny candelilla rastúcej v západnej časti severnej Ameriky. Je neškodnou prísadou. Len výnimočne spôsobuje alergické reakcie.
E903Karnaubský voskPrísada zabezpečujúca lesk. V potravinárstve sa používa na výrobu žuvačiek, lesklých čokoládových výrobkov, na vytvorenie lesklého povrchu pekárenských výrobkov, sušeného a čerstvého ovocia a zeleniny. Získáva sa z listov palmy rastúcej v Brazílii. Nemá žiadne negatívne účinky. len výnimočne spôsobuje alergické reakcie.
E904ŠelakPoužíva sa na zabezpečovanie lesku potravín napríklad pri výrobe lentiliek a čokoládových dezertov. Pochádza z Indie, kde sa vyrába z výlučkov hmyzu Laccifer Lacca. Látka je považovaná za bezpečnú , avšak u citlivých osôb môže spôsobiť podráždenie pokožky alebo vyrážku.
E905Mikrokryštalický voskPrísada zabezpečujúca lesk pri výrobe sladkostí, niektorých druhov tvrdého syra ako Eidam. Leštia sa ním tiež plechovky obsahujúce potraviny a fľaše. Používa sa tiež pri výrobe žuvačiek. Je nestráviteľný, prejde telom a vylúči sa. neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky.
E906guma benzoePoužíva sa ako vylepšovač chuti a arómy. Okrem potravinárskeho priemyslu sa využíva tiež ako prísada do parfémov a na ošetrenie vlasov ako benzoinová tinktúra.Nežiaduce účinky nie sú známe. Získava sa z niektorých typov stromov z rodu Styrax.
E905aminerálne olejePrísady zabraňujúca peneniu a pridávajúca lesk. Môžu sa používať na ošetrenie povrchu ovocia a zeleniny, k zníženiu penivosti, k ošetreniu vajec a pod. Tuhé alebo polotuhé uhľovodíky získavané z ropy. Môžu sa usadzovať v črevách, čo môže mať škodlivé účinky. V EÚ ani v Austrálii nie je ich používanie povolené.
E905bpetrolatumPrísady zabraňujúca peneniu a pridávajúca lesk. Môžu sa používať na ošetrenie povrchu ovocia a zeleniny, k zníženiu penivosti, k ošetreniu vajec a pod. Tuhé alebo polotuhé uhľovodíky získavané z ropy. Môžu sa usadzovať v črevách, čo môže mať škodlivé účinky. V EÚ ani v Austrálii nie je ich používanie povolené.
E905cpetroleový voskPrísady zabraňujúca peneniu a pridávajúca lesk. Môžu sa používať na ošetrenie povrchu ovocia a zeleniny, k zníženiu penivosti, k ošetreniu vajec a pod. Tuhý alebo polotuhý uhľovodík získavaný z ropy. Neboli zistené škodlivé účinky. Na rozdiel od prísad E905a a E905v je v Európskej únii jeho použitie povolené.
E907Hydrogenovaný poly-1-decénPrísada zabezpečujúca lesk. V potravinárstve sa používa na výrobu žuvačiek, čokoládových výrobkov a cukroviniek, na vytvorenie lesklého povrchu pekárenských výrobkov, pri výrobe sušeného a čerstvého ovocia a zeleniny. Je neškodnou prísadou. Len výnimočne spôsobuje alergické reakcie.
E908vosk z ryžových otrúbPrísada zabezpečujúca lesk a pružnosť. Používa sa napríklad pri várobe žuvačiek. Rastlinný vox pochádzajúci z ryžových otrúb. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Telo ho neabsorbuje, ale vylúči.
E909smermacetiový voskPrísada zabezpečujúca lesk. Používa sa pri ošetrení ovocia a zeleniny ako aj v kozmetickom priemysle.Neboli zistené žiadne škodlivé účinky vzhľadom na fakt, že organizmus ho neabsorbuje ale komplet vylúči.
E910estery voskuPrísady zabezpečujúce lesk. Používajú sa pri ošetrení ovocia a zeleniny ako aj v kozmetickom priemysle.Neboli zistené žiadne škodlivé účinky vzhľadom na fakt, že organizmus ich neabsorbuje ale komplet vylúči.
E911metylestery mastných kyselínPrísady zabezpečujúce lesk. Používajú sa pri ošetrení ovocia a zeleniny ako aj v kozmetickom priemysle.Neboli zistené žiadne škodlivé účinky vzhľadom na fakt, že organizmus ich neabsorbuje ale komplet vylúči.
E912Estery kyseliny montánovejPrísada zabezpečujúca lesk. Používajú sa predovšetkým na ošetrenie citrusových plodov a tiež na výrobu sviečok. Minerálne látky, ktoré se získávajú z uhlia nebo rašeliny. Sú považované za láítky, ktoré nemajú vedľajšie účinky na zdravie človeka.
E913lanolínPrísada zabezpečujúca lesk. Používa sa na ošetrenie niektorých druhov ovocia a zeleniny.Získava sa z ovčej vlny. V niektorých krajinách ako napríklad Austrália je jej používanie zakázané. U citlivých ľudí môže vyvolať alergické reakcie. Vo všeobecnosti sa však považuje za neškodnú prísadu.
E914Oxidovaný polyetylénový voskPrísada zabezpečujúca lesk. Touto látkou sú ošetrované predovšetkým citrucové plody a také ovocie, ktoré sa nekonzumuje so šupkou. Vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní ropy. Prísada je zdraviu nebezpečná a z toho dôvodu je potrebné dať pozor na jej užitie a ovocie riadne ošúpať a umyť.
E915glycerol-metylPrísada v prvom rade zabezpečujúca lesk. Používa sa pri výrobe žuvačiek. Používa sa tiež ako emulgátor pri výrobe nalkoholických sýtených nápojoch.Získava sa z borovíc a niektorých ďalších ihličnanov. Nežiaduce účinky nie sú známe.
E916jodid vápenatýPoužíva sa ako oxidant a kypriaci prášok do cesta. v drogérii sa používa ako antiseptikum a deodorant. Je zlúčeninou vápnika a íonov jódu. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky.
E917jodid draselnýPoužíva sa na jodizáciu kuchynskej soli. Býva tiež prísadou do detského telového mlieka. Okrem iného je tiež využiteľný ako prísada do kypriaceho prášku.Pri tejto látke sa neuvádzajú žiadne škodlivé účinky.
E918oxidy dusíkaPoužívajú sa aj ako stabilizátory.Ich pôsobením môžu u ľudí vzniknúť rôzne dýchacie ťažkosti ako bronchytídy a tiež majú potenciál zhoršiť existujúce srdcové ochorenia. na poškodenie dýchacích ciest sú najnáchylnejšie deti, starší ľudia a astmatici. Z týchto dôvodov sa považujú za zdraviu škodlivé a preto je ich používanie zakázané.
E919nitrosyl ChloridenezaradenéTáto látka je veľmi toxická. Postihuje predovšetkým pľúca, oči a pokožku. Kvôli svojim účinkom sa považuje za nebezpečnú a ajej používanie je zakázané.
E920L-cysteín hydrochloridPrísada na vylepšovanie chuti. Má veľa možností použitia, napríklad zlepšuje vlastnosti cesta a ochucuje a zafarbuje údeniny. Používa sa tiež ako antioxidant. Prirodzene sa náchadza tiež v bravčovine, klobásach, kuracine, vajciach, mlieku, riccote, cottage cheese a niektorých jogurtoch, ale tiež v červenej paprike, cibuli, brokolici, pšenici a iných. Táto látka sa získava z peria alebo vlasov. Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky.
E921bromičnan draselnýPoužíva sa na vylepšovanie chuti a vlastností pekárenských výrobkov.najväčším zdrojom je nepasterizovaná srvátka získavaná z mlieka. Ľudský žalúdok má problémy s jeho trávením. Pri tejto látke je podozrenie na možné poškodenie čriev a obličiek. Odporúča sa vyhnúť jej konzumácii.
E922persíran draselnýV potravinárskom priemysle sa používa na regulovanie chuti. Má tiež oxidačné účinky. V drogérii sa používa pri zosvetľovaní vlasov. Prísada sa považuje za zdraviu nebezpečnú a z toho dôvodu je jej používanie zakázané.
E923persíran amónnyPOužíva sa na dochucovanie. Je silným oxidačným činiteľom. Prísada sa považuje za zdraviu nebezpečnúm, preto je jej používanie zakázané.
E924bromičnan draselnýPoužíva sa okrem iného ako prísada na vylepšovanie chuti. Zlepšuje tiež vlastnosti múky v pekárenskom priemysle a využíva sa tiež v pivovarníctve. Napriek tomu, že sa jeho obsah v týchto potravinách nepreukázal ako nebezpečný, na pokusné zvieratá pôsobil ako karcinogén, preto je vo väčšine krajín jeho použitie zakázané.
E924bbromičnan vápenatýPoužíva sa okrem iného ako prísada na vylepšovanie chuti. Zlepšuje tiež vlastnosti múky v pekárenskom priemysle a využíva sa tiež v pivovarníctve. Napriek tomu, že sa jeho obsah v týchto potravinách nepreukázal ako nebezpečný, na pokusné zvieratá pôsobil ako karcinogén, preto je vo väčšine krajín jeho použitie zakázané.
E925chlórPoužíva sa ako stabilizátor a oxidačný prvok. Je súčasťou umývacích prostriedkov.je to toxický plyn narušujúci a dráždiaci dýchací systém. táto prísada je zdraviu škodlivá a preto je jej používanie zakázané.
E925chlórPoužíva sa ako stabilizátor a oxidačný prvok. Je súčasťou umývacích prostriedkov.je to toxický plyn narušujúci a dráždiaci dýchací systém. táto prísada je zdraviu škodlivá a preto je jej používanie zakázané.
E926oxid chloričitýPoužíva sa ako stabilizátor. Býva súčasťou chlórových čistiacich prostriedkov.Táto látka pôsobí ako bieliaci prostriedok a existuje podozrenie na jeho karcinogénne účinky. z toho dôvodu sa považuje za nebezpečnú prísadu a odporúča sa vyhýbať sa jej.
E927aazoformamidPoužíva sa na vylepšovanie chuti a vlastnosti múky. Nie je priamo nebezpečná, ale pri pokusoch na zvieratách bolo zistené, že môže spôsobovať tvorbu močnových a obličkových kameňov. Odporúča sa vyhnúť sa jej.
E927bKarbamidPoužíva sa ako dochucovadlo. Býva jednou z prísad pri výrobe vína, pekárenských výrobkov a žuvačiek bez cukru. Využíva sa tiež vo farmaceutickom priemysle. Vzniká v črevách cicavcov. Je to kryštalická mierne slaná látka. Je prirodzenou zložkou metabolizmu. Látka je považovaná za bezpečnú.
E928Benzole PeroxidPoužíva sa na vylepšovanie chuti, býva tiež súčasťou chlórových umývacích prostriedkov. Pre svoje bieliace účinky sa používa tiež pri bielení múky. Benzoyl peroxid mnohé zdroje uvádzajú ako veľký alergén, ktorý môže vyvolať astmatické záchvaty a tiež rôzne typy dermatitíd. jej používanie a konzumácia sa neodporúča.
E929Acetone PeroxidLátka s bieliacim účinkom. Používa sa na urýchľovanie dozrievania múky a na jej bielenie.Konkrétne škodlivé účinky síce opreukázané neboli, ale jej používanie sa jvo viacerých krajinách považuje za nebezpečné, preto je zakázané.
E930Calcium PeroxidPoužíva sa ako vylepšovač chuti a tiež ako prísada do čistiacich prostriedkov. Je možné ho použiť tiež pri výrobe pekárenských produktov, a to na spevnenie cesta a bielenie múky. Účinky tejto látky nie sú ešte podrobne preskúmané, preto sa jej používanie vo viacerých krajinách neschválilo. je potenciálne škodlivá.
E938ArgónPoužíva sa ako baliaci plyn pri balení potravín. využíva sa tiež pri výrobe sprejov na dosiahnutie požadovaného tlaku. Argón je jeden zo vzácnych plynov, ktoré sa nachádzajú voľne v atmosfére. je považovaný za úplne neškodnú látku.
E939HéliumPoužíva sa ako baliaci plyn pri balení potravín. využíva sa tiež pri výrobe sprejov na dosiahnutie požadovaného tlaku. Argón je jeden zo vzácnych plynov, ktoré sa nachádzajú voľne v atmosfére. je považovaný za úplne neškodnú látku.
E940dichlórdifluórmetánPoužíva sa ako baliaci plyn a tiež ako hnací plyn pri výrobe sprejov. Používa sa tiež ako chladiaca a mraziaca látka v chladničkých a mrazničkách.Pri unikaní poškodzuje ozónovú vrstvu zeme. Priame používanie freónov je vo väčšine krajín zakázané. na organizmus človeka nemá vyslovene škodlivé účinky.
E941DusíkPoužíva sa ako baliaci plyn, stlačený plyn a pohonná látka. V potravinárstve sa používa ako chladiaca látka, ktorá vytvára ochranný obal potravín. Tvorí viac ako 75% vzduchu je úplne bezpečná látka.
E942Oxid dusnýOxid dusný je možné použiť ako hnací plyn pri výrobe sprejov. Používa sa tiež pri výrobe šľahaných a nepenených výrobkov. Je to úplne bezpečná látka.
E943aButánPlyn je možné použiť ako hnací plyn pri výrobe sprejov. Používa sa tiež pri výrobe panvíc, kde zabezpečujú to, aby sa potraviny pri vyprážaní neprichytávali na panvici. Vo vyššej koncentrácii môže spôsobovať ospalosť až stratu vedomia. V malých koncentráciách je neškodný. V krajinách EÚ nie je jeho používanie dovolené.
E943bIzo-butánPlyn je možné použiť ako hnací plyn pri výrobe sprejov. Používa sa tiež pri výrobe panvíc, kde zabezpečujú to, aby sa potraviny pri vyprážaní neprichytávali na panvici.Vo vyššej koncentrácii môže spôsobovať ospalosť až stratu vedomia. V malých koncentráciách je neškodný. V krajinách EÚ nie je jeho používanie dovolené.
E944PropánPlyn je možné použiť ako hnací plyn pri výrobe sprejov. Vo vyššej koncentrácii môže spôsobovať ospalosť až stratu vedomia. V malých koncentráciách je neškodný. V krajinách EÚ nie je jeho používanie dovolené.
E945chlórpentafluóretánVyužíva sa ako hnací plyn pri výrobe sprejov a tiež pri výrobe napenených potravín. Používa sa tiež v chladiarenskom priemysle.Je to plyn typu freónu. Neboli zaznamenané škodlivé účinky.
E946cctafluórocyklobutánVyužíva sa ako hnací plyn pri výrobe sprejov a tiež pri výrobe napenených potravín. Používa sa tiež v chladiarenskom priemysle.Je to plyn typu freónu. Neboli zaznamenané škodlivé účinky.
E947vodíkVyužíva sa ako hnací plyn pri výrobe sprejov.Neboli zaznamenané škodlivé účinky. Jeho použitie je úplne bezpečné.
E948KyslíkPoužíva sa pri balení potravín.jeho použitie je úplne bezpečné.
E409arabinogalactanPôsobí ako emulgátor a stabilizátor.Prírodná guma získavaná z červeného smreka. Nie je zdraviu škodlivá.
E412Guarová gumaStabilizátor a emulgátor. Využíva sa pri výrobe mrazených a mliečnych krémov a pekárenských výrobkov. Používa sa tiežna zahusťovanie polievok a omáčok. Vo všeobecnosti sa jej používanie považuje za neškodné, avšak pri užívaní väčších množstiev môže dôjsť k alergickým reakciám.
E413Tragantová gumaPoužíva sa ako emulgátor, zahusťovadlo, stabilizátor a texturant. Okrem potravinárskeho priemyslu sa používa tiež v kozmetike ako súčasť pleťových krémov.Prírodná guma získavaná z vysušenej miazgy. Vzhľadom na jej výskyt viac menej len v krajinách stredného východu, nie je jej použitie veľmi rozšírené.
E441želatína jedláEmulgátor, stabilizátor, zahusťovadlo a gélotvorná látka. je obsiahnutá takmer v každej "gumovej" potravine, v sladkostiach, v gumených medvedíkoch a cukríkoch a vniektorých nízkotučných jogurtoch. Sú obsiahnuté tiež v želatínových dezertoch a aspiku. Ako zahusťovadlo a stabilizátor sa používa v zmrzline, džemoch, mäkkom syre a margarínoch. Používa sa v nízkotučných výrobkoch na tvorbu chuti akokeby tam bol tuk a na vytvorenie objemu bez kalórií. Nájdete ho tiež v džúsoch, hlavne v jablčnom a v octe. Proteín získavaný z kolegénu nachádzajúceho sa v koži a v kostiach zvierat. Z toho dôvodu sa ich konzumácia neodporúča ľuďom alergickým na sulfáty a astmatikom. Vo všeobecnosti sa však nepovažuje za škodlivú.
E442amónne solifosfatidových kyselínEmulgátor, stabilizátor a antioxidant. Používa sa hlavne pri výrobe čokoládových sladkostí.Je umelo vyrábaná. POvažuje sa za neškodnú prísadu, avšak vysoké dávky vyvolávajú poruchy trávenia a môžu zapríčiniť alergickú reakciu.
E445Glycerol-estery živíc drevaEmulgátor a stabilizátor. Využíva sa pri výrobe nealkoholických nápojov a limonád a energy drinkov. Pri bežnom užívaniu nemá žiadne škodlivé účinky na organizmus. Prísada používaná nan udržanie olejových zmesí rovnomerne rozptýlených vo vode.
E446succistearinEmulgátor, zahusťovadlo a stabilizátor. Používa sa ako stabilizítoer chuti a kvality v mnohých produktoch ako je zmrzlina, ale aj zubná pasta, laxatíva, tabletky na chudnutie a iné.Uvádza sa ako neškodná prísada. Používa sa pre jej vysokú prilnabvosť a lepkavosť, je netoxická a nevyvoláva alergické reakcie. .
E470Soli mastných kyselín založené na Al, Ca, Na, Mg, K a NH4Emulgátor a stabilizátor. POužíva sa v pekárenskom priemysle ako látka zabraňujúca pripekaniu potravín.Táto prísada je vo viacerých krajinách považovaná za nebezpečnú a z toho dôvodu je jej použitie zakázané. odporúča sa vyhnúť sa jej konzumácii.
E491Sorbitan monostearátEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov, trvanlivého pečiva, v náhrad do kávy, zmrzlín, majonéz, droždia, ovocných koncentrátov a ďalších. Umelo vyrábaná aj formou genetickej modifikácie. Je škodlivý len vo vysokých množstvách. U niektorých jedincov pôsobí ako alergén. U pokusných zvierat došlo k poškodeniu niektorých orgánov (napr. močového mechúra) a preháňaniu.
E492Sorbitan tristearátEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe čokolád, cukrárských poliev, niektorých margarínov, cukroviniek a dezertov.Umelo vyrábaný aj formou genetickej modifikácie. Je škodlivý len vo vysokých množstvách. U niektorých jedincov pôsobí ako alergén. Pri užívaní vysokých množstiev znižuje vstrebávanie niektorých dôležitých živín. Pri bežnom užívaní však nespôsobuje problémy.
E493Sorbitan monolaurátEmulgátor a stabilizátor.Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov.Umelo vyrábaná aj formou genetickej modifikácie. Je škodlivý len vo vysokých množstvách. U niektorých jedincov pôsobí ako alergén. U pokusných zvierat došlo k poškodeniu niektorých orgánov (napr. močového mechúra) a preháňaniu. V Austrálii je zakázaný. Pri primeranom užívaní nie je škodlivá.
E494Sorbitan monooleátEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov.Umelo vyrábaná aj formou genetickej modifikácie. Je škodlivý len vo vysokých množstvách. U niektorých jedincov pôsobí ako alergén. U pokusných zvierat došlo k poškodeniu niektorých orgánov (napr. močového mechúra) a preháňaniu. V Austrálii je zakázaný. Pri bežnom užívaní však nie je škodlivá.
E495Sorbitan monopalmitátEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov. Umelo vyrábaná aj formou genetickej modifikácie. Je škodlivý len vo vysokých množstvách. U niektorých jedincov pôsobí ako alergén. U pokusných zvierat došlo k poškodeniu niektorých orgánov (napr. močového mechúra) a preháňaniu. V Austrálii je zakázaný. pri bežnom užívaní nie je škodlivá.
E496sorbitan trioleátEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky. Pri vyšších dávkach môže vyvolať alergické reakcie.
E497Polyoxypropylenovo-polyoxyethylénové polyméryEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov.Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky. Pri vyšších dávkach môže vyvolať alergické reakcie.
E498polyglycerolové estery polycondenzovaných mastných kyselín ricínového olejaEmulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe cukroviniek, dezertov a dalších cukrárskych výrobkov.Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky. Pri vyšších dávkach však môže vyvolať alergické reakcie.
E574Kyselina glukónováOkyselujúci prostriedok a antioxidant. Je súčasťou kypriacich práškov, sypkých zmesí pre výrobu sladkých ciest, cukroviniek, dezertov a rôznych sladených nápojov. pridáva sa tiež do vína a syrupov ako látka zabraňujúca zakaleniu. Považuje sa za neškodnú a bezpečnú prísadu. Vyrába sa z geneticky modifikovanej kukurice. Je prirodzenou súčasťou mnohých potravín. Vzniká fermentáciou dextrózy.
E585Mliečnan železnatýFarbivo a stabilizátor. Používa sa ako stabilizátor farbiva, hlavne v čiernych olivách.Je považovaný za bezpečnú prísadu.
E620Kyselina glutamováVylepšovač chuti a stabilizátor. Používa sa ako prísada do sójovej omáčky a rôznych korenín. Je prirodzenou súčasťou niektorých plodín, mlieka, mäsa aj ľudských svalov, tráviacom ústrojenstve a mozgu. Je stavebným prvkom bielkovín. Jej prebytok môže spôsobiť bolesti hlavy, tráviace problémy, dokonca a dokonca aj mozgové problémy.
E640Glycín a jeho sodná soľŽelírovacia látka, dochucovadlo a antioxidant. Má široké využitie v potravinárskom priemysle, ale tiež farmaceutickom a pri výrobe krmív pre zvieratá. Získava sa z cukrovej trstiny alebo želatíny. Má sladkú chuť. Ako antioxidant urychľuje údenie. Nežiaduce účinky nie sú známe.
E642lysin hydrochloridPoužíva sa ako dochucovadlo a antioxidant. Okrem potravinárskeho sa využíva tiež vo farmaceutickom priemysle pri liečení oparov.Táto aminokyselina sa vyrába z kaseínu alebo z krvi. Pôsobí v tukoch a zlepšuje kvalitu bielkovín. Nežiaduce účinky nie sú známe.
E915glycerol-metylPrísada v prvom rade zabezpečujúca lesk. Používa sa pri výrobe žuvačiek. Používa sa tiež ako emulgátor pri výrobe nalkoholických sýtených nápojoch.Získava sa z borovíc a niektorých ďalších ihličnanov. Nežiaduce účinky nie sú známe.
E920L-cysteín hydrochloridPrísada na vylepšovanie chuti. Má veľa možností použitia, napríklad zlepšuje vlastnosti cesta a ochucuje a zafarbuje údeniny. Používa sa tiež ako antioxidant. Prirodzene sa náchadza tiež v bravčovine, klobásach, kuracine, vajciach, mlieku, riccote, cottage cheese a niektorých jogurtoch, ale tiež v červenej paprike, cibuli, brokolici, pšenici a iných. Táto látka sa získava z peria alebo vlasov. Nie sú známe žiadne nežiaduce účinky.
E950Acesulfam KPoužíva sa hlavne ako umelé sladidlo a ochucovadlo. Neobsahuje žiadnu energetickú hodnotu. Má chopnosť zvýrazňovať sladkú chuť iných sladidiel. Používa sa pri výrobe žuvačiek, nealkoholických nápojov, sypkých nápojov, niektorých nízkotučných jogurtov, cukroviniek a dezertov, náhrad kávy, mrazených krémov, horčice, majonéz, vitamínových doplnkov atď.Syntetická látka. Existuje podozrenie na jej nežiaduce účinky, no zatiaľ neboli preukázané.
E950Acesulfam KPoužíva sa hlavne ako umelé sladidlo a ochucovadlo. Neobsahuje žiadnu energetickú hodnotu. Má chopnosť zvýrazňovať sladkú chuť iných sladidiel. Používa sa pri výrobe žuvačiek, nealkoholických nápojov, sypkých nápojov, niektorých nízkotučných jogurtov, cukroviniek a dezertov, náhrad kávy, mrazených krémov, horčice, majonéz, vitamínových doplnkov atď.Syntetická látka. Existuje podozrenie na jej nežiaduce účinky, no zatiaľ neboli preukázané.
E951AspartamSyntetické sladidlo. Má schopnosť zvýrazňovať sladivosť iných sladidiel. Používa sa ako náhrada cukru na bežné sladenie, ale tiež pri výrobe nápojov v prášku, žuvačiek, niektorých jogurtov a dezertov, mrazených krémov, majonéz, nakladanej zeleniny a ovocia, vitamínových doplnkov ai. Považuje sa kontroverznú prísadu. V malom množstve by nemal uškodič, avšak u ľudí citlivých na túto látku môže vyvolať bolesti hlavy, závraty, vyrážky a poruchy správania u detí. preto sa odporúča vyhnúť sa tejto prísade. Určite by sa jej mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy.
E951AspartamSyntetické sladidlo. Má schopnosť zvýrazňovať sladivosť iných sladidiel. Používa sa ako náhrada cukru na bežné sladenie, ale tiež pri výrobe nápojov v prášku, žuvačiek, niektorých jogurtov a dezertov, mrazených krémov, majonéz, nakladanej zeleniny a ovocia, vitamínových doplnkov ai. Považuje sa kontroverznú prísadu. V malom množstve by nemal uškodič, avšak u ľudí citlivých na túto látku môže vyvolať bolesti hlavy, závraty, vyrážky a poruchy správania u detí. preto sa odporúča vyhnúť sa tejto prísade. Určite by sa jej mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy.
E952CyklamátyUmelé sladidlá. Sú vyrábané výlučne synteticky, vo voľnej prírode sa nenachádzajú. Sú približne 50x sladšie ako cukor. Kedysi boli používabné pri výrobe umelej výživy. Viaceré prieskumy vykonané v posledných rokoch preukázali ich schopnosť podporovať aktivitu karcinogénov, a to konkrétne močového mechúra. V súčasnosti je preto ich používanie zakázané.
E952CyklamátyUmelé sladidlá. Sú vyrábané výlučne synteticky, vo voľnej prírode sa nenachádzajú. Sú približne 50x sladšie ako cukor. Kedysi boli používabné pri výrobe umelej výživy. Viaceré prieskumy vykonané v posledných rokoch preukázali ich schopnosť podporovať aktivitu karcinogénov, a to konkrétne močového mechúra. V súčasnosti je preto ich používanie zakázané.
E953IsomaltUmelé sladidlo, ktoré je však menej sladké ako cukor. Používa sa ako náhradné sladidlo v dia výrobkoch. V cukrárskych a pekárenských výrobkoch pôsobí proti pripekaniu. POužíva sa tiež pri výrobe čokolád a žuvačiek. V tele sa mení na glukózu, sorbitol a manitol. Má mierne laxatívne účinky. Výhodou je, že nespôsobuje kazivosť zubov. Nie sú známe škodlivé účinky.
E953IsomaltUmelé sladidlo, ktoré je však menej sladké ako cukor. Používa sa ako náhradné sladidlo v dia výrobkoch. V cukrárskych a pekárenských výrobkoch pôsobí proti pripekaniu. POužíva sa tiež pri výrobe čokolád a žuvačiek. V tele sa mení na glukózu, sorbitol a manitol. Má mierne laxatívne účinky. Výhodou je, že nespôsobuje kazivosť zubov. Nie sú známe škodlivé účinky.
E954SacharínUmelé sladidlo asi 300x sladšie ako cukor. Vo voľnej prírode sa nevyskytuje. POužíva sa hlavne ako stolové sladidlo pre diabetikov, na ochucovanie jedál a nápojov, nealkoholického piva, cukrárskych výrobkov, mrazených krémov, žuvačiek a tiež horčice a majonézy. .Podľa dlhodobých výskumov existuje podozrenie na možnosť vzniku rakoviny močového mechúra, a to predovšetkým u mužov. Nečiaduce účinky sa spájajú s nečistotami, ktoré sa v sacharíne vyskytujú.
E954SacharínUmelé sladidlo asi 300x sladšie ako cukor. Vo voľnej prírode sa nevyskytuje. POužíva sa hlavne ako stolové sladidlo pre diabetikov, na ochucovanie jedál a nápojov, nealkoholického piva, cukrárskych výrobkov, mrazených krémov, žuvačiek a tiež horčice a majonézy. .Podľa dlhodobých výskumov existuje podozrenie na možnosť vzniku rakoviny močového mechúra, a to predovšetkým u mužov. Nečiaduce účinky sa spájajú s nečistotami, ktoré sa v sacharíne vyskytujú.
E955CukralosaUmelé sladidlo asi 6x sladšie ako cukor. Cukralosa Má široké využitie v potravinárstve, a to prevošetkým pre svoju stabilitu. V tejto dobe prebiehajú výskumy na zistenie, či nemá škodlivé účinky. Zatiaľ je považovaná za bezpečnú prísadu.
E955CukralosaUmelé sladidlo asi 6x sladšie ako cukor. Cukralosa Má široké využitie v potravinárstve, a to prevošetkým pre svoju stabilitu. V tejto dobe prebiehajú výskumy na zistenie, či nemá škodlivé účinky. Zatiaľ je považovaná za bezpečnú prísadu.
E956AlitamJe jedným z nových umelých sladidiel.Je mnohonásobne sladší ako cukor. Nemá žiadnu pachuť a stabilné vlastnosti. TV súčasnosti prebieha jej testovanie, či nemá škodlivé účinky na zdravie ľudí. Do budúcna sa predpokladá jej široké využitie. Do výsledkov testov nie je jej používanie v krajinách EÚ povolené.
E956AlitamJe jedným z nových umelých sladidiel.Je mnohonásobne sladší ako cukor. Nemá žiadnu pachuť a stabilné vlastnosti. TV súčasnosti prebieha jej testovanie, či nemá škodlivé účinky na zdravie ľudí. Do budúcna sa predpokladá jej široké využitie. Do výsledkov testov nie je jej používanie v krajinách EÚ povolené.
E957ThaumatínJe používaný k výrobe mnohých sladkostí, žuvačiek a nápojov. Používa sa tiež pri výrobe zubných pást, vitamínových suplementov a pridáva sa do krmív pre zvieratá. Sladidlo rastlinného pôvodu. Získav sa z africkej rastliny. Je mnohonásobne sladší ako cukor a má príchuť sladkého drievka. Podľa výskumov nemá žiadne škodlivé účinky.
E957ThaumatínJe používaný k výrobe mnohých sladkostí, žuvačiek a nápojov. Používa sa tiež pri výrobe zubných pást, vitamínových suplementov a pridáva sa do krmív pre zvieratá. Sladidlo rastlinného pôvodu. Získav sa z africkej rastliny. Je mnohonásobne sladší ako cukor a má príchuť sladkého drievka. Podľa výskumov nemá žiadne škodlivé účinky.
E958GlycyrrhizinPoužíva sa na zlepšenie chuti cukroviniek, ochucovanie tabaku a liekov.Je približne 50krát sladší ako cukor. Vyskytuje sa v sladkom drievku. V niektorých krajinách nie je jeho používanie povolené, avšak neuvádzajú sa jeho škodlivé účinky.
E958GlycyrrhizinPoužíva sa na zlepšenie chuti cukroviniek, ochucovanie tabaku a liekov.Je približne 50krát sladší ako cukor. Vyskytuje sa v sladkom drievku. V niektorých krajinách nie je jeho používanie povolené, avšak neuvádzajú sa jeho škodlivé účinky.
E959Neohesperidin DCVýhodou jeho používania je jeho výrazná vôňa. Používa sa pri výrobe niektorých džúsov, cukroviniek, žuvačiek, ďalej tiež pri výrobe zubných pást a ústnych vôd a na odtránenie horkej príchute niektorých liekov. Môže byť využívané tiež ako stolové sladidlo a dochucovadlo majonéz, horčice, margarínov a ovocných rôsolov. Je asi 1000x sladší ako cukor. Nie sú známe žiadne škodlivé účinky.
E959Neohesperidin DCVýhodou jeho používania je jeho výrazná vôňa. Používa sa pri výrobe niektorých džúsov, cukroviniek, žuvačiek, ďalej tiež pri výrobe zubných pást a ústnych vôd a na odtránenie horkej príchute niektorých liekov. Môže byť využívané tiež ako stolové sladidlo a dochucovadlo majonéz, horčice, margarínov a ovocných rôsolov. Je asi 1000x sladší ako cukor. Nie sú známe žiadne škodlivé účinky.
E965MaltitolVyužíva sa ako je stabilizátor, zvlhčujúca látka a vylepšovač chuti. Býva súčasťou žuvačiek, rôznych sladkostí. mrazených krémov a stolných sladidiel. Je rovnako sladký ako cukor. pri užívaní bežných dávok je neškodný, pri vysokých dávkach môže spôsobiť črevné problémy.
E965MaltitolVyužíva sa ako je stabilizátor, zvlhčujúca látka a vylepšovač chuti. Býva súčasťou žuvačiek, rôznych sladkostí. mrazených krémov a stolných sladidiel. Je rovnako sladký ako cukor. pri užívaní bežných dávok je neškodný, pri vysokých dávkach môže spôsobiť črevné problémy.
E965MaltitolVyužíva sa ako je stabilizátor, zvlhčujúca látka a vylepšovač chuti. Býva súčasťou žuvačiek, rôznych sladkostí. mrazených krémov a stolných sladidiel. Je rovnako sladký ako cukor. pri užívaní bežných dávok je neškodný, pri vysokých dávkach môže spôsobiť črevné problémy.
E966LaktitolToto sladidlo sa využíva hlavne pri výrobe cukroviniek a žuvačiek. Je vyrábaný z mlieka a 3x menej sladký ako cukor. Má výbornú chuť a tiež menšiu energetickú hodnotu ako cukor. Pri bežnom užívaní nemá žiadne nežiaduce účinky. Pri užití vyšších dávok môže pôsobiť ako laxatívum.
E966LaktitolToto sladidlo sa využíva hlavne pri výrobe cukroviniek a žuvačiek. Je vyrábaný z mlieka a 3x menej sladký ako cukor. Má výbornú chuť a tiež menšiu energetickú hodnotu ako cukor. Pri bežnom užívaní nemá žiadne nežiaduce účinky. Pri užití vyšších dávok môže pôsobiť ako laxatívum.
E967XylitolPrírodné sladidlo. Prirodzene sa vyskytuje v ovocí, zelenine a v hubách. Používa sa ako stolné sladidlo pre diabetikov a tiež pri výrobe cukroviniek, žuvačiek a rôznych cukríkov. Jeho sladivosť je rovnaká ako sladivosť cukru. Výhodou je, že nepôsobí negatívne nas zuby, práve naopak. pri užití bežného množstva nemá žiadne škodlivé účinky, pri užití väčšieho množstva môže pôsobiť ako laxatívum.
E967XylitolPrírodné sladidlo. Prirodzene sa vyskytuje v ovocí, zelenine a v hubách. Používa sa ako stolné sladidlo pre diabetikov a tiež pri výrobe cukroviniek, žuvačiek a rôznych cukríkov. Jeho sladivosť je rovnaká ako sladivosť cukru. Výhodou je, že nepôsobí negatívne nas zuby, práve naopak. pri užití bežného množstva nemá žiadne škodlivé účinky, pri užití väčšieho množstva môže pôsobiť ako laxatívum.
E999Extrakt kvilajovej kôryS pomocou tejto látky je možné vytvoriť penu. Používa sa na výrobu rôznych nealkoholických nápojov a cukroviniek. Jej používanie je považované za bezpečné, neuvádzajú sa žiadne negatívne účinky.
E1000Kyselina cholováVyužíva sa v potravinárskom priemysle.Je jednou zo žlčových kyselín. Nepovaťžuje sa za škodlivú prísadu. Pri užívaní väčšieho množstva môže spôsobovať žalúdočné problémy a prekyslenie organizmu.
E1000Kyselina cholováVyužíva sa v potravinárskom priemysle.Je jednou zo žlčových kyselín. Nepovaťžuje sa za škodlivú prísadu. Pri užívaní väčšieho množstva môže spôsobovať žalúdočné problémy a prekyslenie organizmu.
E1001bromelaínEnzýmy. Pridávajú sa do mäsových výrobkov a konzerv.Enzýmy schpné štiepiť bielkoviny na aminokyseliny. Prinedostatku týchto enzýmov v organizme môže dôjsť k poruchám trávenia ako nadúvanie, hnačky, kŕče a zápcha. Nie sú zdraviu škodlivé.
E1100AmylázaPoužíva sa hlavne v pekárenskom a cukrárskom priemysle. Je to enzým, ktorý sa získava zo slinivky prasiat, teda je živočíšneho pôvodu. V niektorých krajinách EÚ je jej používanie zakázané. Neuvádzajú sa jeho škodlivé účinky.
E1102GlukozooxidázaPoužíva sa na predĺženie trvanlivosti niektorých potravín ako nápoje, víno, majonézy a rôzne omáčky. Používa sa aj v pekárenskom priemysle, keďže má tiež schopnosť zlepšovať vlastnosti múky. Enzým, ktorý je vytváraný prostredníctvom mikroorganizmov Aspergillus Niger. Glukosaoxidasa. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Je považovaná za bezpečnú prísadu.
E1103InvertázaJe zmesou dvoch jednoduchších cukrov. Keďže je sladšia ako cukor, používa sa pri výrobe cukroviniek ale tiež koláčov a dezertov. Je to enzým vytváraný mikroorganizmami Saccharomyces. Rozkladá sa na jadnoduchšie cukry glukózu a fruktózu. Nemá žiadne nežiaduce účinky.
E1103InvertázaJe zmesou dvoch jednoduchších cukrov. Keďže je sladšia ako cukor, používa sa pri výrobe cukroviniek ale tiež koláčov a dezertov. Je to enzým vytváraný mikroorganizmami Saccharomyces. Rozkladá sa na jadnoduchšie cukry glukózu a fruktózu. Nemá žiadne nežiaduce účinky.
E1104LipázyEnzým vznikajúci v pankrease so schopnosťou čtiepiť tuky, ktorá sa lepšie vstrebávajú do organizmu. Riadi množstvo tukov v tele, pri dostatočnom množstve pomáha spaľovať tukové zásoby, čím pomáha znižovať nadváhu. Jej nedostatok môže spôbobiť vysoký cholesterol a zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Je bezpečnou prísadou.
E1105LyzozýmLyzozým sa používa v syrárskom priemysle k ošetreniu syrov. Enzým, ktorý sa získava zo vaječných bielkov. Látka nemá žiadne nežiaduce účinky.
E1200PolydextrózaModifikovaný škrob a stabilizátor. Používa sa tiež ako zahusťujúca látka, zvlhčujúca látka a plnidlo. Používa sa pri výrobe cukroviniek, pekárenských výrobkov, žuvačiek, droždia a pod. Vzniká ako reakcia glukózy, sorbitolu a kyseliny citrónovej. Pri výskyte malého množstva nemá žiadne nežiaduce účinky. Vo vyššej koncentrácii môže spôsobovať u citlivých osôb hnačky.
E1200PolydextrózaModifikovaný škrob a stabilizátor. Používa sa tiež ako zahusťujúca látka, zvlhčujúca látka a plnidlo. Používa sa pri výrobe cukroviniek, pekárenských výrobkov, žuvačiek, droždia a pod. Vzniká ako reakcia glukózy, sorbitolu a kyseliny citrónovej. Pri výskyte malého množstva nemá žiadne nežiaduce účinky. Vo vyššej koncentrácii môže spôsobovať u citlivých osôb hnačky.
E1201PolyvinylpyrolidónModifikované škroby a stabilizátory. Má vlastnosti plnidla v tabletách a je tiež číriacou látkou. Používa sa v rôznych tabletách, pri výrobe cukroviniek, vína, octu a tiež nápojov ako sladidlo. Napriek tomu, že u tejto látky neboli zistené žiadne škodlivé účinky, nie je zatiaľ vyriešený problém jej odstraňovania z organizmu.
E1201PolyvinylpyrolidónModifikované škroby a stabilizátory. Má vlastnosti plnidla v tabletách a je tiež číriacou látkou. Používa sa v rôznych tabletách, pri výrobe cukroviniek, vína, octu a tiež nápojov ako sladidlo. Napriek tomu, že u tejto látky neboli zistené žiadne škodlivé účinky, nie je zatiaľ vyriešený problém jej odstraňovania z organizmu.
E1201PolyvinylpyrolidónModifikované škroby a stabilizátory. Má vlastnosti plnidla v tabletách a je tiež číriacou látkou. Používa sa v rôznych tabletách, pri výrobe cukroviniek, vína, octu a tiež nápojov ako sladidlo. Napriek tomu, že u tejto látky neboli zistené žiadne škodlivé účinky, nie je zatiaľ vyriešený problém jej odstraňovania z organizmu.
E1202PolyvinylpolypyrolidónStabilizátor. Má vlastnosti ako plnidlo a číriaca látka. Používa sa pri čírení nápojov a octu a ako plnidlo v tabletách ako náhrada cukru. Neboli zistené žiadne nežiaduce účinky, preto sa považuje za bezpečnú prísadu.
E1202PolyvinylpolypyrolidónStabilizátor. Má vlastnosti ako plnidlo a číriaca látka. Používa sa pri čírení nápojov a octu a ako plnidlo v tabletách ako náhrada cukru. Neboli zistené žiadne nežiaduce účinky, preto sa považuje za bezpečnú prísadu.
E1202PolyvinylpolypyrolidónStabilizátor. Má vlastnosti ako plnidlo a číriaca látka. Používa sa pri čírení nápojov a octu a ako plnidlo v tabletách ako náhrada cukru. Neboli zistené žiadne nežiaduce účinky, preto sa považuje za bezpečnú prísadu.
E1204PullulánJeho hlavné využitie je vo výrobe tabliet na osviežovanie dychu, kde je súčasťou filmu týchto tabliet. takisto sa používa pri výrobe ďalších produktoch ústnej hygieny. Jedlý polysacharidový polymér vez chuti. neboli zaznamenané žiedne vedľajšie účinky.
E1400dextrínyPoužíva sa ako zahusťovadlo, ďalej tiež na udržanie farby v cukrovinkách a iných potravín. Dextríny vznikajú pražením škrobov. Sú prirodzenou súčasťou potravy, lebo vznikajú tiež trávením škrobov. Považuje sa za neškodnú látku.
E1401kyselinami modifikované škrobyPoužíva sa hlavne pri výrobe rôznych cukroviniek.Vyrábajú sa zahrievaním vodného roztoku škrobu s pridaním niektorých kyselín. Prirodzene vznikajú trávením škrobov, preto sa považujú za neškodné.
E1403Bielené škrobyVyužívajú sa predovšetkým ako zahusťujúce látky a stabilizátory. Získavajú sa zo škrobu s použitím peroxidu vodíka. Nepovažujú sa za škodlivé, napriek tomu sa v niektorých európskych krajinách nepoužívajú vôbec.
E1403Bielené škrobyVyužívajú sa predovšetkým ako zahusťujúce látky a stabilizátory. Získavajú sa zo škrobu s použitím peroxidu vodíka. Nepovažujú sa za škodlivé, napriek tomu sa v niektorých európskych krajinách nepoužívajú vôbec.
E1404Oxidovaný škrobModifikovaný škrob a stabilizátor. Látka sa používa pri výrobe želé a rôznych cukroviniek. Oxidovaný škrob sa získava s pomocou bielidiel, na základe čoho dochádza k zmene výslednej látky. Pri testoch nepreukázala táto látka žiedne škodlivé účinky.
E1404Oxidovaný škrobModifikovaný škrob a stabilizátor. Látka sa používa pri výrobe želé a rôznych cukroviniek. Oxidovaný škrob sa získava s pomocou bielidiel, na základe čoho dochádza k zmene výslednej látky. Pri testoch nepreukázala táto látka žiedne škodlivé účinky.
E1405enzymaticky modifikované škrobyModifikované škroby vznikajúce pôsobením enzýmov je možné využiť ako zahusťovadlo a stabilizátor. Po takejto zmene škrobu škrobu vznikajú látky, ktoré sú bežnou súčasťou potravín. Nie sú vôbec zdraviu škodlivé.
E1405enzymaticky modifikované škrobyModifikované škroby vznikajúce pôsobením enzýmov je možné využiť ako zahusťovadlo a stabilizátor. Po takejto zmene škrobu škrobu vznikajú látky, ktoré sú bežnou súčasťou potravín. Nie sú vôbec zdraviu škodlivé.
E1410MonoškrobfosfátPoužíva sa ako modifikovaný škrob, stabilizátor a zahusťovadlo. využíva sa pri výrobe hlavne mrazených výrobkov. Fosfát škrobu vzniká reakciou s kyselinou fosforečnou. Látka nemá nežiaduce účinky, keďže sa v organizme rozkladá. Neodporúča sa však konzumácia vysokých dávok vzhľadom na podozrenie, že odvácza z tela vápnik, čím môže spôsobiť z dlhodobého hľadiska napríklad osteoporózu.
E1410MonoškrobfosfátPoužíva sa ako modifikovaný škrob, stabilizátor a zahusťovadlo. využíva sa pri výrobe hlavne mrazených výrobkov. Fosfát škrobu vzniká reakciou s kyselinou fosforečnou. Látka nemá nežiaduce účinky, keďže sa v organizme rozkladá. Neodporúča sa však konzumácia vysokých dávok vzhľadom na podozrenie, že odvácza z tela vápnik, čím môže spôsobiť z dlhodobého hľadiska napríklad osteoporózu.
E1411Diškrobový glycerolPoužíva sa ako stabilizátor a zahusťujúca látka. Látka sa považuje za neškodnú, avšak pri vyšších dávkach môže byť príčinou ťažkostí so slepým črevom. V niektorých európskych krajinách sa ako prídavná látka vôbec nepoužíva.
E1411Diškrobový glycerolPoužíva sa ako stabilizátor a zahusťujúca látka. Látka sa považuje za neškodnú, avšak pri vyšších dávkach môže byť príčinou ťažkostí so slepým črevom. V niektorých európskych krajinách sa ako prídavná látka vôbec nepoužíva.
E1412DiškrobfosfátModifikovaný škrob, ktorý sa používa ako stabilizátor a zahusťovadlo. Využíva sa pri výrobe rôznych zeleninových a obňvocných pretlakov a drení a niektorých tvarohových krémoch.Výhodou je jeho odolnosť pri zmrazovaná a rozmrazovaní výrobkov. nemá žiadne nežiaduce účinky, avšak pri vyšších dávkach môže spôsobovať odvádzanie vápnika z ortanizmu, čo môže byť z dlhodobého hľadiska príčinou vzniku osteoporózy.
E1412DiškrobfosfátModifikovaný škrob, ktorý sa používa ako stabilizátor a zahusťovadlo. Využíva sa pri výrobe rôznych zeleninových a obňvocných pretlakov a drení a niektorých tvarohových krémoch.Výhodou je jeho odolnosť pri zmrazovaná a rozmrazovaní výrobkov. nemá žiadne nežiaduce účinky, avšak pri vyšších dávkach môže spôsobovať odvádzanie vápnika z ortanizmu, čo môže byť z dlhodobého hľadiska príčinou vzniku osteoporózy.
E1413Fosfátový diškrobfosfátModifikovaný škrob, ktorý sa používa ako stabilizátor a zahusťovadlo. Využíva sa pri výrobe rôznych zeleninových a obňvocných pretlakov a drení a niektorých tvarohových krémoch. Výhodou je jeho odolnosť pri zmrazovaná a rozmrazovaní výrobkov. nemá žiadne nežiaduce účinky, avšak pri vyšších dávkach môže spôsobovať odvádzanie vápnika z ortanizmu, čo môže byť z dlhodobého hľadiska príčinou vzniku osteoporózy.
E1413Fosfátový diškrobfosfátModifikovaný škrob, ktorý sa používa ako stabilizátor a zahusťovadlo. Využíva sa pri výrobe rôznych zeleninových a obňvocných pretlakov a drení a niektorých tvarohových krémoch. Výhodou je jeho odolnosť pri zmrazovaná a rozmrazovaní výrobkov. nemá žiadne nežiaduce účinky, avšak pri vyšších dávkach môže spôsobovať odvádzanie vápnika z ortanizmu, čo môže byť z dlhodobého hľadiska príčinou vzniku osteoporózy.
E1414Acetylovaný diškrobfosfátModifikovaný škrob, ktorý sa používa ako zahusťovacia látka a stabilizátor. Najčastejšie sa používa v pekárenskom a cukrárenskom priemysle. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, avšak pri vyšších dávkach môže spôsobovať odvádzanie vápnika z tela a tým z dlhodobého hľadiska osteoporózu.
E1414Acetylovaný diškrobfosfátModifikovaný škrob, ktorý sa používa ako zahusťovacia látka a stabilizátor. Najčastejšie sa používa v pekárenskom a cukrárenskom priemysle. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, avšak pri vyšších dávkach môže spôsobovať odvádzanie vápnika z tela a tým z dlhodobého hľadiska osteoporózu.
E1420Acetylovaný škrob acetanhydridomModifikovaný škrob pôsobiaci ako stabilizátor a zahusťovadlo. Používa sa hlavne v polievkach a omáčkach. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. jeho konzumácia sa považuje za bezpečnú.
E1420Acetylovaný škrob acetanhydridomModifikovaný škrob pôsobiaci ako stabilizátor a zahusťovadlo. Používa sa hlavne v polievkach a omáčkach. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. jeho konzumácia sa považuje za bezpečnú.
E1421acetylovaný škrob esterifikovaný vinylacetátomModifikovaný škrob, ktorý sa používa ako prísada do rôznych sladkostí, jogurtov, plniek s ovocnou príchuťou ai.Získava sa úpravou škrobu prostredníctvom vinylacetátu, čím získava stabilitu. Považuje sa za neškodnú prísadu, avšak pri vysokých dávkach môže zapríčiniť hnačku.
E1422Acetylovaný diškrobadipátModifikovaný škrob využívaný predovšetkým ako stabilizátor a zahusťovadlo. Používa sa v rôznych omáčkach, zálievkách, kečupoch, nakladaných uhorkách, ale aj v niektorých jogurtoch. Neboli zistené žiadne nežiaduce účinky, považuje sa za bezpečnú prísadu.
E1422Acetylovaný diškrobadipátModifikovaný škrob využívaný predovšetkým ako stabilizátor a zahusťovadlo. Používa sa v rôznych omáčkach, zálievkách, kečupoch, nakladaných uhorkách, ale aj v niektorých jogurtoch. Neboli zistené žiadne nežiaduce účinky, považuje sa za bezpečnú prísadu.
E1450Škrob oktenyljantaran sodnýTento modifikovaný škrob má účinky emulgátora. Využíva sa všade tam, kde treba účinne spojiť olejovú zložku s vodou, napríklad pri výrobe dresingov a suchých základov na výrobu nápojov a rôznych esencií.Nie su známe žiadne vedľajšie účinky. je považovaný za bezpečnú prísadu.
E1423acetylovaný škrobový glycerolModifikovaný škrob, ktorý je odolný voči vysokým aj nízkym teplotám. Je tiež zahusťujúcou látkou. nachádza sa v množstve produktov ako cukrovinky, zavárané ovocie, kandizované ovocie, rôzne omáčky a iné. Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Neuvádza sa ani obmedzenie najvyššie prípustnej dávky. Považuje sa za bezpečnú prísadu.
E1440Hydroxypropylovaný škrobMopdifikovaný škrob, ktorý okrem iného zlepšuje farbu produktov a ich lesk. Je tiež zahusťovacou látkou. Takto upravený škrob je odolnejší voči kyselinám a iným látkam rozkladajúcim škroby. Získava sa zo zemiakov, ryže a iných zdrojov škrobu. Nie sú známe žiadne škodlivé účinky. Pri vysokých dávkach môže znižovať vstrebávateľnosť žuivín do organizmu.
E1442HydroxypropyldiškrobfosfátMopdifikovaný škrob, ktorý okrem iného zlepšuje farbu produktov a ich lesk. Je tiež zahusťovacou látkou. Vzhľadom na výbornú odolnosť pri nízkych teplotách sa využíva tiež v mrazených produktoch. Nie sú známe žiadne škodlivé účinky. Pri vysokých dávkach môže znižovať vstrebávateľnosť žuivín do organizmu.
E1450Škrob oktenyljantaran sodnýTento modifikovaný škrob má účinky emulgátora. Využíva sa všade tam, kde treba účinne spojiť olejovú zložku s vodou, napríklad pri výrobe dresingov a suchých základov na výrobu nápojov a rôznych esencií.Nie su známe žiadne vedľajšie účinky. je považovaný za bezpečnú prísadu.
E1451Acetylovaný oxidovaný škrobVyužíva sa ako zahusťovacia látka pri výrobe omáčok polievok a rôznych zálievok.Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Považuje sa za bezpečnú prísadu.
E1501Benzylated hydrocarbonsPoužívajú sa ako ochucovadlá a látka pridávajúce vôňu. Nachádzajú sa v množstve potravinárskych výrobkov. Používajú sa tiež v kozmetike a farmaceutickom priemysle. Prírodné zložky, ktoré sú súčasťou chuti alebo vône rôznych rastlín. Komerčne sa vyrábajú chemickou syntézou. Odporúčaná denná dávka cca 5 mg/kg hmotnosti. Pri ich užívaní neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Ako prísada v kozmetike môže spôsobovať podráždenie pokožky.
E1501Benzylated hydrocarbonsPoužívajú sa ako ochucovadlá a látka pridávajúce vôňu. Nachádzajú sa v množstve potravinárskych výrobkov. Používajú sa tiež v kozmetike a farmaceutickom priemysle. Prírodné zložky, ktoré sú súčasťou chuti alebo vône rôznych rastlín. Komerčne sa vyrábajú chemickou syntézou. Odporúčaná denná dávka cca 5 mg/kg hmotnosti. Pri ich užívaní neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Ako prísada v kozmetike môže spôsobovať podráždenie pokožky.
E1502Bután -1,3-diolVyužíva sa ako dochucovadlo pri výrobe tabakových výrobkov.Neboli zistené žiadne škodlivé účinky. Odporúčaná maximálna denná dávka je cca 4 mg/kg hmotnosti.
E1504Etyl acetátPoužíva sa ako ochucovadlo, a to predovšetkým vo výrobkoch s ovocnou príchuťou. Prirodzene sa nachádza v rôznych druhoch ovocia. Umelo sa vyrába z kyseliny octovej. Odporúčaná maximálna denná dávka je cca 6 mg/kg hmotnosti. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky.
E1504Etyl acetátPoužíva sa ako ochucovadlo, a to predovšetkým vo výrobkoch s ovocnou príchuťou. Prirodzene sa nachádza v rôznych druhoch ovocia. Umelo sa vyrába z kyseliny octovej. Odporúčaná maximálna denná dávka je cca 6 mg/kg hmotnosti. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky.
E1505TretylacetátVyužíva sa ako zahusťovacia látka, a tovhlavne v šport drinkoch, ktoré obsahujú tekuté alebo sušené vaječné bielko. Vyrába sa z kyseliny citrónovej. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky.
E1510EtanolAlkohol. Používa sa pri výrobe zmrzliny, mrazených krémov a náplní do dezertov, rôznych alkohol obsahujúcich štiav a pod. V niektorých krajinách ako Austrália sa nepoužíva ako potravinové aditívum ale skôr v mediciíne, pri výrobe parfumov, ústnych vôd, lakov na vlasy, alkoholickyňých nápojov a iných. Odporúča sa vyhnúť jeho konzumácii. Uvádza sa možnosť rizika neurotopxického vplyvu na človeka, predovšetkým na ľudí trpiacich alergiami.
E1516Glycerol monoacetátPoužíva sa ako ochucovadlo v množstve potravín. vyrába sa z kyseliny octovej a glycerolu. Nie sú známe žiadne škodlivé účinky.
E1516Glycerol monoacetátPoužíva sa ako ochucovadlo v množstve potravín. vyrába sa z kyseliny octovej a glycerolu. Nie sú známe žiadne škodlivé účinky.
E1517Glycerol diacetátPoužíva sa predovšetkým ako látka dochucujúca potraviny.Vyrába sa z kyseliny octovej a glycerolu. Viaceré zdroje uvádzajú nežiaduce účinky jeho konzumácie, a to hlavne bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie, dehytratáciu, smäd a pocit zmätenosti. Odporúča sa vyhnúť jeho užívaniu.
E1517Glycerol diacetátPoužíva sa predovšetkým ako látka dochucujúca potraviny.Vyrába sa z kyseliny octovej a glycerolu. Viaceré zdroje uvádzajú nežiaduce účinky jeho konzumácie, a to hlavne bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie, dehytratáciu, smäd a pocit zmätenosti. Odporúča sa vyhnúť jeho užívaniu.
E1518Glycerol triacetátFungicíd, zvlhčovač a ochucujúca prísada odvodená od glycerolu. Používa sa pri ošetrovaní čerstvého ovocia, pri výrobe rôznych esencií a cigaretových filtrov. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky. Považuje sa za bezpečnú prísadu.
E1518Glycerol triacetátFungicíd, zvlhčovač a ochucujúca prísada odvodená od glycerolu. Používa sa pri ošetrovaní čerstvého ovocia, pri výrobe rôznych esencií a cigaretových filtrov. Neuvádzajú sa žiadne škodlivé účinky. Považuje sa za bezpečnú prísadu.
E1520Propylén glykolZvlhčovač, disperzná látka, látka zabraňujúca zamŕzaniu. jeho príjemná chuť ho urobila populárnym pri výrobe liekov a sirupov pre deti. Používal sa tiež v zubných pastách, opleťovaj aj vlasovej kozmetike. V potravinách ako umelé sladidlo a farbivo v žuvačkách a čokoládach. Má ropný základ. Po zistení jeho negatívnych účinkov bolo jeho používanie zakázané vo všetkých liekoch ako aj potravinách. Bola preukázaná spojitosť so zvýšeným výskytom srdcových infarktov, neurologických porúch a depresií a dermatitíd po použití kozmetiky, ktorá ho obsahovala. Látka je nebezpečná, odporúča sa úplne sa jej vyhnúť!
E1520Propylén glykolZvlhčovač, disperzná látka, látka zabraňujúca zamŕzaniu. jeho príjemná chuť ho urobila populárnym pri výrobe liekov a sirupov pre deti. Používal sa tiež v zubných pastách, opleťovaj aj vlasovej kozmetike. V potravinách ako umelé sladidlo a farbivo v žuvačkách a čokoládach. Má ropný základ. Po zistení jeho negatívnych účinkov bolo jeho používanie zakázané vo všetkých liekoch ako aj potravinách. Bola preukázaná spojitosť so zvýšeným výskytom srdcových infarktov, neurologických porúch a depresií a dermatitíd po použití kozmetiky, ktorá ho obsahovala. Látka je nebezpečná, odporúča sa úplne sa jej vyhnúť!
E1521Polyetylénglycerol 8000Používa sa ako umelé sladidlo a látka zabraňujúca peneniu. Používa sa pri výrobe rôznych nealkoholických nápojov. Su známe jeho nepriaznivé účinky na funkciu obličiek. Je lepšie sa tejto prísade vyhnúť.
E1521Polyetylénglycerol 8000Používa sa ako umelé sladidlo a látka zabraňujúca peneniu. Používa sa pri výrobe rôznych nealkoholických nápojov. Su známe jeho nepriaznivé účinky na funkciu obličiek. Je lepšie sa tejto prísade vyhnúť.
E1525Hydroxyetyl celulózaPoužíva sa ako zahusťovacia prísada v mnoťstve potravinových výrobkov. Vyrába sa z etanolu a celulózy. Denná maximálna odporúčaná dávka je 25 mg/kg hmotnosti. Nie sú známe žiadne škodlivé účinky pri bežnom užívaní. Pri vysokých množstvách môže mať laxatívne účinky.
E174striebro (pigment)Farbivo, stabilizátor v kakau. Prísada s priaznivými účinkami na zuby.Neodporúča sa deťom, tehotným a dojčiacim ženám či alergikom.
E175zlato (pigment)Farbivo zlatistej farby a stabilizátor. Využíva sa v cukrárenskom priemysle a tiež pri výrobe alkoholu. Neškodná prísada avšak neodporúča sa užívať vo vysokých dávkach.
E327Mliečnan vápenatýantioxidant ,plnidlo, zvlhčujúca látka, látka zvýrazňujúca chuť a upravujúca pH. Pôsobí tiež ako emulgátor. Používa sa pri výrobe pečiva a mäsových výrobkov, a to hlavne vďaka schopnosti viazať vodu. Používa sa tiež pri výrobe syrov, sušienok, bonbónov, a iných.Získava sa z mlieka. Získava sa z mlieka. U ľudí, prevažne u detí, citlivých na laktózu môže spôsobiť nepriaznivú reakciu.
E326Mliečnan draselnýantioxidant ,plnidlo, zvlhčujúca látka, látka zvýrazňujúca chuť a upravujúca pH. Pôsobí tiež ako emulgátor. Používa sa pri výrobe pečiva a mäsových výrobkov, a to hlavne vďaka schopnosti viazať vodu. Používa sa tiež pri výrobe syrov, sušienok, bonbónov, zmrzliny, ovocných kompótov atď.Získava sa z mlieka. Získava sa z mlieka. U ľudí, prevažne u detí, citlivých na laktózu môže spôsobiť nepriaznivú reakciu.
E328Mliečnan amónnyantioxidant ,plnidlo, zvlhčujúca látka, látka zvýrazňujúca chuť a upravujúca pH. Pôsobí tiež ako emulgátor. Používa sa pri výrobe pečiva a mäsových výrobkov, a to hlavne vďaka schopnosti viazať vodu. Používa sa tiež pri výrobe syrov, sušienok, bonbónov, zmrzliny, ovocných kompótov atď.Získava sa z mlieka. Získava sa z mlieka. U ľudí, prevažne u detí, citlivých na laktózu môže spôsobiť nepriaznivú reakciu.
E329Mliečnan horečnatýantioxidant ,plnidlo, zvlhčujúca látka, látka zvýrazňujúca chuť a upravujúca pH. Pôsobí tiež ako emulgátor. Používa sa pri výrobe pečiva a mäsových výrobkov, a to hlavne vďaka schopnosti viazať vodu. Používa sa tiež pri výrobe syrov, sušienok, bonbónov, zmrzliny a ovocných kompótov. Získava sa z mlieka. Získava sa z mlieka. U ľudí, prevažne u detí, citlivých na laktózu môže spôsobiť nepriaznivú reakciu ako sú hnačky a zvracanie.
E330Kyselina citrónováOkyselujúci prostriedok. V tukoch pôsobí ako antioxidant. Zabraňuje rastu baktérií, plesní a kvasiniek. Využíva sa pri výrobe nealkoholických nápojov a sladených minerálok. Ďalej tiež pri výrobe Zaváranín, margarínov, pekárenských výrobkov, mliečných výrobkov, instantných čajov a nápojov, vína ai. Priemyselne sa vyrábs z citrónovej šťavy slebo kvasenám melasy. Prirodzene sa nachádza v ovocí a zelenine, hlavne v citrusových plodoch ale aj v brokolici a iných. Je považovaná za nejbezpečnejšiu prídavnú látku vôbec. Pri nadmernom užívaní však môže spôsobiť problémy so zubnou sklovinou.
E365fumarát sodnýVyužíva sa ako okyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Nie sú zistené žiadne škodlivé účinky. Považuje sa bezpečnú prísadu.
E380Citran amónnyPoužíva sa ako okyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Vo všeobecnosti pri normálnom užívaní je neškodný. Vysoké dávky však môžu spôsobiť prekyslenie telových tekutín, čo môže spôsobiť poškodenie funkcií pečene a obličiek. Vyrába sa umelo.
E381citran železnato-amónnyVyužíva sa ako okyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Jedna zo základných minerálnych zlúčenín. Je zdrojom železa. Upravuje pH. Neboli zistené negatívne účinky.
E383glycerolfosfát vápenatýOkyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Používa sa často ako prísada do prášku do pečiva.Je dobrým zdrojom vápnika. Neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky.
E384citran izopropylnatýOkyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Využíva sa pri výrobe olejov a margarínov, kde yabraňuje žltnutiu týchto tukov. Látka sa považuje ya bezpečnú, aj keď existuje podozrenie, že počas metabolizmu by mohol vznikať toxický isopropyl alkohol. Je lepšie sa jej vyhnúť. Vo viacerých krajinách sa nesmie používať.
E385Dvojsodno-vápenatá soľ kyseliny etyléndiamínotetraoctovejOkyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Využíva sa pri výrobe sterilovanej zeleniny, rýb, majonézy apod. Táto látka má vlastnosť viazať na seba ťažké kovy, čo sa využíva pri liečbe otráv ťažkými kovmi. Je vyrábaný umelo. Pri užívaní väčšieho množstva riziko vzniku porúch metabolizmu. V malém množství je látka neškodná. Veľmi škodlivé pre deti mladšie ako 2 roky. V Austrálii je jeho používanie zakázané.
E386dvojsodná soľ kyseliny etyléndiamintetraoctovejOkyselujúci prostriedok, stabilizátor kvality a chuti potravín. Využíva sa ako prísada pri výrobe nakladanej zeleniny a rôzných zálievok. Látka má schopnosť na seba viazať kovy ako železo, zinok a meď a tým môže dochádzať k ich nedostatku. Vo viacerých krajinách nie je jej použitie dovolené.
E387oxystearínOkyselujúci prostriedok. Stabilizátor kvality a chuti potravín. Môže sa používať na zamedzenie zakalenia rastlinných olejov a ich pripaľovaniu pri vyorážaní. Zabraňuje žltnutiu potravín a nežiaducim reakciám stopových prvkov. Pri bežnom užívaní neboli zaznamenané žiadne škodlivé účinky.
E388kyselina tiopropionováOkyselujúci prostriedok a stabilizátor chuti. Je obsiahnutá v obaloch potravín, preto sa môže dostať aj do potravín. Zabraňuje žltnutiu tukov a olejov a tiež zabraňuje reakciám stopových prvkov iónov kovov, čo udržiava pôvodnú farbu a textúru potravín. Táto látka môže byť nebezpečná, preto je vo viacerých krajinách zakázané jej používanie.
E390distearyl tiodipropionátOkyselujúci prostriedok, vylepšovač chuti a stabilizátor. Používa sa pri výrobe obalov na potraviny.je nepriamym aditívom (cez obal). Neboli zistené škodlivé účinky.
E390distearyl tiodipropionátOkyselujúci prostriedok, vylepšovač chuti a stabilizátor. Používa sa pri výrobe obalov na potraviny.je nepriamym aditívom (cez obal). Neboli zistené škodlivé účinky.
E400kyselina algínováPoužíva sa ako emulgátor, stabilizátor, zahusťujúca a želírujúca látka. Používa sa v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, zmrzlinách, želé, polievkach omáčkach a rôznych penách. Pri užívaní malých množstiev neboli zaznamenané vedľajšie účinky. Pri veľkých môže zabraňovať absorbcii niektorých dôležitých živín do organizmu. Citlivým osobám môže spôsobiť svrbenie pokožky.
E401alginát sodnýEmulgátor, stabilizátor, zahusťujúca a želírujúca látka. Používa sa v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, zmrzlinách, mrazených krémov, jogurtov, pudingov, nealkoholických sladených nápojov a džúsov. Pri užívaní malých množstiev neboli zaznamenané vedľajšie účinky. Pri veľkých dávkach môže zabraňovať absorbcii niektorých dôležitých živín do organizmu.
E402alginát draselnýEmulgátor, stabilizátor, zahusťujúca a želírujúca látka. Používa sa v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, zmrzlinách, mrazených krémov, jogurtov, pudingov, nealkoholických sladených nápojov a džúsov. Pri užívaní malých množstiev neboli zaznamenané vedľajšie účinky. Pri veľkých môže zabraňovať absorbcii niektorých dôležitých živín do organizmu. Môže tiež pri veľkých množstvách spôsobovať alergie.
E403alginát amónnyEmulgátor, stabilizátor, zahusťujúca a želírujúca látka. Používa sa v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, zmrzlinách, mrazených krémov, jogurtov, pudingov, nealkoholických sladených nápojov a džúsov. Pri užívaní malých množstiev neboli zaznamenané vedľajšie účinky. Pri veľkých môže zabraňovať absorbcii niektorých dôležitých živín do organizmu.
E404alginát vápenatýEmulgátor, stabilizátor, zahusťujúca a želírujúca látka. Používa sa v pekárenských a cukrárenských výrobkoch, zmrzlinách, mrazených krémov, jogurtov, pudingov, nealkoholických sladených nápojov a džúsov. Pri užívaní malých množstiev neboli zaznamenané vedľajšie účinky. Pri veľkých môže zabraňovať absorbcii niektorých dôležitých živín do organizmu.
E442amónne solifosfatidových kyselínEmulgátor, stabilizátor a antioxidant. Používa sa hlavne pri výrobe čokoládových sladkostí.Je umelo vyrábaná. POvažuje sa za neškodnú prísadu, avšak vysoké dávky vyvolávajú poruchy trávenia a môžu zapríčiniť alergickú reakciu.
E460Mikrokryštalická alebo prášková celulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek a cukroviniek, tiež pekárenských výrobkov a vo farmácii. Používa sa tiež ako látka zabraňujúca pripekaniu. Neškodná prísada prírodného pôvodu, plnidlo, látka podporujúca trávenie. Je to vláknina, ktorá pomáha pri tráviacich procesoch. Organizmus ju nezužitkuje a vylúči. Látka nemá nežiaduce účinky a je považovaná za bezpečnú.
E461MetylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek, cukroviniek a tiež pekárenských výrobkov.Metylcelulóza môže vyvolať u citlivejšíh ľudí alergické reakcie a hnačky a iné tráviace problémy, no vo všeobecnosti sa považuje za neškodnú prísadu.
E462EtylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek a cukroviniek, tiež pekárenských výrobkov.Neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. Pri vysokých dávkach môže u citlivejších ľudí spôsobovať tráviace problémy.
E463HydroxypropylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek,cukroviniek a vitamínových tablet. Umelo vyrábaná odnož celulózy. Pri väčšich požitých množstvách môže spôsobiť hnačky a prehánanie. V niektorých krajinách sa považuje za škodlivú a jej používanie je zakázané. Vo všeobecnosti však nie je škodlivá.
E464HydroxypropylmetylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek a cukroviniek.Umelo pozmenená celulóza. Pri užití väčších množstiev môže spôsobovať prehánanie a hnačky. Nepovažujue sa však za škodlivú.
E465EtylmetylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek a cukroviniek.Neškodný prírodný zahusťovací prostriedok a balastná látka podporujúca trávenie. Organizmus ju nezužitkuje,ale vylúči.
E466Sodná soľNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek, cukroviniek, sirupov, zmrzlín, pekárenských výrobkov, pudingov a polievok. Používa sa tiež na ošetrenie povrchu ovocia a zeleniny. Prírodné aditívum a zahusťovacia látka, ktorá má pri väčšom množstve laxatívny účinok. V bežnom množstve výskytu v potravinách nemá škodlivé účinky.
E467etylhydroxyetyl celulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek, cukroviniek, sirupov, zmrzlín, pekárenských výrobkov, pudingov a polievok.Prírodné aditívum a zahusťovacia látka, ktorá má pri väčšom množstve laxatívny účinok a môže vyvolať tráviace problémy. V bežnom množstve výskytu v potravinách nemá škodlivé účinky.
E469Enzymaticky hydrolyzovaná karoxymetylcelulózaNerozpustná látka, ktorá sa využíva ako zahusťujúca látka, emulgátor a stabilizátor. Používa sa pri výrobe žuvačiek a cukroviniek.Prírodné aditívum a zahusťovacia látka, ktorá má pri väčšom množstve laxatívny účinok. V bežnom množstve výskytu v potravinách nemá škodlivé účinky.
E471Mono a diglyceridy mastných kyselínNajviac používané stabilizátory a emulgátory, a to najmä v pekárenských výrobkoch, cukrovinkách, slanom pečive, margarínoch, stuženom tuku, mäsových pomazánkach, práškovej smetane, vitamínových tabletkách a dalších. Mono glyceridy sú tiež prirodzenou súčasťou potravy. Sú považované za bezpečné. Pri vyššej spotrebe mastných kyselín môže dôjsť k zvýšeniu hladiny cholesterolu v krvi. Neboli zistené žiadne vedľajšie účinky.
E472cEstery mono- a diacylglycerolov mastných kyselín s kyselinou citrónovouEmulgátory, ktoré zlepšujú vlastnosti potravín. Používajú sa v pekárenskom priemysle, sú v potravinách, ktoré majú vysoký obsah tuku, zabraňujú žltnutiu potravín a pôsobia tiež ako antioxidant. Má živočíšny pôvod. Umelo vyrábané pomocou genetickej modifikácie. Považuje sa za neškodnú no môže zapríčiniť tráviace ťažkosti. Neboli zistené škodlivé účinky.

Červenou farbou sú označované škodlivé aditívne látky

V spolupráci s www.emulgatory.cz