Chudnutie – Metódy na zhadzovanie kilogramov I.

Dnes si povieme niečo o spôsoboch ako dosiahnuť úbytok na telesnej hmotnosti. Väčšina z nich nie je čitateľom neznáma, ale často sa stretneme s klamnými predstavami o skutočných účinkoch týchto prostriedkov. Často krát sa ľudia domnievajú, že úbytok na telesnej hmotnosti znamená automaticky úbytok telesného tuku. Je to však skutočne tak? Znamená úbytok na telesnej hmotnosti automaticky zníženie podielu telesného tuku? Nemusí to byť vždy pravda, čo si povieme pri konkrétnych metódach.

Chudnutie - Metódy na zhadzovanie kilogramov

Redukčné diéty

Asi najznámejším spôsobom sú redukčné diéty. O ich účinkoch sa presvedčilo už veľa ľudí a často krát opakovane :). V podstate nezáleží na tom aký druh diéty si človek zvolí, aby sa mu podarilo schudnúť. To že sa s diétou schudnúť podarí, je známe, vďaka čomu sú tak populárne. Väčšina diét účinkuje na princípe svojej nízkoenergetickosti. Jedna zakazuje to či ono, ale v konečnom dôsledku je u každej prívod energie podstatne nižší ako pri bežnom stravovaní sa. Vďaka tomu fungujú! Na druhej strane však návrat k pôvodným stravovacím návykom znamená veľmi často aj návrat k pôvodným kilogramom. Väčšina ľudí po ukončení diéty naberie skôr či neskôr späť všetko a často krát aj niečo navyše (Jo-jo efekt). Niektoré diéty naviac nie sú postavené tak, aby bola chýbajúca energia odobratá z tukových zásob. Takéto diéty predstavuje pre telo značný stres a z dlhodobého hľadiska telu môžu viac uškodiť ako prospieť. Veľmi dôležité je, aby pod vplyvom zníženia energetického príjmu nedošlo ku znižovaniu percentuálneho podielu telesných bielkovín, teda svalov. To sa dá zabezpečiť formou vyváženej pestrej stravy, kde ostanú zastúpené všetky dôležité látky. Najdrastickejšia diéta je absolútne hladovanie. Čím menej kalórií oproti normálu telo dostane, o to väčší stres telo zažíva a pravdepodobnosť úbytku telesných bielkovín namiesto tukov bude o to väčšia. Všeobecne možno deliť diéty do troch skupín. Sú to drastické diéty, kde sa denný príjem pohybuje okolo 1000kcal (neodporúčajú sa pre veľkú pravdepodobnosť Jo-jo efektu), mierne redukčné diéty s asi 1500 kcal (závisí od charakteru denných aktivít a celkového energetického výdaja človeka) a udržiavací redukčný režim.

Nech sa rozhodnete pre ktorúkoľvek diétu, mala by sa pre vás stať základom pestrá strava, denný príjem rozdelený do piatich – šiestich jedál, cieľ schudnúť maximálne 1 kg do týždňa a pravidelné váženie v intervaloch asi raz do týždňa. Ak sa už rozhodnete s diétou prestať, neurobte tak zo dňa na deň! Zvyšujte energetický príjem postupne, aby pravdepodobnosť Jo-jo efektu bola nižšia.

Potné procedúry

Potné procedúry ako napríklad Sauna, alebo para sú procedúry predovšetkým na iné účely ako na chudnutie. Pod ich vplyvom dochádza k odvodneniu organizmu a následnej strate telesnej hmotnosti. Znamená to, že stratené kilogramy nie sú telesný tuk, ale voda, ktorej nedostatok telu chýba. To by si mali uvedomiť všetci tí, ktorí sa snažia schudnúť znižovaním príjmu tekutín. Známe je napríklad využívanie týchto potných procedúr za účelom zníženia telesnej hmotnosti v športoch, kde je cieľom sa zmestiť pred súťažou do konkrétnej váhovej kategórie. Jedná sa však o efekt krátkodobý a postup nefyziologický. Tieto prostriedky predstavujú sami o sebe značnú záťaž a pri nedostatku tekutín v tele, organizmus nie schopný podať stopercentný výkon. Môže sa preto stať, že po absolvovaní týchto procedúr bude športovec výrazne pomalší a zoslabnutý.

Foto zdroj: thinkstock