Ako schudnúť vianočné kilá

Poznáte to. Na každom stole množstvo koláčikov a slaných dobrôt. Obchádzanie rodiny po návštevách. Z každej strany len počujete "daj si", alebo "ešte toto si neochutnal / la". Ak sa k tomu pridá približne dvojtýždňové ničnerobenie, problém je na svete…

Ako schudnúť vianočné kilá

Každoročne sa posilňovne dvakrát naplnia do prasknutia. Prvýkrát po Novom roku. Ľudia sú plný predsavzatí a predovšetkým výčitiek z vianočného prejedania sa. Druhý krát sa športoviská opäť naplnia pred letom. Toto obdobie som si zvykol nazývať "ladenie do plaviek". O ňom však niekedy inokedy.

Jednu vec majú tieto obdobia spoločnú. Vyššiu koncentráciu nových návštevníkov s podobným zmýšľaním. Ľudí, ktorí hľadajú skratky. Rýchle riešenie problému, ktorý so sebou ťahajú roky. Stáli zákazníci fitnescentier mi isto dajú za pravdu, že už niekedy v polke februára sa dá v posilke opäť slušne zacvičiť. Vzduch je dýchateľnejší, hluk z rozhovorov medzi sériami začne slabnúť a nájdete aj voľný stroj.

Kam zmizli nováčikovia?

Ak začnete cvičiť, ste plný predsavzatí a dobrej nálady. Cvičenie baví a do posilňovne sa tešíte. Výsledky športovania sa však pre mnohých dostavujú pomalšie, ako bolo v ich predstavách. To môže pôsobiť demotivujúco. Tak ako sa pracovný, či školský režim vráti po sviatkoch do starých koľají, stane sa aj z tréningu rutina a nuda. Začnú sa hľadať výhovorky prečo práve dnes neísť cvičiť. Výsledkom je znižujúci sa počet návštevníkov fitnescentier.

Ako sa po mesiaci nevzdať?

Každý tréning je najefektívnejší ak:

  • je pravidelný (napr. 3 x do týždňa)
  • je dlhodobý

Zabudnite na skratky. Zabudnite na super, hyper diéty a plány na napr. 2 týždne, ktoré Váš problém s postavou vyriešia a môžete sa vrátiť do starých koľají. Takto to nefunguje. Novoročné predsavzatie je užitočné. Pomôže pre štart. Samé o sebe však dlho nevydrží. Vianočné kilá vo väčšine prípadov nie sú len vianočné. Získavame ich dlhodobo. Často celé roky. Len počas Vianoc je množstvo jedla a voľného času v takej koncentrácii, že si svoj problém uvedomujeme citeľnejšie.

Ak zdraví, aktívne žijúci človek počas Vianoc vypne, môže pokojne nabrať pár kíl naviac. Nič sa nestane. Po sviatkoch sa jeho bežný režim obnoví. Hmotnosť sa vráti na pôvodné čísla aj bez toho, aby na to musel extra myslieť. Ak však potichučky priberáme po gramoch celé roky, predsavzatie na Nový rok stačiť nebude.

Zmena musí nastať v hlave. Začiatok športovania by mal ísť ruka v ruke so zmenou stravovacích návykov. Stále si treba opakovať, že sa nejedná o ďalšiu xy-dňovú diétu, ale trvalú zmenu životného štýlu. Aby ste sa vyhli chybám, vzdelávajte sa. Dopĺňajte si informácie o výžive, energetických hodnotách potravín a správnom cvičení.

Vo dvojici sa to lepšie tiahne

Vo dvojici sa cvičí lepšie. Sparing dokáže pomôcť pri cvičení, no čo je dôležitejšie, aj motivačne. Vyhovárať sa sám sebe prečo dnes nepôjdem cvičiť je ľahšie. Klamať však kamarátovi zamrzí. Ak viem, že ma dnes o 18:00 bude niekto v posilke čakať, prídem tam. Vyhnite sa však takým sparingom, ktorí Vás budú od cvičenia odhovárať.

V takom prípade skúste osobného trénera. Dnes je ich už veľa a majú rôzne špecializácie a úroveň odborného vzdelania. Určite si vyberiete. Toto riešenie by som odporúčal všetkým, ktorí sú leniví sa v tejto oblasti vzdelávať. Stále hľadajú a budú hľadať skratky. Tento článok len ofrflú, že im zase nepriniesol to kúzelné riešenie, ktoré ich problém vyrieši za pár dní. Možno nad sebou potrebujete niekoho, kto Vás odborne povedie a donúti. Skúste si predplatiť 10 tréningov a potom z lenivosti neprísť…  ;)

Foto zdroj: thinkstock