Nie je tréner ako tréner

Doby, kedy cvičenie pod vedením osobného trénera predstavovalo luxus, sú už dávno preč. O to viac je potrebné sa mať na pozore, pretože nie je tréner ako tréner.

Nie je tréner ako tréner

Osobný tréner je už dnes súčasťou väčšiny posilňovní. Jeho služby sú už dostupnejšie a preto neprekvapí, že po nich siaha čoraz viac ľudí. Mnohokrát je našou prvou otázkou cena. Jedná sa však len o jedno z množstva kritérií na ktoré by sme pri výbere mali prihliadať. Ak navštívite fitness centrum kde trénuje viac trénerov, veľmi rýchlo spozorujete rozdiely.

Je to prirodzené. Aj osobný tréner je len človek a tomu zodpovedá aj jeho jedinečný prístup k zverencom. Cvičenie pod odborným dohľadom je pre začiatočníka úplne nová skúsenosť. Nemá podľa čoho porovnávať. Preto sa častokrát plne a žiaľ slepo spoľahne na profesionalitu svojho trénera. Je to však múdre?

Osobný tréner by mal byť aj "psychológ". Nemusí tento odbor študovať. Je dôležité, aby to bolo už v ňom. Nedá sa to popísať. V jeho prítomnosti budete cvičiť veľa hodín. Mal by byť aj dobrým poslucháčom a v jeho prítomnosti by ste sa mali cítiť príjemne. Bez tohto základného predpokladu časom zistíte, že sa na cvičenie kvôli nemu netešíte.

Osobný tréner a jeho kvalifikácia.

Pri výbere by sme nemali opomenúť zistiť, či má tréner odborné vzdelanie. V dnešnej dobe je možné za relatívne krátky čas absolvovať aspoň trénersky kurz – tréner III. alebo II. stupňa. Na dosiahnutie I. stupňa je potrebné vysokoškolské vzdelanie – Diplomovaný tréner I. triedy. Bežné sa však trénuje aj bez ukončenia odborného vzdelania.

Osobný tréner má zväčša za sebou športovú minulosť a už čo to odtrénované. Sú to jednoznačne neoceniteľné skúsenosti. V laviciach školy sa získať nedajú. Je veľkým plusom ak vám tréner svoje skúsenosti dokáže v prijateľnej forme preniesť aj do tréningu. Skúsenosti z vlastného športovania však nesmú byť jediným zdrojom "vzdelania".

Podľa seba súdim teba. Pod týmto heslom trénuje veľa trénerov. Nemajú odborné vzdelanie a predpokladajú že ho nahradia skúsenosťami. To sa však dá len v obmedzenej miere. Každý sme iný a podľa svojej športovej minulosti nemôžem hodnotiť každého. Osobný tréner by mal ešte pred začatím trénovania získať od zverenca čo možno najviac informácii. Podľa nich by mal pripraviť špecifický tréningový program.

Problém so srdcom, hernia platničky, skolióza, hyperlordóza, skrátené svaly. To je len niekoľko príkladov čomu je potrebné vedieť plán zohľadniť a znovu usporiadať ciele. Bez odborného vzdelania sa to nedá, aj keby bol váš tréner majstrom sveta.

Účel svätí prostriedky. Existujú metódy, prostriedky, cviky, ktoré dokážu byť veľmi účinné. S ich využitím je napredovanie v tréningu rýchlejšie a chuť cvičiť o to väčšia. Forsírované dosahovania cieľa však nemusí byť najvhodnejšie. Cvik ktorý je pre zdravého športovca ideálny, nemusí byť (dočasne) vhodný pre nového zverenca. Obyčajný človek začne častokrát cvičiť až keď badá, že je niečo v neporiadku. Ochabnuté svaly nemusia náročný tréning plne zvládať. Svalový objem môže rásť, prípadne tuk miznúť. Neskôr sa však môžu objaviť nové problémy – bolesti chrbta, kĺbov, skrátené svaly a podobne.

Jeden na jedného, alebo presilovka?

Trénovať je možne individuálne, alebo v skupine. Osobní tréneri, ktorí cvičia prakticky výhradne len s jedným klientom, častokrát len krútia hlavou nad trénermi so skupinkou zverencov. Jediným dôvodom prečo tréner uprednostňuje cvičenie s viac ľuďmi v rovnakom čase je, že viac zarobí. Akonáhle dosiahne tréner "plný stav", má len dve možnosti ako si ďalej finančne prilepšiť. Podražieť, alebo dostať do rovnakého času viac ľudí. Druhá možnosť ide vždy na úkor kvality.

Klient platí menej a mylne sa domnieva, aké je to výhodné. V praxi sa mu však tréner nestíha venovať. Nedokáže sa "naklonovať", aby pri ňom nepretržite stál, opravoval ho a pomáhal mu.

Aj tréner preferujúci systém 1:1 môže mať na tréningu dvoch zverencov. Takéto usporiadanie však zväčša pramení z požiadavky klienta. Takto sa dá skĺbiť tréning dvoch podobných športovcov s rovnakým cieľom. Ak sú však ciele odlišné, tréner je zrazu vo fitness centre všade, len nie pri Vás keď ho potrebujete.

Aký by mal byť teda váš osobný tréner?

  • Základ je odborné vzdelanie.
  • Mal by to vedieť s ľuďmi..
  • Ak mu položíte odbornú otázku, dočkáte sa zrozumiteľnej a uspokojivej odpovedi.
  • Uprednostňuje trénovanie 1:1 – osobný tréner a jeden zverenec
  • Tréningové plány má pre Vás pripravené a nestrieľa cviky a počty opakovaní " z brucha".
  • Keď cvičíte, je pri Vás a dokáže opraviť.
  • Počas tréningu netelefonuje a nevybavuje si súkromné záležitosti
  • Má trénerské VÝSLEDKY!

Foto zdroj: thinkstock