Kofeín

kofein kávaKofeín je pravdepodobne najrozšírenejší stimulant na svete, ktorý sa nachádza v káve, čaji, nealkoholických nápojoch a čokoláde. Triatlonisti, atléti ako aj iní športovci ho používajú k zlepšovaniu výkonu. Aké sú teda účinky kofeínu a aký je jeho vplyv na zdravie človeka?

Kofeín sa dobre vstrebáva v žalúdku a tenkom čreve. Hladina krvného cukru dosahuje najvyšších hodnôt za 45 až 60 minút po požití. Je známy svojimi povzbudzujúcimi účinkami na mozgovú činnosť, ale má i radu iných účinkov. Zvyšuje krvný tlak a produkcia žalúdočných kyselín, zrýchľuje pulz, zlepšuje využitie tukových zásob a uvoľňuje tukové kyseliny do krvného reťazca.

Kofeín a športový výkon

Navzdory výskumom je rola kofeínu ako prípravku zvyšujúceho výkonnosť stále kontroverzná. Mnohé údaje sú sporné, čo je čiastočne spôsobené prevedením štúdií a výberom použitej metódy.

Dospelo sa k dvom záverom :

  1. Kofeín neprospieva krátkodobým a vysoko intenzívnym aktivitám (napr. šprint, intenzívny krátkodobý tréning).

  2. Kofeín zvyšuje výkonnosť u vytrvalostných športov.

Glykogén (svalový cukor) je pre svaly najdôležitejším palivom. Ďalším, ešte výdatnejším zdrojom energie je tuk. Telo si samo volí palivo medzi cukrom a tukom podľa toho, ako intenzívne je športová činnosť vykonávaná. Kofeín prispieva k mobilizácii tukových zásob a spôsobuje, že pracujúci sval tuk využije ako zdroj energie oveľa skôr. To odsúva vyčerpanie zásob glykogénu a predlžuje dobu, ktorú je možno venovať tréningu, alebo požadovanému výkonu. Bohužiaľ, zatiaľ nebol dostatočne popísaný mechanizmus, akým spôsobom toho kofeín dosahuje. K šetreniu glykogénových zásob došlo podľa všetkých štúdií, ktoré merali jeho hladinu vo svaloch. Tento fakt je v mnohých prípadoch pre športový výkon veľmi dôležitý, pretože glykogén sa zo svalu uvoľňuje rýchlejšie ako z pečene.

Pôsobenie kofeínu pri vytrvalostných športoch

Vhodné je použitie kofeínu pred závodom, pretože čím dlhší závod je, tím dôležitejší je tuk ako zdroj energie (šetrenie glykogénových zásob). Vedci z Austrálskeho športového inštitútu podávali atlétom pred športovým výkonom malé množstvo kofeínu a zistili, že ich vytrvalosť sa zvýšila o 30% a kvalita výkonu o 3,5 percenta. Cyklisti, ktorí behom jazdy pili kávu, alebo colu dosahovali lepšie výkony z väčšou výdržou ako kontrolná skupina pijúca len čistú vodu.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou pri vytrvalostných športoch je, že pitie kávy umožňuje tým, ktorí cvičia aerobik, plávajú, behajú, alebo jazdia na bicykli, rýchlejšie schudnúť!

Vedľajšie účinky kofeínu však ďaleko prevažujú nad jeho výhodami:

  • Uvoľnenie skladovaného cukru pôsobí ako stres na endokrinný systém

  • Osoby ktoré pijú veľa kávy sú často podráždené a nervózne

  • Kofeín môže ukrátiť organizmus hlavne o inozitol, B vitamíny, vitamín C, zinok, kálium a iné minerálne ióny.

  • Osoby ktoré pijú denne 5 šálok kávy, majú o 50% vyššiu pravdepodobnosť srdcových záchvatov ako osoby káve neholdujúce.

  • Tehotným ženám sa doporučuje , aby sa zdržali pitia kávy, pretože podľa pokusov množstvo kofeínu zodpovedajúce 4 šálkam kávy, môže vyvolať vývojové chyby u dieťaťa.

  • Kofeín môže byť toxický. Odhadovaná smrteľná dávka je 10g.

Tabuľka ukazuje, koľko kofeínu v mg sa dostane do nášho tela.

Nealkoholické nápoje asi 340 gramová plechovka, alebo fľaša
Coca-cola 64,7mg
Pepsi-cola 43,1mg
Diétna pepsi 36,0mg
Káva šálka
instantná  66,0mg
prekvapkávaná 110,0mg
Káva – presso 146,0mg
Čaj šálka
čierny filtrovaný 5 minút 46,0mg
filtrovaný 1 minútu 28,0mg
varený z čajoviny 6 minút  40,0mg
zelený 35,0mg

Pre svoj kofeínový účinok sú obľúbené rôzne druhy koly – od obyčajných po diétne. Vhodnejšie je vymeniť kolu za sódovú vodu, minerálne vody, alebo keď už to inak nejde, za ochutenú sódovú vodu.

Foto zdroj: thinkstock