Chudnutie? Naberanie? Všetko máme v hlave!

Dobrá psychika a vyrovnanosť, takto by sme mohli nazvať najlepšiu cestu k úspechu. Tým mám na mysli, či už dosiahnutie bežných cieľov, alebo dosiahnutie svojej vysnívanej postavy.

Chudnutie? Naberanie? Všetko máme v hlave!

Ak máme pevnú vôľu a odhodlanosť, sme len kúsok od úspechu. Každý z nás je iný a na každého funguje niečo iné (rôzne genetické predispozície). Neexistuje žiadna presná poučka, žiadny striktný plán, ktorého sa treba držať.

Pri pokuse o premenu svojho tela však existujú postupy a metódy, ktoré sú výsledkami mnoho rokov skúseností, či už našich ( bežných cvičencov), alebo renomovaných trénerov, kulturistov a vôbec každého zanietenca z tejto oblasti.

Nikomu z nás však bez patričnej námahy a driny, modré z neba k nohám nespadne. Ani tie najlepšie skúsenosti a rady iných neposlúžia, ak nebudeme sami presvedčený o tom čo naozaj chceme! Predstavím Vám štyri kroky. Ak ich dodržíte, úspech máte zaručený!

Povedzme, že ste si vytýčili určitý reálny cieľ a máte v hlave predstavu o svojom vysnívanom tele (svalnatom alebo zoštíhlenom), a ste odhodlaný to skúsiť. Gratulujem! Urobili ste prvý krok k premene Vašej postavy.

Druhým krokom by mohlo byť zostavenie si tréningového plánu podľa požadovaných cieľov, ktoré chcete dosiahnuť. Tento plán by mal korešpondovať s Vašou fyzickou kondíciou a nemal by prevyšovať sily začiatočníka.

Tretím krokom by mala byť úprava stravy. Nesmie ísť o drastický diétny plán (objemový stravovací plán)! Na začiatok postačí väčšie zastúpenie zdravších jedál.

Treba postupovať radšej pomalšie, aby si telo, ako aj hlava na zmenu zvykli. Tým sa môže predísť aj tzv. „Jojo“ efektu, častej chybe nekonečných diét.

Strava = 50% úspechu! Správne stravovanie je jedným z najdôležitejších faktorov zdravého životného štýlu. I ten najtvrdší tréning bez vhodnej stravy vyjde na zmar a telo sa Vám neodvďačí vytúženou stratou tuku, alebo prírastkom svalovej hmoty.

Trénovať a nemať pritom náležitú stravu, je priam zbytočné! Nezáleží o aký cieľ v cvičení ide…

Mnohí si to ani neuvedomujú, ale fitnesscentrá sú plné ľudí, ktorí už roky cvičia a ich postava sa nijako významne nezmenila. Podľa môjho názoru treba hľadať príčinu najmä v strave. Technika cvičenia, ako aj tréningového plány zvyknú byť totiž vyhovujúce.

Iste nie je ľahké správne trénovať, správne sa stravovať a všetko dôkladne plánovať. Navyše veľmi Vás asi nepovzbudí, ak po mesiaci driny ešte nebadáte nejaké viditeľné pokroky.

Dôležitou vlastnosťou, ktorou je potrebné sa „obrniť“, je vytrvalosť. Práve ona predstavuje posledný štvrtý krok, k vytúženej postave! Nie je podstatné odviesť jeden výborný tréning, ale následne ho nespočetne krát vedieť aj zopakovať.

Na záver tohoto článku chcem povedať, že formovanie postavy, nie je chvíľková záležitosť. Chce to čas, pevnú vôľu, vytrvalosť a odhodlanie. Verte mi, že výsledky sa dostavia a Vy sa ani nenazdáte a pred zrkadlom budete vidieť svoje nové vysnívané „JA“!

Foto zdroj: thinkstock