Je možné efektívne chudnúť len pomocou stravy?

Na úvod môžeme skonštatovať, že strava má najväčší vplyv na to, či budeme chudnúť, priberať, prípadne sa naša hmotnosť nezmení. Výživa je v tomto smere podstatnejšia ako tréning, no niektorí ľudia na základe toho zachádzajú príliš ďaleko, resp. nechápu veci úplne správne.

Je možné efektívne chudnúť len pomocou stravy?

Športovci sú iní

Medzi športovcami sa to samozrejme nevyskytuje často, pretože tí majú radi aktívny spôsob života a pohyb ako taký, no ďalej spomenutý problém nie je až tak neobvyklý u širokej verejnosti. Mám na mysli tú situáciu, keď sa ľudia snažia schudnúť len pomocou stravy, teda bez fyzických a športových aktivít, len znižovaním prijatých kalórii.

Ide to, ale…

V prvom rade by sme si mali zodpovedať na otázku, či sa takto schudnúť dá. Áno, samozrejme je to možné, no prináša to so sebou viacero komplikácii. Podstatné je tu slovíčko efektivita, resp. účinnosť.

Je rozdiel, koľko percent stratenej hmotnosti predstavuje telesný tuk, svalová hmota a voda. Ak niekto len drží diétu a popri tom neposkytuje svalstvu žiadne stimuly vo forme rezistentnej aktivity (netrénuje alebo nešportuje), podiel svalovej hmoty na stratenej váhe sa zvyšuje. Situácia sa ešte viac zhorší, keď nedbá ani na kvalitu stravy a správny pomer príjmu základných živín (hlavne v prípade nedostatočného množstva bielkovín).

Ďalším problémom je to, že sa takto nedá chudnúť počas dlhšej doby, pretože už po niekoľkých týždňoch môže byť váš denný kalorický príjem výrazne pod základnou dennou potrebou – tzv. bazálny metabolizmus. Ten vyjadruje kľudovú energetickú spotrebu organizmu, ktorá je potrebná na zabezpečenie základných životných funkcií. Nič dramatické sa nestane, keď sa pod túto hodnotu dostanete raz za čas, no ak váš denný príjem kalórii bude pod hranicou bazálneho metabolizmu viac ako niekoľko dní, výrazne tým stúpa riziko vzniku určitých zdravotných komplikácii.

Človek, ktorý necvičí a chce chudnúť, musí už na začiatku procesu zhadzovania váhy stanoviť nízky kalorický príjem a s každým ďalším znižovaním sa riziko zvyšuje. Navyše, spomalí sa tak aj metabolizmus a spomínaný jednotlivec sa takýmto prístupom môže ľahko dostať do situácie, kedy nielenže nebude ďalej chudnúť, ale spôsobí si aj určité zdravotné ťažkosti.

Jojo efekt

Viackrát znižovať už tak malý príjem sa jednoducho nedá. Budete fyzicky aj psychicky na dne a po návrate k bežnému príjmu potravy rýchlo opäť priberiete kvôli pomalšie fungujúcemu metabolizmu. Nastane starý známy jojo efekt, po ktorom je telesná skladba často ešte horšia ako pred diétou (väčší pomer telesného tuku a menej aktívnej svalovej hmoty).

Veľmi dôležité je to, aký ma človek životný štýl – aké aktivity vykonáva počas dňa, aké má koníčky, prácu, atď. Keď má niekto fyzicky náročné zamestnanie a celkovo je cez deň v pohybe, môže efektívne schudnúť len pomocou úpravy stravy, pretože má vyššiu spotrebu energie a dáva svojmu telu zabrať.

Cvičenie alebo športovanie nie sú jedinou možnosťou, ako poskytnúť svalstvu a kardiovaskulárnemu systému určitý stimul. Možno aj vy poznáte zo svojho okolia ľudí, ktorí v živote nemali v rukách činku alebo neboli v posilňovni, no napriek tomu majú vyformovanú, svalnatú postavu a disponujú slušnou silou (vďaka fyzicky náročnému zamestnaniu alebo pravidelnej manuálnej práci okolo domu). Vyššie spomenuté problémy však nastávajú u tých jedincov, ktorí majú sedavý spôsob života a kancelársky typ práce.

Doplnky na chudnutie

Poznámka David: Veľa zákazníkov sa ma na OBCHOD.sportujeme.sk pýta, či sa so spalovačom XYZ dá schudnú aj bez cvičenia. Ľudia vždy hľadali skratky. Áno. Sú silné termogénne spalovače, ktoré dokážu urýchľovať metabolizmus a pomáhajú premieňať energiu na teplo.

Je tu však veľké ALE. So športom je efekt oveľa lepší. Naviac, človek čo sa na niečo také pýta, dokáže v strave všetko s ľahkosťou „dobehnúť“ resp. pokaziť. Či nadmerným energetickým príjmom, alebo drastickou diétou, ktorá bude viesť k spomaleniu metabolizmu. Preto si myslím že je to „oklieštené“ riešenie a neodporúčam ho.

Ťažšia cesta za štíhlou postavou

Napadá ma otázka, prečo sa vlastne tak veľa ľudí snaží schudnúť bez športovania? Veď pohyb je predsa v prvom rade zábava a radosť. Je to prirodzená súčasť nášho života, ktorá nám zlepšuje náladu aj zdravotný stav. Chudnutie so športom je efektívnejšie a prináša trvalé výsledky, tak prečo si veci komplikovať?

Foto zdroj: thinkstock