Letné priberanie a jeho príčiny

Mnoho chudnúcich ľudí pozoruje u seba zvláštny, naoko paradoxný fenomén. V zime drú, poctivo si strážia kalórie, no ako sa teplota vyšplhá cez 25 a nastane letný uvoľnenejší režim, zvoľňujú aj vo svojich predsavzatiach. Prečo je to tak, keď práve v lete vraj menej chutí jesť a človek sa viac hýbe? Odpovedí je hneď niekoľko…

Letné priberanie a jeho príčiny

Diéta končí

Začiatok leta je často tá psychologická hranica, na ktorú sa orientujeme, a s ktorou počítame pri plánovaní zhodených kíl. Najčastejšie je počuť vety typu: „Do konca mája schudnem na 65 kg“ alebo „do 1. júla budem vážiť toľko, ako keď som mala 20“ atď. Takéto vyjadrenia už svojou podstatou predurčujú k letnému jo-jo efektu, keďže zo dňa na deň prestaneme rešpektovať doterajšie pravidlá.

Viac jedla

Je síce pravda, že v letných horúčavách nechutí tak jesť ako v zime, avšak letné večery bez problémov dobehnú to, čo sa cez deň nestihlo. Časté grilovačky, viac alkoholu ako obvykle a  rôzne aj keď ľahšie sladkosti neostávajú bez následkov. Leto sa vyznačuje tiež neskorším vstávaním, a tým sa aj čas spánku posúva na neskôr. To predurčuje ku konzumácii väčšieho množstva jedla, hlavne vo večerných hodinách.

Deti

Obzvlášť pre ženy, ktoré majú školopovinné deti môže byť leto zaťažkávajúcou skúškou. Obvyklý režim, ktorý mali nastavený počas roka, už nemôžu použiť. Výlety s deťmi končia často v rôznych občerstveniach, kde sa vzhľadom na ich sortiment nič zdravé zjesť nedá.

Menej pohybu

Napriek tomu, že leto sa spája s množstvom pohybových aktivít ako bicyklovanie, korčuľovanie, plávanie, behanie atď. Povedzme si na rovinu. Výsledkom poctivej a pravidelnej práci v telocvični 4 krát do týždňa sa to nevyrovná. Pri vysokých teplotách sa tiež športuje oveľa horšie ako pri nižších.

Sladké nápoje

Leto je tiež obdobím miešaných drinkov, piva a kofoly. Tieto nápoje, hlavne alkoholické miešané drinky, obsahujú veľké množstvo kalórií, ktoré sa sedením na terase podniku neodbúrajú.

So všetkými nástrahami sa však pri dobrej vôli dá vysporiadať. Naozaj účinným receptom je jednoducho nepustiť sa zaužívaných pravidiel. Častým javom je, že čím drastickejšia diéta počas zimy a jari, tým väčšie prehrešky a sklamanie v lete. Trvalý úspech zaručí len rozumné zhadzovanie kíl bez týrania organizmu, čím sa nám telo v lete, kedy je všetkého dostatok, odvďačí striedmosťou.

Foto zdroj: thinkstock