Lebo UFO!

ufo

Je mi hneď jasné čo vás pod pojmom UFO napadne :) Žiadny strach. Dnešný článok nebude o mimozemšťanoch, ale o všemocnej snahe vyhnúť sa nepohodlnému cvičeniu…

Každý to už určite zažil. Predsavzatie začať so sebou niečo robiť. „Začnem chodiť do fitka“ alebo „budem behávať 3-krát do týždňa. Keď sa v hlave rodí takáto chvályhodná myšlienka, človek to myslí vážne. Predstavuje si ako to bude super a už vidí výsledok o niekoľko mesiacov, či dokonca rokov.

Ako sa blíži termín tréningu, začínajú sa v hlave rodiť nové myšlienky. Tentokrát už však nie sú pozitívne, ale negatívne. Už je vidieť pot, drinu, námahu. Vystupujú ani nevedno odkiaľ a dávajú nám milión dôvodov prečo dnes cvičiť nemôžem.

Svedomie je potvora! Tréning sme si naplánovali a sľúbili. Nechceme mať predsa pred sebou samým pocit viny a slabosti. Je potrebné zdôvodniť zmenu v kalendári a potichučky ísť „pohodlnejšou“ cestou ďalej:

„Dnes ma bolí hlava, tak nejdem.“ „Dnes bol v práci ťažký deň. Radšej vypnem pred telkou“. Nemala by som si už konečne radšej upratať tú izbu? Tie okná už potrebujú umyť… Cvičiť pôjdem nabudúce.“ „Potrebujem toto dokončiť… dnes ísť cvičiť rozhodne nestíham“.

Ak ste si pri čítaní príkladov našli ten svoj, alebo vás napadol ten vlastný, pokojne ho označte za UFO. Unidentified Fiction Objections. Asi tak by znel plný názov. Vo voľnom preklade potom niečo ako „neidentifikovateľné fiktívne výhovorky – námietky“. Vymysleniny, pre čo všetko sa práve teraz nedá ísť cvičiť.

Určite mi dáte za pravdu, že takéto UFO nás nestretá len pri športe, ale pri akejkoľvek menej pohodlnej činnosti. Šport však ponúka jednu veľkú výhodu. Svojou pravidelnosťou sa stáva bežnou časťou dňa. Postupne tak môže prestať „bolieť“ a stať sa dokonca návykový. Telo si na pohyb zvykne a do tela vyplavuje pri svojej „obľúbenej“ športovej aktivite tzv. hormóny šťastia. Výsledkom môže byť, že psychicky sa dá vypnúť nielen pred telkou, ale aj pri športe.

Čo pomáha v boji s UFO?

Najlepšie je vedieť si uvedomiť, čo je a čo nie je UFO. Na to sa však musíme stať k sebe viac kritický a začať rozpoznávať skutočné dôvodu, prečo tréning vynechať a tie, ktoré si predkladáme len ako ospravedlnenie. Môže to byť ťažké a nad ľudské sily. Preto ešte jedna pomôcka.

Skúste si nájsť sparinga pre pravidelné športovanie, prípadne osobného trénera. V týchto prípadoch sa už bude vyhovárať oveľa ťažšie. Podmienkou je, aby v tomto ohľade na vás tréner nebol mäkký a sparing nemal viac UFO než vy :)

Častým dôvodom, prečo je tréning zo dňa doslova vyškrtnutý, je nedostatok času. Je to však len ďalšie UFO. Viac času vám nikto nedá. Je len na nás aké priority máme a čo z pomyselného zoznamu vyškrtneme, prípadne naň naopak pridáme.

Najľahšie čo sa dá oklamať, je vlastný voľný čas. Pracovať treba, s rodinou byť treba, nejaká televízia, internet a na cvičenie, či zdravie už niet času. Kde sa teda dá ušetriť najviac času? Na sebe.

Foto zdroj: thinkstock