Zranenia sú niečím, čo si prakticky žiaden športovec neželá. Na druhej strane, ak jedinec trénuje tvrdo a pravidelne, skôr či neskôr sa s určitými typmi zranení stretne. Vtedy neostáva nič iné, len poskytnúť telu šancu na zotavenie. Často je to pre športovca frustrujúce obdobie, no musí si ním prejsť. Nižšie uvediem dôležité oblasti, ktoré priamo súvisia s procesom zranenia a z ktorých sa môžu poučiť aj tí, ktorí si týmto obdobím ešte neprešli.
Faktor trpezlivosti:
Existujú dve hlavné možnosti. Buď budete pokračovať v športovaní cez zranenie (nie vždy je to samozrejme možné), alebo urobíte všetko potrebné pre to, aby ste sa čo najskôr vyliečili a obmedzili možnosť obnovenia problému.
Prvá možnosť zvyčajne nebýva najlepším riešením, s výnimkou špeciálnych okolností (napríklad, keď športovca čaká životný zápas, súťaž alebo turnaj). Vo všeobecnosti však platí, že ak vám niečo zapríčiňuje opakovanú a stupňujúcu sa bolesť, potom to nerobte (resp. to nerobte spôsobom, akým to aktuálne robíte). Náš organizmus predstavuje komplexný a inteligentný mechanizmus. Ak na neho budete tlačiť, nájde si kompenzačné riešenie a to riešenie nemusí byť vôbec pozitívne.
Selekcia jednotlivých pohybov, cvikov a činností:
Je veľa druhov zranení, ktoré vás nevyradia zo športovej činnosti úplne, ale ovplyvnia len určité oblasti. Vždy bude múdrejšie aspoň na nejaký čas odstrániť také typy pohybov a cvikov, ktoré vám spôsobujú bolesť a zhoršujú už existujúce komplikácie.
Niekedy je dokonca možné nahradiť činnosť spôsobujúcu problém jej alternatívou, ktorá stále spĺňa svoj primárny cieľ (napr. posilnenie určitej svalovej partie) a zároveň nespôsobuje žiadnu bolesť. Nebuďte preto tvrdohlaví a neváhajte vyradiť aj doposiaľ obľúbené cviky.
Tip: Tejpy, bandáže a iné pomôcky z nášho obchodu.
Potlačenie vlastného ega:
Máte strach, že prídete o silu a aktuálnu výkonnosť, ak sa podriadite signálom tela a doprajete si priestor na liečenie zranení? Pravdepodobne niečo z toho na určitú dobu stratíte. Lenže musíte si uvedomiť to, že v podobných prípadoch môžete po nesprávnom rozhodnutí stratiť oveľa viac. Športovci niekedy jednoducho bývajú vystavení situáciám, kedy sa musia (aspoň z ich pohľadu) rozhodnúť medzi zlou a ešte horšou možnosťou.
To je čas, kedy sa zvykne o slovo prihlásiť aj naše ego. Je preto dôležité pozerať sa na danú situáciu triezvo, s vyhliadkou do budúcnosti a nechať si poradiť aj od ľudí z okolitého prostredia (lekári, športovci s podobnými zraneniami a podobne).
![]() |
Trénujte podľa aktuálnej výkonnosti, nie podľa tej vysnívanej:
Je v poriadku, ak máte odvážne ciele. Raz sa vám vaše sny možno splnia, no aktuálne v tej pozícii ešte nie ste. Viacero ľudí trénuje v skupinách. Prítomnosť skúsenejších a výkonnejších tréningových partnerov je na jednej strane výborná motivácia, no na druhej strane to niekedy môže pôsobiť aj kontraproduktívne. Napríklad vtedy, keď na svoje telo dlhodobo tlačíte viacej, než je s aktuálnou výkonnosťou schopné zvládnuť.
Foto zdroj: thinkstock