Vitamín B12 (VII.)

Význam:

  • Spolu s B9 je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek
  • Podieľa sa na údržbe nervového systému
  • Podporuje telesný rast u detí
  • Má anabolizujúce účinky
  • Podpora činnosti pečene, obličiek a nervovej sústavy
  • Transport kyseliny listovej – B9 do buniek
Vitamín B12

B12 slovne označovaný ako cyanocobolamin (čítaj kyanokobalamin) je v športe veľmi populárny vitamín. Všeobecne sa verí a je zaužívané, že má anabolizujúce účinky pre rast svalovej hmoty. Názor na túto problematiku nie je jednotný a vlastne neexistujú skutočne presvedčivé dôkazy o tomto efekte. Niektorí autori (Fořt, P.) sa domnievajú, že anabolizujúci účinok treba brať predovšetkým z hľadiska už preukázaných pozitívnych účinkov v krvnej a nervovej oblasti. Tak ako uvádzam vo význame na začiatku, je spolu s B9 cyanocobolamin nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek. Ich zvýšené množstvo je veľmi užitočné najmä u vytrvalcov a teda tréningu vytrvalostného charakteru. Ďalším miestom, kde sa produkujú vo zvýšenej miere červené krvinky je tréning vo vysokohorskom prostredí. Na rozdiel od krvného dopinguErytroproteínu sa jedná o prirodzený nárast počtu červených krviniek, vzniknutý prispôsobením sa tela na vysokohorské prostredie. V stavoch zvýšenej produkcie erytrocitov je možné tomu ešte dopomôcť podávaním B9 spolu s B12.

Vitamín B12 sa nenachádza v potravinách rastlinného pôvodu. Toto tvrdenie však nesmie byť brané doslovne, pretože za jeho produkciu zodpovedajú niektoré baktérie (kvasinky). Aj zelenina, ktorá prešla prirodzeným procesom kvasenia tak môže obsahovať vitamín B12. Vegetariáni môžu taktiež siahnuť po niektorých druhoch morských rias, ktoré sú na cyanocobolamin veľmi bohaté. Medzi potravinové zdroje ďalej patrí hovädzia pečeň, vnútornosti, syry, vajcia, ryby, ústrice, mäso a hydina. Hoci aj mlieko je bohatým zdrojom B12, pri jeho spracovaní telom dochádza k znehodnoteniu tohto vitamínu. Samotný človek má vo svojich črevách užitočné baktérie, ktoré sú zodpovedné za časť vitamínu B12, ktorý telo potrebuje. Zvyšok však musíme prijať v potrave.

Pre vstrebanie B12 je potrebné mať dobre fungujúci žalúdok a tenké črevo. Pred nízkou úrovňou B12 by si taktiež mali dať pozor ľudia požívajúci alkohol, ktorý zhoršuje vstrebávanie tohto vitamínu. Ďalším faktorom znižujúcim jeho hladinu je časté užívanie preháňadiel. Nedostatok cyanocobolaminu v detstve, môže spôsobiť nižší vzrast. Medzi ďalšie príznaky nedostatočnosti B12 v tele môže patriť únava a zvýšenie hladiny látok v krvi, ktoré sú pre mozog vo veľkých koncentráciách toxické. V extrémnych prípadoch dlhodobo zablokovaného prísunu B12 sa môže objaviť anémia. Opačný prípad, kedy človek nadmerne užíva cyanocobolamin nemá prakticky vedľajšie účinky. Jeho toxicita zatiaľ nebola preukázaná, no uvádza sa, že sa môžu objaviť problémy s pokožkou pri nadmernom užívaní injekčnou formou. Bežne odporúčaná denná dávka je 3 – 6 mcg pre obe pohlavia.

Foto zdroj: thinkstock