Aminokyseliny a ich dávkovanie pre lepšiu regeneráciu a rast svalov

Aminokyseliny a ich dávkovanie pre lepšiu regeneráciu a rast svalov

Určite už veľmi dobre viete, že aminokyseliny sú stavebné bloky bielkovín a sú nevyhnutné pre výstavbu svalstva. Väčšina z nich má aj svoje špecifické určenie a funkcie. Častokrát sa odporúča kombinovať jednotlivé druhy aminokyselín, aby bolo možné využiť ich synergický efekt. Tieto odporúčania sú podložené vedeckými štúdiami vykonanými na určitých doplnkoch a takisto aj v praxi vďaka skúsenostiam športovcov.

Donedávna však existovalo len málo vierohodných štúdii, ktoré by sa zaoberali účinkami niekoľkých suplementov užívaných súčasne. Novšie dôkazy potvrdzujú, že užívanie kombinácie rozvetvených aminokyselín (BCAA), arginínu a glutamínu môžu výrazným spôsobom ovplyvniť zotavenie zo svalovej únavy, obmedziť odbúravania svalovej hmoty a u trénovaných jedincov zvýšiť schopnosť krvi transportovať kyslík a živiny, čím sa podporí naberania novej svalovej hmoty.

BCAA

Aminokyseliny leucín, izoleucín a valín sú nielen nevyhnutné pre svalový rast, ale tiež slúžia ako dôležitý energetický zdroj pre svaly počas fyzickej námahy. Sú podstatné preto, lebo svaly môžu počas tréningu spotrebovávať svoje vlastné BCAA kvôli potrebnej energii. Ak BCAA nebudú doplnené vo forme potravín alebo doplnkov výživy, môže to vyústiť až do straty svalových objemov a zvýšenej únavy počas intenzívneho tréningu.

Ak užívate BCAA pred tréningom, získate energiu potrebnú na svalovú prácu. Ak ich užívate po tréningu, stávajú sa stavebnými blokmi bielkovín. Navyše leucín je pre naštartovanie procesu svalového rastu špeciálne dôležitý.

Skúste základne dávkovanie cca 5-10 g BCCA pred i po tréningu.

Arginín

Vykazuje viacero užitočných funkcií počas i po tréningu. Keď sa užíva pred cvičením, prispieva k zvýšenému uvoľňovaniu rastového hormónu po tréningu. Taktiež pomáha z tela vylučovať čpavok, ktorý vzniká ako únavový metabolit. A samozrejme arginín podporuje aj prietok krvi do namáhaných svalov pomocou tvorby oxidu dusnatého. Užívanie arginínu po cvičení môže podporovať prenos glukózy a aminokyselín do svalov, ale taktiež má vplyv aj na vylučovanie anabolických hormónov, na vylučovanie odpadových látok a zlepšuje regeneráciu.

Skúste základné dávkovanie cca 3-5 g arginínu pred i po tréningu.

Glutamín

Ako najčastejšie sa vyskytujúca aminokyselina vo svaloch je glutamín potrebný pre viaceré funkcie svalov a prispieva niekoľkými cestami k ich zásobovaniu energiou a k ich regenerácii. Okrem toho glutamín neutralizuje odpadové a únavové produkty, ktoré vznikajú pri intenzívnom tréningu.

Glutamín tiež pomáha bunkám, aby sa efektívne naplnili glykogénom, takže potom môžu lepšie a účinnejšie fungovať pri cvičení a takisto poskytuje energiu imunitnému a tráviacemu systému.

Skúste základné dávkovanie cca 3-5 g glutamínu pred i po tréningu.

Foto zdroj: thinkstock